Uue õhuka hooldus

Arutelud ja küsimused-vastused õhkrelvadest.
Vasta
galen
Postitusi: 4
Liitunud: E Apr 20, 2009 8:45 am

Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas galen »

Tere,

Sai huvi minust lõpuks võitu ja soetasin omale niisama märgilaskmis harjutuseks Izh-61'e.

Minupoolne küsimus oleks, et kas enne seda, kui temaga üldse esimest plõksu teha on vaja teda ka kuidagi hooldada-puhastada tehase konserveerimismäärdest ja ise uuesti määrida?

Või pole sel kõige mittemingisugust mõtet/vahet ja võib kohe kasutama asuda ?

Tänud vastajatele
Andr
Postitusi: 22
Liitunud: L Mär 13, 2010 12:53 am

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas Andr »

Tere

Põhimõtteliselt on õhupüssid (ka vene ja hiina omad) mõeldud karbist võttes koheseks kasutamiseks. Isegi kui torus on konserveerimismääre, lastakse see mõne lasuga välja. Ükski tootja ei eelda, et tema püss peale ostmist lahti võetakse, liigne määre eemaldatakse ja konarused maha lihvitakse. Võimalik väike diisel ei tee reeglina midagi hullu ja kui teeb, tähendab see garantiiremonti.
Püssi tuunimine on eraldi teema ja sellega tegelevad peamiselt need, kes saavutatust tunnevad esteetilist mõnu või leiavad rakendust oma tehnilisele taibule/oskustele ja kellele laskmine on rohkem teisejärguline, pigem oma tegevuse tulemuslikkuse kontrolli vahend.
galen
Postitusi: 4
Liitunud: E Apr 20, 2009 8:45 am

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas galen »

Selge pilt.

Kuna tegu on letist võetud õhukaga, siis paistab, et ta on mingilmääral juba puhastatud. Või puhtaks näpitud :-)
Loodetavasti pole keegi sellega seal tühje pauke harrastanud...

Igatahes tänud - esialgu siis teda liigselt ei näpi, kui just ei teki kaebusi või kõhklusi.
Kasutaja avatar
Delta
Postitusi: 452
Liitunud: P Juun 10, 2007 2:42 pm

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas Delta »

Esimese asjana tuleks kruvikeerajaga kõik kinnitused üle käia. Ja kui raud on rokane, siis tuleb see ikka ära puhastada. Lasta saab ka musta rauaga, aga ega see elu nüüd nii ilus ka pole, et paar pauku ja toru läigib. :wink: Seda enam, et puhastamata raud mõjutab püssi täpsust.
Springers are like Muscle-Cars - Classic, Heavy and Never out of style...
http://airgun.planet.ee
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas Pauli »

Andr kirjutas:Ükski tootja ei eelda, et tema püss peale ostmist lahti võetakse, liigne määre eemaldatakse ja konarused maha lihvitakse.

Ei eelda vahest küll, aga millegipärast Baikal Incorporationi toodanguga nii teha tuleb.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
baikal
Postitusi: 121
Liitunud: T Juul 24, 2007 3:45 pm

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas baikal »

galen kirjutas:Tere,

Sai huvi minust lõpuks võitu ja soetasin omale niisama märgilaskmis harjutuseks Izh-61'e.

Minupoolne küsimus oleks, et kas enne seda, kui temaga üldse esimest plõksu teha on vaja teda ka kuidagi hooldada-puhastada tehase konserveerimismäärdest ja ise uuesti määrida?

Või pole sel kõige mittemingisugust mõtet/vahet ja võib kohe kasutama asuda ?

