Seapõrsa noaga tapmine...

2005. aasta teemad
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

karupoeg kirjutas:Miks siin nii palju OT (offtopicut) on?

Kes tahab, see ikka torkab põrsa ära, kuid jahi värks on huvitavam ikka tavaliselt püssiga.


Et offtopicut palju? Küsin otse. Mitu kodusiga näiteks Sa susanud oled?
Kas surmaheitluses looma tagajala löök on tajutav?
(toome mängu siis kesiku!)
Ikke selleks, et kui Tedre öeldud kesik on EELMISE varakevade heas toitumuses põrsas, ja sellisel juba ebaõnnestunud lasuga vigastatud vihasel junnil on kukil ligi 30 kg isane laika ja teine (mõlemad mitte sinu koerad), noorem ripub küljel kui puuk ning selles rabelemismärulis lisajõuna appitormanud ja samat võtet üritav SINU käskudele mitte alluv Sinu enese laika saab Su enese silme all hüppeliigesest kubemeni sisselõike ja kõige selle rosoljele lisaks tantsib jalus veel üks alalhoidlikum emane laikaisend kord siit-sealt ampsates.
Kas hüppaksid vehkiva noaga sinna segasumma kaalulisaks? Koerad teda maha suruda ei jõua ja siga koeri maha raputada ei suuda. On üritanud ja vaevalt meetrit 3 edasi nihkunud.
Rabelemiseks aga jõudu veel küll! See ei ole põrsas.
Otsustad leida mingit laskmishetke? Kuhu? Surud kuuliga toruotsa vahutavate lõugadega kesikule kõrva taha ja soovitad edasiüritamisest loobuda?! Selles seisus lastud kuul!!!

Tubli jahikoer, ja isegi "keskmine" seale töötav laika on kallim igasugusest püssist, mida on praktiliselt võimalik juba järgmine päev uus osta.
Jahi värk on huvitav tõesti püssiga, kui nuga on vööl. Ja koer metsas omaloodud laulu lahti lööb! (Auh-auh auh ja jookseb, st üks siga. Võu-võu-võu ja seisab paigal, st üritab alul soolot kogu karjale, välja valides lemmikkuulajat :lol: )
Hea Karupoeg! Luba mul Sinu ja enda nimel alustada üht seonduvat lisateemat. Näiteks:
"Laikade töö- ja eluiga". Kas sobiks? Või midagi sarnast. Paku midagi lisaks või täienda. Mõtlen tõsiselt.

Mina tean vaid kahte, kes "pensionini" välja vedasid.
BH.
kaavik
Postitusi: 45
Liitunud: R Dets 24, 2004 11:36 am

Postitus Postitas kaavik »

Mina eelistan ka pistmist kui koerte eest laskmist. kuigi mul endal tulevad nad umbes pooleks lastud ja pistetud asi oleneb lihtsalt sellest kas jahis on 2 või 4 koera. Ja vaadake teinekord natuke rahulikumalt kui kiirelt siga ennast keerab ja laika on veel kiirem... nii et tehke siit omad järeldused kui lihtne on õnnetus tulema.

kui oled jahis oma koertega siis tee mis tahad aga kui juhtud sea juures teise mehe koera maha laskma siis ma arvan et kui piisavalt ruttu jooksu ei saa siis kukud sinna sea ja koera vahele.
Kasutaja avatar
karupoeg
Postitusi: 283
Liitunud: N Dets 08, 2005 2:47 pm

Postitus Postitas karupoeg »

mina nii julma jahti õnneks ei ole pidanud kogema, et oleks torkamiseks läinud.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

karupoeg kirjutas:mina nii julma jahti õnneks ei ole pidanud kogema, et oleks torkamiseks läinud.


Enesestmõista! Kuid teinekord võib ka süütuna alanud ilm äikeseks pöörata. Lihtsalt pole valikuid.
Ja ega sellisel juhul ikke kohe püssi põõsasse ja kodu poole kadjama ka pea.
Nüüd ju enam viitsita-täida niipalju laikasidki kasvatada! Ajad teised.
Näide selleks, et vahel kaalukaussidel võrdväärselt sandid variandid. Aga valik tuleb teha. Kiire ja arukas.
Sul õigus,vajadusel alustada põrsast. Ja ühe koeraga.
Ilusat jätkuvat seajahti!
BH.
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

Lisaks vast niipalju,et laikade töö on siga kinni pidada,sea murdmine sinna hulka päris kindlasti ei kuulu :wink:
243win
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Sa Jahemees äkki kirjeldad täpsemalt mismoodi see sea kinnipidamine käib ja kust maalt see sea murdmine hakkab.Kui koer hoiab põrsal kõrvust kinni kas see on murdmine?Mis moodi siis see lask teha?
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

seapõrsa noaga ....

