Kopra nahastamine laual (saba nülgimine boonuseks!!!)

Võimalus avaldatud või avaldamisele minevate artiklite aruteludeks.
Vasta
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Kopra nahastamine laual (saba nülgimine boonuseks!!!)

Postitus Postitas Feen »

Lugu hetkel tegemises!

Foorumlaste koprajahis leidsin aega, kopra, pildistaja (Olgerd) jms. Üldiselt oli ilm ilus, õlut oli, väsimus oli. Seega, aega kulutasin jõle palju (mingi paar tundi), ning pärast tegin saba nülgides vea sisse.

Nuga eriti ei teritanud hoidsin just sellise olukorra jaoks keskmiselt terava (nahka sisse ei lõika, aga nülgida saab), saba jaoks lasin aga ünsna teravaks.

Ja nagu rebasejahi puhul, on ka siin ainult 1 võimalus kopra nülgimiseks. Kui oluline oleks ainult liha, siis võtaks kopra nülgimine u 10-15 minutit. Rippes nülgimine on ka omaette teema, kuid antud moodus on lihtne ja mugav, lisks saab liha kvaliteetne (teiste moodustega hea liha saamist see ei välista).

Pildimaterjal tuleb hiljem juurde!

Abivahendid

Prügikotid, nuga, luisk, kummikindad (mida vajadusel pidevalt vahetada, 1 nülgimise kohta tavaliselt 2-3 korda).

Kere nülgimine

Nülgimiseks tuleb kobras asetada lauale. Kasutada võib mingit alust (nt pesumasin kaas, spets raam vms on abiks), mugavuse mõttes ka paar puuklotsi külgede alla panekuks. Antud variandi juures seda pole. Edasi katta alus kilega, milleks sobib nt 150 l prügikott, mis on lahti lõigatud. Seejärel kobras peale ning nülgimine võib alata (Foorumlaste koprajaht 2007 104).

Esmalt tee lõiked jalgade ümber, mõistlik on jalad kohe randmest otsast lõigata, need võivad olla mustad ja põhjustada liha määrdumist. Järgmiseks tuleb teha lõige saba eest, nii, et selja poolne osa jääks terveks (Foorumlaste koprajaht 2007 118). Kui saba nülgimise vastu pole huvi, siis on mõistlik saba kohe otsast lõigata. Järgmine lõige tuleb kõhu poolt, saba otsast lõua otsa välja (Foorumlaste koprajaht 2007 121). Kuna kõhunahk sobib hästi mütside jms valmistamiseks, siis sel puhul tehakse lõige hoopis külje peale, või koguni selja poole, kuid seda nülgimisviisi hetkel rohkem ei kajasta. Päraku juurest tuleb teha lõiked ümber päraku, mõlemalt poolt, üsna karva piirilt.

Kui need lõiked tehtud, tuleb asda nülgimise kallale, kõhu poolt külgede poole(Foorumlaste koprajaht 2007 128). See osa on lihtne, nahk tuleb lihtsalt lahti, vältida tuleks liigse rasva külge jäämmist. Selle etapi jaoks võib olla nuga teravam, kuna naha vigastamiseks peab tegema ÜLI suure vea. Mõnikord võib olla kõhu poolne nahk ka rohkem kinni ja rasva ka rohkem, sel juhul tleb lihtsalt natuke rohkem vaeva näha kuid võrreldes selja poolse osaga on asi väga lhtne. Mingi hetk juhtub nii, et lahtisem kõhunahk läheb üle natukene kinnisemaks küljenahaks (Foorumlaste koprajaht 2007 135). Ja väga lihtsalt tuleb nahaga kaasa pealmine lihaskiht. Selle vältimiseks tuleb teha lõikeid rahulikumalt, nahale lähemalt. Soovitav on nülgimise ajal pingul hoida, nt. natukene rulli keerata ja eemale tõmmata. (Foorumlaste koprajaht 2007 139). Jalgade juurest tuleb olla ettevaatlik, et nahka ei vigastaks, samas on oht, et külge jääb palju rasva. Eriti suur oht on nahka vigastada tagumisi jalgu nülgides, seda siis reie üleminekul kereks, seal üks kumerus kus mingi hetkeni on nahk väga lahti kuid järsult tuleb tihedam koht ning sealt ei tule nahk nii hästi lahti. Lisaks on erinevused rasvakihi paksuses jms-s. (Siiani on nülgimine väga lihtne Foorumlaste koprajaht 2007 132). Jalad tuleb vabastada, nülgides naha kuni randmeni, vajadusel lõigata noaga sealne kelme lihtsalt läbi ja tõmmata nahk üle kondi. Edasi tulebki natukene raskem koht, kus liha kipub naha külge jääma ja teisalt nahka sisselõiked tulema. Täpsemalt öeldes, sisselõiked kipuvad tulema taga jalgadest, selja pool, kuni sabani välja ja esijalgade juures, samuti selja pool ning pead nülgides, ninamiku juures. (esimeses otsas on sisselõigete oht seal, kus pildil on näga liha küljes rohkem rasvkude Foorumlaste koprajaht 2007 148, tagumises otsas lihaselise pinna üleminukel rasvasemaks, ja seda kuni sabani Foorumlaste koprajaht 2007 150). Liha puhtuse seisukohast võib kopra kõhuli keeramise ajal katta päraku osa paberiga (nt ajalehetükk, majapidamispaber vms) (Foorumlaste koprajaht 2007 157), lisaks võib vahetada alumist kilet, eriti juhul kui kobras on väga mudane. Mina seda kile vahetamist seekord ei teinud ja polnud hullu midagi.