Tänud vastajatele


Tere.
Minul on olnud 2 samasugust isendit. Mida tegin - toru lükkasin küll korralikult puhastusvarda ja puuvillase lapiga puhtaks. Kergemini saad tuntud vene "kahurimäärdest" lahti siis, kui oled puhastuslapile tilgakese WD-40 õli tilgutanud. Kuid aitab ka tavaline majapidamises kasutatav nn. õmblusmasinaõli.
Kokkuvõttes - IŽ61 on hea valik! Eriti, kui piirdud märkilaskmisega. Minu relvad jooksid tehaseseades sihikuga otse veel 40 meetri peale.... loomulikult pikemate distantsidega tuli tagumist sihikut tiba tõsta. Aga paremale-vasakule kruvimist küll ette ei tulnud. Soovitan kasutada kergemaid kuule. 0,45-0,5g kuulid olid seda relva kasutades parimad. Aga seda vaid minuenda kogemuste põhjal.
Ja veel. Tasuks aeg-ajalt määrida ka kolvimansetti. Kuna tegemist on fikseeritud toruga õhukaga siis lihtsaim viis selle tegemiseks oleks kuuli-salv välja võtta ja salve pesasse sisse lükata puhas puuvillane lapitükike. Nüüd tilguta eest torust 5-6 tilka puhast õhupüssi silikoonõli (müüakse tavaliselt jahitarvete kauplustes) torusse ja tõsta relv nt. kapinurka 45 kraadise nurga alla kaldu, et õli saaks valguda õhukanalisse. See asub toru tagumises all-osas. Lase mõnda aega seista ja puhasta toru üleliigsest õlist. Ongi kõik. Minu "venelased" tegid minu käes olles ca' 10 000 lasku ja vedru ega mansetti veel polnud tarvis vahetada. Niiet oskavad need venelased häid raudu teha küll! :D Kui üldse midagi laita selle õhuka juures, siis ainult seda, et kabaosa võiks olla pisut pikema lahtitõmbamise võimalusega.
Tuld!

Tervitades,
baikal
galen
Postitusi: 4
Liitunud: E Apr 20, 2009 8:45 am

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas galen »

baikal kirjutas:Kokkuvõttes - IŽ61 on hea valik! Eriti, kui piirdud märkilaskmisega. Minu relvad jooksid tehaseseades sihikuga otse veel 40 meetri peale.... loomulikult pikemate distantsidega tuli tagumist sihikut tiba tõsta. Aga paremale-vasakule kruvimist küll ette ei tulnud. Soovitan kasutada kergemaid kuule. 0,45-0,5g kuulid olid seda relva kasutades parimad. Aga seda vaid minuenda kogemuste põhjal.
Ja veel. Tasuks aeg-ajalt määrida ka kolvimansetti.
...
baikal


Tänud hüva nõu eest - ostes oli poes õhukatele mõeldud silikoonõli otsas, eks ma väisan mõni hetk neid uuesti.

Ülaloleva jutu kinnituseks võin öelda et tõsi mis tõsi, vähemalt kuskil 8-12m joonelt lastes jäid mul hetkel grupid ilusti paari cm ringi sisse, mõni viiene grupp isegi on märklehes ühe pikuti venitatud auguna. Ilma sihikut reguleerimata. Viimati tegelesin ma märgi laskmisega kaugel lapsepõlves ja siis ka ainult mõned korrad. Nii, et mitte liiga kauge märgi laskmiseks paistab tegu olema tõeliselt hea isendiga.

Küll aga ei kujuta ma hästi ette selle sihikuga 40m peale laskmist -- ma ei ole eriliselt pime isend kuid sättides end 10m peale ja kasutades olümpiamõõdus 10m märklauda oli ikka päris keeruline aru saada, kas sa sihid keskele või sihid juba ühe ringi võrra kõrvale. Seega mingi hetk vaja talle ikkagi mingi klaas külge panna, sest 10m ei paista tõesti tema jaoks piir olema ja kaugemale tundub puhtvisuaalselt juba ilma klaasita üsna raske olema.

Üks küsimus ka juurde.

See varras, mis surub "kuuli" rauda ning ilmselt muudab tagantpoolt ka toru õhukindlaks, See paistab et liigub kuidagi viltu. Või noh, ta ei lähe täpselt keskele, vaid vastu toru alumist äärt ja siis vinnastades ta lihtsalt surutakse torusse minnes tänu oma koonuse kujule nõksa ülespoole õigesse asendisse.

