Ringvaade 8.veebr 2013

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Suletud
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Mägilanna kirjutas:Baddman - just selleks, et omada mingitki kontrolli vibude kasutuse üle jahis, soovime Eestis (erinevalt teistest riikidest, mis oma jahimehi rohkem usaldavad) vibujahimeestele:
1) kohustusliku kursuse läbimist koos testiga
2) laskekatset

Taas kord küsin, et kas vibujahi mittelegaliseerimine on takistanud praegusel hetkel vibuga jahi pidamist?


Mägilanna, palun loe nii minu kui Baddmani argumendid veelkord rahulikult läbi. Vajadusel lonks palderjani. Siis näed et meie räägime aiast, sina aiaaugust.
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Baddman - panen käe südamele ja ütlen, et ei ole käinud vibuga jahis! :D
Aga relvaluba - kui maailma ja Euroopa tavapraktika ega Eesti relvaseadus ei näe ette vibu relvaks kuulutamist ega vajadust selleks, siis miks peaks seda Eestis erandkorras tegema? Sest me kardame, et meie jahimehed ei ole piisavalt vastutusvõimelised ja eetilised? Võrreldes teiste maade jahimeestega?
Teiseks on see päris ohtlik mõte ja tendents, mis teeks liiga nendele inimestele, kes harrastavad vibusporti - spordiala kaotaks rohkem kui sadu harrastajaid.. ning tulihingelised fanatid, kes Eestile on toonud rikkalikult erinevaid maailma- ja Euroopa meistritiitleid, satuksid väga täbarasse olukorda ning väliskülaliste osalus Eestis toimuvatest võistlustest oleks samuti komplitseeritud.. kas on eesmärk?!
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas baddmann »

Mägilanna kirjutas:Baddman - panen käe südamele ja ütlen, et ei ole käinud vibuga jahis! :D


Seda ma ei ole väitnudki.

Mägilanna kirjutas:Aga relvaluba - kui maailma ja Euroopa tavapraktika ega Eesti relvaseadus ei näe ette vibu relvaks kuulutamist ega vajadust selleks, siis miks peaks seda Eestis erandkorras tegema? Sest me kardame, et meie jahimehed ei ole piisavalt vastutusvõimelised ja eetilised? Võrreldes teiste maade jahimeestega?


Tasuks vaadata hetkel kehtivat relvaseadust. (Sport)vibu juba on selle järgi relv, kuid piiramata tsiviilkäibega relv. Praegu kehtiv jahiseadus ei näe ette piiramata tsiviilkäibega relva kasutamise lubatavust aktiivseks jahipidamiseks. Jahivibu legaliseerimine jahipidamiseks ilma relvaloa nõudeta selle tava aga murraks, s.o tekiks juurde aktiivse jahipidamise vahend, millega inimese poolt surmatakse elusolendeid (ulukeid), kuid mille omamiseks ja kasutamiseks ei ole näiteks seatud nõuet, et isik oleks vaimselt terve.

Seega Euroopa ega maailma tavapraktika ei puutu asjasse, juba meil endal Eestis on hetkel üpris selge piirjoon aktiivsete jahipidamisvahendite lubatavuse ja keelatuse (õigus)filosoofiliseks eristamiseks. Kui seadusandja peaks otsustama, et piiramata tsiviilkäibes olevat relva ikkagi võib tema arvates kasutada elusolendite (ulukite) surmamiseks, siis on see seadusandja õigus, kuid ta peaks siis ka endale selgelt aru andma, et tehtud otsus lõdvendab põhimõttelist kontrolli nende isikute üle, kellel on õigus võtta elu teiselt elusolendilt (ulukilt).

Mägilanna kirjutas:Teiseks on see päris ohtlik mõte ja tendents, mis teeks liiga nendele inimestele, kes harrastavad vibusporti - spordiala kaotaks rohkem kui sadu harrastajaid.. ning tulihingelised fanatid, kes Eestile on toonud rikkalikult erinevaid maailma- ja Euroopa meistritiitleid, satuksid väga täbarasse olukorda ning väliskülaliste osalus Eestis toimuvatest võistlustest oleks samuti komplitseeritud.. kas on eesmärk?!


Minu meelest minu mõte, isegi kui see on välja öeldud (kirjutatud), ei ole nüüd küll kellelegi ohtlik ;)

Aga need vibusportlased siis äkki ei peaks seda jahivibu legaliseerimist nii aktiivselt taotlema, kui see neile nii suuri jamasid nende lemmikspordiala harrastamisel võib kaela tuua ? Pelgalt seeläbi, et aktiivseks jahipidamiseks ehk elusolendite (ulukite) surmamiseks jahivibu kasutamisel peaks olema selle jahivibu kohta välja antud relvaluba (mis oleks minu ja ilmselt ka Kaliibri poolt väljendatud ühe idee tuum) ?

