Kes räägiks põhjalikumalt siledaraudse laadimisest???

2007.a. teemad
Jallo
Postitusi: 16
Liitunud: T Apr 24, 2007 8:03 pm

Kes räägiks põhjalikumalt siledaraudse laadimisest???

Postitus Postitas Jallo »

Oleks hea kui keegi viitsiks erinevatest kuulisest, haavlitest ja sellest keda millega lasta, rääkida. Samuti püssirohuvaliku ja koguse algtõed.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Oh, poja. Loe kõik "Jahimehe" redaktsioonid läbi ja küsitle vanemaid jahimehi, tee endale selgeks sütikud, hülsid, rohud, tropid, konteinerid ja haavlid-kuulid. Nii lihtne ongi... :roll: :lol:
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Täpselt Kaupo,siledalaadimine üldiselt lihtne värk.Ma räägin sulle parem eestlaetava laadimisest.Selleks muidugi vaja suitsuga rohtu ka.
Kui on lahtise panniga,siis pole isegi sütikut vaja.Kõigepealt võtad siis tubli pool mehepeotäit suitsurohtu ja kallad toruotsast sisse,siis vanast vildisäärest löödud tropi otsa ning hõõrud käte vahel pool ajalehte pehmeks ning taod vardaga tropile peale.Nüüd vaja mõtelda,kas tahad karu lasta,või neppi ,ning vastavalt sellele kas paned korraliku ümarkuuli või pihutäie haavleid ja jälle tropp otsa ja vardaga kinni.Lahtise süütepanni korral raputad enne metsa minekut veel süütepannile ka veidi rohtu ja pauk tuleb.Mõõdud arvestatud kaliibrile 10.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

:D nojah, vaevalt, et siin nüüd eestlaetava laadimise õpetusest abiks oli. Sooviks paistab olevat siiski korralikku padrunit laadida ning arvastasvti pole kusagil head õpetust ette trehvanud. Igatahes, vaja on igasuguseid vidinaid, kaalu nt. Otsa valtsija on ka abiks (kuulipaugu korral saab läbi häda ilma ka hakkama, kui uued kestad on). Lisaks on veel tongi eemaldamine (kui vana kest), ja mõningaid abivahendeid veel. igatahes, hea on saada kusagilt kogu kupatus, hea siis koos õpetusega. Arvestama peab, et vanadesse pappkestadesse (mida ikka veel liigub selliste komplektidega kellegi vanaisa pärandina) ei lähe uued tongid sisse.

Nojah, edasi, haavlimatsu saab natukene tugevamaks laadida, et siis magnumpauguga pardijahis kaasjahilisi üllatada kaugtabamustega. Aga ma ise arvan, et poes on tänapäeval nii piisavalt erinevat moona, mis mõistliku kasutamise juures looma ära kutsuvad, et see iselaadimise vaev ei tasu ära. Ma ise laen omale kuulipauku, lihtsalt, püss on suht kapriisne oma tugeva tsokki tõttu kuulide suhtes, ja sobivat poemoona liigub vähe (vahepeal oli täielik ikaldus). Otsasid ei valtsi, ja lähedalt saab sea maha küll. kaugelt pole proovinud. Kuid, kui poest sobivat moona leian, siis eelistan seda.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Postitus Postitas aivar00 »

Feen neid sütikuid on 2 erineva mõõduga müügis. Italianod, USA ja veel osade maade omdel on suurema mõõduga. On müügil ka nn. venelaste mõõt, mida kasutatakse ka teistes maades. Lihtsalt kestade olemasolul pea mõõtu teadma.
ikka lõbusalt
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Postitus Postitas vallo »

need niiöelda vene sütikud on praegu müügil strdipüstoli padruni nime all. Vähemalt mina ostsin neid sellisena nimetatud.
sergo
Postitusi: 435
Liitunud: N Dets 15, 2005 1:21 am

Re: Kes räägiks põhjalikumalt siledaraudse laadimisest???