Ma ei ole teda veel lammutama asunud, et seda lähemalt vaadata - Kas seda annab seal kuidagi reguleerida, kas selle üle peaks üldse muretsema, või on see antud juhul normaalne? Kardan, et kui ta pidevalt , iga lasuga vastu alumist serva hõõrutakse, et siis annab järgi kas see nõel ise või raud ja võib lõppeda õhutiheduse olulise halvenemisega, mis lõppeks mõjutab ka üldist laskejõudu.
baikal
Postitusi: 121
Liitunud: T Juul 24, 2007 3:45 pm

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas baikal »

Tere taas.
Alustan siis esimesest küsimusest. See oli 40 meetri kauguselt märkilaskmisest. Teatavasti on õhupüssiga võistlustingimustes märkilaskmise distantsiks tavapäraselt 10 meetrit ja lastakse standardsetesse õhukate märklehtedesse, kus keskpunkti läbimõõt vist oli miskine 5mm.... Igatahes mitte palju suurem, kui õhuka kuuli läbimõõt. Okei, minu viga, et ei täpsustanud oma eelmises kirjas, et minu "märkleheks" 40 meetri kaugusel oli 1,5 liitrine Coca plastpudel. Tabamus oli selgelt "kuuldav" :D
Ja vastuseks Sinu teisele küsimusele. Laadimispoldi varras liikus ka minu relvadel täpselt samamoodi nagu Sa kirjeldasid. Murdsin minagi selle üle pead, et kas see mitte defekt ei ole. Tundub, et kõik on just nii nagu peab. Asi lihtsalt selles, et kui sa kuuli-salve välja võtad ja siis inspekteerid laadimisvarda liikumisteed, siis tõepoolest on näha, et varras jookseb pisut alla. Mõtleme ja kujutame nüüd asju edasi siis, kui kuuli-salv on oma pesas. Nüüd liigub varras oma tagumisest asendist läbi salve ning tolerants salve ja varda vahel on minimaalne. Seega liigub varras salve kuulipesa keskpunktist otse, sirgjooneliselt torusse. Oma väite tõestuseks tee katse:
Aseta kuulisalv oma pesasse ja nüüd lükka laadimisvarras pöidlaga aeglaselt läbi salve torusse. Sa tunned sõrmega hästi, et varras ei tee mitte mingit ebanormaalset "jõnksatust". Veel. Sul on põhimõtteliselt õigus. Varras peab tagama laetud asendis toru tiheduse kuulist tagapool. Küll aga ei taga varras hermeetilisust. Aga see pole ka tootja eesmärk. Püssi algkiiruseks oli vist märgitud 150 m/s ja ma kinnitan, et see tehniline nõue oli minu "venelastel" küll täidetud. Kusjuures suure varuga. Üks isend lasi 0,45g kuuliga üle 170 m/s ja teine 165 m/s. Hea tõdeda, et Vene päritolu püssidel vastavad suudmekiirused tõele, mida kahjuks ei saa väita mõnede teiste....okei, ütleme näiteks Hiina tootjate kohta.
baikal
Postitusi: 121
Liitunud: T Juul 24, 2007 3:45 pm

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas baikal »

....siinjuures tahaksin lisada, et juhul, kui tekib tahtmine IZH-61 "tuunima" hakata, siis on see suhteliselt abitu ettevõtmine. Olen kasutanud erinevaid "ümberlõigatud" vedrusid, tihendanud mansette - suurt ei miskit. Pigem vastupidine effekt. Tasub kasutada ainult Baikali enda originaalvedru....ja mansetile võiks kovipea seene jalale kerida 3-4 keerdu toruteipi peale, et mõne tuhandiku võrra tõsta manseti läbimõõtu. Kui aga ikkagi soovid oma relvast pisut ägedamat "sutsakat" kätte saada, et stabiilsemalt lasta nt. 25 meetri distantsil, siis tasub ette võtta kolviraskuse suurendamine. See oli ka ainus minu poolt tehtud üritus, mis ka reaaselt vilja kandis. Minu mäletamistmööda sai kolviraskus tehtud (vist) 35 või 40 grammi raskemaks. Tulemuseks oli küll tuntavam edasilöök aga samas võimalus kasutada pisut raskemaid kuule, mis tuulte mõjul vähem pikemal distantsil hajuvad. Tõsi - peale upgrade'-mis suudmekiirust ma enam mõõta ei saanud (polnud riistapuud käepärast) aga arvan, et miskine pluss 10-12 m/s sain lisaks küll.

