Hundid Saaremaal

Võimalus avaldatud või avaldamisele minevate artiklite aruteludeks.
Vasta
Kasutaja avatar
smtasku
Postitusi: 316
Liitunud: E Juun 26, 2006 3:12 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas smtasku »

Saaremaal Salme, Lümanda ja RMK Kuressaare jahipiirkondades hundijaht jälle aktiivne.
http://www.salmejahiselts.ee
meie toimetused sõnas ja pildis www.salmejahiselts.ee
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Kasutaja avatar
lant
Postitusi: 116
Liitunud: E Jaan 24, 2005 3:36 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas lant »

Siin pole midagi uut, ammu teada asi, et hundid on metsale ja loodusele kasulikud.
Katsu sa aga seda seletada loomapidajatele, eriti lambakasvatajatele.
Kui ikka lambapidaja ise midagi selle heaks ei tee, et hunt karja ei tule, siis pole nagu enam millegist rääkida.
Põhimõtteliselt sama, nagu jätad korteri ukse lahti ja siis kirud politseid, et elamine viidi tühjaks.
Kui vaadata näiteks selle sügise maanteid, kus kähriku laipu on lademetes, siis paneb küll mõtlema.Ise arvasin, et peaks neid nii väheks olema jäänud tänu kärntõvele, et nagu polegi teisi.Tegelik olukord näitab aga vastupidist.Jälgisin isegi suvel ühte pesakonda, kus oli 12 kutsikat.
Kui hunt loodusest välja nokitakse, siis on asi ikka küll kurjast.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas Ahto Kattai »

lant kirjutas:Kui ikka lambapidaja ise midagi selle heaks ei tee, et hunt karja ei tule, siis pole nagu enam millegist rääkida.
Kuidas ei tee? Laseb lihtsalt hundi maha! Terve euroopa just nii on teinud.Palju sa Lant ise oled lambaid ksvatanud ,anna siis laiskadele nõu,kuidas soed karjast eemal hoida! :wink:
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas puugi »

Lammaste kaitseks promotakse mingeid koeri,aga olen kindel,et meie hundid söövad need lihtsalt ära.Ei ole meil elutsevad hundid sellised äbarikud nagu kusagil soojadel maadel tegutsevad susid.Ei saa ju lammastele Sungate aeda ümber osta või tuppa tassida?Ma tavaliselt mõtlen midagi välja,aga Saaremaa on hundile ja inimesele koos elamiseks liiga väike.Aasta tagasi uskusin,et asi toimib. :VS
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas Välek »

Mul lambakasvatajatega huntide teemal juttu olnud. Üks tubli kasvataja soetas (vist oli gaasi pealt töötava) paugutaja, mis pani müraka vastavalt sellele, kuidas programmeeritud oli. Pauk pidi kõvem käima kui püssil ja naabrid pidid vihased olema. Kasu hundi tõrjena siiski oli, kuna murdmas nad rohkem seal karjas ei käinud. Isiklik arvamus on, et selline mürareostus on nõme, kui seda sõna just kasutada. Samas on hea alternatiiv lambad ööseks lauta ajada, kui selleks on võimalus olemas. Vähemalt ühes talus tulevad lambad ööseks ise lauda juurde, tuleb vaid lauta ajada ja uks sulgeda. Alati pole lauta võtta, või on loomad kaugel karjamaal.
Siis on nii, nagu on. Jumal annab või võtab.
I. Silver E.
Postitusi: 4
Liitunud: K Aug 31, 2011 2:30 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas I. Silver E. »

puugi kirjutas:Lammaste kaitseks promotakse mingeid koeri,aga olen kindel,et meie hundid söövad need lihtsalt ära.Ei ole meil elutsevad hundid sellised äbarikud nagu kusagil soojadel maadel tegutsevad susid.:VS


Võib-olla söövad hundid koera ära, aga võib olla ka vastupidi. Vast sõltub see koerast natuke.
Kaukaasia lambakoer - värskeima standardi järgi isaste minimaalne turjakõrgus 70cm. Hundist massiivsemana küünib isase kehakaal vahel lausa 80 kiloni. Hundi rekord Eestis oli vist midagi 70kiloga? Kahekesi paaris moodustavad "kaukaaslased" väga tõhusa kaitsemeeskonna.

Kesk-Aasia lambakoer. Õige vähe kergem ja madalam kaukaaslasest. (Minu hinnagul) natuke intelligentsem "kaukaaslasest".

Lõuna-Vene lambakoer kuulub samuti ülisuurte tõugude hulka. Olen kohanud vaid kahe kenneli kasvandikke (ühes kolm ja teises neli koera). Umbes tiibklaveri suurused, selliste lõugadega, et võiks ka raudteerööpaid pooleks kaksata ning ülimalt liikuvad. Selgelt ohtlikud ka inimesele. Võib-olla oli siin häda ka selles, et omanikud ei olnud piisavalt koolitatud selle tõu eripära osas.
Aga hundi poolt vaadatuna ei prooviks ma selle tõu esindajaga jamada 8) .

