.300 Win. Mag.

2006. aasta teemad
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

.300 Win. Mag.

Postitus Postitas Mart »

Mida arvata taolisest kal. nagu .300 Win. Mag.Tore oleks kui keegi,kes on taolist kasutanud, jagaks kogemusi.
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

300 Win mag. eeliseks peetakse just kuuli sirget lennutrajektoori. Ühesõnaga eelkõige tuleb eelis välja pikkadelt distantsidelt tulistamisel.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Seda ma tahtsingi kuulda :D ,aga kas praktikas keegi jahil on kasutanud.Mul nimelt jookseb mõte sellise kal. relva suunas just hea kuuli lennu poolest ja energiatki rohkem taga kui .308-l,kuid kuda see kõik praktikas välja näeks.Teoreetiliselt tapab ju iga kuul hästi,kui see õigesse kohta teele saata,aga kas ka praktikas.Huvitav on see,et kal. .308 praktiliselt sama,aga pole .300 millegipärast populaarne.Vähemalt meie kandis mitte.Või on see ka rohkem poolautomaadi kaliiber.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Huvitav on see,et kal. .308 praktiliselt sama,aga pole .300 millegipärast populaarne.Vähemalt meie kandis mitte.Või on see ka rohkem poolautomaadi kaliiber.

Häda on vast rohkem rahakotis. Kui juhtud järgmine kord mõnda relvapoodi, siis vaata ka huvi pärast padrunite hinnavahet ja siis saad aru miks see kal. Eestis levinud pole. Ei tasu vist heietama hakata selle üle, kui suureks võib eelarve kujuneda, kui käia vähemalt korra kuus tiirus ja seal ka mõnikümmend pauku teha just kal. 300 Win Mag. :lol:
Kiigates huvi pärast Norma www´le ja võrreldes kal. 300 Win Mag ja 7 Rem Mag, siis nagu vahet neil eriti polegi. Sori ka jahilisti vanades kirjades. Seal mõlemast kaliibrist ka juttu tehtud. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

.300Win Mag

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Oman relva kaliibriga .338 Win Mag . Kuuli läbimõõt mm umb 8,61. Kasutan Sako poolmantelkuule 13,9 g. Olen lasknud ka 16,2 grammistega aga nende tagasilööl on tugevam. Relv on hea. Relva ostmisel kuulasin igasugu soovitusi a'la ära osta - löhub looma, nii suurt kiirust ja energiat ei ole vaja. Hiljuti kohtasin üht Rootsi relvaspetsialisti ,kes minu relvast ka ühe looma lasi. Tema hinnag oli positiivne, kuid ütles ka , et looma surmamiseks ei ole nii suurt energiat siiski vaja.Sinu soovitud kaliibri laitis aga hoopis maha kuna kuuli kiirus olevat veelgi suurem ja seega tabamishetkel tekkiv kudedekahjustus. Räägitud kuuli lamedam lennutrajektoor on muidugi hea, aga tegelikkuses on laskemaa ikkagi 100 - 150 meetrit. Harva 300 ja üle. Lasta võib aga mida või keda lased täpselt ei näe. Ja oluline on muidugi ka padruni hind. Minul ligi 30 krooni.Seega tiirus paugutada suhteliselt kallis. Ise ostsin endale tiiru jaoks ühe .308 cal.Muidugi otsustama pead ise sest tegelikkuses enamikel nõuandjatel puudub endal sellisest relvast laskekogemus.Aga positiivne on see, et jahikaaslastega kohtudes saad õelda MUL ON SUUREM KUI SUL - seda nii padrun kui pauk.
Egas elevant pole siga!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

