.338 Federal

2005. aasta teemad
Suletud
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

.338 Federal

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Lõpuks ometi särab päike ka meie hoovi! Pean silmas, et see padrun sobib ülihästi Eesti tingimustesse, kus ülisuuri loomi pole. Võimas USA padrunitootja Federal tuli välja esimese oma loodud padruniga ja selle nimi on .338 (8,6 mm) Federal! (.338 Win Mag ja .338 Lapua Mag on üpris võimsad padrunid ja nendest pole väga mugav lasta...)
Võimsuse suurusjärk on ligilähedaselt võrdne 7 mm Rem Mag (ehk siis tingliku mugavuspiiri lähedal...) omaga ehk 4200 J kuuli suudmeenergiaga ja 11,7 g poolmantelkuuli algkiirus on 820-830 m/sek. Hülss on 308 Win oma! Sako relvatehasel olevat väga suur kommertshuvi selle kaliibrist relva USA-s pakkuda! Päris mugav ja suhteliselt suurekaliibriline uudis meie jaoks! :roll: :oops: 8) :lol:
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Siin siis ka pilt ja pikem jutt (inglise keeles):
http://www.federalpremium.com/default.a ... &year=2005

Häid pühi kõigile!
mango
Postitusi: 149
Liitunud: E Dets 27, 2004 1:45 am

Postitus Postitas mango »

Tõepoolest suurepärane uudis! Chuck Hawks lisab paar head mõtet antud idee kohta aadressil http://www.chuckhawks.com/338_federal_first_look.htm
Mõlgutasin siin vaikselt juba pikemat aega .338 kaliibri teemadel, ainus arvestatav kandidaat oli siiani 338-06 Ackley. Tundub, et Federal on peaaegu ideaalse asja valmis treinud, eriti kohalike eesti olude jaoks, nagu Kaupo juba mainis. Tore üllatus!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ma ei saa hästi aru,härrased ehk selgitvad lähemalt.Seal igal pool nagu juttu,et Sako sellist relva teeb,aga ma pole küll veel midagi sellist leidnud.Kui õigesti aru saan,siis Federal leiutas padruni ja see tähendab ,et tootjad peaks siis sellele padrunile relvi tootma hakkama.Et teistele .338 relvadele see padrun ei istu.? Kest nagu .308 ja kuul .338,et siis nagu uus relv kah toodetakse .338 kaliiber .308 kestale või kuidas?
Viimati muutis Mart, E Dets 26, 2005 12:53 am, muudetud 1 kord kokku.
mango
Postitusi: 149
Liitunud: E Dets 27, 2004 1:45 am

Postitus Postitas mango »

Just õigesti said aru. Seda varianti (.338 kuul 308 kestale) on juba ammu eraviisiliselt katsetatud, praegune on vaid ühe "wildcati" legaliseerimine suurtootja poolt. Ehkki kahtlemata läks sellesse projekti korralikult täiendavat uurimist ja katsetamist. Väga levinud 338-08 pole olnud. Populaarsuselt on temast ees 338-06 (.338 kuul 30-06 kestas) oma variantidega ja väga huvipakkuv .338-284.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Oh,vaatasin sako lehelt,et .308 ja .338 kaliibriga relvade kaaluvahe on üle poole kilogrammi.Nojah,kaliiber ka 1mm jämedam,kui jääks .308relva kaal,siis ei peaks ju õlg vastu :D .Ma ei ole .308 laadinud,aga rohukogus paistab päris suur tulema,et sellist algkiirust kätte saada,huvitav kas rohi surutakse kestas kergelt kokku.Ma proovisin oma laadimisprogega seda padrunit kokku panna ,aa see proge läks omadega natuke sassi :lol: .Padruni tegi valmis küll,ainult et algkiirusega 666m/s :D (Load density % 90,3)Küsiks siia jätkuks,et kas see Load density % on kesta mahtuvus või mis,ma pole sest päris hästi aru saanud.
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Kui nüüd päris realistlikult arutleda, siis ilmselt see kaliiber erilist edu ei saavuta, vähemalt euroopas mitte. Need jahimehed, kes otsivad .30-st jämedamat mitte-magnumit, valivad pigem 9.3X62 (või 57) või miks ka mitte näiteks 8X57. 8mm Mauseri ja .338 kuuli läbimõõdu vahe on ainult 0.37mm. 99% jahimehi eelistavad sellele 0.37mm'le suuremat (ja ilmselt odavamat) relvavalikut.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Pelle kirjutas:Kui nüüd päris realistlikult arutleda, siis ilmselt see kaliiber erilist edu ei saavuta, vähemalt euroopas mitte. Need jahimehed, kes otsivad .30-st jämedamat mitte-magnumit, valivad pigem 9.3X62 (või 57) või miks ka mitte näiteks 8X57. 8mm Mauseri ja .338 kuuli läbimõõdu vahe on ainult 0.37mm. 99% jahimehi eelistavad sellele 0.37mm'le suuremat (ja ilmselt odavamat) relvavalikut.


