.300 Win. Mag.

2006. aasta teemad
Nivaomanik
Postitusi: 206
Liitunud: R Nov 21, 2003 4:42 pm

Postitus Postitas Nivaomanik »

Imelisi juhuseid on kindlasti metsas juhtunud ja olen neid isegi näinud, kuid neist ei tasuks teha mingeid musternäidiseid. Sileraudsega 100m pealt sigu lasta ja siis vindiga 300m, need on distantsid kust on võimalik looma tabada, kuid kui täpselt? Kas on ikka vajalikud sellised lasud.
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

kriss kirjutas:... selline jaht ei kõlba küll kuhugi. kui tahad selle kui spordiga tegeleda siis anna minna ,aga jahijuttu kui sellist ära küll aja.


Kõlab päris gategoorilise nõudmisena või kuidas?! Võibolla ma eksin aga mulle jäi vägisi mulje, et ega mõni mees vist küll ei viitsinud eriti tutvuda minu soovitatud lingiga enne kui vastama hakkas?! See kes võttis vaevaks seda foorumit natukenegi lugeda ning suhtus asjasse objektiivselt ning avatud meelega, sai kindlasti aru, et seal on tegemist väga tõsiste oma ala asjatundjatega, kellelt oleks igal laskuril nii mõndagi õppida või vähemalt kasulikku nõu saada, sest võrreldes meie suguste tavajahimeestega on nende meeste teadmistepagas ballistikast, relvadest, moonast, laskmist puudutavatest nüanssidest, mida meie ei oska isegi ette kujutada,kordades suurem ja kogemusterikkam. Kahjuks piirduvad paljude tava jahimeeste teadmised ballistikast poest ostetud padrunikarbile kirjutatuga või siis juhuslikult telekast nähtud saatega stiilis „Usu või ära usu“ ja siis hakatakse sellele tuginedes sõna võtma ning vaidlema. Kui ei olda mingi teemaga kursis, siis on lihtsam oma teadmatusest tulenevale eksiarvamusele tuginedes hakata seda teemat igati kritiseerima ja hukka mõistma ning maha tegema, selle asemel, et võtta vaevaks natuke asjaga tutvuda ning teemasse objektiivselt ja avatud meelega suhtuda. Ega teadmatus iseenesest ei ole midagi häbiväärset, keegi meist ei sünni siia ilma valmis teadmistega. Häbiväärne on see kui ei tahetagi kuulda võtta pakutavat informatsiooni ning keeldutakse aktsepteerimast oma positsioonile vastupidiseid arvamusi. Asjaolu, et see kritiseerija ise ei oska, ei suuda, ei valda seda teemat ei tee olematuks fakti, et maailmas on lugematul hulgal neid tegijaid, kes on võimelised korduvalt tõestama vastupidist, kes oskavad, suudavad ja valdavad seda teemat peensusteni.
Kogu minu jutt pikamaa jahi teemal ei olnud absoluudselt mõeldud üleskutsena kõigile nüüd kohe täiesti ära unustada distantsid alla 1km ja, et hakkame nüüd kõik paugutama ainult kaugel horisondil paistvaid ähmasied siluette! Ei kavatsenud ma kellelegi hakata midagi tõestama või pähe määrima ega ei tahtnud ka hakata vaidlema. Lihtsalt üritasin tähelepanu juhtida asjaolule, et need distantsid ei ole sugugi kättesaamatud ja on küllalt laskureid, kes on selleks täiesti võimelised nii tiirus kui ka jahil ja nad seda ka regulaarselt ning igati edukalt praktiseerivad. Omast arust ma rõhutasin ka seda, et enne selliste laskude tegemist tuleb väga tõsiselt harjutada, harjutada ja veel kord harjutada ja seda kindlasti mitte looduses metsloomade peal vaid enne loomulikult märki lastes. Ja ei öelnud ma ka kuskil sõnagagi, et ma ise sellistel distantsidel laskmist praktiseeriks! Ei ole mul selleks veel vajalikke oskusi ega vahendeid. Esialgu tegelen harjutamisega kuni 300m ning kui see etapp on selge, eks ma siis võtan ette järgmised kaugused. Nii, et vara veel nagu materdada mind!

kakuke kirjutas:Järsku Sa oskaksid öelda, et palju kirjade järgi 300WM´l energiat 1000 m´l alles on?


