Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Huvitavaid tähelepanekuid ulukite käitumisest.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas TiitR »

Välek kirjutas:Nii. Nüüd küssa. Kui palju liha läheb Teil kuldi nahastamisel või lihakehast mitteolulise eemaldamisel rohkem kaduma võrreldes emisega? Sinna arvestusse ei lähe kara ja kellad. Jutt siis lihakehast. Ahjaa... ja üks küsimus veel. Kui Te teate, et lastud looma nahale otstarvet ei leia ja soovite ta nö utiliseerida, kas siis naha võtmisel teete kuldi puhul muutusi võrreldes traditsioonilise näiteks seina, põranda vm nahaks troffeelooma (kuldi) nülgimisega võrreldes?

Sa rõhud oma küsimustes vist kilbile? :wink:
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas Välek »

Mis sellest kilbist ikka rõhuda- see ju naha küljes kinni. Küsisin ikka rümba kadudest, mis võiksid olla iseloomulikud just jooksuaja kuldile, või üldse kuldile, võrreldes emisega. Kuskohast lõikad kuldil liha ära? Samas kohas jätad emisele liha alles. :| Ajan asja veel huvitamaks :lol: - mõistlik on sealt nahk jätta kuldil nülgimata. :D
Pagan, 20 h jooksul pole õiget vastust tulnud.... Ma ei imesta, miks paljudel kuldiliha pannil haiseb :VS
sax
Postitusi: 246
Liitunud: T Nov 09, 2010 3:31 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas sax »

et kuldil kõhualune jätta nülgimata ja lihtsalt välja lõigata?
ei saa aru enam :?
Viimati muutis sax, N Dets 22, 2011 7:13 pm, muudetud 1 kord kokku.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas Välek »

Ooooo :wink: . No kuldi "udar" on tõesti mõistlik nülgimata jätta :) Ühesõnaga... ise teen nii.
Pärast kuldi tabamist ei ole mul kiirem nahastamisega, kui emisega. Kui traktor garaaziukse ees, lähen tuppa, teen sooja joogi, vaatan pussi, kausid ja luisud valmis ja lähen eluka juurde. Tõmban nagu ikka, kõik 4 jalga nahast nii palju kui vaja puhtaks, elukas taliga üles. Nüüd hakkab või võib hakata kuldil hullu asja karast tulema- selle vastu pole midagi eriti teha- kogus märkimisväärne ei ole. Peab vaatama, et ise eriti vastu ei nühi. Nüüd tõmbad esijalad ilusti lahti, ja hakkad ülevalt allapoole keskelt tulema, kuni kuskil vända ja kellade vahel lähed naha võtmisega 2 poole laiali ja möödud vähemalt 15cm laiuselt ühelt poolt kara ja 15cm kauguselt teiselt poolt kara. nii lähed, kuni ribideni välja ja ribidest allapoole lähed jällegi keskelt , nagu traditsiooniliselt nülgides. Nüüd kui soolikaid hakkad välja laskma, siis eemaldad selle nülgimata osa, koos kõhunahaga. Soovitav ei ole ka liiga laialt võtta, kuna kaduma läheb hommikune pannipeekon praemunadega :wink: Seda alles jäänud karvase asjaga käituda ettevaatlikult- mitte jätta soolikakaussi sea kõrvale, kus kassid võivad teda lammutada ja haisu anda. Samuti mitte lasta sellest asjast seda valget ollust lihale voolata. Kui see on juhtunud, siis rahulikult vaadata, kuhu voolas ja seejärel saastunud pind nülgida- maha seda ei pese. Munadega... need ei tee midagi- mõned söövad neid jne. Uriin, ok see on paha, kui põis puru. Siiski tekitab oluliselt väiksemat kahju võrreldes "udaraga". Uriini puhul ikka korraliku pesuga päästad palju. Sama hull teema on maopauguga- ka seal teeb vesi puhta töö. Nii :D , edasi.... Uluk, eriti kult peaks rippuma mõned päevad kuskil kuuri all, kus õhk liigub ja ei ole muid kõrvalisi haisujamasid- sama teevad norrakad kodukitsedega. Kuna jooksuajal ilmad võimaldavad seda, siis 3, 4 päeva peaks ok olema. Omal kogemus, kus külmadega rippus paar nädalat ja liha tõmbus tumedaks ja justkui kuivas ära. Liiga pikalt ei soovita.
Ahjaa. Seoses selle kuldi udaraga on veel üks väga eriline jahikogemus... Nimelt lasin 308-ga kara eest ja rinnakorvi vahelt kõhunaha läbi. Nülgides selgus, et kui oleksin 2 cm allapoole lasknud, oleks kult puhtalt, terve nahaga pääsenud. Jooksis 50 meetrit ja kutu, sees verd ei olnud- kopsud süda ja kõik, nagu uued :| . Käituge selle kõhukotiga, nagu keemiarelvaga.
Viimati muutis Välek, N Dets 22, 2011 7:47 pm, muudetud 1 kord kokku.
sax
Postitusi: 246
Liitunud: T Nov 09, 2010 3:31 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas sax »