Märklaua pihta sportvibu lasta võib ju tõepoolest ka vaimselt ebaterve inimene (ma ei väida, et vibusportlased seda oleksid, aga neil ei pea ka relvaluba olema vibuspordiga tegelemiseks, seega nad ei pea arstlikku kontrolli läbima ega olema näiteks ka suhteliselt puhta karistusregistri lehega), aga kas ta seda peaks saama teha ka elusolendi (uluki) pihta jahipidamise käigus ?

Või näiteks, luues ebameeldiva pildi jahipiirkonnas juhuslikult ühte kohta sattunud kahest konkureerivast kütist - mida arvaksite, kui põõsasse maskeerunud hüpoteetilise vibuküti vaimse tervise iseärasused ei takistaks teda vihahoos tema nina alt just äsja peibutatud ja varitsetud soku ära lasknud ja sellele juurde jalutanud vintrelvamehe suunas sedasamust lõikurotsaga hüper-super surmavat jahinoolt lennutamast ?

Minu eesmärk nende võibolla omapäraste ja isegi võigaste näidete toomisel ei ole luua ettekujutust vibujahi entusiastidest kui hulludest, samuti ei taha ma väita, et Eesti jahimees oleks või peaks olema vibujahile kategooriliselt vastu.

Kuid ma tahan rõhutada, et ma ootan seadusandjalt Eestis kasutatavate aktiivse jahipidamisvahendite omanike võrdset kohtlemist. Õigus kasutada ükskõik millist vahendit (relva) aktiivselt teise elusolendi surmamiseks on seni olnud küllaltki üksüheselt seotud (jah, jahinoa jätame välja) relvaloa olemasoluga, selleks läbitavate kontrollide, koolituste ja eksamitega. Kui jahivibu legaliseerida ilma relvaloa nõudeta, siis tuleks ka jahitulirelvade relvaloa nõudeid kas leevendada või need üldse ära jätta. Seda realistlikult oodata aga oleks arvatavasti nonsenss.

BM
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Ülimalt värskendav on lugeda, et kellegile on minu postituste sisu ja mõte ka täies ulatuses kohale jõudnud.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas andrus »

Jutt jumala õige BM aga nüüd kus neid vibusid on müüdud ilma igat sorti lubadeta...mis nüüd saab?
jahismurf
JOOSU
Postitusi: 82
Liitunud: E Veebr 28, 2011 9:19 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas JOOSU »

:M Jätame auto, lumekelgu, ATV-ga ulukite tagaajamise ja käigem rohkem jala koos vibuga, saate oma jahipiirkonnad ka selgeks. Samuti tuleb anda loomale võimalus põgeneda kui jahimees osutub kohmakaks
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas baddmann »

andrus kirjutas:Jutt jumala õige BM aga nüüd kus neid vibusid on müüdud ilma igat sorti lubadeta...mis nüüd saab?


Oeh. Ausalt öelda ma ei planeerinud, et ma vibujahi teemas nii mitu korda ja nii pikalt sõna võtan üldse :) Seega ma nüüd vastan Andrusele siin võimalikult lühidalt ära ja siis üritan vibudest ja vibujahist võimalikult suure ringiga mööda käia kui ma seda vähegi suudan.

Vt neid tabureti-tüüpi <50 cc motorollereid võis kah kuni veel üsna hiljutise ajani omada ja käitada ilma neid ARK-s registreerimata. Nüüd enam ei või. Ilmselt oli seaduses võimalik ette näha üleminekuperiood teatud toote/asja/eseme nn piiramatu käibe vormistamiseks piiratud käibeks. Tehniliselt on kõik sedalaadi probleemid minu meelest lahendatavad. Näiteks - ja üldse ilma põhjalikult normitehnikat välja mõtlemata - ilma registreerimata vibuga ja ilma vastava relvaloata võid vibu kasutada ainult spordi otstarbeks. Kui on luba olemas, jahipaberid, laskekatse jms korras - palun väga, kasuta vibujahiks vastavalt kehtivale seadusele, kui see seal niimoodi kirjas on.

Kuid nagu ma juba ka eelmises postituses üritasin välja tuua - jahivibu kui relva relvaloa alla viimine on ainult üks aspekt vibujahi legaliseerimises, mis tuleks kindlasti kaalumisele võtta. Ma mõistan vibujahi huvilisi, kes selle jutu peale teevad pehmelt öeldes suured silmad - meie ju ei ole need vaimselt tasakaalutud, kuritegelikud jne tegelased ?!?! Jah, te ei ole, aga 99,99 % tulirelva kasutavaid jahimehi kah ei ole ja võiksid samamoodi ka jahitulirelva käitada ja omada ilma vajaduseta seda õigust iga 5 a tagant uuesti vormistada. Kui elusolendi surmamiseks seadusega lubatava relva omamise ja kasutamise õigus on riigi poolt antav privileeg, mitte võõrandamatu õigus, siis miks peaks see nii olema ainult tulirelvade puhul ja vibu puhul mitte.

