Millist jahipüssi osta?

2006. aasta teemad
dr

Millist jahipüssi osta?

Postitus Postitas dr »

Puudub igasugune teave jahipüssidest ja sooviks infot.Milliste kriteeriumite järgi relva soetada?
Andres - saarlane
Postitusi: 174
Liitunud: E Dets 15, 2003 11:19 am

Postitus Postitas Andres - saarlane »

Tänapäeval kriteerium


nr.1 Kui palju raha oled nõus relva sisse investeerima. (k.a. optika jne.)

2. Kui hinnaklass on selge vali omale kõige paremini sobiv relv ja ongi kõik.
3. Arvesta, et otsuse pead tegema ise ja iga relvapoodnik kiidab oma ja laidab teist. Tegelikkuses on sama hinnaklassi relvad ka sama kvaliteediga.
4. Relva,eriti uue ostad aastateks.
Egas elevant pole siga!
Pihelgas
Postitusi: 12
Liitunud: L Sept 11, 2004 11:04 am

Postitus Postitas Pihelgas »

olin hiljuti täpselt sama probleemi ees. Sõber, kes on juba aastaid jahimees, nakatas mindki oma juttudega jahilkäimisest ja nii saigi jahimeheeksam ära tehtud.
Sealt järgmine samm aga relv. Kuna olen metsas siiski algaja, ei plaani vähemalt esimesel aastal endale vinti muretseda - pigem üritan võimalikult palju praktilist ja tehnilist õppida. Aga et päris ilma püssita jahile kah ei sobi minna, hakkasin endale sileraudset valima.
Üsna kiiresti sai selgeks (pigem küll sõbra soovitusel :wink: ) et valida võiks pukkide IZ 27 või TOZ 34 vahel. Ja kasutatud püsse pidada kätte saama kuskil 1500 krooniga. Egas midagi, kuulutused lehte ja ise relvapoodi sobivust proovima. Deerhunteris Tallinnas, sai üsna kiiresti selgeks, et palge istub TOZ paremini.
Poest väljudes hakkasin aga mõtlema, et püss on ikka miskit muud, kui näiteks akudrell ja see võiks algusest peale enda oma olla. Planeerisin eelarve ümber ja olin valmis kaupa tegema.
Siis sattusin aga Sikupilli Jahipauna (puht turu-uurimise eesmärgil) ja küsisin ka sealt TOZ 34 näha. Deerhunteris jäi okas sisse sellest, et tutikal relval oli lahti murdes paras loks sees. Keegi kogenum vanahärra küll kinnitas, et see ei ole mingi probleem aga ikkagi..
Ühesõnaga nüüd olin Jahipaunas ja müüja pakkus mulle muuhulgas ka proovida TOZ 120-t. Oluliselt parem pinnaviimistlus, absoluutselt "loksuvaba", põsetugi kabal - seega veelgi parem õlgaistumise tunne, ei jätnud ühtegi lahtist otsa. Maksin käsiraha ära ja nüüd juba kibelengi soetusloa järele ja sealt poodi, et uut ja esimest jahipüssi proovima katsetama minna. Nädalake ju oktoobrini.. :D :wink:
Viimati muutis Pihelgas, R Sept 24, 2004 3:42 pm, muudetud 1 kord kokku.
Austus neile, kes võitlesid ja langesid!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

TOZ -ide viga on kahjuks see ,et kuke vedrud kipuvad väsima ja katki minema.Samuti on TOZ-34 -jal loks kerge sisse tulema .Ma muidugi ei tea mida see TOZ-120 endast kujutab kui ta aga analoogse ehitusega on ,siis võib eeldada sama häda.IZ-il on aga spiraal kuke vedrud ja pole veel kuulnud kellelgi nendega mingit probleemi.Ka lukustuse osas on IZ tugevam.Minu valik oleks neist kahest teadagi....,kuigi endal oli esimeseks püssiks TOZ-34.Aga valik on teadagi igamehe enda teha. Kivi kotti!
volli30
Postitusi: 155
Liitunud: N Veebr 05, 2004 7:49 am

Postitus Postitas volli30 »

Pole toz-iga probleeme olnu, ei tasu tühjalt klõpsutada :D
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Tozil võib veel hädaks olla kaba lõhkiminek luku juures, vaja risti polt läbi panna. Aga Iž püssist on ta tunduvalt mugavam käsitseda ehkki mõnevõrra õrnem, puid lõhkuda ei saa
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
sass
Postitusi: 81
Liitunud: P Sept 28, 2003 12:02 pm

TOZ-120

Postitus Postitas sass »

TOZ -120 on mul uueks jahirelvaks ja sai tema ehitust uuritud.Muide tal on samuti spiraalvedrud ja püssi kokkupanek on põhimõtteliselt sarnane IZ-27-ga. Puitlaad on äravõetav nagu IZ-il, ainult on paksem.Mugav on lasu järjekorra muutmine kaitseriiviga.Kinni -lahti käib kah raskusteta.Igati ontlik riist.
MikkS
Postitusi: 18
Liitunud: P Nov 16, 2003 11:18 am

Postitus Postitas MikkS »