pealegi pole mina tundnud mingid ebameeldivat maitset ei sokul ega seal, kõik on nahka pandud, hoidke aga nina kinni ja ärge pirtsutage. usul ka palju jõudu, mõni mees jäänud ka alkohoolivabast õllest pikali :D
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin: kopras ilma eelneva töötlemiseta (mõtlen leotamist erinevates vedelikes).

:lol: Millega siis "koprast" pead leotama? Kas valge viina ja ohtra õllega :lol: :lol: :lol: või aitab enne valmistamist korralik maitsestamine?

Emise ja kuldi koha pealt - mis pagana liha äraviskamist sa Välek taga ajad. Isiklikult saan nii aru, et kui kuldi lahkamisel-nahastamisel nihu paned viskad terve rümba ära.
Emisel udar :M -parem ära küti imetavat emist. Kui mõni :L sellega aga hakkama saab, siis udara kasutamine endale toidu valmistamiseks :M - maitse asi. Kui endal nälg jalaga tagumikku ei peksa, siis koerte toit.
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas aadu kadakas »

Niisiis, kuldil munad kohe maha. Siis sooritada korralik lask. Ligineda ettevaatlikult ning kummikinnastatud (mis eelnevalt on randmelaksuga kätte pandud) kätega alustada erinevaid toiminguid :D
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas jahe »

See kara ja munade maha võtmine enne või pärast...no ei ole mina aru saanud, et seal mingit vahet oleks,tehtud seda mõlemat moodi, tagasihoidlikult öeldes lahkan 70-80siga aastas.Vaagnaluu jätan kinni seepärast et väga mugav on rümpa konksu otsa riputada ja pärast on väga mugav kintsusid eemaldada.
Kuldilihaga võib teha kõike muud aga õiget praadi sellest ei saa,vähemalt niikaua kui põrsaliha saada on,samas vorst ja konserv tulevad täiesti söödavad,kusjuures mul isegi mõned kunded on öelnud, et kuldist tehtud vorst parem kui emisest tehtud.
Mis kuldi laskmisse puutub,siis minu arusaama järgi, mis Diana annab see tuleb vastu võtta.
243win
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas Välek »

Vaagnaluud pole ise samuti hilisematel aastatel raiunud- saab ka lihtsamini. Mul pole miskit 80 sea vastu panna , aga väide, et kuldist praadi ei saa on tagasihoidlikult stiilis, kus audi mees ütleb, et tema vw autoks ei pea. Võibolla pead uue koka vaatama.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas Feen »

Siin räägiti kultidest ja huntidest miskit. Need kellel mõlemat on, äägivad, et sead on suurtes karjades. Mingi film oli, kus näidati huntide rünnakut seakarjale. Suured tõmbasid ringi ning plönnimad loomad jäid keskele. Oli karjas kulte ka. Hundid jäid tol korral pika ninaga. Seega, kui huntide probleem suureks läheb, siis võib olla tugevamatel kultidel oma roll mängida. Lisaks, hetkel igasuguseid penihakatisi, kes nooremal emisel nii mõnegi põrsa tagant murravad, sellised lüüakse piirkonnast ikkagi minema. Ja, kui ikka iga natukese aja tagant põhilised jahilaikad auklikuks tehakse, siis raskendab see igasugust seajahti. Eks sead käituvad erineva arvukuse, toidubaasi ja vaenlaste olemasolul erinevalt. Ma küll ei julgeks siin ühte tõde ainuõigeks kuulutada (meil on ka olemas arvamusliidrid, ühed räägivad, et suuri kulte tuleb lasta, saab palju liha, põrsast ei tohi lasta, teised räägivad, et kulte üldse lasta ei tohi, ainult põrsaid).

