Millist jahipüssi osta?

2006. aasta teemad
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

minulgi oli esimene püss kukedega tuula kal16 ja meelde jääb esimene jahilkäik olin 13aastane kui anti püss kätte ja kaks padrunit ,öeldi et mine sinna põllule et seal käib sokk ,läksin mööda põdldu hein oli niitmata,ühekorra vaatan sokk on 20m kaugusel ja vahib mind,tõmbasin kuked üles ja tuld,sokk kohe maas,teine padrun jäi alles kuna ei osnd kuke alla lasta otsustasin teise paugu ohutse mõttes õhku lasta , aga hiljuti ostsin hane-ja pardijahiks iz 43e horisontaal raudadega(meelib klassikaline välimus) igasugused toz-id ja nu..id mulle ei istunud.
243win
Kasutaja avatar
keits
Postitusi: 14
Liitunud: N Sept 23, 2004 11:33 pm

Postitus Postitas keits »

Ise alustasin Iž27 ga. Kuigi kogemusi on veel suht vähe kuna olen alles neljandat aastat jahimees aga võin kinnitada et ütlemata hea sileraudne.
Kõik laskekatsed on alati hästi õnnestunud ja ka tapab hästi. Põdra võttis 70 ne meetri pealt pauguga maha. Tegelikult on see minu isa relv aga kuna ta ise on juba mitmendat aastat vindimees siis minule oli alustuseks ideaalne. Mainimata jäi ka see asi et ise olen vasakukäeline. Ja saigi endalegi muretsetud vintraudne jahipüss, nimelt Tikka Master M695 LH ehk siis vasakukäeline,kaliiber 30-06. Praeguseks hetkeks on lastud sellega ainult sokku, suurt looma veel ei ole saanud proovida.
Igatahes minu arvamus on selline, et kui relva eest hästi hoolt kanda ja laskeoskust ka vahel treenida siis ei tohiks ühegi täiskaliibrisega looma tabamisel probleeme tekkida.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Jaaa... mul hetkel on 16 kal. Tuula. Kukkedega, 57st aastast. Aga väga hästi hoitud ja vähe lasknud. Võib ka öelda, et see esimene päris enda püss. Enne lasknud IZ 57-M-ga, aga see oli ikka eriline ront. Jahikaaslasel on sakslaste Blaser, 12 kal, pukk... igati vinks-vonks relv. Sellega sai jahieksamil laskmise osa ka edukalt tehtud. Ja esimene partki lastud, igati hea püss... nujah, aga minu relva valikul sai määravaks hind. Ja tuleb tunnistada, et olen väga rahul. Ahjaa... mis moona puutub, siis pole valik nii niru midagi, vähemalt Tartu poodides, siiani olen saanud kõike mis vaja on läinud, ja Fiocchi kuulipauke on ka hetkel saada ainult 16 kaliibrile.
Ja kui keegi nüüd vaatab, et mis püssi alguses hankida, ja keski pakub kukkedega püssi, siis... enne kui kuked alla lasta, siis tasub püss lahti "murda" ja siis käsi kukele (et liiga järsult ei päästa) ning siis päästikule. Aga see teadmine antakse tavaliselt koos püssiga edasi. Rohkem tuleb arvestada seda, et kui kuked kuhugi kinni jäävad (mulle räägiti lugu kuidas ühel mehel olla jäänud kuked paadi istme taha kui ta püssi, toru enda poole, võtma hakkas. Nu, kuked poolde vinna ja siis ongi põmm). Endal pole õnneks juhtunud.
Ahjaa.. siis selleks, et kukkesid hääletult vinnastada on ka vaja päästik teatud kaugusele alla vajutada, siis kukk tagasi, siis päästik lahti, siis kukk lahti. Nii, et kuiva trenni tuleb teha, siis saab ka hääletult.
Viimati muutis Feen, E Sept 27, 2004 3:52 pm, muudetud 1 kord kokku.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

mul oli kunagi teooria, et püsside arv ja liik sõltub sellest, mida küttida. ja absoluutselt universaalse relva otsingud soovitan omalt poolt unustada, seda lihtsalt pole olemas :(

ise olen jõudnud järgmisele tulemusele:
1. haavlitiirus Beretta DT10
2. linnujahil Beretta ES100 poolautomaat haavlirauaga
3. koeraga sea- ning väikeulukijahil toosama Beretta ES100 kuulirauaga (kal. 12)
4. vinditiirus (VSS, VJM) ja näiteks kitse- või rebasejahil Sako Varmint kal. 222
5. Põdrajahil soomest pärit vene vint (7,62x53R). pole lihtsalt midagi nii vapustavalt paremat leidnud, ehkki tasuks ilmselt vaadata ntks 7mm Rem. Mag. vms peale
Pihelgas
Postitusi: 12
Liitunud: L Sept 11, 2004 11:04 am

