valgest kurest

2005. aasta teemad
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

valgest kurest

Postitus Postitas Kristi »

Kult kirjutas lukustatud (miks küll?) teemas "valge toonekurg", et on seda lindu pikalt jälginud. äkki annad oma tähelepanekutest meilegi teada???
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: valgest kurest

Postitus Postitas kakuke »

Hiiliv Rebane kirjutas:Kult kirjutas lukustatud (miks küll?)

Asi hakkas ikka pika kaarega heast tavast mööda minema. Ainult ühte liiki ei saa ka ikka kõigis asjades süüdistada. Ütlen veel kord vaadake asju natuke avarama pilguga.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

ma ei mõista, mis siin toonekure puhul arusaamatut on kas see et põllu pial on 100kurge või sama põllu pial on kolm põldpüü paari ja nende kolme paari peale on kolm last :( kuigi neid võiks seal vabalt olla 40 ringi , ja ei tea kuhu see jänesepoeg kaob,miks me kaitseme toonekurge rohkem kelle arvukus on kõrge kui näiteks püüd kelle arvukus on madalseisus ja kõigile toonekure fännidele niipalju et tegelikult pole ma ühtegi kurge maha kõmmutanud tahtsin vaid reaktsiooni näha :D
243win
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Vaata, kõigepealt ürita leida vastus, et miks praegu on põllul 100 toonekurge, mida antud populatsioon üleüldse kujutab, kas need püü ja jänesepojad ainult kure kõhtu kaovad või kuhu siis veel. Loe uuesti minu eelmise postituse viimast lauset. Ei poolda inimkatseid.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

loomulikult on jänesel,püül,tedrel jne. lugematu hulk vaenlasi ja pole mõtet siin kõiki üles lugeda aga konkreetse juhuse puhul mis sa arvad kakuke kui iga 20m peale vahib üks toonekurg ,mis siis ühest püü pesast järgi jääb ma ei pea ennast teab mis targaks aga kuna mu hobi on ka natuke mu töö siis üht-teist on ikka silma jäänud
243win
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kisub küll dialoogiks, aga las minna. :D Arvan nii, et praeguseks peaksid kurepojad olema lennuvõimestunud ja need seal passivadki. Püüpojad peaksid ka olema praeguseks nii suured, et toonekure jõud neist üle ei käi või oled Sa ise tõesti toonekurge suurt püüpoega kugistamas praegu (või üleüldse) näinud või on tegu pelgalt oletusega? Muidugi ei väida, et toonelind puhas valge leht on, aga kes seda looduses ongi. See, et meil siin antud populatsioon kasvuteel on ei näita veel seda, et see tegelikult nii igal pool on. Lääne-Euroopas on ta ntx. kahanev liik.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

praegusel ajal ei lenda veel ükski kurepoeg,kesk-eestis vähemalt mitte,võib olla kui lõuna-eestis :D ja üldse noore kure ja vana kure vahet ma ikka teen ,need kes seal põldude peal passivad on pool täkud (mina nimetan neid nii)st kel üldse polegi pesa ja mis kahanemisse puutub,siis mujal euroopas on ka hunt ja kobras kahanev liik ,paneks nende jahi kinni,vaataks mis juhtub.
243win
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

valge kurg

Postitus Postitas Ahto Kattai »

