POOLMANTLITE TOP ANALÜÜS

2006. aasta teemad
Sportkult
Postitusi: 5
Liitunud: K Jaan 19, 2005 10:17 am

POOLMANTLITE TOP ANALÜÜS

Postitus Postitas Sportkult »

Tere kolleegid

Asi hakkas surisema sellest, et otsisin infi erinevate poolmantlite käitumiste kohta. Olen omanud mõni aasta vinti. Prooviksime kuidagi üheselt anda edasi infi omadest kogemustest kasutades erinevaid poolmantleid. Nimetame ainult ÜHE parima aga märgime ära mõned teised proovitud ja nende miinused, miks neile pidama ei jäänud.

Parim poolmantel MINU ISIKLIKE kogemuste põhjal ja põhjendus:

1) Sako S.Hammerhead 11.7 308Win. Sõna otseses mõttes niidab. Väga hea kuul. Pauk ja pikali. Pole olnud kunagi vajadust looma otsida. Vahepeal läksin üle teisele kuulile, kuna tekkis hirmus huvi kätte saada mõni kuul looma seest, mis oli võimatu S.Hammerheadi puhul. Aga pauk on tugev ja toimib silmapilkselt.

Teised proovitud kuulid ja põhjus, miks neile pidama ei jäänud:

1) Norma Oryx 11.7 308. Sai võetud sellepärast, et sõber alati kelkis, näed, selle sain kätte selle looma seest jne. No sai püss sellega sisse lastud. Tulemus ok. Aga, selliseid juhuseid oli sel suvel 2 korda: lased sokku 100 m pealt, sokk jookseb 30 m ja siis kukub, kuigi tabamus väga hea. Seaga sama. Kuidagi lahja tundub. Ei toimi. Ja kui juba korra kahtlus hinges, siis on raske päästikule vajutada.

2) Norma Alaska 11.7 308. Toimib aga lendab täielikult juppideks. Ei meeldi sellepärast.

Nüüd olengi dilemma ees: kas proovida veel Vulkanit või minna tagasi S.Hammerheadi peale, mis minu kogemuste põhjal niitis kohe looma maha, ei mingit kahtlust hinges ega looma otsimist. Kindel variant.
Ootaksin just arvamusi Vulkani kohta ning eriti S.Hammerheadi ja Vulkani võrdlust. Samuti on veel Lapua Mega proovimata.

Kõikidest kuulidest on küll foorumis juttu, aga laialivalguvalt.

Loodan aktiivset osavõttu.
laurits
Postitusi: 215
Liitunud: T Mai 04, 2004 10:15 am

Postitus Postitas laurits »

Lapua mega kaks sokku (erinevatel aegadel) ja mitte ühtegi sammu!
eeru
Postitusi: 246
Liitunud: N Veebr 26, 2004 9:17 am

Re: POOLMANTLITE TOP ANALÜÜS

Postitus Postitas eeru »

Sportkult kirjutas:
1) Norma Oryx 11.7 308. Sai võetud sellepärast, et sõber alati kelkis, näed, selle sain kätte selle looma seest jne. No sai püss sellega sisse lastud. Tulemus ok. Aga, selliseid juhuseid oli sel suvel 2 korda: lased sokku 100 m pealt, sokk jookseb 30 m ja siis kukub, kuigi tabamus väga hea. Seaga sama. Kuidagi lahja tundub. Ei toimi. Ja kui juba korra kahtlus hinges, siis on raske päästikule vajutada.


Kiidavad need kes teda maaletoovad :cry: Tegelikult Oryx sobib, raske isegi öelda mille ta eestis yltse sobib :cry: Suurele seale näit. Aga .308win on 11.7g liiast. Proovid vulkani ära ja unustad superhammerheadi :wink:
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Oryx sobib võsas lühikestel distantsidel, minumeelest tema lapiku otsa tõttu. Uus Oryx on (vastupidiselt paljude arvamustele) minu meelest kehvem kui vana oli, kuna vanal oli see ots isegi veidi laiemalt lapik kui uuel. Muidugi, pika maa kuul ta ei ole küll.

Ning miks arvata, et win308 on 11,7 g liiast.....ei näe vahet, kui keha talub tagasilöögi ära,siis ei ole mingit muret. Seda muidugi jahil, kus palju järjest ei lasta. Ka kergema kuuliga on võimalik leida padrun, mille tagasilöök ei ole mõistlikult talutav. eriti veel see padrun ise laadida ;)

P.S. Ise ei kasuta ei Norma ega Lapua toodangut, ei müü seda ega too seda ka sisse ;)
eeru
Postitusi: 246
Liitunud: N Veebr 26, 2004 9:17 am

Postitus Postitas eeru »

baddmann kirjutas:
Ning miks arvata, et win308 on 11,7 g liiast.....ei näe vahet, kui keha talub tagasilöögi ära,siis ei ole mingit muret. Seda muidugi jahil, kus palju järjest ei lasta. Ka kergema kuuliga on võimalik leida padrun, mille tagasilöök ei ole mõistlikult talutav. eriti veel see padrun ise laadida ;)

