Raudadele lubatud rõhu küsimus - ( IZ 12 )

2006. aasta teemad
Suletud
Kasutaja avatar
palle
Postitusi: 39
Liitunud: L Jaan 07, 2006 9:07 pm

Raudadele lubatud rõhu küsimus - ( IZ 12 )

Postitus Postitas palle »

Oskab keegi anda infot mis rõhuga võib olla katsetatud vanem IZ 12 ? Leidsin torult vaid H tähtedega templid ( nii rombi kui trapetsi keskel ). Raamatu andmetel on see märk et on katsetatud suitsuta rohuga. Kahjuks pole mingit passi ja isegi aastaarvu ei suuda kusklilt välja lugeda. Arvatavasti enne 1980 kindlasti või isegi vanem. Raaminumber on BP8960. Ehk on kellegil miskit sarnast olemas või teate lubatud rõhke , või on kuskil miski koht kust sellist infi leida võiks. Oleks tänulik.

Lubatud rõhu küsimus kerkis üles moonafoorumis , kus päris selget sotti pole veel välja koorunud , kas vanemate vene relvadega hetkel müügilolevaid B&P kõvenaid pauke ja minimagnumeid lasta kõlbab. Kodulehe andmetel on nende P1 750 kuni 840 Bar juures. Arvamusi on nagu alati seinast seina.

Vana roheliste kaantega jahiraamat kirjutab et 600 Atm peavad püsside rauad vastu ning tehases katsetatakse kaks korda suurema rõhu , ehk siis 1200 Atm - ga.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

See tähendab seda, et soovitav rõhk peaks olema 600atm. Vastu peab aga ka 1200atm., kuna sellise rõhuga on relva ka katsetatud. Nagu juba öeldud, poepauke võid lasta rahuga. Kui paugud ongi tugevamad kui soovituslik 600atm., siis ehk mõnevõrra lüheneb püssi eluiga, aga see ka rohkem teoreetiline. Selleks peaks regulaarselt tugevate laengutega raua kuumaks kütma.
Padruneid ostes vaata seda, et hülsi pikkus ikka 70mm on. Minimagnum maakeeles on lihtsalt tugevdatud laeng.
Iseküsimus on veel, kas sa ise neid minimagnumeid talud!?
Kasutaja avatar
palle
Postitusi: 39
Liitunud: L Jaan 07, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas palle »

Tegelikult panin küsimuse püsti , et proovida lõpuks padruniteemasse mingi sott saada. Juba niisamagi arvan ma täpselt sama , ehk poepaukudele peavad rauad vastu küll. Ja et ega neid palju maksa lasta. Ei ole püssile hea , ega ka õlale. Tean juba omast käest.

Samas aga oleks hea siin foorumites juba mitmest kohast läbijooksnud rõhuteema kuidagimoodigi paika panna. Ise kogesin poes , kuidas müüjad vaid haavli suuruse kohta teavet oskasid anda.

Omaltpoolt tegin veidike kodutööd ning 12/70 siledaraudsete ning B&P padrunite kohta sain sellise pildi :

Vana jahiraamatu andmetel on keskmine rõhk sokoliga paugu hetkel 400 - 500 atm. Ja et raudu katsetatakse 600 atm topeltrõhuga , ehk siis 1200 Atm -ga. See jutt peaks olema siis vanemate vene relvade kohta.

Sellesse vahemikku aga ma B&P lehelt koheselt midagi ei leidnudki. Isegi 24g laenguga taldrikupaugud annavad 568 Bar.

Juba veidike kõvemad 36 g laenguga jahipadrunite P1 on 682 bar

B&P kuulipadrunite P1 aga on 780 Bar - ja nende kasutamise kohta jagavad positiivset kogemust mitmed kommentaatorid moona teemades.

Samas on mitmes kohas manitsetud ettevaatusele magnumpadrunite kasutamisel. Kuni isegi kehavigastuste võimalusteni. B&P minimagnumi P1 on aga 716 Bar ning kõige krõbedama 46 special annab 837 Bar.