Ma olen küll optimistlikum, õigemini küsiksin, kui palju Euroopas USA kaliibreid/padruneid kasutatakse? Valdav enamus. Hoogsalt tungib peale näiteks 270 WSM (no midagi pole teha, hirmtäpne ja suure energiaga) ja .338 Federal täidab ühe kaua püsinud tühimiku ära. Tühimik on just 8X57 (mis pole kunagi väga pop olnud)ja 9,3X62 (mis on tegelikult võimas Aafrika jaoks konstrueeritud padrun) vahel (jätame hetkel .338 Win Mag ja .338 Lapua Mag mängust välja ja räägime normaalkaliibritest) ja sellel kaliibril on mõned väga head omadused: 1. Lühike padrun=lühike lukukoda, lühem ja kergem püss. 2.Võsas "töötab" raske ja suht jäme .338 kuul väga hästi. 3. Ka 200m pealt "võtab" pruunkaru piisavalt hästi, energiat on küllaltki palju. 3. Mõistlik tagasilöök (mitte vähetähtis tegur, arvestades, et enamus lasevad polt-liuglukuga jahirelvadest). Kokkuvõttes ennustan sellele padrunile helget tulevikku, ka Eestis! :oops: :lol:
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Ma jään ikkagi skeptilisele seisukohale. Jahimehed on konservatiivne rahvas. WSMide edu on seletatav, nagu isegi ütlesid, nende über-omadustega (ülitäpne, ülikiire, ülivõimas, ülilühike jne.). .338 Federal on kahtlemata hea padrun, aga samasuguseid säravaid loosungeid ta ei püstita. Pigem langeb ta ühte patta selliste kaliibritega nagu 7mm-08; .260 Rem ja .358 Win, mis kõik baseeruvad .308 hülsil. Kõik nad on suurepärased kaliibrid ja on täitnud mingi tühimiku, kuid ei ole olulist populaarsust saavutanud (.260 on ehk erand, kuna on suhteliselt uus ja alles avastamisel). Elav näide minu kahtlustele ongi .358 Win, mis loodi 80ndate lõpus tegema just seda sama, mida .338F praegu. Aga ikkagi on see kaliiber meile tundmatu.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

vat Pelle, nüüd läksid libedale teele: 458 Win., 458-2 American, 45-70 Gov., 458 Lott, 450 Marlin noh veel .358 Norma on kõik vihased konkurendid selles segmendis. väga loogiline et keegi ei saavuta edu ja kõik jäävad oma nišši

Missugused on .338 Federali lähimad konkurendid?
gunnar
Postitusi: 882
Liitunud: P Aug 22, 2004 4:18 pm

Postitus Postitas gunnar »

Kui nüüd päris aus olla siis ma ei saa aru et miks see kaliber peaks eesti jahimehele niiväga meeldima ja mida asendama ? Et millisele loomale eestis .308, 30-06, 6,5x55 väheks jääb ?
Tavaliselt ma pessimist ei ole , aga ma kaldun arvama et siinmail saab seda kaliibrit ainult mõni üksik fanaatik kasutama kes ise laeb ja on omale ka selleks püssi muretsenud. Ei usu et ta soodsalt kättesaadavaks nö. poemoonaks siin muutub.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Vaikselt aga kindlalt hakkavad ka Eestis kätte jõudma ajad kus väikeulukeile peetakse jahti 222 Rem-ga, 22-250 ja 223-ga, suurulukeile suurekaliibriliste relvadega, 9,3X62 ja näiteks ka .338 Fed, kaugpommitajate jaoks on 7 mm Rem Mag, 270 WSM, ja 300 Win Mag ja Aafrikas käiakse 375 H&H Mag-ga. Seepärast ma olengi rahul, et mõni Eesti oludesse päris sobiv padrun konstrueeritakse ja Sako tehas, mis asub Tallinnast vähem kui 200 km kaugusel hakkab ka vastavaid relvi tootma! :roll:
Viimati muutis Kaupo Kindsigo, N Dets 29, 2005 12:49 pm, muudetud 1 kord kokku.
Pelle
Postitusi: 127
Liitunud: K Nov 24, 2004 7:38 pm

Postitus Postitas Pelle »

Jah, ega see vaidlus on siin üsna mõttetu. Tulevikku ei oska meist keegi ennustada. Kui tõesti läheb õnneks ja .338F savutab edu, on ju tore - jällegi üks meie oludes hästi töötav kaliiber juures.
Suletud