koerte kool

2005. aasta teemad
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

koerte kool

Postitus Postitas Ax1600 »

Palun soovitada L-Siberlasele koerte kooli (õpetajat). Hea kui Tartu ümbruses.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Mis teda koolitada, laikat EI TOHI ülddressuuriga ära piinata ja sellega jahiinstinkte maha suruda. Tuleb lihtsalt kutsikaga kogu aeg tegelda, koos temaga metsa minna ja harjutada teda, et ta ei kardaks üksi olla ega kaotsi minna ja teisaltlasta looduse lõhnu nuuskida. Ideaaljuhul peaks iga päev mõnekilomeetrise ringi kutsikaga metsas tegema. Aga see kool on teenistuskoertele ja murdjast toakoera tegemiseks :lol:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Seda nad ütlevad jah, et jahikoeri ei tohiks eriti palju dresseerida. Aga algkoolituse võid vast ikka läbida. Kuuletuskoolitust ma mõtlen. Mina olin alguses enda omaga täitsa hädas. Ei kuuland üldse sõna ja metsas ennast kätte ei andnud. Nüüd asi parem. Kõige hullem oli siis, kui teised koerad ka metsas olid. Selle pärast võibolla oleks algkoolitus koertekoolis hea, et ta õpiks koos teiste koertega olema ja nendega koos olles sõna kuulama.
Aga kui koer juba sõna kuulab, siis pole sinna kooli küll asja. Siga ajama sa teda seal nagunii ei õpeta. Käi aga usinasti metsas. Ja lase koeral ikka rahulikult ringi tuiata. Alguses võid karta küll, et ta eksib ära ja kutsud teda tagasi. aga kui teda pidevalt hõigata ja enda juurde kutsuda, siis hakkab hiljem sul lihtsalt sabas sörkima.
jõudu tööle
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

Mul 1,5 aastane, metsas teeb tööd hästi. Ainult ei taha end kätte anda. Kui vaja kiiresti autoga edasi liikuda siis kole jama kui autosse ei tule (tahab joosta auto ees). Muidu oleks nagu kõik ok. Vahepeal andsin hea "õppetunni", peale seda kuulas sõna kah, nüüd jälle jama lahti. Koeral mõistust on, kuid alluda ei taha. Ehk oleks abi koolitajast. Sellest ka teema.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ax1600 kirjutas: Vahepeal andsin hea "õppetunni", .

Mul on ka olnud päris mitmeid koeri ja kuigi see võib mõnele jõhkrana tunduda ,aga just selle "õppetunniga "olen saanud kõik sõna kuulama/kätte andma.Koer peab tajuma kes on peremees.Sõber oma laikat ninnu-nännutas ja tulemuseks oligi selline jama ,et metsas enam kätte ei anna.Muidugi peab ise ka järjekindel olema.Tuleb kodus ka harjutada,lahtilasta ja siis kinni püüda ja autoga harjutada.Kui loobud ja jätad kinni võtmata ,siis hakkabki viilima.
Kivi kotti!
Aiks
Postitusi: 5
Liitunud: T Veebr 03, 2004 11:39 pm

Koera koolitus

Postitus Postitas Aiks »

Eks igal mehel või naisel oma metoodika kuidas koeri õpetada. Mina võin oma kogemustest öelda, et esimese asjana kui kutsikas vähemalt 6 kuune tuleb temaga kuulekus koolitust tegama hakata. Siis tekib tal arusaam , kes on peremees ja kes teda toidab. Samuti tuleb hakata koeraga metsas käima, et see muutuks talle tööks ja lõbuks. Kui lasete koera mõnikord aiast välja siis muidugi ta teile kätte ei anna ja jookseb kogu aeg kui vähegi saab. Koer tahab palju aega ja tegelemist. Lugedes eelmisi kommentaare tekib küsimus, et kas honkomees hakkas kokutama kui teda koolis kirjutama õpetati. Ei soovi siin kedagi solvata !! Koerte kool annab tegelikult algtõed koera dressuuriks ja sotsialiseerumist teiste koertega. Õpetama peab ikka peremees või siis see isik , kes temega jahis käib. Laikad soovivad palju joosta ja seepärast tuleb nedega palju liikuda. Veel üks tähelepanek kui teie koerad saavd ca 2..3 aastat vanaks hakkab see kutsikalik jooksmine kaduma. Soovitan näiteks mõned käsud kindlasti selgeks õpetada siis on teil endil lihtsalt kergem.
Käsud - lama, kõrval, istu, siia, tohi, hääl, hoia, edasi,otsi
Jõudu ja jaksu .
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Koera koolitus

Postitus Postitas honkomees »

Aiks kirjutas:... Kui lasete koera mõnikord aiast välja siis muidugi ta teile kätte ei anna ja jookseb kogu aeg kui vähegi saab. Koer tahab palju aega ja tegelemist....Veel üks tähelepanek kui teie koerad saavd ca 2..3 aastat vanaks hakkab see kutsikalik jooksmine kaduma...