Postitus Postitas Pihelgas »

Peab endale selgeks tegema milleks püssi kasutada kavatsed.
Sama hinna eest saab kombipüssi, 12-sile ja vint. See võib olla ka esimeseks püssiks. On suht universaalne, aga kui linnujahti pidada, siis kaheraudne või sileraudne poolautomaat. Kui ajujahis, varitsus- ja hiilimisjahis, siis on kombi igati asjakohane (võib ka optikata kasutada), annab suurema valikuvõimaluse. nt otsijahis, kui marsid püss õlal mööda põlde ja metsi, on tihti teadmata keda kohata võid, siis on hea kui ühes rauas mingid keskmised haavlid igaks elujuhtumiks ja teises vindikuul


noh, vint on ikka eraldi plaanis. ei usu hästi nendesse kaks-ühes asjadesse :roll: aga oma lollus võib-olla - eks elu õpetab :wink:
Austus neile, kes võitlesid ja langesid!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

kombineeritud püssiga kipub jah sedasi olema, et lõppkokkuvõttes ei ole ta ei see, ega teine. ei ole tast õiget vinti ja haavlipüssina ka nagu võtta ei saa.

muuseas, üks tähelepanek kombineeritud püssiga seajahil käimisest: et vint- ja siledaraudse relva kuuli algkiiruse erinevus on väga suur, on ka ettevõtmismaa vastavalt rauale erinev. tegu on vähemalt minu jaoks äärmiselt ebameeldiva ja segadust tekitava asjaoluga, mis ei lase rahulikult jahile keskenduda, vaid sunnib mõtlema, kumma rauaga lasta jne.. loomulikult on tegu koera- ja ajujahi spetsiifikafa, kui istute tornis, pole kirjeldatud probleem nii oluline
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

No ajus paksus jõuad heal juhul teha ühe paugu, siledast. Aga kui koer läheb loomaga järgmisse masti ja ka vaene ajaja visatakse kiiruga kuhugi kütiliinile sileraudsega, siis vaata õnnetu näoga 100 m seisvat pulli. Pole ju kasu, et mul pagsnikus karabiin on, pole siis aega oma masinat üles otsida ega mehi nii kohale panna, et kuhu vint ja kuhu sile, ikka järjest mehed maha et jõuaks enne masti kinni võtta
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Tõnu
Postitusi: 132
Liitunud: E Veebr 02, 2004 2:32 pm

Postitus Postitas Tõnu »

honkomees, ma ei kasuta koeri põdrajahis. see kombineeritud vs siledaraudne jutt käib antud kontekstis ainult koertega peetava sea- ja väikeulukijahi kohta, kus isiklikult ei ole kombineeritud relvale väga palju rakendust leidnud.

põrdajahis on meil nii, et ajus ei tohi lasta, nii et sinna püssi kaasa ei tassi. kütiliinil kasutan aga karabiini.
Kasutaja avatar
Hunter
Postitusi: 21
Liitunud: T Dets 09, 2003 12:24 pm

Postitus Postitas Hunter »

Rohkem tuleb arvestada seda, et kui kuked kuhugi kinni jäävad (mulle räägiti lugu kuidas ühel mehel olla jäänud kuked paadi istme taha kui ta püssi, toru enda poole, võtma hakkas. Nu, kuked poolde vinna ja siis ongi põmm). Endal pole õnneks juhtunud. .[/quote]

Oman kukkedega 16 kal. TOZ 63 ,kui kukkesid täielikult ei vinnasta(libiseb näppude vahelt ära,jääb oksa taha jne.) siis pauku ka ei tee.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Isal oli ka kukkedega 16kl tuula.Ma täpselt ei mäleta ,aga minu arust oli seal mingi kaitsemehanism mis päästikule vajutamatta ei lasknud kukel lööknõelani minna.See toimis ka siis kui püss näiteks kukkus kukega kuskile vastu.Kes kukkedega püssi omab võiks järeleproovida ,kas kukk läheb päästikule vajutamatta vastu lööknõela?Minu mäletamist mööda ei tohiks minna! Kivi kotti!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

põdrajaht vs koer

Postitus Postitas honkomees »

Tõnu kirjutas:honkomees, ma ei kasuta koeri põdrajahis. ...
põrdajahis on meil nii, et ajus ei tohi lasta, nii et sinna püssi kaasa ei tassi. kütiliinil kasutan aga karabiini.