Ka sellest on seal foorumis juttu olnud aga ma ei leidnud seda topicut esimese hooga üles. Kui silma hakkab, siis panen lingi aga soovitan kirjutada selle foorumi otsingusse 300WM ja leiab piisavalt erinevat kasulikku ja huvitavat infot konkreetse kaliibri kohta.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Lisaks siia tähelepaneku,et peale vähest harjutamist natuke pikemal distantsil,kui tavaliselt jahil,paranevad tulemused lühematel distantsidel.Tahan sellega öelda,et laskekindlus suureneb tunduvalt.Kui märki lasta 250m tiirus,siis jahitingimustes 150m tundub nii ligidal,nii ligidal.Kaob ära n.ö. kauguse hirm,kas ma ikka saan pihta jne. ning sellest tulenev psühholoogiline värin.Kui relv ikkagi võimaldab kaugdistantsidel tulistamist,miks mitte panna ennast proovile.
Olen näinud videoklippi,kus tulistati mäe pealt alla orgu.Lasti toelt,enne vaadeldi looma ja tehti kindlaks,kas on see isend,keda otsiti,seejärel mõõdeti kaugus ,millele järgnes lühike arutelu teemal,millest ma mõhkugi aru ei saanud,siis kõlas lask ja uluk oligi tabatud.Raske oli minul kaugust hinnata,kuid kusagile 600m kanti pidi olema.
Tahan öelda,et meestele,kes harrastavad jahiturismi võib oskus tulistada pikkadel distantsidel vajalikuks osutuda.
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Ei hakka eraldi teemat üles võtma,aga jutt läks korraks energia peale.300 Win Mag ei jää tõesti 1000 m peal energiast midagi järgi,vähemalt Norma toodetud padrunitel.
Kuid ma leidsin padruni,mis tõeliselt pikamaalaskurile sobivaim,seda just jahti silmas pidades.7,62 Russian Soft Point 11,7g oleks moon mis vaja uluki surmamiseks pikal distantsil,500m peal energiat tal alles üle 3000 ja 0 m peal 3600,seega ka 1000 m peal peaks suuruluki jaoks jätkuma.
Kasutaja avatar
Deerhunter
Postitusi: 62
Liitunud: N Sept 18, 2003 1:52 pm

300 WIN MAG

Postitus Postitas Deerhunter »

On olnud au rääkida ühe Austraalia-eestlasega, kes rääkis nii mõndagi huvitavat selle pikamaa laskmise kohta.Esiteks kaliibrist milleks ei olnud 300 Win.Mag vaid 270Win.Laskemaad ei olnud üle 800 meetri.Lasti põhiliselt mingeid sõralisi ja jäneseid(mis tundub veidi kahtlane,ei jää vist suurt järgi). Padruneid laadisid nad ise sest poe moon ei pidavat vastama nende vajadustele.Tiirus käimine pidi olema lausa kohustuslik.Kes looma vigaseks laseb peab päris kõva trahvi maksma.Minu arvates võiks see üle kolmesaja meetri laskmine jäädagi nende kaugete maade jahimeestele, sest selle jahiohutustaseme juures mis meil on saaks päris palju kaasmaalasi otsa.

:wink:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Ei hakka eraldi teemat üles võtma,aga jutt läks korraks energia peale.300 Win Mag ei jää tõesti 1000 m peal energiast midagi järgi,vähemalt Norma toodetud padrunitel.
Kuid ma leidsin padruni,mis tõeliselt pikamaalaskurile sobivaim,seda just jahti silmas pidades.7,62 Russian Soft Point 11,7g oleks moon mis vaja uluki surmamiseks pikal distantsil,500m peal energiat tal alles üle 3000 ja 0 m peal 3600,seega ka 1000 m peal peaks suuruluki jaoks jätkuma.