Tavaliselt jõuavad mõlemalt poolt nülitud osad kokku selja keskpaigas kõigepealt (mõlemat pidi üsna keskel) järgmisels on mõistlik nülgida esimene ots, vabastades ka pea (Foorumlaste koprajaht 2007 148). Arvestada tuleb, et peast võib hakata verd tulema, ka selleks puhuks võib kasutada paberit. Seejärel nülgida ka tagumine osa ning järgneb saba nülgimine (nt ise sellest sabast ei hooli ja oma nahkadele seda küge ei jäta, kuid mingis situatsioonis võib üldmulje paremgi saada. Lisaks, nahkasid pargitakse soovi korral koos sabaga, seda hirmu ei tohiks olla, et keegi need enne otsast lõikab).

Saba nülgimine

Saba nülgimiseks teha lõige saba otsani, selle võib teha nülgimise alguses. Lõika noaga nahk lahti, üsna naha ligidalt. Kõhu poolset osa on lihtne nülgida, tulemus tuleb puhtam ja sisse lõikamise oht on väike. (Foorumlaste koprajaht 2007 157). Kui mõlemad pooled servani nülitud painutada üks serv tagasi ja teha läbi rasvkoe lõiked selliselt, et saaks hakata nülgima saba teist külge (Foorumlaste koprajaht 2007 158, Foorumlaste koprajaht 2007 167). Saba roots jookseb mingites kohtades üsna naha lähedalt ning terava noaga hoolituks minnes võib vigastada saba nahka (Foorumlaste koprajaht 2007 169). Kui roots on naha küljest eemaldatud, siis tuleks eemaldada ka liigne rasv. Selle eemaldamine on lihtne ning pigem tasub jätta seda rohkem naha külge kui riskida saba vigastamisega (Foorumlaste koprajaht 2007 170, Foorumlaste koprajaht 2007 171). Edasi on nahk valmis soolamiseks, kuivatamiseks ja/või parkimiseks. Loomulikult võib puhastada kohe nahalt liigse rasva ja mõned liharaasud, mis nülgimisel eemaldamata jäid.

Kopra sisikonna eemaldamine (näärmetega ümber käimine).

Sisikonna eemaldamist tuleks alustada näärmete poolt liha rikkumise ohu kõrvaldamisega. Kahjuks sellest etapist hetkel pildimaterjali ei ole, aga protsess ise selline - lõigata saba ja näärmete vahelt rasvkude läbi, kuni vaagnaluuni, samuti teha ka küljel ja ristluu (vaagnaluu, ristluu, niudeluu... oeh, no, ma arvan, et see luu, mida mõnikord pärakuosa kätte saamiseks keskelt avatakse on ristluu, parandage kui ma eksin) kohal oleva rasvaga. Noa abil võib katsuda võimalukult palju pärasoolt vaagna vahelt lahti saada, hiljem on lihtsam nahke eraldada ning kui keegi tahab jätta ristluu terveks (sedasi tehakse kõik müügiks minevad loomad), saab sulgeda klambri või nööriga pärasoole ja selle sisikonna eemaldamisel päraka ja kinnituse vahelt läbi lõigata. Ise sellel kopra puhul mõtet ei näe. Järgmiseks tuleb avada kõht. Alustada on hea ristluu kohalt, seal kuu all ja makku lõikamise oht olematu, seejärel teha kõhukelmesse auk, näpud sisse ning nii saab kõhu naha sisikonnast eemale tõmmata ja lõigata kõhunahk kuni rinnakorvini läbi. Vahelihasest üles poole on lihtsam tõmmata noaga, ise olles pea pool. Võtta lahti kõrisõlm, lõigata vahelihased läbi ning hakata sisikonta saba poole tirima. Ahjaa, enne siis tuleb ristluu läbi lõigata. Soovitatav on eemaldada kohe ka maks, mis maitselt on parem kui sõraliste oma, olles olemuselt lähedane jänese maksale. Oht on see, et kopral on suur sapipõis ja kui looma mõne tunni jooksul ei lahata, siis hakkab sapp immitsema (pilt) ja maks saab juurde mõrkja maitse (täiesti konkreetselt olen testinud ja võrrelnud, ning võin väita, et enamusel radadega saadud kobrastel on mõrkjas maitse juures, samuti on kergel kujul õhtul lastud ja hommikul nülitud kopral see lisand, hoopis hullem lugu on siis kui laskmisel on sapipõis vigastatud). Süda on kopral pisike, aga täiesti söödav. Neerudega sain alguses piisavalt halva maitseelamuse, et enam pole proovinud. Korralikult tehtud kopral võivad need isegi süüa sündida ning nad on üsna suured ka.