Seisin samuti sama probleemis ees. Esimeseks relvaks soovitaksin osta ikka sileraudse.
Hiljuti ostsin endale samuti TOZ-120. Julgen kindlalt soovitada seda relva. TOZ-120'el on võrreldes uute IZ'ide ja TOZ-34'ga
kergem päästik, kergemini käib lahti (uued iz'id käivad uuena algul väga raskelt lahti) ja väga hea balansiga.
Hakkasin samuti relvade kohta uurima siit fooumist, niiet ka suured tänud kõigile, kes mind aitasid asjaga kurssi viia :D
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Kui palju uue Toz-120 eest poes küsitakse?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pihelgas
Postitusi: 12
Liitunud: L Sept 11, 2004 11:04 am

Postitus Postitas Pihelgas »

Jahipaunas on letihind 6900.-
Deerhunteris praegu letis polegi, kui oli, siis hinnaga 8800.- seal TOZ 34 hinnaga 6900.-. Sellest hinnast pakuvad nad küll 25% alla või täiskomplekti lisavidinaid (kott, rihm, õli, puhastusvärk jms.)
Austus neile, kes võitlesid ja langesid!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Pihelgas kirjutas:Jahipaunas on letihind 6900.-

Peab endale selgeks tegema milleks püssi kasutada kavatsed.
Sama hinna eest saab kombipüssi, 12-sile ja vint. See võib olla ka esimeseks püssiks. On suht universaalne, aga kui linnujahti pidada, siis kaheraudne või sileraudne poolautomaat. Kui ajujahis, varitsus- ja hiilimisjahis, siis on kombi igati asjakohane (võib ka optikata kasutada), annab suurema valikuvõimaluse. nt otsijahis, kui marsid püss õlal mööda põlde ja metsi, on tihti teadmata keda kohata võid, siis on hea kui ühes rauas mingid keskmised haavlid igaks elujuhtumiks ja teises vindikuul
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Alguseks ikka sileraudne.Sellega saad kõik oma jahid peetud,nii linnu ,väikeuluki,kui ka suuruluki.Ikka korralik (uus) pukkpüss 12 kaliiber.Hooldad ja hoiad oma käe järgi.Ja metskitse jaht sileraudsega pakub unustamatuid hetki,proovi ja sa ei kahetse.
Ma kujutan ette ,et me kõik oleme selle relvaga alustanud .
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

trucker kirjutas:...Ikka korralik (uus) pukkpüss 12 kaliiber....
Ma kujutan ette ,et me kõik oleme selle relvaga alustanud .

No olen alustanud kukkedega horisontalkaga 16 kal ja pean seda siiani oma parimaks püssiks: metsa mööda käia kerge, väga täpne ja tõhus. Puuduseks kuked, mis võivad oksa taha kinni jääda ja paugu ära teha. Aga tegelikult tahaks oma 12 kaliibri püsside asemele just 16 kaliibri pukki või lihtsalt kukkedeta püssi. Mulle tundub 12 mõttetult võimsana, tagasilöök võib väiksemale-kõhnemale mehele lausa hävitav olla. Aga ega ise ka ei taha ilmaasjata oma õlga peksta. Tiirus ja laskekatsetel olen enamasti ikka selle vana hea 16 kal püssiga käinud - täpsus tagatud ja õlg kah terve. Probleemiks on väiksem moona valik. Vat oleks kombit vint+16 kal tootmises :cry:
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Postitus Postitas Mart »

Jah,kui nüüd päris teekonna algusesse minna,siis minulgi 16 ja uhkelt kukkedega.Kuid kui sul jääb selle kuke klõpsu (kui oled algaja,siis vinnastad nii ehk nii valel ajal) pärast uhkete sarvedega pull laskmata, siis jääb mõru maitse pikaks ajaks suhu ja hakkad vaikselt uut relva otsima.
12 kal tagasilöök täiesti normaalne ka kergemale mehele (minu kaal 65-68 kg vastavalt toitumusele :lol: ).
Minu jutu iva oli selles, et kes kohe vindiga alustab, see jääb paljust ilma.
Kui koeraga hakata tõsiselt metsas käima, siis kõige paslikum kombineeritud püss, nii mulle tundub.
Aga nagu nii ostad vindi :D ja siis kõigepealt rahakott üle vaadata ,siis minna poodi ja kuulata hoolega,mis kaupmehed räägivad.Seejärel küsi siin foorumis uuesti üle, mis mehed,kes seda relva kasutavad või on kasutanud, arvavad ja siis kribinal krabinal krabisevaga poodi tagasi.Ja nagu nii läheb esimene ost aia taha :D ,ilmnevad mingisugused individuaalsed x ebamugavused ja poes pole just seda optikat ja püssi laad ei meeldi, siis oleks võinud olla teine kaliiber, meie poodides miskipärst ei pakuta enne ostu relvast tulistamise võimalust, mis paljuski määrav oleks.See püssi värk vajab ikka õudselt individuaalset lähenemist.
Aga üks on kindel, kiirustada ei tohi, vaata hoolega lahtiste silmade ja kõrvadega ringi, räägi vähem ja kuula mis testel öelda on :D Nopi kuuldust-nähtust enda jaoks ivad välja ja äkki läheb õnneks.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

TRUCKER kirjutas--Meie poed ei paku püssi proovimise võimalust.
Ostsin kevadel Deerhunterist uue püssi ja käisin küll enne Männikul tiirus proovimas.Eks ise peab peale käima.Kallis asi kuda sa põrsast kotis ostad :D Muidugi leppisin enne aja kokku.Kivi kotti!
Suletud