Täiesti nõus väljatoodud punktidega aga
Aiks kirjutas:... Lugedes eelmisi kommentaare tekib küsimus, et kas honkomees hakkas kokutama kui teda koolis kirjutama õpetati...

siis ütleks et suuline kõne ja kirjatarkus ongi ikka kaks ise asja, nagu paberi pealt ei saa kõnet maha lugeda vaid on lihtsalt nii et suuline kõne erineb tohutult oma ülesehituselt kirjalikust tekstist, 2 eri asja segavad teineteist kõnelemisel ja nii ei saa kirjutama õppinu ilma veelkordse erikoolituseta kõnet pidada. (vt meie riigimeeste äpusid esinemisi ja võrdle nt juttudega ameerika indiaanlaste kirjaoskuseta kultuuride kõnepidamistest)
Nii ei saa ka dressuuriga metsikutest omadustest ilmajäetud laika heaks jahikoeraks ja ei tähenda ilmtingimata et koolita laikast alati saab hea jahimees. (See ei käi teiste tõugude kohta).
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ax1600 kirjutas:Vahepeal andsin hea "õppetunni", peale seda kuulas sõna kah, nüüd jälle jama lahti. Koeral mõistust on, kuid alluda ei taha. Ehk oleks abi koolitajast. Sellest ka teema.

Selle "õpetunni" andmisega on nii,et peab ettevaatlik olema.Seda ei tohi teha siis,kui sa lõpuks koera enda juurde said,ta nii ehk nii ei saa aru,mille eest ta nüpeldada sai :D ja hakkab juurde tulemist üldse pelgama.Pane ta pika rihma otsa ja lase nõks eemale(alusta nii 1 meeter),kutsu ligi , kui juures,siis kiida teda ja patsuta ja tee mis iganes,peaasi et ta aru saab,et tegi hästi .Lase rihma järjest pikemaks,kuni võid ta lahti lasta.Õpib kiiresti ja mis kõrve vahel,see peaks sinna ka jääma.
Kasutaja avatar
saa
Postitusi: 134
Liitunud: T Juun 15, 2004 2:48 pm

Postitus Postitas saa »

Ei riku sõnakuulelikkuse õpetamine koera jahiinstinkte sugugi, koer peab teadma, kus ja mis ja millal lubatud on .
Kutsikast peale tuleb koera harjutada enda juurde tulema, maius peab taskus olema ja ise sõbralik, sest kõigi koerte loomuses on peremehele meeldida tahtmine, olgu ta siis jahikoer või muu.
Ja kui peremees alati rõõmustab ja midagi maitsvat annab, kui koer pere- mehe juurde läheb, siis miks ta ei peaks seda tegema , eriti veel kui ta siis uuesti minema lastakse. Ja kui nii mitmeid kordi harjutada, siis võib kindel olla , et koer mõne aja möödudes võrdlemisi taltsaks muutub.
Kui kutsikana pole õpetatud, siis ei tähenda see, et teda täiskasvanuna õpetada ei võiks.
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

Seda teoreetilist poolt tunnen isegi ning mitu koera üles kasvatatud heade omadustega. Kuna taksidega probleeme polnud, läksin üle L-siberi laikale (proovi mõttes). Nagu eelpool mainisin on loom täiesti töökorras, mitu looma juba hankinud ( nii suurt kui ka väikest). Kuid kogu aeg katsetab nn. karistuspiiri. See tähendab et proovib kui kaugele võib minna ilma karistust saamata. Ja nii pidevalt. Karistada pole mõtet kui juba allub, võib valesti aru saada (nagu eelpool mainitud), kinni ka metsas ei püüa. Abi oleks kindlast elektri kaelarihmast, kuid ei ole finantsi seda endale soetada (kui keegi rendiks oleks huvitatud). Viimase kohta olen kommentaare lugenud küll, kuid arvan et see võib ainult asja parandada.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

saa kirjutas: Ja kui peremees alati rõõmustab ja midagi maitsvat annab, kui koer pere- mehe juurde läheb, siis miks ta ei peaks seda tegema , eriti veel kui ta siis uuesti minema lastakse.