Postitus Postitas jorr »

Ütelge mehed kas on kellegil jahil kaks ühesugust juhust olnud.Põhitõed on ju paika pandud ja üksikuid olukordi pole võimalik õpetada.Teema tuleks vist kinni panna, mitte otsast jahuma hakata.Bighornet rääkis ju küllalt selgelt asja ära.
noorus on ilus aeg
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

olen näinud kahe lääne-siberlase niisugust tööd,kus siga on paigal nii ,et koerad siga ei hammusta,väga palju sigu lasti nende koerte eest,loomulikult, kui laika siga kuskilt naksab, siis pole see veel murdmine,ideaalis peaks laika siga kintsust tõmbama ja ise eemale kargama,see omakorda sunnib siga ümber pöörama ja nii panaksegi loom paigale,ühte niisugust tean kah kellele meeldib seakärsa ees haukuda ja siga on vägagi hästi paigal,kuigi see juba vähe ohtlikum variant.
243win
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

tony kirjutas:Sa Jahemees äkki kirjeldad täpsemalt mismoodi see sea kinnipidamine käib ja kust maalt see sea murdmine hakkab.Kui koer hoiab põrsal kõrvust kinni kas see on murdmine?Mis moodi siis see lask teha?

sea kinni pidamine käib nii, et looma leides, hakkab laika haukuma. kui uluk proovib põgeneda, jookseb ümber uluki. kui vaja, näksab looma ja tõmbab tähelepanu endale, et kütt saaks ligi hiilida. kui sul koer loomal kogu aeg kallal on, siis suu täis vist raske haukuda või mis??? aga kui su koer ei haugu, kuidas sa siis need sead ülesse leiad?
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Selles asi ongi et kui koer suurt siga kintsust hammustab siis sobival momendil võtab ta põrsa kinni.
Kasutaja avatar
KeegiVeel
Postitusi: 120
Liitunud: T Okt 04, 2005 11:09 am

Postitus Postitas KeegiVeel »

Tegelikult, mul on isa rääkind , et kunagi on paar kesikut noaga tapnud. Ütles, et oli enne seda korra kora maha lasknud ning tookord pauku teha ei julgend. Aga kesik on ikka kesik ja looma surmahirm ja võitlus elueest on austussväärsed. Isa ütles, et järgmine päev olid kõik kondid valusad, ka käed olid ka päris marraskil olnud.
Parem lasta seal minna, kui noaga ei julge kallale tormata ja igaljuhul koerad jätke ellu!...
Rääkida muidugi lihtne, aga adrenaliinimöllus?!... Ega ise vist siga nii ei torgiks... sest niigi vahest haavatule järgiminnes "junn-jahe" (usun, et pole ainus), korra olen kuusikus käpuli seale järgi roomand(õnneks loom oli sealt juba kadunud).
Austage ka teisi jahimehi!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Mehed,kes te räägite klassikalisest laikajahist,siis Bighornet ju tõi näite,kus "teinekord võib ka süütuna alanud ilm äikeseks pöörata".Kui siga juba haavatud,võtab asi kohe teise pöörde ja läheb klassikaliseks murdmiseks,seda enam,kui koerad tunnevad,et jõud hakkab üle käima ja katsu seal siis veel selge mõistusega toimetada.Ja mulle on ikka meeldinud mõttetera : kui ei oska käituda,ära käitu.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

tony kirjutas:Sa Jahemees äkki kirjeldad täpsemalt mismoodi see sea kinnipidamine käib ja kust maalt see sea murdmine hakkab.Kui koer hoiab põrsal kõrvust kinni kas see on murdmine?Mis moodi siis see lask teha?


Kuigi Jahemees vastas põhiliselt, mis küsisid, ja et teema pealkirjas oli ka lõpus kolm punkti (Seapõrsa noaga tapmine ...), siis ehk lubate 8-nda reegli eiramist.

Ütled, et kui hoiab kõrvust kinni? No see ju parim sea kinnipidamine (sosistab kõrva: Ni`gu liigutad!? hAMMUŠŠtan :lol: ).

See minu viimane ekstreemne näide kuuluks vast külastusjahi valdkonda, koos oma koeraga. Teineteist lähemalt tundvat ja koos töötama harjunud koerad nii ei tee. Loo iva peitub koertevahelises hierharhias. Ega tavaliselt koeri (ja veel isaseid), enne jahti autodest välja lasta. Kes seda järelemist metsaelanikele kuulutada tahaks? Kohe jäljele pannes neil nägelemiseks aega enam pole ja hasardiga sigade kallale asudes pannakse see omavaheline hierarhiapulga kättenäitamine paika tinglikult, sea kallal oma võimeid näidates . Uus koer karjas, vaja koht kätte näidata!
Juhi koht on üleval!

Tavapäraselt nuga harva kasutatakse (laika toodud ju peatavaks koeraks).
Selektsioonis jäävad peale koerad, kes mõõduka tempoga sea laskjate ette juhivad, vahel jamavad 2-3-4-tundi. Nõks ja panevad seisma, siga liigub, panevad jälle seisma! paarsada meetrit edasi ja jälle seisma!
Jutt ikka neile noorematele, kel koera (just laika) pidamine plaanis, sest laika vajab nobedamat peremehejalga, kes tuleb kähku ja asja ära lahendab, enne kui sead jonksti jälle kilomeeter või pool edasi liiguvad.

Isane laika klähvib eest ja emane naksab vaikselt tagant ja nii see siga seal oma "rõõmusid" kaitstes kohapeal keerutabki :lol:
Ja veel kui ühe peaskonna koerad....uuu-uuu..kui valus!
Ja nuga jääb vaid nülgimiseks.

Laikaomanikud, palun ärge kiviga visake :cry:
BH.
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Kas mõni kövadest korerajahimeestest ka tääki kasutab.Sellega peaks ju teoreetiliselt ohutum see suskamine olema.pean silmas just püssi külge kinnitatud täägiga.
Egas elevant pole siga!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

ma teen ettepaneku, et jätaks need täägid mängust välja. kui sul juhtub olema, siis jätame selle saaremaale :)
Suletud