Kui maks on eemaldatud, siis pole muud kui sisikond kotti, noaga vahepeal kaasa aidates. Kopra rinnakusse auk, sealt hea kinni võtta, siis kobras üles, nii et veri jookseks seest nt prügikotti. Natukene võib paberiga seest kuivatada ka. Sama augu ja nööri abil võib tõmmata kopra rippesse, kui on olemas laagerdumiseks sobivad tingimused olemas ning laagerdada. kevadel, kui ilmad 2-4 kraadi kanti, võib kobrast vabalt kuni nädala laagerdada.

Sisikonna eemaldamise puhul annan pühaliku lubaduse sügishooajal videoklipi teha, jutt jutuks, aga kui kusagilt näha, siis asi lihtne ja selge.

Järgmise hooga siis teen kunagi redigeerimise ja panen pildid ka paika.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kaalikas
Postitusi: 274
Liitunud: T Aug 24, 2004 10:45 am

Postitus Postitas kaalikas »

andesta tobe küsimus,aga miks kolm paari kummikindaid kas marutaudioht?
In fact You look like a shit!
22LR
Postitusi: 358
Liitunud: R Mär 04, 2005 12:34 pm

Postitus Postitas 22LR »

Feeni täpsetele protseduurireeglitele lisaks.Kui on soov nahk parkida vaibana,tuleb silmaspida,et me nülgides seda "ärtu"kujuliseks ei muudaks. Nimelt esijalgade lahtilõikamisel teha seda mitte risti jalast jalani,vaid alustada jalgade avamist ca 7-8cm(sõltub looma suurusest) kõhu poolt.Tagajalgade korral päraku avast ca 10 cm kõhu poole. Ise alustan nülgimist küll alahuule lahtilõikamisest,seega eest taha,lõikan lahti mõlemad pea pooled kuni kõrvadeni paraleelselt rinnakuga,siis on hästi jälgitav esikere rasvkude üleminek lihaskoeks.Jne-üks külg lahti veidi üle selgroo.Teise külje nülgimisel lahtine nahk peale tagasi,et liha ei määrduks.Määrdunud karva ja vere pesen küll enne nülgimist maha ja jätan veidiks rippu kuivama ,vajaduse korral paar korda pikkade tugevate harjastega harjaga üle,kuivab kiiremini .25kg kopra nülgimseks kulub minul küll üle kahe tunni aga kiirustada ka ei tohi.Nülgimiseks kasutan Rapala pussi,ei lähe liiga teravaks ega nüristu kiiresti. Nõndaviisi olen mina neid elukaid nahastanud .Võetud naha venitan alusele.,servad naelutan(vajaduse korral kergem järelpuhastada) ja soolan,see imeb laskekoha ja nina ümbruse vere ja kuivatab Vajadusel osa soolast vahetada(märgub),ülejäänule piisab segamisest kui ilm lubab kevadeti väljas kuivatada.Miks selliselt toimin?Venitatud ja soolas kuivatatud nahk parkimisel kokku ei tõmba,seega pikad seljakarvad ei jää domineerima.2.Säilivad väga hästi,hoidmise probleem prakitiliselt olematu.3.Parkida viin tavaliselt2x aastas,Jõgeva suhteliselt kaugel.
Alati on rohkem kui 2 võimalust!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

kummikinnaste teemal. Esimene paar naha nülgimiseks, kui nahk maas, siis kinnaste vahetus. St, seda siis kui kindad on määrdunud ning nendega tuleb liha näperdada. Samade kinnastega võib tegeleda näärmete eraldamisega. Ülejäänud sisikonna ja lihakehaga tegelemisel tulevad kasutusse uued kindad. Kolmas paar (ma ise kasutasin kokku sellele nülgimisel 5 kinnast) siis juhuks, kui nahk on päris määrdunud, nõre lekib vahepeal, sapipõie eemaldamisel lekib sappi kätele. Jne.