See .300 win mag käib mulle vist üle jõu,ma mõtlen 72kg keharaskusele.Arvan et laskmisest ei saa mingit mõnu olla,kui mehe seliti maha lööb. :lol: Kasutatakse küll suudmekompensaatoreid ,mis pidavat 40% tagasilööki maha võtma,kuid kui suur see allesjäänud 60% olla võiks.Jah ega metsas siga ja põtra 300m pealt lasta suurt õnnestu,ikka jääb distants kusagile 150m peale ja kui siis kuul läbi lendab pole vist suurt mõtet asjal.Stepi ja mägedejahti ei pea, nii et tuleb see mõte nurka visata.
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Meil on jahiseltsis ühel mehel suudmekompensaatoriga 300 Win. Mag. ja tema võrdleb tagasilööki sinna 308 kanti. Nii et tagasilöögi pärast ma seda relva küll ostmata ei jätaks. Hirmutavalt suur on see padrun küll, kuid hästi tasakaalustatud relv ja suudmekompensaator teevad asja päris mugavaks.
Läbi lennu kohta niipalju, et 150 m ja läheb ka 308 põdrast läbi kui konti ei kohta(ei ole mõeldud soolikatesse laskmist).
Usun, et 300 Win Mag on meie oludes raiskamine, ei ole mõtet raha raisata ressursside peale mida kasutada ei saa.
vollike
Postitusi: 62
Liitunud: P Dets 07, 2003 7:36 pm

Postitus Postitas vollike »

käisin saaremaal hirve jahil siis oli mul au lasta sellise kaliibriga ja üle kolme paugu ei saanud lasta kuna tagasi löök on minu jaoks liig mis liig ja kolmanda lasu tulemuseks oli paha lasksin nina kondi endal puruks kuna hakkasin pauku kartma .aga ühte ütlen et et kaugele lasta on tõesti hea .ma lasksin kuskil kahe saja meeti pealt sea ,sinna kuhu sihtisin sinna ka kuul pea aegu läks ka .kuna ma lohakalt võtsin püssi õlga ja siis oligi tulemus käes nina kont läks ,aga 308 ei oleks seda vist juhtunud .
vaata selja taha et keegi ei luusiks seal ....
Kasutaja avatar
kriss
Postitusi: 157
Liitunud: N Okt 23, 2003 9:59 am

Postitus Postitas kriss »

sa kirjutad siin ,et 200m. peal läks kuul sinna kuhu sihtisid , jahilistis räägib kaupo kindsigo: NB peamine mure on see,et näiteks 150 m. kaugusel olevat rebast hakatakse üle turja sihtima( ta on nii kaugel ja kuul langeb selle maa peale nii palju) ja tulistatakse üle turja!!! ma lihtsalt tahan öelda seda: ,et selliseks lasuks ei ole vaja ilm-tingimata sellise võimsusega relva
jaht eesti moodi
antenn
Postitusi: 22
Liitunud: P Dets 28, 2003 11:04 pm

Postitus Postitas antenn »

vollike kirjutas:käisin saaremaal hirve jahil siis oli mul au lasta sellise kaliibriga ja üle kolme paugu ei saanud lasta kuna tagasi löök on minu jaoks liig mis liig ja kolmanda lasu tulemuseks oli paha lasksin nina kondi endal puruks kuna hakkasin pauku kartma .aga ühte ütlen et et kaugele lasta on tõesti hea .ma lasksin kuskil kahe saja meeti pealt sea ,sinna kuhu sihtisin sinna ka kuul pea aegu läks ka .kuna ma lohakalt võtsin püssi õlga ja siis oligi tulemus käes nina kont läks ,aga 308 ei oleks seda vist juhtunud .

SELLE KOHTA ,ET KUHU SIHTISID SINNA KA LÄX ,MINA ARVAN ET POLE JU KA TEISTE RELVADEGA PROBLEEMI LASTA KUI ON IKKA RELV 200 M PEALT SISSE LASTUD!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Võrreldes teiste relvadega on antud kal. oluliselt sirgem lennutrajektoor. Võibolla seda on silmas peetud. Et kui lasta sisselastud (200 m) püssiga mingi muu distantsi peale, siis tabamispunkti erinevus pole nii suur. Tehes väikse kõrvalepõike, on Norma bal. graafiku järgi oluliselt sirgema trajektooriga 22-250. Kaupo pidas vast silmas seda, et lastes rebast kiputakse liialt ülesse võtma.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
targutaja