Postitus Postitas sergo »

Jallo kirjutas:Oleks hea kui keegi viitsiks erinevatest kuulisest, haavlitest ja sellest keda millega lasta, rääkida. Samuti püssirohuvaliku ja koguse algtõed.


kui noorhärral huvi, tahtmist ja vaimu jätkub siis ma võiks mõistliku koguse "Saku tumeda" eest loovutada mõningal hulgal kirjandust, nt. "Jahimehe käsiraamat" mida mul mitu riiulis, võib saada ka veneaegset laadimisvärgindust hulgim. Lihtsalt suguvõsast mina viimsena praegu aktiivseks(hm, no ikke käin väljas jah)jahimeheks jäänud, tütardel rohkem meeste jahtimise või lantimise huvid. Mis ma seda antiiki ikka duubeldatuna tolmu korjamas hoiul pean, noortele kuluks ikke ära. Võin kõrvale pakkuda ka tubli loengu asjast. Aga eelnevalt peaks Sa teadma, kas tõsihingeliseks jahimeheks sust ikke asja on. Muidu on mahavisatud vaev.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Jah,tunnen nagu piinlikkust,et poisil see laadimismure siledale ja mina, mina räägin aint eestlaetavast.
Aga kardan,et ei oska praegu seda sileda laadimist enam tehagi.Rohud ja värgid hoopis teised kui vene ajal,ning siin ei aita ka vanem (vene aegne) raamatutarkus enam.
Meil oli suurem laadimine ikka enne linnujahi algust ja noorena see partsutamine ka istus rohkem.Kui oli kesti saada(ja mitte alati), siis ikka sai linnujahi alguses terve karp kesti hakkama panna(maksid vist kaks rubla 100 tükki,võin hinnaga ka eksida) aga poes laetud padrunid olid 1rubla 14kop. kümme tükki.Laadisime kolme poisiga siis 100 padrunit.Kõigepealt (uus kest) kest kätte pulk sisse ja pikk sütik haamriga paika.Hiljem oli ka vastav vigur mis sütiku sisse surus.Haamri löögipind pidi sile olema.Nüüd mõõt või hiljem ka dosaator kätte ja igasse kesta (püssirohi)1,9-2,0g Sokolit(kuulile panime 2,2) ning pappseib pulgaga peale.Nüüd kaks vilttroppi(olid viletsakesed ja tuli valida paremaid) ja uuesti pappseib pulgaga paika.Nüüd mõõt ja umbes 30g haavleid (linnule) 4-5-6 peale,sõrmega vastu kesta kergelt kopudades haavlid tasaseks,pappseib ja otsakeerajaga kogu kupatus kinni.Pealmisele pappseibile märkisime siis ka haavlinumbri hästi suurelt,et oleks hämarikus loetav.
Kolme poisiga kulus meil 100 padruni laadimiseks nii tunniringis kui juttu palju ei ajanud ja tavaliselt ka pudel õli Moskva Erilane aga seda viimast pole praegu enam müügil näinud(ehk venes liigub) ja küllap sellepärast ei saagi enam ise laadida.Praegu need väljamaa värgid ja õlid,neid ei oskagi õigesti kasutada sest õpetus põhiliselt ingliskeelne.Meil tuli hinglihääl siis meelte küll,kui olime laadimise juures kolm erilase õli ära tarvitanud kolmekesi ,nagu me tavaliselt laadisime.Kui siis nende padrunitega ikka linnule külge said,siis tuli alla küll.Pärast viimast sõda,kui haavleid saada polnud,olid mõned mehed naelu hakkinud ja nendega lasknud ning räägitakse,et isegi saaki saanud aga ise pole kasutanud.Nii-et, keeruline värk see iselaadimine ja õiget õli ka pole enam saada,seepärast soovitan poepauku ja kui juba külge oskad lasta, küll siis jääb maha ka.Õliraha jääb veel ülegi ja aega ka kulub vähem,Erilane maksis 2rubla 40kop. aga hiljem pandi hinda veel juurtegi.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Sokolit on siiani saada veel. Õlita saab ka vast hakkama :) Tongi olen ise paigaldanud nii, et panen selle augu kohale ja surun puust haamri abil sisse (võib olle tagelikult suvaline, sileda pinnaga, asjandus). Pöidlaga surudes jäävad sõrmed valusaks.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Feen kirjutas:Sokolit on siiani saada veel.