Maitseelamustest. Kunagi lasti eluvalu haisusiga. Kulutasime omajagu kummikindaid ning nägime vaeva, tulemus tundus korralik olevat. Õhtul helistas üks jahimees ja ütles, et ma ribi muu lihaga kokku ei paneks, sellel kuldimekk manu. No, tegin kohe katse, ribid (kõhuliha ei olnud seal hulgas) läksid ühte küpsetuskotti, jala ja selja küljest tai teisse. Maitseained kõik samad, ahju ka korraga. Maitseerinevust oli omajagu, sain tuttavatele ka kohe võrdlusdemo teha mis on kuldi maitse ja mis on sama looma liha, kus kuldikat juures ei ole. Muidugi, kui poleks seda taist asja kõrval olnud, küll ribi oleks rahumeeli ära söödud (tegelikult söödi need ka ära), ehk natukene rohkem vedelikku juurde (vedelikku jagus :)).

Aga korra on olnud ikka korralik apsakas endal. Nimelt, kui kuldil jooksukat pole, siis kaelal on tal paar suurt nääret (kilpnääre?). Mulle meeldib neid vahepeal praadida koos lihaviiludega ning maitse ja olemus väga hea. Korra oli talvine kult kes eriti ei haisenud, liha oli ka ok. Aga kasutasin põseliha koos nende näärmetega hakkliha tegemisel. See läks pirukateks ning... koerale kõlbas küll (ei olnud neid näpitud mustade kätega, ei olnud seda va kusest tuusti ka mängus, aga mingid piirkonnad lihtsalt on jooksu ajal aktiivselt lõhnavad ning see kõhuliha eemaldamine koos nahaga ei ole mitte halb mõte..
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas Pauli »

Tooksin Väleki pikast jutust välja ühe olulise fakti: nimelt tõepoolest pole kogu selles haisujamas süüdi mitte munad vaid karaots, mida Välek peenetundeliselt kuldiudaraks nimetas.
Feeni mainitut, et maitse sõltub kehapiirkonnast, kinnitaks ka - omal sarnased kogemused, et just ribidel kipub see ebameeldiv mekk (on ta siis kult, sokk või kobras) juures olema. Kopraribi on näiteks minu jaoks söödamatu, ükskõik kui hästi nülgimine ja küpsetamine tehtud on. Ma tean, et probleem pole mitte ribis endas vaid minu peas, aga söödamatu sellegipoolest. Kintsuliha vihun see-eest kahe suupoolega - sealt ei jõua minu maitsmispungadesse midagi iseäralikku.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas jahe »

Välek kirjutas:Vaagnaluud pole ise samuti hilisematel aastatel raiunud- saab ka lihtsamini. Mul pole miskit 80 sea vastu panna , aga väide, et kuldist praadi ei saa on tagasihoidlikult stiilis, kus audi mees ütleb, et tema vw autoks ei pea. Võibolla pead uue koka vaatama.

Tegelikult on autodega võrdlus päris hea :) see ongi stiilis kas mersu või mosu,ei ole raske arvata kumba valiks :wink:
243win
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas honkomees »

jahe kirjutas:...Tegelikult on autodega võrdlus päris hea :) see ongi stiilis kas mersu või mosu,ei ole raske arvata kumba valiks :wink:

ja ega tänapäev ikka ei viitsi hakata mosset aretama, kui on saadaval paremad margid - loe: laskma kulti ja nägema vaeva kui ka muud liha on metsas.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
reimakas
Postitusi: 308
Liitunud: E Nov 28, 2005 5:16 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas reimakas »

Eks siit tulevad need elutõed välja. Kui ei ole paremat saanud, ei oska muud tahtagi.
Nälg on kõige parem kokk jne.
Meie seltskond lõikab "kuldiudara" koos lisanditega suure lapina ära. See mees koos oma noaga enam kuldi manu ei lasta. Sellega on suuremad probleemid lahendatud. Eks paljud asjad on mõtlemises kinni. Aga eks tõde on kusagil olemas....
See, kes tapab, pole veel jahimees
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Jooksuaegne kult (poolitatud teema)

Postitus Postitas tony »

Ise ka seda meelt, et milleks kuldist praadi teha kui muud liha on. Samas koertega kuldijaht on üks mu lemmikumaid jahte. Kui ikka terve päeva (vahest ka vähem) kuldiga metsas müttad ja lõpuks ta maha saad, siis on mida hiljem meenutada. Kütitud kuldid tavaliselt koos nahaga lihatööstusesse saatnud ja vorsti-konservi teha lasknud. Nendes toodetes kuldimaitset pole tundnud. Vanasti (vene ajal) sai ikka nii tehtud, et kuldist viilakas liha ja kuumale pliidirauale. Siis oli kohe selge kas haiseb või ei. Siin väideti, et tegelikult kuldi liha ei haise. No tee või tina, minu jaoks haiseb, ei aita kummikindad ega gaasimask. Muuseas kõhunaha olen alati ära lõiganud, see ikka koertele läinud.
Vasta