Minu küsimus oleks järgmine, et nii peen ja kerge kuul pikal distantsil on vist väga mõjutatav tuule poolt??? Kas leidsid sellise distantsi jaoks energia arvutiprogrammiga või on mingi kalkulaator netis olemas. Uurides ülesseriputatud linki, ei suutnud 300WM´li energia kohta 1000 m`l mingeid andmeid leida, küll on energiast lühematel distantsidel juttu. Energia kohta veel niipalju, et ameeriklased kasutavad energiaühikut fps. Kuidas see vastab meile teadatuntud J`le?
Ma vist hakkan natuke oma sõnu sööma, aga looma seisukohast pole vahet, kas lasta teda sileraudsega või vintrelvaga. Probleem on siin hoopis selles, et ei valita vastavalt tehnikale õiget distantsi. Mõni mees, kujutan juba ette, et tõuseb tagajalgadele ja ütleb, et vot see sileraudne ikka ainuõige, aga kui ka sellel sileraudse mehel 100 m ja enam kauguselt looma nähes nirvana käes, siis ei erine ta üldsegi vintrelvaomanikust, kellel 308Win ja üritab põtra 300 m pealt. Igal tehnikal on omad piirid ja kui on olemas tehnika millega küttida looma 1000 m pealt siis miks ka mitte, kui leidub inimesi kes seda vastutust suudavad lendu saadetud kuuli ees kanda ja tema kui jahimehe maailmavaade kannatab kriitikat. Paadunud sileraudsete fännidele, et leidub ka inimesi, kes leiavad, et püüs on üleliigne ja loomale peaks vastu astuma vibu, oda ja noaga ja leidub ka mehi kelle meelest on ka viimatimainitud ülekohtuselt inimesele eelist andvad nii, et paljakäsi. :D
Miks kõik siin ilmas peab küll nii neetult suhteline olema :?: :lol: :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Arvud leiad norma tabelist,kui defineerida oma kuuli,tõsi küll kuni 500m-ni,aga sealtki juba näha,millega tegu.Paar sõnumit eespool kirjeldasin ühte jahti,seal võib-olla arutletigi tuule suuna ,tugevuse ,kõrguste vahe ja mine tea mille üle veel,jutust ma aru ei saanud,kuidagi tehniline tundus,mulle arusaamatuks jäi,ainult oletada võin. :D
Mis endase puutub,siis läheks ka vibuga hea meelega jahile ,vinti kasutaks ja sileraudset.Aga pikamaa tulistajat minust ei saaks,minu jaoks pole see enam jaht.Tiirus prooviks küll võimaluse korral.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Aga pikamaa tulistajat minust ei saaks,minu jaoks pole see enam jaht.Tiirus prooviks küll võimaluse korral.

Ega minustki seda pole, aga see jutt oli neile mõeldud, kes seda kohe maha materdama asusid. Eks igaüks ise tea ja kes julgeb öelda, et just minul on õigus :?: :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
vkx
Postitusi: 231
Liitunud: R Sept 26, 2003 11:51 am

Postitus Postitas vkx »

Lisan siia ühe lingi, kus saab USA mõõduühikuid teiseldada meile sobivaks, see küll rohkem autohuvilistele mõeldud aga ehk on siiski abi.
http://www.tqhq.ee/dir.php?id=61
Ma olen kogunud endale siin mõned ballistika programmid "Favorites" alla aga need on päris keerulised ja nõuavad päris palju teadmisi õigete andmete sisestamiseks. Ma üritan õhtuks või homseks mõned lihtsamad välja valida ja siis panen ka lingid siia üles. Praegult pole kahjuks aega, lähen tiiru :D
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

kakuke kirjutas:Minu küsimus oleks järgmine, et nii peen ja kerge kuul pikal distantsil on vist väga mõjutatav tuule poolt???


Ole hea võta oma padrunikarp kätte ja uuri teda natuke,sealt seest võid õnne :D korral leiad väikese tabeli antud moona ballistilise käitumise kohta ja seal on üks reake ka külgtuule mõju kohta nig sealt selgub tõde,miks vahest loom tabamata jääb :D .Eriti annab tunda natuke kaugemalt rebast tulistades või kuidas?Norma tabelis saad ka virtuaalselt katsetada erineva tuule kiiruse ja suunaga,tulemused on üllatavad.Mõõduka tuulega,sellise parajalt põske paitava ja 90 kraadi küljelt ,on kõrvalekalle 20cm 200m-250m.Seega ei tasu imestada,et ometi oli hästi sihitud,aga ikka läks mööda :cry: .
See kaugmaa tulistamine on ikka üks paras matemaatika.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

trucker kirjutas:Kuid ma leidsin padruni,mis tõeliselt pikamaalaskurile sobivaim,seda just jahti silmas pidades.7,62 Russian Soft Point 11,7g


trucker kirjutas:Mõõduka tuulega,sellise parajalt põske paitava ja 90 kraadi küljelt ,on kõrvalekalle 20cm 200m-250m.Seega ei tasu imestada,et ometi oli hästi sihitud,aga ikka läks mööda :cry: .
See kaugmaa tulistamine on ikka üks paras matemaatika.