Avaldad ehk mulle ka selle koha? ;)
Ps. Trapperis pole ja ei tule ka. Nii oli siinse foorumi viimane inf.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Azooo, no, mul on kodus, kapis 1 poolik purk :)
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Kuule,mul (tänu Saialõikajale) ka peaaegu purk veel alles aga seda "erilase õli", vat seda küll kuskilt ei leia enam.Ja see minuarust just iselaadimisel see kõige tähtsam on.
noorus on ilus aeg
Jallo
Postitusi: 16
Liitunud: T Apr 24, 2007 8:03 pm

Postitus Postitas Jallo »

Ei saanud selle õli otstarbele küll pihta, äkki keegi seletab.
Ja siis veel see et äkki kellelgi kuulivorme vanast ajast ja otsavaltsijat ja tongisurujat.
Ostsin omale ,,Jahiraamatu,, seal ka sileda kohta suht vähe aga vanu traditsioone tuleb austada niiet andke aga tulla oma nippidega ja tarkustega.
mikklaag
Postitusi: 42
Liitunud: K Juun 20, 2007 10:55 pm

Postitus Postitas mikklaag »

jorr kirjutas:Jah,tunnen nagu piinlikkust,et poisil see laadimismure siledale ja mina, mina räägin aint eestlaetavast.
Aga kardan,et ei oska praegu seda sileda laadimist enam tehagi.Rohud ja värgid hoopis teised kui vene ajal,ning siin ei aita ka vanem (vene aegne) raamatutarkus enam.
Meil oli suurem laadimine ikka enne linnujahi algust ja noorena see partsutamine ka istus rohkem.Kui oli kesti saada(ja mitte alati), siis ikka sai linnujahi alguses terve karp kesti hakkama panna(maksid vist kaks rubla 100 tükki,võin hinnaga ka eksida) aga poes laetud padrunid olid 1rubla 14kop. kümme tükki.Laadisime kolme poisiga siis 100 padrunit.Kõigepealt (uus kest) kest kätte pulk sisse ja pikk sütik haamriga paika.Hiljem oli ka vastav vigur mis sütiku sisse surus.Haamri löögipind pidi sile olema.Nüüd mõõt või hiljem ka dosaator kätte ja igasse kesta (püssirohi)1,9-2,0g Sokolit(kuulile panime 2,2) ning pappseib pulgaga peale.Nüüd kaks vilttroppi(olid viletsakesed ja tuli valida paremaid) ja uuesti pappseib pulgaga paika.Nüüd mõõt ja umbes 30g haavleid (linnule) 4-5-6 peale,sõrmega vastu kesta kergelt kopudades haavlid tasaseks,pappseib ja otsakeerajaga kogu kupatus kinni.Pealmisele pappseibile märkisime siis ka haavlinumbri hästi suurelt,et oleks hämarikus loetav.
Kolme poisiga kulus meil 100 padruni laadimiseks nii tunniringis kui juttu palju ei ajanud ja tavaliselt ka pudel õli Moskva Erilane aga seda viimast pole praegu enam müügil näinud(ehk venes liigub) ja küllap sellepärast ei saagi enam ise laadida.Praegu need väljamaa värgid ja õlid,neid ei oskagi õigesti kasutada sest õpetus põhiliselt ingliskeelne.Meil tuli hinglihääl siis meelte küll,kui olime laadimise juures kolm erilase õli ära tarvitanud kolmekesi ,nagu me tavaliselt laadisime.Kui siis nende padrunitega ikka linnule külge said,siis tuli alla küll.Pärast viimast sõda,kui haavleid saada polnud,olid mõned mehed naelu hakkinud ja nendega lasknud ning räägitakse,et isegi saaki saanud aga ise pole kasutanud.Nii-et, keeruline värk see iselaadimine ja õiget õli ka pole enam saada,seepärast soovitan poepauku ja kui juba külge oskad lasta, küll siis jääb maha ka.Õliraha jääb veel ülegi ja aega ka kulub vähem,Erilane maksis 2rubla 40kop. aga hiljem pandi hinda veel juurtegi.
Rääkisid et peale sõda olevat mehed hakkinud naelu ja neid kasutanud.Mõtlesin ise, et huvitav kas mehed relva raua pärast ei kartnud, sest usun et need hakitud naelad vähendasid tunduvalt relva raua eluiga, sest mõelge ise kui need teravad hakitud naelad koguaeg toru kriipisid.
Kasutaja avatar
Kallekke
Postitusi: 299
Liitunud: K Jaan 03, 2007 9:13 pm

Haavlipüssi laadimine

Postitus Postitas Kallekke »

Mikklaag muretses;Rääkisid et peale sõda olevat mehed hakkinud naelu ja neid kasutanud.Mõtlesin ise, et huvitav kas mehed relva raua pärast ei kartnud, sest usun et need hakitud naelad vähendasid tunduvalt relva raua eluiga, sest mõelge ise kui need teravad hakitud naelad koguaeg toru kriipisid.

need naelad tolleaja haavlitorud just roostest puhtaks tegitki. :)
Protif "HORNADY" njet prijomoff !
Suletud