P.S. Ise ei kasuta ei Norma ega Lapua toodangut, ei müü seda ega too seda ka sisse ;)


Kuni 150m jah kuid aga kiiruse kadudes kuul enam ei täida oma õiget otstarvet. .308win olen max. 10.9g kasutanud :wink:
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Olen kah vinti omanud mõned aastad, alates 1983-ndast aastast. Kuulide näidiseid kah mõned kogunenud. Viimasel ajal olen proovinud kasutada nn Premium klassi kuule. Oh häda, Põhjamaade tootjate kuulid oma vähese leviku tõttu maailmas sinna klassi ei kuulu! Muidugi mõte on helge, igaüks võiks oma kogetud muljed ja hetked kuulide kohta teistele pajatada, tore lugeda: "Sõna otseses mõttes niidab. Väga hea kuul. Pauk ja pikali." Laske tulla!
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Kuulge kõvad kuulide asjatundjad, võiksite oma tarkused kuidagipidi ka juhmimateni tuua ,kas siis pildis kus kuuli parameetrid ja nimi peal või siis mõne viite kus kõik olemas.Muidu on selline asi ,et loete aga oma nimetusi jorus ette ja paljudel jääb selgusetuks ikkagi -mis on mis,millised head ja vead,kus oleks sobiv kasutada jne.Vindimees peaks ikka oskama arvata ,kui mingi padruni pihku võtab ,millise kuuliga tegemist .Arvan enamus tavajahimehi jääb sellega jänni ja miks siis prohvid oma teadmisi ei võiks jagada?!
Kivi kotti!
eeru
Postitusi: 246
Liitunud: N Veebr 26, 2004 9:17 am

Postitus Postitas eeru »

kult kirjutas:Kuulge kõvad kuulide asjatundjad, võiksite oma tarkused kuidagipidi ka juhmimateni tuua ,kas siis pildis kus kuuli parameetrid ja nimi peal või siis mõne viite kus kõik olemas.Muidu on selline asi ,et loete aga oma nimetusi jorus ette ja paljudel jääb selgusetuks ikkagi -mis on mis,millised head ja vead,kus oleks sobiv kasutada jne.Vindimees peaks ikka oskama arvata ,kui mingi padruni pihku võtab ,millise kuuliga tegemist .Arvan enamus tavajahimehi jääb sellega jänni ja miks siis prohvid oma teadmisi ei võiks jagada?!
Kivi kotti!

http://www.sako.fi
http://www.norma.cc
http://www.lapua.com
http://www.hornady.com
http://www.rws-munition.de
http://www.nosler.com ja küsi Kaupolt lisa :wink:
....................S&B ei soovita põhimõttelisel :cry:
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

[quote="eeru
....................S&B ei soovita põhimõttelisel :cry:[/quote]

ütle juba seda ka, millisest põhimõttest tulenevalt siis ? :) mina neid 3 aastat kasutanud ja teisigi proovinud ning ikka S&B juurde tagasi tulnud. Tõsi, mul ka see vintrelva valiku viga küljes, et ühelasuline ja lahtimurtav :D Vast millalgi saan targemaks....
eeru
Postitusi: 246
Liitunud: N Veebr 26, 2004 9:17 am

Postitus Postitas eeru »

baddmann kirjutas:[quote="eeru
....................S&B ei soovita põhimõttelisel :cry:


BADDMANN:ütle juba seda ka, millisest põhimõttest tulenevalt siis ? :) mina neid 3 aastat kasutanud ja teisigi proovinud ning ikka S&B juurde tagasi tulnud. Tõsi, mul ka see vintrelva valiku viga küljes, et ühelasuline ja lahtimurtav :D Vast millalgi saan targemaks....[/quote]

EERU: usu, ükskord saad targemaks :wink: Ostame koos saueri, miinimum kahlesi optika, padruneid ma sinuga koos ostma eitule sest need laen ise. Tegelikult ostan padruneid hülsside pärast...RWS, norma. Jaak ütleb,et ainult norma hülsil tuleb juba padruni hind. Ei kasuta laadimisel dosaatorit vaid kaalun. Tean, et olen imelik ja selleks jään. Paljud vene jahimehed unistavad CZ ja S&B. Unistasin minagi CZ ja S&B 1992.a Ole mureta minu vintpüss on kah lahtimurtav :wink: Nüüd on minust saanud -KÜTT (ikka 101 postitust) Omme läen metsa võtan koera ja elan edasi :wink: :wink:
See on eeru viimane postitus. Oli teiega tore ja kõigile edaspidiseks kivi kotti :!: :!: :!:
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

nu vähemalt eelmisest postitusest ma targemaks küll ei saanud ;)äkki on minu viga ...
Kuid nüüd asjast :)