Kas on miskit sassis või mis , aga minu info põhjal on kuulipaugu 780 Bar pisimagnumi 716 Bar-ist palju kõvema pauguga ning ainult kõige krõbedam 70nene pauk on üle 800 Bar. Ehk kuidas siis kuulipaugud on normaalsed aga magnumitega ei maksa vanemast tavalisest püssist lasta? Vot sellele ootaks mõne targema seletust. Kui need magnumid nii ohtlikud on , küll itaallased oleksid siis need 76 võ 89 kesta sisse toppinud et tavalisse püssi ei mahuks.

Teine korraliku vastuseta teema on samadele padrunitele märgitud MAX 1050 Bar. Ning karpide alla on kirjutatd nõue - vaid püssidele , katsetatud rõhuga 1320 Bar. Minu hinnangul vastavad oma 1200 atm-ga enamvähem kõik relvad sellele nõudele.
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Miks tootjad just sedaviisi varustavad hoiatustega oma moona, ja ka muud konkreetsemat vastust annab ehk järelepärimine tootjale.
Oma teadmiste, katsetuste ja kogemuste järgi ma muidugi seda 46speciali rauda ei paneks, sellepärast, et venelased on oma 12kal. max laengu kaaluks arvestanud 36g. Ilmselt on ka katsetused tehtud selle järgi.
Sai ise korra kartetse sisse aetud mingi 38g ehk, sellevõrra ka rohkem rohtu ja tuli vägev kärakas. Viimaseks ta jäigi, sest vaatamata laengu suurusele oli ka tabamistihedus kõvasti kehvem normaalsest.
Kasutaja avatar
palle
Postitusi: 39
Liitunud: L Jaan 07, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas palle »

Kuna ostsin ise B&P moona ja nende kodukal on padrunite andmed ilusti kirjas , siis kasutasin seda infot. Ning minu hinnangul :

Sama laengu kaalu juures on rõhud erinevatel padrunitel erinevad. Ju tuleneb see rohulaengu suurusest ning teisalt ka rohu margist. Kui huvitab , on seal rohtude spets kah olemas. Seega on 36 g laengu võimalik algrõhk 650 - 750 vahemikus.

Vene padrunite vastavaid andmeid pole ma näinud. Vanas raamatus oli see 400 - 500 jutt.

Ja kuulipaugu Palla Gualandi kaalu arvutasin - 32 g, sellel on aga laeng selline ( 2,28 g ) , et algrõhk on 780 Bar. See aga viskab selle tinakoguse liikuma kiirusega 467 m/s.

Tavalise padruni 32 grammi ube alustavad teed 390 m/s ning rõhk sealjuures 606 Bar.

Eks rohukogus ja mark , laengu suurus ja algkiirus ole omavahel kõik seoses. Seetõttu pole vist võimalik adekvaatselt vene päritolu eelmise sajandi moona olemasolevate asjadega võrrelda.

46 special on aga tõesti karm kraam. Huvipärast soetasin ühe karbi. Kui jahil näen kedagi seda proovimas , ehk teen kah mõne laksu. Imelik , et poed müüvad just seda , võiks ju hulludele jagada 42 Baby magnumit. Selle rõhk vaid 716 Bar / 46 spec 837 asemel
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Postitus Postitas hendrik »

palle kirjutas:Ja kuulipaugu Palla Gualandi kaalu arvutasin - 32 g, sellel on aga laeng selline ( 2,28 g ) , et algrõhk on 780 Bar. See aga viskab selle tinakoguse liikuma kiirusega 467 m/s.