Meie aga põdrajahis alati koeri. No lehm ja vasikad lähevad veel kütiliini suunas, aga pull üritab alati ajajate vahelt tagasi läbi murda ja nii tihedat ajajate liini ikka ei tee, et silmside oleks! ilma püssita ajus olles lähevad pea kõik pullid oma teed. Kes see ikka lehmi lasta tahab. Eriti narr on kui koer ajus ümber seisva põdra tiirutab ja püssi pole. Enamasti juhtub see ikka ilma püssita ajajate (noorte) kohal, sama nende tagasimurdmistega :lol:
No muidugi selge, et ajus olles peab paugutamisega väega ettevaatlik olema, aga ilma püssita .... tuleb nt ootamatult ajus kult sulle kallale, ega musta maaga täpselt tea, kes selles mastis on.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Külaline

aruteluks

Postitus Postitas Külaline »

Arutelu jätkuks sihuke mõttekäik. Käisin eile põdrajahis. Mingi hetk hakkas silma – eranditult kõigil siledaraua-meestel pukkpüssid. Kel IZH, kel TOZ... mõned üsna kulunud moega. Samas tean – meestel kodus korralikke lappi-raudadega püsse küll. Küsimus tekkis, on siis pukk niipalju parem? Mille poolest? Mida annab juurde vertikaalne raudade asetus?
Minu mõttelaadi juures on see õige jahipüss ikkagi kukkedega kaheraudne... Kaliiber 16. Sest 12 – see juba kahuri mõõtu kisub. Miks siis mitte juba cal 10 ja mis-nad-vanasti-olidki...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

No, sellest küll juba kirjutanud, et mul 16 kal Tuula, kukkedega. Ilus ja tore püss, aga kunagi ostan sellele kõrvale ka mingisuguse pukkpüssi. Põhjuseks see, et pukkpüssiga mugavam sihtida ja lasta (lapikrauad varjavad tihti nt linnu ära). Ja teine asi see, et minu relv laseb natukene alla (haaviliga) ja kuuliga 40 m-lt paremast rauast diagonaalis alla, vasakule, kusagil 25 cm. Ja vasaku rauaga vastupidi. Aga tegelikult mulle Võts meeldib (sai kunagi talle selline nimi pandud). Vaja rohkem tiirus käia ja harjutada.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
shikaree
Postitusi: 141
Liitunud: T Dets 23, 2003 6:25 pm

Re: aruteluks

Postitus Postitas shikaree »

Anonymous kirjutas:Arutelu jätkuks sihuke mõttekäik. Käisin eile põdrajahis. Mingi hetk hakkas silma – eranditult kõigil siledaraua-meestel pukkpüssid. Kel IZH, kel TOZ... mõned üsna kulunud moega. Samas tean – meestel kodus korralikke lappi-raudadega püsse küll. Küsimus tekkis, on siis pukk niipalju parem? Mille poolest? Mida annab juurde vertikaalne raudade asetus?
Minu mõttelaadi juures on see õige jahipüss ikkagi kukkedega kaheraudne... Kaliiber 16. Sest 12 – see juba kahuri mõõtu kisub. Miks siis mitte juba cal 10 ja mis-nad-vanasti-olidki...

pane endale nimi ka külge, siis teada, kes nii lolli juttu ajab
kult kirjutas:Isal oli ka kukkedega 16kl tuula.Ma täpselt ei mäleta ,aga minu arust oli seal mingi kaitsemehanism mis päästikule vajutamatta ei lasknud kukel lööknõelani minna.

nii ongi. mul endal samuti esimene relv oli väliskukkedega tuula bm-16. ilma päästikut näppimata kuke vabanemisel rakendub kaitsemehhanism, ise olen järgi proovinud, töötab küll.

tsipa teemast mööda:
honkomees kirjutas:Kes see ikka lehmi lasta tahab.

nii et põdralehm pole sinu (su jahiseltsiliste) vääriline jahisaak?
seal on teine rebane!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: aruteluks

Postitus Postitas honkomees »

shikaree kirjutas: tsipa teemast mööda:
honkomees kirjutas:Kes see ikka lehmi lasta tahab.

nii et põdralehm pole sinu (su jahiseltsiliste) vääriline jahisaak?

Küsimus pole selles kas vääriline või mitte. Ikka tuleks lasta pulli, üks pull saab õnnelikuks teha mitu lehma, aga lehm on ikka juurdekasvu tooja. Meil on see aasta lastud kuus pulli + vasikad ja ei ühtegi lehma. Järgmine aasta jääle põtru rohkem.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Suletud