Muidugi ei ole koer elektrooniline signalisatsioon, et lülitad sisse ja unustad. Just nende tõugude puhul tuleb rohkelt vaeva näha sotsialiseerimisega. Söövad nad ka mehemoodi - mehe mõõtu loomad ikkagi.
Nii et ei teagi, kuidas tuleb odavam - kas ehitada ümber oma lambakarja haubitsatega reduute-bastione, kasvatada kahte-kolme sobilikku koera, või internetikommentaariumis sisiseda ja halada jahimeeste saamatuse ja riigi hoolimatuse pärast.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas puugi »

See,et üks-ühele võivad vastavad koerad peale jääda ma ei kahtlegi,aga hundid ei tegutse enamasti ju üksi.Leida lambakasvataja kes kasvataks paari korralikku koera on ka raske.Koerad söövad ettevõtte paljaks?Ja kas selline koeramees peab hakkama mööda Saaremaad teisi lambureid päästma?Minule tundub,et see teema ei saagi otsa. :P
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas aivar00 »

Jah jutt on ilus. Need kõik tõud on aretatud suurel territooriumil karja kaitsma. Meil kasvavad elajad on aga sellisest treeningust ilma jäänud, et oleksid sama väledad ja kiired. Ei ole selliseid suuri territooriumeidki. Ning kes see neid koeri õpetab? Nagu juba mainiti tegutsevad hundid karjakesi ning asjaolu, et nad on kaalult kergemad ei tähenda midagi. Tähtis on liikuvus ja kiirus. Selles osas teevad hundid koertele raudselt ära,sest nemad võitlevad enda ellujäämise nimel 24 h ja 363 päeva aastas. Kunagi keegi siin foorumis arvas ka, et võiks ju vist oli 2 suure koeraga metssiga minna võtma. Sealt oleks ainult koerte matused tulnud, kui vana kogenud kult ette oleks jäänud.
Vaatan kodus saksa lambakoera ja saksa jahiterjerit. Terjer on nagu nõel. Isegi joostes nn. põikeid tehes ei saa suur peni teda kätte. Kui panna aga kõrvuti jooksma, siis loomulikult suur on kiirem.
ikka lõbusalt
I. Silver E.
Postitusi: 4
Liitunud: K Aug 31, 2011 2:30 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas I. Silver E. »

Tõsi, kusagil Uus-Meremaal, kus lambaid ei ole vaja millegi eest kaitsta, on karjas üks koer. See siis ajab neid ja teeb üldse seitse imet. Paari videot olen näinud.
Kaitset suudavad pakkuda ikka paaris töötavad koerad.
Aga eks ta ole, lambakasvataja ei pruugi olla sugugi sobilik ega edukas koerakasvataja.
Kui aga kaukaaslane või lõunavenelane ülekäte lasta, on kuri karjas ja enam mitte lamba-, vaid inimeste karjas. Nii et jah, küllap see teema jätkub kuniks Loojal päevi :?

Tõtt öelda, sa puugi, põhjustasid küsimuse, millele ma polegi varem mõeldnud: kas karja valvav koer kaitseb ainult oma karja, või võtab ta oma tiiva alla iga lambakarja?

Aivar, seda arvan minagi, et lihtsalt üks-kaks kaukaaslast ei ole ohule leevenduseks. Nad peavad olema koolitatud ja väga hoolsalt koolitatud.
Mul pole olnud võimalust näha kisklevaid hunte, küll aga kisklevaid koeri. Lõuna-venelasega kokku sattuvale koerale ei ennustaks ma pikemat eluiga kui üks minut. On indu, sihikindlust ja hämmastavat kiirust nii et võib teistelegi jagada.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas sammal.habe »

OT: mida hundid neil kahel ülejäänud päeval (või kolmel, kui on liigaasta) teevad, palun lahkesti valgustada?
aivar00 kirjutas:... Selles osas teevad hundid koertele raudselt ära,sest nemad võitlevad enda ellujäämise nimel 24 h ja 363 päeva aastas. ...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas kakuke »

Jõulurahu peavad. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas Pauli »

OT jätkuks: mina oma rikutuses mõtlesin, et hundil on vabad päevad hoopiski 1. mai ja 7. november. Aga kui jõulud, siis jõulud.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas Ats »

Pole looma, pole probleemi!
lellopoiss
Postitusi: 90
Liitunud: L Okt 01, 2011 9:56 pm

Re: Hundid Saaremaal

Postitus Postitas lellopoiss »

Ma ei tea, kas mo jutt ka mingil määral tõele vastab, aga olen kuulnud, et aastaid tagasi kui siin veel piirivalve tegutses koertega, lahkudes siit lasti koerad metsa...
Vasta