Muidugi on raske võrrelda poest ostetud ja ise laetud padruneid, umbes nagu poest ostetud ja rätsepalt tellitud ülikondigi. Aga mind on tasapisi imestama pannud asjaolu, et kui ma võrdlen enda poolt S&B-ga (11,7 gr, 308win) lastud 6 põtra (3 aasta jooksul, jajah, tean küll, valim on ääretult väike), millest ükski ei ole läinud kaugemale kui 30 m tabamiskohast ja 4 neist on kukkunud 2-5 m raadiuses tabamiskohast, neist 2 omakorda jalapealt, ja paari jahikaaslase poolt 30-06 Norma Vulkaniga (kaal vist kah 11,7, kindel päris olla ei saa) lastud tosinat põtra (tõsi, neil ma ei mõõtnud neid kaugusi nii täpselt), siis _hinnanguliselt_ligikaudu_samaväärsete_tabamuskohtadega loomad on reeglina läinud need 30 m ja siis maha kukkunud, üritanud veel tõusta ning paar tk on läinud veel kaugemalegi. Ometigi kuulen ma päris paljudelt, kui kehv on ikka S&B moon, see ei tapa jms. Jah, S&B poolmantelkuulidega moona kehv omadus on kindlasti see, et kuuli esiotsa kuju muudab korduva laadimise magasiniga püssis ebamugavaks ning kuul võib kuluda, mis halvendab tema omadusi. Kuid minu "kõrvaltvaataja kogemus" ütleb mulle pigem seda, et mina saan oma S&B-ga suuruluki kindlamalt maha kui mitmedki mehed Vulkaniga (jällegi võrdväärsete tabamuste juures), mida ometi jahimeeste omavahelises suhtlemises kiidetakse tihtilugu peaaegu et taevani. Lasen S&B kuuliga ka võsas, seajahis - sama lugu, oksa see kuul ei niiväga karda (ei ole spetsiaalselt küll katsetanud ja ebamõistlikke laske uduste kogude pihta võsas kah ei harrasta), pigem küll lömastub kergesti ja võsas tabatud seal on kuuli sisendhaav pahatihti suurem kui mõistlik oleks.

Nii tahakski kuulda, kas on kellelgi teisel kah positiivseid kogemusi S&B moona kasutamisest. Selge on see, et alati leidub paremaid ja eks süües kasvavat ka isu, kuid kõik maksab. Seni ei ole ma küll leidnud põhjust maksta karbitäie moona eest 100-150 krooni rohkem pelgalt selleks, et kasutada sama moona mida enamus ;) Kui peaksin kunagi ise padruneid laadima hakkama, siis räägin arvatavasti hoopis teist juttu :D
jahe
Postitusi: 743
Liitunud: K Mär 24, 2004 10:03 am

Postitus Postitas jahe »

esimene siga mis ma vindist lasin oli just s&b kuuliga,kui õieti mäeletan siis kaal oli vist 11.7gr,kal 308, siga oli kohe maas,nii et vägagi positiivne kogemus :D , praegu enam ei kasuta,õigemini rohkem pole selle moonaga looma pihta pauku teinud.
243win
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: POOLMANTLITE TOP ANALÜÜS

Postitus Postitas honkomees »

Sportkult kirjutas:Sako S.Hammerhead 11.7 308Win. ...Vahepeal läksin üle teisele kuulile, kuna tekkis hirmus huvi kätte saada mõni kuul looma seest, mis oli võimatu S.Hammerheadi puhul. ....

Lasin laupäeval Sako S.Hammerhead 11.7 308Win. kuuliga põrsa kümnekonnalt meetrilt, sel jäi küll kuul pähe.
Tavaliselt kasutan Lapua Mega 9,7 mis sobib mu arust ideaalselt igale loomale, võsas otsustasin nõks raskema kasuks.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
shikaree
Postitusi: 141
Liitunud: T Dets 23, 2003 6:25 pm

Postitus Postitas shikaree »

teemast veidi kõrvale aga:
eriti sellest teemast kumab läbi selline minu arust vähe imelik suhtumine, et jõle jama kui loom peale pauku kohe jala pealt külili ei käi. läheb lausa 30 m edasi. on mingi reegel kehtima hakanud, et pauk peab"niitma".

ei tea teisi, aga ma olen seni need paar- kolmkümmend meetrit ka astuda jõudnud. kui vaja.
seal on teine rebane!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Sellist reeglit küll ei ole, kuid parem igaljuhul, kui loom kohe pikali jääb. Sandistada kedagi küll ei taha. Muidugi põder ja siga on tugevad loomad ja kui lask ikka väga hästi ei lähe on jama kui palju. Ise olen lasknud põdramullikal 1/3 südamest (alt poolt ) ära ning loom jooksis peale seda veel ca 70 meetrit. S&B loobusin seetõttu, et minu püssis tema moon ei jooksnud.
ikka lõbusalt
Suletud