Minu koer ei tee metsas maiustustest väljagi. Kui ta oma isu pole täis saanud joosta, siis ega eriti hästi kätte ei taha anda. Sõltub täiesti tema tujudest ka. Üksinda metsas käies tuleb ka viie minuti pärast autosse tagasi, teiste koertega metsas olles jookseb tund-poolteist, aga ikka ei taha ära tulla.
Kasutaja avatar
saa
Postitusi: 134
Liitunud: T Juun 15, 2004 2:48 pm

Postitus Postitas saa »

Nu siis tuleb harjutada rohkem, õpetada erinevaid käsklusi jne ....
Et koer õpiks peremehele alluma .
Ja õpetama peaks alguses juurde tulemist mujal kui metsas, et talle käsklus selgeks saaks, metsas on 101 lõhna, mis koerale huvitavamad on kui peremees, eriti veel jahikoerale.
Tean seda allumatust ka oma koertest ja kahtlemata on rääkida kergem kui koer reaalsuses alluma panna, aga võimatu ka mitte .
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Üldiselt öeldakse, et koera tuleb õpetada siis, kui koer ei ole veel väsinud. Aga minu arust on laikat nii suhteliselt raske õpetada. Tal on lihtsalt niivõrd tohutu energia, et kui ta lahti lasta, siis alguses jookseb nagu segane ja naudib vabaduse rõõme ja ei taha muust midagi kuuldagi
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

rajaleidja kirjutas:Üldiselt öeldakse, et koera tuleb õpetada siis, kui koer ei ole veel väsinud. Aga minu arust on laikat nii suhteliselt raske õpetada. Tal on lihtsalt niivõrd tohutu energia, et kui ta lahti lasta, siis alguses jookseb nagu segane ja naudib vabaduse rõõme ja ei taha muust midagi kuuldagi

Kõige parem on, kui laika pole kinni olnudki, siis pole seda vabadushulluse probleemi. Mul on olnud alati lahtiselt õues, ilma keti ja aiata, käib omapead väikse ringi, nii mõnisada meetrit ja kõik. Jahil on muidugi möllamise isu suur, aga seal tuleb peale aju ise juurde ja kui autosse ei mahu, lippab autodel järel. Aga kui niisama metsas jalutada, siis ei taha küll enda juurde tulla, aru saab et varsti viiakse metsast ära.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jahinaine
Postitusi: 80
Liitunud: K Jaan 12, 2005 11:19 am

Postitus Postitas jahinaine »

Minu kogemus Lääne-siberi laikaga näitab küll seda, et laika on üli inteligentne ja kergesti õpetatav koer. Ma ei tea võibolla mul on lihtsalt koeraga vedanud aga mina tegin enda laikale põhi tõed selgeks mingi kahe nädalaga (esmane kogemus koera õpetamisel, kogu infi võtsin internetist). Siis juba sai väga hästi aru, et mina olen A ja O. Tähtsaks pean seda, et koer kuulab, kui teda keelata. Kui temaga ka metsa minna peab ta suutma oma kirge talitseda, kui ikka öelda, et ei lähe siis ka ei lähe. Jaa, jaa ma tean, miks metsas koera keeleta? No mul on vaja läinud vahest pole jalutusrihma jne. siis ei saa muud moodi, muidu koer enne metsas kui kütid ees ja teiste koertega võib ka jama tekkida.
Igal juhul jah, ei ole nõus kui mõni ütleb laika kohta et see on isepäine ja raskesti allutatav tuleb ise tubli olla ja koera jaoks ka siis aega leida kui aega ei ole, siis saab ka häid tulemusi :D . Selliseid koerapidajaid ma ei poolda kes võtavad koera panevad ta siis kinni ja kui metsa minnes koer sõna ei kuula või looma vastu huvi ei näita annavad jalaga, et kuradi peni mingit kasu sust pole. Olen sellist meest ise näinud no tead ära palun võta siis koera kui ei saa temaga tegeleda. SA EI SAA NÕUDA KOERALT SEDA MIDA SA TALLE ISE ÕPETANUD POLE.
Suletud