KAKUKE --Just nimelt on asja vaja laiemalt vaadata ka sinul .Esitek pole veel kurepojad lennuvõimelised ja põhi havitustöö tehakse ära jaanipäeva paiku esimese niite ajal (ei hakka JAHIMEHE juttu kordama)Kui 100 kurge kammib läbi 10-15 ha põldu ,siis on selle iga m2 kõigest elavast puhastatud :!: :twisted: Küsin-kus on need rebaste ja kährikute hordid,kes sama töö suudaksid ära teha :?: Kuna töö tõttu olen nende tegevust pidevalt jälginud,siis mõned näited:kümmekond lennuvõimetut püüpoega neelati kolme kure poolt vähem kui veerand minutiga,vanemad katsusid et ise nokaga pähe ei saa;uskumatu,aga merisea suurune jänesepoeg-gi tapeti ja kugistati alla;sõbra, umbes kuu vanune taksi kutsikaski oleks oma otsa leidnud,poleks lapsi läheduses olnud(kutsikas pääses verise peaga) :P Väiksematest loomadest ei maksa rääkidagi.Kui mõnikümmend aastat tagasi võisid ainult mõnda kurepesa nimetada,siis praegu tean neid paari km raadijoses tükki kuus.Tekkib küsimus kas sinna meie tedred ,püüd ja jänesed kaovadgi :?: Soomlane tuleb siia ja temale on see lind haruldlane vaatepilt sest seal kohtab teda väga harva---aga see eest peab tema tedrejahti :!: Minagi tahaks kevadel tedreonnis oma elamuse saada,paraku on viimaste aastatega teder pea olematu lind(meie maadel)KAKUKE---lääne euroopas on populatsijoon vähenemas----Kas mitte see lääne-eurooplane pole asja ära jaganud ja neile "armastatud"lindudele ära teinud?Eks sinna ole nende hundid ja ilvesed-karudki kadunud.Nüüd meie olge tublid säilitage liiki.Küsiks kure sõpradelt veel-mitme kure mao sisu või väljah on uuritud v:Keegi ei viitsi sellega jännatagi ,sest linnamehele ja võhikule paistab see peresse "titetooja" süütu rahumeelse linnukesena.Arvan ,et tegelt on tegu ühe eesti looduses suurema röövlinnuga,kellel looduslikke vaenlasi vist polegi.Kus on lahendus?Kas pesasse puumunad või nagu mõni mees siin ekstreemselt pakkus -tina :?: PS sookure vastu pole mul midagi tema vist taime v sega toiduline,ei oska teisest midagi halba arvata.Ja veel--kõik mis kuskil raamatus v netis kirjas pole ei ole veel hämamine ,nagu mõni arvab :!: Loodan ,et nii kure pooldajad kui vastased sõna võtavad ja ärge väga metsikuks minge, muidu päälikud löövad jälle luku peale :D Kivi kotti!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Asi läheb päris põnevaks :M Pole kurge sellest vaatenurgast vaadanudki.See kure väljaheidete uurimine on küll väärt mõte ja et neid linde meil hulga on, seda on palja silmagagi näha,pole mingit eraldi luurekat vaja tehagi.Ainult keda ja kuidas oleks vaja torkida,et seda asja uuritaks.Meil on ka seis selline,et püüsi otsi tikutulega taga ja siiani ainult rebaseid ja kährasid ning teisi röövlinde nende vähesuses mõttes süüdistanud.
Samas arvan,et kure arvukuse reguleerib loodus lõpuks ise ja küttimisega reguleerimiseni asi ei lähe.Kakuke tegeleb meil lindudega lähemalt ja äkki on nii kena ja uurib seda kure toitumist jne.Keegi mainis,et tulemas valge-toonekure loendus,siis saame ka arvukusest pildi.
Mis puutub lääne-eurooplastesse,siis need on sellised kavalad,küll nemad oskavad neid asju hästi ajada.Ja ega need jäägrid seda meie hunti sinna tahagi,neil oma hirved-kitsed ilusti paigas,jaht käib ,raha tuleb,pole neile kasse ega koeri sinna segama vaja :D Ja ehk neil kureuuringudki tehtud ja linnust selge pilt,kui ikka härraste linnujahti segab,siis ... Või nagu S ütleks ,"... pole lindu(kurge),pole probleemi...".
Ise olen aga sellise tolerantsema jahi pooldaja,niikaua kui elukad saavad ise oma eksisteerimisega hakkama ja kedagist ei sega ,pole ka neid vaja segada.Aga nende elust-olust peab selge pilt olema,et vahelesegamisega hiljaks ei jääks.
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Kas te olete vaadanud kui palju on see aasta kurgedel poegi pesas???

Oma ümbruskonnas vahel pilgu peale visand pesadele ja alla kahe poja pole kuskil näinud ning päris paljudes on kolm poega, tundub et kured teadsid ette et tuleb neile hea aasta.
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Tuli nädalavahetusel palju autoga ringi liikuda ja silma hakkas nii mõnigi noor lennuvõimestunud valge-toonekurg. Pojad lahkuvad pesast juuli lõpus augusti alguses. Ok see selleks.
Praegu ongi käimas valge toonekure loendus ja arvatavasti ilmuvad varsti ka loendusandmed. Pole väitnudki, et kure näol on tegu taimetoidulise liigiga vaid ikka lihasööjaga. Enne kui ise näiteks hakkan kellegile "tina andma" siis tahan küll teada, et milleks see vajalik on. Minu jaoks ongi praegu kõige suuremaks küsimuseks, et millest need 100 kurge seal põllul toituvad? Kevadepoole, kui kõigil titetoojatel oli käsil pesaga tegelemise aeg, räägiti miskitest isenditest, kes parves ringi liikusid ja teps mitte ei mõelnud järeltulevale põlvkonnale. Minu teada pole Eestis valge-toonekure toitumist uuritud, aga võin ka eksida. Seniajani polnud antud liik ka problemaatiline ja kuskilt suuremast kanalist pole seda ka tänaseni kuulnud.
Kas keegi on tõesti märganud valge-toonekurgi rabade servades, kus tedred pesitsevad? Ise pole tähele pannud. Olen millegipärast arvamusel, et eriti kanalistele mida ka teder on, on ennekõike saatuslikuks saanud metsaraie ja kährik.
Praegune meie arutelu tundub siiski liialt emotsionaalsel tasapinnal olevat, et midagi põhjapanevat väita. Kui keegi otsib neid väikekiskjate horde, siis nüüdseks on marutaud need maha niitnud. Teadagi, kui mingi teine liik on teist jupil ajal koormanud, siis toibumine võtab ikka kauem kui aasta aega. Nagu lehepäälikki arvas, arvan ka mina, et mingil hetkel tasakaal tuleb. Praeguse Eesti maastik on, aga väga muutuv liikide jaoks. Ühest servast hävitatakse pesapiku metsaraiega ja teisest servast hävitatakse sellega, et lastakse kõik võssa kasvada. Kokku vajuvad kuivenduskraavid ja seega ka kasvab võimalus valge-toonekurel kosuda.
Ja jätke see sakste selja taga kirumine juba järgi. Jahti reguleerib ikka kohalik poliitika ja kui need lambakarjana pealt vaatavad ja kaasa noogutavad siis on see juba iseasi. :D
Lisan siia õli tulle valamiseks ühe lingi ka. :D
http://www.eoy.ee/projektid/al2004/jutt.htm
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