See nülgimine, mida ma kirjeldasin, seal jääb nahk ringi kujuline, jalgade juurest üldse lahti ei lõika, ainult augud jäävad jala otsa kohtadesse. Vaibaks tegemiseks on muidugi mõistlik 22LRi juhendi järgi teha, ma ise olen ka kunagi nii paar nahka võtnud.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Ise nülin järgmiselt:
kõigepealt asetan kopra selili ja eemaldan nõre,siis lõikan külje pealt(seal kus kõhunahk lõpeb ja okas algab) naha katki ja nülin kõhu ning küljed,siis eemaldan sisikonna,seejärel tõmban kopra sabapidi rippu (samas fikseerin ühe tagumise jala nööriga,et ei vänderdaks) ja annan noaga minna.Max 1 tund ja tehtud.Sõbrad nülivad mul kopraid selleks tehtud künas(st.kaks lauda v kujuliselt kokku löödud) aga ise olen rippus harjunud.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Ma ise ka viimasel ajal harjunud kasutama eriti kopra nülgimisel kummikindaid. See on üks põhivigadest, mis minu meelest kopra nülgimisel tehakse, et liha katsutakse sama käega, millega ka nahka. Maitse kannatab sellisel juhul kõvasti.
Ma ise ka nülin kobrast selliselt, et jalad lõikan otsast ja jätan lahti lõikamata. Maitse asi, aga mulle meeldib ümar ketas enam. Peale nülgimist panen naha kohe soola (tavaliselt siis juba öö käes ja uni ka peal). Edasi rändab see kuuri kilekotis ja kui mahti siis otsin hiljem ülesse, pesen vere välja ja löön vinnertahvi peale, kus siis puhastan lihast ja rasvast (juhul kui on mida veel vaja puhastada) ja siis kuivatan edasi. Kui nahk peaaegu kuiv , keeran ringi ja kammiga kammin karva ja lasen lõpuni kuivada. Sedasi kuivanud nahk on mõnus kohev, kena vaadata ja katsuda. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
kaalikas
Postitusi: 274
Liitunud: T Aug 24, 2004 10:45 am

Postitus Postitas kaalikas »

no selge,ma seda kahtlustasingi,et liha pärast kindad,vaat juhm ei saa kohe aru,ise kopraliha ei tarvita,kogun ainult nahku!ja nahad olen peale nülgimist kohe sügavkülma toppinud ja siis viin parkida kui aega saan ka aasta sügavkülmas olnud nahad on peale parkimist tip-top!
In fact You look like a shit!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Kas sa nahka siis välja ei venitagi,nagu Kakuke teeb?Mõnel pool ei võeta venitamata nahka parkimisse vastugi.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
Kallekke
Postitusi: 299
Liitunud: K Jaan 03, 2007 9:13 pm

nahk

Postitus Postitas Kallekke »

tea kas see jutt õige et sügavkülmutatud nahal jääkristallid mingi nahastruktuuri ära lõhuvad, mispeale naha kvaliteet-eluiga langeb?
Protif "HORNADY" njet prijomoff !
kaalikas
Postitusi: 274
Liitunud: T Aug 24, 2004 10:45 am

Postitus Postitas kaalikas »

sügavkülmutatud nahk on ülessulamisel samas mõõdus ja konditsioonis mis värske nahk,kui hädasti vaja võib ju sulamise järel venitada,siiani on seda teinud parkal! Audru karusloomas!
In fact You look like a shit!
sax
Postitusi: 246
Liitunud: T Nov 09, 2010 3:31 pm

Re: Kopra nahastamine laual (saba nülgimine boonuseks!!!)

Postitus Postitas sax »

kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kopra nahastamine laual (saba nülgimine boonuseks!!!)

Postitus Postitas kakuke »

See kobras löödi küll õhku täis, aga edasi? Pakun, et osa lihast ikka naha külge kinni jääb sedasi, et päris puhtaks sedasi ei saa. Aga kui lihtsalt lihaks nülgida, siis selle aja jooksul, mis ta seal seda õhku sisse lasi, oleks nii mõnelgi juba nahk üldse maha võetud seljast.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
pano
Postitusi: 150
Liitunud: E Veebr 01, 2010 9:43 pm

Re: Kopra nahastamine laual (saba nülgimine boonuseks!!!)

Postitus Postitas pano »

Natuke küll teine loom ,aga kährikul olen proovinud nii võtta, võtab naha lahti küll ilusti ,kuid rasva jääb kole palju naha külge.Noaga tehes saab puhtama töö.
Koertega on jaht!!!
Vasta