Antud küsimus kerkis minu jaoks päevakorda, olles lugenud natuke foorumit http://forum.hunting.net/asppg/ Seal just räägitakse kuuli massi sobilikkusest mingi distantsi jaoks. Probleem külgtuules. Raskem kuul on vähem mõjutatav. Ma muidugi pole mingi teadja selles osas, aga uurida ju võib ja kaugelt niikuinii ei ürita. Ehee .. veel sellest 7,62 Russian Soft Point 11,7g , see mingi müstiline kaliiber. Kui vaadata Norma ballistilist graafikut, siis näiteks 358NormaMag TXP 16.2g, millel suudmekiirus suurem eelpool mainitust, ei oma suurema kiiruse ja massiga ka suuremat energiat 300 m peal. 7,62 Russian Soft Point 11,7g kaotab 300 m distantsi peale kõigest 2 J !!! energiat, kaotamata seejuures grammigi kiirust. Kas on tegu mingi väljatulistatava raketiga või on kalulaatori tegijad kõvasti puusse pannud. :idea: Minu teada sõltub kuuli energia ikka kuuli massist ja kiirusest või kuidas? Kas kuskilt on võimalik saada ntx. infot sileraudsete kuulide energia kohta mingil distantsil. Ise pole vähimatki siiamaani kuskiltki kohanud.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Sul täiesti õigus :lol: ,graafik vale,kiirus ju ei muutu üldse,olenemata kaugusest.Seal veel teisigi vigu,peaks neile maili saatma,las parandavad ära.Hakkab mõni selle tabel järgi relva ostma ja pärast venib nägu pikaks,pikaks.Möödalaskmine on vist tingitud BC sisestamise vigadest,neil millel valesti,kuuli kiirus ei muutu vaid jääb konstantseks,olenemata distantsist. :D
Kui õiged andmed sisestada,siis sellel vene imel on 300m peal energia 2000 ja kiirus 580 :D .
Kaupo Kindsigo

7,62X54R

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Tere! Huvitav, minu kirjutatud ridasid on siin listis rohkem kui mind ennast? OK, "vene ime" jääb tegelikult ka 308 Win andmetele alla (kineetiline energia ja algkiirus). 300 m peale ei saa juttugi olla kuuli energiast 3000 J!
kütt
Postitusi: 294
Liitunud: L Nov 29, 2003 10:14 am

Postitus Postitas kütt »

See pikalt distantsilt laskmine on huvitav teema, pole paha jah kätt harjutada...kuid Eesti tingimustes siiski liig pikk on juba vahemaa üle 300 m, arvan mina. Seda jahti pidades, kusagil sõjaväljal-polügoonil-tiirus, muidugi mitte, lase aga kaugele jaksad-suudad ja palju harjutusväli, turvalisust arvestades, lubab. Niiet...
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

Ma olen küll seda meelt, et tuleks vältida mõttetult pikalt distantsilt uluki laskmist. On ülimalt ebatõenäoline, et keskmine jahimees 300 meetrilt looma tabab ja seda surmavalt.

Esiteks ei ole enamik jahikasutuses olevaid relvi sedavõrd täpsed, et TÄPSELT sinna jooksevad, kuhu lased (ja mingu puu otsa kõik, kes väidavad, et nende püss ilmeksimatult sinna laseb, kuhu sihid). 300 meetrilt on ainuüksi välistest tingimustest võimalik eksimus juba üsna suur, saati siis 10-20 cm püssi eksimust.

Teiseks, käe värin. Tunnistage nüüd mehed ausalt, kui palju te aasta jooksul tiirus lastes või kodus kuiva tehes aega veedate? Usun, et enamike puhul on seda punastamapanevalt vähe. Jutt, et aega ei ole, on rumalus, sest iga päev kasvõi 10 minutit kuivategemiseks eraldada ei tohiks kellegile üle jõu käia. Nii, et kui keegi deklareerib, et VABALT 300 meetrilt looma tabab, siis on minu silmis tegu kas kiitleja või poolearulisega. Kuulilaksmiskoondis välja arvatud ;)

Alustage VSS (vindist seisvad siluetid) harjutusega (100m, kokku 20 lasku 4 siluetile eri asenditest) ja kui tulemus hakkab stabiilselt üle 190 olema, siis tasub filosofeerida, kas lasta 300 meetrilt või mitte. Niisama pauku võib tiirus ka teha, loomi pole vaja hirmutada, veel vähem neid vigastada.
Viimati muutis Tõnu, R Veebr 13, 2004 12:54 am, muudetud 1 kord kokku.
Suletud