Postitus Postitas targutaja »

vollike kirjutas:käisin saaremaal hirve jahil siis oli mul au lasta sellise kaliibriga ja üle kolme paugu ei saanud lasta kuna tagasi löök on minu jaoks liig mis liig ja kolmanda lasu tulemuseks oli paha lasksin nina kondi endal puruks kuna hakkasin pauku kartma .aga ühte ütlen et et kaugele lasta on tõesti hea .ma lasksin kuskil kahe saja meeti pealt sea ,sinna kuhu sihtisin sinna ka kuul pea aegu läks ka .kuna ma lohakalt võtsin püssi õlga ja siis oligi tulemus käes nina kont läks ,aga 308 ei oleks seda vist juhtunud .
KUI 308 VASTU NINA PANED , JUHTUB SAMA .
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

Isiklikku kogemust küll ei oma aga arvan, et meie tingimustes tava jahiks(käe pealt laskmisel) ning tava distantsidel(kuni 300m) ei ole 300WinMag-il erilist vajadust, selleks sobiksid ideaalselt just need kõige levinumad 308 ja 30-06 ja muud. Teine teema on laskmine pikkadel distantsidel: kuni 500m, kuni 1000m ja üle selle. Ma loodan, et kohe lööma ei hakata sellise jutu peale sellistest distantsidest :lol: . Kuna ennast huvitab see pika maa laskmine eriti ja pean ka väikest plaani soetada endale üks selleks otstarbeks sobiv relv, siis olen üritanud selle teema kohta koguda kõikvõimalikku infot, mida netist leidub ning preaguseks hetkeks olen jõudnud enda jaoks järgmisele arvamusele: kõigepealt seab oma piirid kaliibri valikul meie relvapoodides saada olev padruni valik, õigemini haruldlasemate ja kõvemate padrunite puudumine lettidelt. Selle põhjuseks on loomulikult ka laiema huvi puudumine nende kaliibrite vastu. 300WM on siiski enamasti olemas mingil määral. Samas kõlbavad pikale maale ka muud meil saada olevad kaliibrid peale 300WM-i, nagu näit.22-250; 308; 6,5x55; 30-06; 7RemMag. Kõik need kaliibrid sobivad märki laskmiseks distantsidel kuni umb.1000m, kuid vahe tuleb sisse kui peetakse ka jahti samadel distantsidel(jahh, ka sellistel distantsidel peetakse jahti! Palun ikka veel mind mitte lüüa :lol:), siis ei piisa lihtsalt 1km kaugusel olevasse paberisse augu tegemisest vaid on tarvis võimsa laenguga padrunit, mille kuulil oleks pikal distantsil veel piisavalt kiirust ja energiat, et kindlalt surmata tabatud uluk. Lisaks on võimsama padruni puhul eeliseks lamedam ning stabiilsem kuuli lennutrajektoor ning võimalus kasutada raskemat kuuli, mis on vähem mõjutatav külgtuulte poolt. Seepärast arvan ise, et kui on soov eestis harrastada pika maa laskmist, siis 300WM oleks selleks päris sobiv kaliiber. Kõvema padruni miinuseks on muidugi tugevam tagasilöök, sellepärast oleks 300WM-i puhul kindlasti soovitatav kasutada suudme kompensaatorit. Kompensaatori miinuseks omakorda on tavaliselt hästi vali pauk ja kindlasti peaks laskmisel(ka jahil laskmisel) kasutama kõrvaklappe või troppe ning kuna kompensaator suunab torust väljuvad gaasid kõrvale, siis tasub laskmisel jälgida, et keegi laskja kõrval ei seisaks, võib väidetavalt gaasidega püksid jalast lüüa ;) . Peale vastava kaliibri peaks kindlasti tähelepanu pöörama ka püssile endale. Eelistatavamad oleks paksema toruga püssid(vähem vibratsiooni). Kuna laskmine peaks toimuma kas harkjalale või laskmisalusele toetades, siis oleks mugavam kasutada tactical tüüpi kaba(püstolkäepide, reg. põse- ja õlatugi). Ning kindlasti ei tohiks siin kokku hoida optika arvelt! See peaks olema piisavalt suure zoomiga(kuni 20x või rohkem) ning lahtiste risti reguleerimise ratastega või siis mildot skaalaga, et ei peaks sihtimisel risti märgist umbes üle tõstma. Samuti oleks kohustuslikuks lisavarustuseks laser kaugusmõõtja. Eks ta kokkuvõttes võib kujuneda vast päris kalliks hobiks. Aga kõige tähtsam on muidugi harjutada, harjutada ja veel kord harjutada!!! See viimane peaks käima kõigi relvaomanike kohta!
Nüüd võiks muidugi selle jutu peale öelda, et milleks seda teemat üldse arutada, kus meil siin ikka nii kaugele lasta, see sobib rohkem USA avarustesse jne. Kahjuks, jahh, nii see on kui eesti pikimad laskmisrajad on ainult max.300m. Kuid tean, et neid harrastajaid siiski on meil siin eestis ja harjutamas pidavat nad käima muuhulgas soome tiirudes. Kahjuks nad küll siiamaani ei jaga eriti oma praktilisi kogemusi ja õpetusi liialt avalikult. Loodetavasti leiab pea mõni neist enda jaoks ka selle foorumi ja on nõus jagama oma teadmisi sellel teemal ka teiste huvilistega :) .
Lisan siia lõpetuseks mõne lingi, esimene on USA pika maa jahilaskurite foorum, kust leiab väga palju huvitavat infot ja head nõu antud teemal ning kust võib leida ka tõestust selle kohta, et jahi pidamine pikkadel ja ülipikkadel distantsidel ei ole kindlasti mingi mõttetu moraalilage huupi paugutamine, vaid tegemist on väga tehnilise alaga ning väga kohusetundlike ja pühendunud ning oma ala väga hästi tundvate harrastajatega, kes suhtuvad asjasse äärmise tõsidusega:
http://www.longrangehunting.com/
Teine link on soome täpsuslaskurite foorum. Samuti väga asjalik, eriti tehnilistes küsimustes:
http://lambda.nic.fi/~takilta/alue1/alue1.html