kakuke kirjutas:Minu jaoks ongi praegu kõige suuremaks küsimuseks, et millest need 100 kurge seal põllul toituvad?



ei tea ise ka kahjuks praeguseid andmeid ja ei julge sõna võtta kurgede toitumisküsimustes kuna pole spetsiaalselt jõudnud neid jälgida. siiski on selge, et mis kure nokas see kure oma. aga siinkohal mõned nopped H. Veromani raamatust "Valge- toonekurg".
Põhiliselt on kurgede toiduks vihmaussid ja nende osatähtsus ei vähene ka suvel. Lisaks ka roomajad, kalad muidugi hiired ja putukad (mis raamatu väitel on ka üks kure põhitoite). ka ei säästa kurg juhuslikult ettejäävat linnupoega. üsna tavaline olla ka mutt, kuid mutist suuremaid loomi on tal juba raske alla kugistada (!!! vasturääkivus eks). isegi muti neelamisega on raskusi, kui see on keskmisest suurem. Seega järeldub, et jutud jänesepoegade viimisest pesapoegadele on vaatlusvead.
samuti räägib raamat, et ülemöödunud sajandi lõpul kartsid balti mõisnikest jahimehed, et valge kure arvukuse suurenemine hävitab jänesed, põldpüüd, tedred isegi rukkiräägud ja lõokesed. no neid siis hävitati ja vähehaaval selgus, et asi nii hull ei olegi.
tundub et nüüd hakkab sama teema korduma.
Viimati muutis Kristi, T Aug 24, 2004 4:15 pm, muudetud 1 kord kokku.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

valge kurg

Postitus Postitas Ahto Kattai »

HIILIV REBANE:Seda mida ma oma silmaga olen näinud ei saa ma kuidagi vaatlus veaks lugeda :roll: Tal on küll jänesepoja neelamisega raskusi ,aga materdab ja nätsutab seni kuni asjaga hakkama saab :!: Kuna mainisid põldlõokest,siis palju neid kevadel oled kuulnud?Ei tea,kui vana mees oled -et noh minevikuga seda võrrelda .Minu koolis käimise aegu oli kevadel õhk nende lõõritamist täis.KAKUKESELE:Järvamaal on palju kuiventatud maid mis just rabade ja soode ääres ja just seal need tedrepojadki kurgede ohvriks langevad! Hea ,et sellest teemast selline arutelu kujunes ,muidu nagu vaatad kurge ja ei mõtlegi sellele.Ehk loeb seda ka mõni asjapulk kellest midagi oleneb ja võetakse ka midagi ette.Kivi kotti!PS.Küll see mõisnikki teadis kes tema tedre karja kippus :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: valge kurg

Postitus Postitas kakuke »

kult kirjutas:KAKUKESELE:Järvamaal on palju kuiventatud maid mis just rabade ja soode ääres ja just seal need tedrepojadki kurgede ohvriks langevad!

Kuna pole ise midagi sellist näinud ega kuulnud siis ei oska ka midagi väita, aga huvi pärast küsiks küll, et kas oled ise või on keegi siinsetest midagi sellist näinud?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Tuttav traktorist väitis et oli näinud kuidas kurg nirgiga madistas, lõpptulemusena oli nirk surnud ja alla ta nokast läks, vend oli kurge mööda põldu taga ajanud et äkki laseb nirgi lahti aga ega loom loll ei ole...
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
Suletud