BM
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mart »

Mõtlesin ivakese selle asja üle, et miks muu maailm väga ei põe ja vibude üle ülemäärast kontrolli ei pea. Asi lihtne, sportvibusi tõmbetugevusega kuni 60 naela, ehk siis FITA sportlaskmise maksimum, on kõik kohad täis. Neid kasutavad lapsed 7 eluaastast kuni täiskasvanud inimesed kõrge vanuseni. Klubides on neid mitmeidkümneid, lapsed tegelevad laskmisega aktiivselt, õnnetustest pole siiani kuulnud. Taolise vibu võid osta mänguasjade kauplusest, spordipoest jne. Nüüd tugevamad vibud 70 naela ja tugevamad. Neid suvaline kodanik tänavalt ei suuda lihtsalt vinnastadagi. Puuduvad oskus ja kogemus.
Aga kui soovitakse asja ülereguleerida, siis on see ju täiesti võimalik.

Ei näe probleemi, et jahivibud kui relvad registreerida. Kõik vibud on ju seerianumbritega markeeritud.
Samuti ei näe ka probleemi, et vähendada piiramata käibega vibu tõmbetugevust näiteks 60 naelani ehk siis FITA maksimumini.

Kuidas see praktikas välja näeks :

1. kodanik läbib psühhiaatrilise kontrolli ( 10-20€ )
2. läheb politseisse, saab jahivibu ostmiseks loa
3. läheb poodi soetab vibu, naaseb õnneliku vibuomanikuna politseisse, kus see registrisse kantakse ja talle relvaluba väljastatakse. ( 12,78€ )

Tavaline praktika ju, et ühe seaduse muutmisel muudetakse ka teisi seadusi ehk siis kui vibujaht legaliseeritaks, muudetaks ka relvaseadust.
aberukk
Postitusi: 97
Liitunud: P Dets 18, 2011 2:26 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas aberukk »

On enam kui kindel, et kui jahimeheks saamine (selliseks kellel on reaalne võimalus metsas käia ja loomi lasta, mitte vaid lõkse panna või ajaujahil relvata ajaja olla) oleks sisuliselt sama lihtne kui kalameheks saamine
Ma olen olnud üle paarikümne aasta kutseline kalur ja palun ära tule rääkima asjadest millest sa midagi ei tea.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Feen »

Aberukk, mõtlesin, et sul postitusest mõned read kaduma läinud aga lõppu lugedes jäi tunne, et tsiteerisid kedagi. Ei viitsi selle teada saamiseks kogu teemat uuesti läbi lugeda ning korraga pähe ei karanud, keda tsiteerisid.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

aberukk kirjutas:On enam kui kindel, et kui jahimeheks saamine (selliseks kellel on reaalne võimalus metsas käia ja loomi lasta, mitte vaid lõkse panna või ajaujahil relvata ajaja olla) oleks sisuliselt sama lihtne kui kalameheks saamine.
Ma olen olnud üle paarikümne aasta kutseline kalur ja palun ära tule rääkima asjadest millest sa midagi ei tea.


Väga vabandan! Olin rumal ja ei teadnud, et kalameheks tohib nüüdsest nimetada ainult vähemalt paarkümmend aastat kutselise kalurina tegutsenud isikut. Tuhat vabandust veelkord!

Jahimeheks võiks siis edaspidi kutsuda ainult proffessionaalseid jäägreid?
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas honkomees »

aberukk kirjutas:......
Ma olen olnud üle paarikümne aasta kutseline kalur ja palun ära tule rääkima asjadest millest sa midagi ei tea.

kes kutselisest kalurist rääkis. Võta ikka hobimehe kalastuskaardi muretsemise lihtsus ette
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Tiit Karp »

Mul tundub, et kired lööb üles asjaolu, et summutid ei taheta jahis lubada- on ohtlik???
Õhkrelv kal.5,5mm vajab luba, aga selline tapariist nagu vibu või amb, mida on sõdades kasutatud, on tsiviilkäibes.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Eik »

Kuna Ringvaade 8.veebr 2013 teemast on asi ikka väga mööda läinud siis aruteludele vibu vs 22LR vs summuti võite teha uue teema ja seal edasi jageleda. :D
Isiklikud vaidlused lahendage PS'is.
Suletud