PS. Kuna ise olen antud teemal siiamaani teoreetik ja muidu targutaja, siis
kõik ülal kirjutatu on minu isiklik internetist kogutud info põhine arvamus ja ei pretendeeri kindlasti absoluutsele tõele.

Nonii, nüüd võite lööma hakata... 8)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

vkx kirjutas: siis ei piisa lihtsalt 1km kaugusel olevasse paberisse augu tegemisest vaid on tarvis võimsa laenguga padrunit, mille kuulil oleks pikal distantsil veel piisavalt kiirust ja energiat, et kindlalt surmata tabatud uluk. Lisaks on võimsama padruni puhul eeliseks lamedam ning stabiilsem kuuli lennutrajektoor ning võimalus kasutada raskemat kuuli, mis on vähem mõjutatav külgtuulte poolt. Seepärast arvan ise, et kui on soov eestis harrastada pika maa laskmist, siis 300WM oleks selleks päris sobiv kaliiber.
Kuid tean, et neid harrastajaid siiski on meil siin eestis ja harjutamas pidavat nad käima muuhulgas soome tiirudes.

Mnjahh ... :D Järsku Sa oskaksid öelda, et palju kirjade järgi 300WM´l energiat 1000 m´l alles on? Pole ise ühegi sellise kalkulaatori peale veel trehvanud, mis sinnamaani küüniks. Ei tea, kui keeruline/lihtne nende relvadega Soomes harjutamas käimine on? Ise kui olen mulgimaalt trehvanud läbi sõitma, siis on mõte analoogsetele relvadele rännanud. Väga palju julgust peab ikka olema inimesel, kes sellistel distantsidel jahti pidama hakkab ...
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
kriss
Postitusi: 157
Liitunud: N Okt 23, 2003 9:59 am

Postitus Postitas kriss »

minuarust läheb ka jutt juba utoopiliseks. kui keegi juhtus nägema saadet "usu või ära usu" seal ooli üks tegelane kes lasi 1010m. pealt vist oli selline maa??? lasi pühvli siluetti ja ka tabas mitu korda järjest. ta lasi ilma optikata, ise laetud spets padrunitega ja ülesse pidi võtma 11.5m. ja samas pean ka jälle tsiteerima kaupo sõnu et 500m. pealt tuleb umbes 1.5 m ülesse võtta. selline jaht ei kõlba küll kuhugi. kui tahad selle kui spordiga tegeleda siis anna minna ,aga jahijuttu kui sellist ära küll aja.
jaht eesti moodi
Suletud