Mind huvitaks natuke kõrgem matemaatika, millise valemi järgi just sina seda arvutasid??? :twisted: Äkki oleks ikka ilus öelda ausalt, et kirjutasin kodulehelt maha... :?: Või ei pannud sa seda tähele, et need asjad on juba arvutatud ja suure fondiga välja kirjutatud?

http://www.baschieri-pellagri.com/uk/ca ... guala.html

Aga jahh Palla Gualandi peaks üks igavesti hea kuul olema, targemad mehed on rääkinud, kasutajad kiitnud ja reklaam kinnitab ka!
Kasutaja avatar
palle
Postitusi: 39
Liitunud: L Jaan 07, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas palle »

Kustkohas seal laengu grammid on ? Juhata mindki selle suure fondi ligi. Minu arvates on laeng on seal ju antud grainides - 494. See 32 lõpuga on rohu mark. Matemaatika on selline :
Võtsin F2 long range millel oli kirjutatud et on 36 g laenguga -
http://www.baschieri-pellagri.com/uk/ca ... long1.html
Kõikidel padrunitel on laeng antud grain ühikutes. Igatahes on siis üks grain 36/555 = 0.064864 grammi.
Guallandi kaal on on 494 graini ehk saame tagurpidi 494*0.064864=32.04 g
Arvutasin ka mõnede teiste laengute kaalud grammides. Kui huvitab , korruta ka teiste laengute graine selle koefitsendiga saad grammid kätte.
Viimati muutis palle, R Jaan 20, 2006 9:23 am, muudetud 1 kord kokku.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Milleks küll selliste probleemidega ennast vaevata :M Mina isiklikult valin moona mis antut jahiks sobilik ja ülejäänud luhvti kulutan jahi nautimisele! Siin kuskil keegi kirjutas ,kuidas Soomes siledaid katsetati ja kõige tugevamaks oli ikka see tuntud "venelane".Meie meedija on nii uudiste näljas ,et kui kuskil keegi oleks oma silmad lõhkunud räägitakse seda söögi alla ja peale! :D Olen täitsa kindel ,et nende vene püssidele on kõikvõimalikud eksperimenteerijad igasugu jõhkraid asju sisse toppinud ja pole kuulda ,et keegi oleks silmad lõhkunud :!: Seega kaldun arvama ,et poest saadava moona peavad meie käsutuses olevad püssid ikka vastu,teine asi kas pärast kõva kärakat soovitakse järgmist samalaatset katsetada :D Minu arvates kui jälgida kesta/padrunipesa pikkust ja jääda sinna vastavuse juurde peaks ohutus olema tagatud. On palju tähtsamaid näitajaid mida padruni valikul jälgida,kui peljata püssi lõhkemist! See minusuguse turaka arvamus asjast!-Palju kära .......
kivi kotti!
Kasutaja avatar
Arles
Postitusi: 602
Liitunud: K Dets 22, 2004 11:13 am

matemaatikat

Postitus Postitas Arles »

Kodanikud, koolis tuleb käija! Seal on aine nimega füüsika - sealt vast meelde peaks jääma, et grain ei sarnane teraga. Grain on lihtsalt kaaluühik, nagu gramm.
Googeldamine aitas kohe http://www.jak.ee/mod.php?mod=userpage& ... &page_id=9
eks mujalgi.


Ja ärme norimise peale solvu,

Arles
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: matemaatikat

Postitus Postitas honkomees »

Arles kirjutas:Kodanikud, koolis tuleb käija! Seal on aine nimega füüsika - sealt vast meelde peaks jääma, et grain ei sarnane teraga. Grain on lihtsalt kaaluühik, nagu gramm...

minu ajal küll koolis sellist ühikut ei õpetatud (ei mäleta, ehkki olin väga tubli, vist paralleelide peale parim), see ju kapitalistlik rämps ...
teada võiks muidugi, ikka kasulik omal natu uurida, enne kui valemeid leiutama hakata
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
palle
Postitusi: 39
Liitunud: L Jaan 07, 2006 9:07 pm

Postitus Postitas palle »

Tegin asjast väikse numbrilise kokkuvõtte selle foorumi lõpuosas :

http://www.marandi.fie.ee/foorum/viewto ... c&start=15
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Ma panen selle teema nüüd lukku, kuna 12. kaliibri padrunite lubatud rõhu küsimuse teemas on sama jutt.

BM
Suletud