Tervitades,
baikal
galen
Postitusi: 4
Liitunud: E Apr 20, 2009 8:45 am

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas galen »

Täiesti arusaadav, et 40m peal olev sihtmärk ei ole enam tikutops, eriti lahtise sihikuga lastes :D

Aga tänud, ma ei pea hakkama muretsema nõelaliikumise pärast ja asja lahti kakkuma.

Tuunimisest -- kunagi ei saa välistada, et 'süües kasvab isu' ja tekib soov, et oleks sama täpne aga hulka võimsam.
Aga ma soetasin selle teadmisega et ta on mõeldud 10m peale ja 25m *ehk* ei ole veel liiga ulmeline. Ja et ei maksa tervet hobust ja poolt kuningriiki :) Teada saamiseks kas ma viitsin märgi laskmisega rohkem tegeleda või vajub see huvi mõne ajapärast soiku.
Ja kui huvi püsib, eks siis tuleb hambad risti suruda ja midagi asisemat hankida, soovitavalt juba suruõhuga käivat. Võimsat vedrukat väga ei taha.
Nii et näis, mis sellest potentsiaalsest tuunimispisikust saab või ei saa.
Klaasi tahaks peale küll - just seetõttu, et on tunne et relv suudab enam kui enda silmnägemine.

Igatahes hetkel veel paksult rahul. Eks aeg näitab :)
Andr
Postitusi: 22
Liitunud: L Mär 13, 2010 12:53 am

Re: Uue õhuka hooldus

Postitus Postitas Andr »

Tere

Izh-60/61 on meil saadavatest odavatest püssidest läheda maa pealt paberi pihta märkilaskmiseks ilmselt parim valik. Kunagi oli saada ka üks küljelt laetav hiinlane QB-88, sellel oli aga päästik veidike kehvem.
Izh-61 võimsus on 7J kandis, millega võib kaunis rahulikult sisetingimustes ka 25m peale lasta. 10m on püssi enda hajuvus alla 10mm, 25m alla 30mm. Paremini tõesti sobivad kergamad, ~0,5g kuulid. 10m peale kõlbab Gamo Match, kui tahta kuuliviga vältida, tuleks kasutada JSB Exact Express.
10m standardmärgi 10 läbimõõt on 0,2mm, 9 - 5mm, must osa 30mm ja kogu tabamisala diameeter on 45mm. 25m peale laskmiseks sobib hästi umbes 13cm tabamisalaga Superboxi tüüpi poodides müüdav märkleht. NB! Samdes poodides müüdavaid tshehhi kuule võib häda korral osta, aga jumala pärast mitte hiinlasi. Halvemal juhul võib nende hajuvus 10m distantsil olla 6-7cm kandis!
Musta südamikuga pabermärgi pihta laskmiseks on parim dioptersihik. Varem oli Izh-60-tel selle lihtne variant koos tavalise lahtise sihikuga komplektis, aga peaks sobima ka Gamo diopter.
Optikaga on asi keerulisem. Tuleb osta selline, mis on mõeldud just õhkrelvale, isegi suhteliselt nõrk Izh-60/61 võib mõne odava sportpüssisihiku kiiresti katki raputada. Seega sihik koos korralike jalgadega võib olla püssist endast märgatavalt kallim.
Püssi lahti võtma ja parandama tasub hakata ainult siis, kui see ilmselgelt tundub vigane olevat. Selline tuunimine, mis püssi omadusi tõepoolest parandab, kipub odavate püsside korral püssi hinnast mitu korda kallimaks minema.
Vasta