Ringvaade 8.veebr 2013

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Suletud
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Täna räägime vibujahist "Ringvaates", püsige lainel! :D
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
karet.
Postitusi: 133
Liitunud: K Okt 29, 2008 5:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas karet. »

väga lahe :D vaatasin
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
Kasutaja avatar
Ain Aavik
Postitusi: 842
Liitunud: R Okt 03, 2008 12:13 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Ain Aavik »

Suurepärane ülevaade ja tutvustus. Igati pooldan vibujahi legaliseerimist.
Tubli oled Rita. Edu Sulle.
Mida rohkem olen inimeste loomust tundma õppinud, seda rohkem kuulub mu poolehoid metsale ja metsaelanikele.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Eik »

Väga hea, mulle meeldis ! (y)
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Mul seoses vibujahiga siiski paar küsimust:

1. Vibujahi peamine eesmärk olla see, et oleks nö "esiisade moodi" küttimise tunne.
Ma täiesti usun, et kui lähed metsa, valid välja ja langetad puu millest painutad ise vibu kaared, voolid nooled (ok, nooleotsad lased külasepal taguda) ja siis selle riistapuuga mõne elaja kätte saad, siis kindlasti on liha sinu jaoks teise (parema) maitsega.
Aga vaadates tänapäeva "vibujahis" kasutatavaid "vibusid", siis mida on neil pistmist vanade traditsioonidega...? Peamiselt kuskil usas v chinas metallist ja plastikust valmistatud imeriistad, millel (kirsina tordi peal) veel udupeened sihikudki peal.
Kui legaliseeritakse vibujaht, siis sellega koos ilmselt ka ammujaht? Neil on üldse tänapäeval optilised sihikudki peal...
Siinkohal tekibki küsimus: Milleks mängida l...i ja miks mitte juba nt mõnda vana ja reaalse ajalooga kaheraudset kasutada kui ajaloo huvi nii suur on?

2. Ühena põhilistest argumentidest, miks vibujahti legaliseerida, käiakse alati välja argument, et "tal on piisavalt võimsust, et looma surmata".
Samas kui see on argument, siis tuleks ka nn "spordikas" kiiremas korras ära legaliseerida kõikidele meil leiduvatele ulukitele.
Sest olegem ausad, "spordikaga" saab mistahes Eestis elava uluki kaugemalt ja rohkem kindla peale surmata, kui mistahes vibuga. Loomulikult suudavad seda "spordikaga" (täpselt nagu vibugagi) ainult piisava väljaõppe läbinud kodanikud, ülejäänute puhul lähevad enamus ulukeid metsa raipeks.
Sellest, et Eestis on miskil veidral põhjusel keelatud mõningatele suurulukitele (keda samas paljudes riikides tohib isegi vibuga lasta) jaht alla 6,5mm vintrelvaga, parem üldse ei hakkaks rääkima..
Teise punkti kokkuvõtteks: ma ei väida, et vibu "ei suuda" teatud distantside pealt teatud tõmbetugevuse korral, aga kui see on argument legaliseerimiseks, siis tuleks jahieeskirja veel parandusi sisse viia.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Välek »

Kaliiber- kui karvastel esiisadel oleks olnud võimalus plokkvibu saada, oleks nad seda kindlasti ka kasutanud. Nool ja nooleots ja ka vibu täidavad täpselt sama ülesannet, mis muistsel ajal. Siis ei tohiks autoga sõita, ärme ka hobuveokit kasuta. Lihtsalt käime jala, või veelgi parem- neljakäpukil, nagu päris alguses.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Võib ju ka teistpidi küsida,mida katastroofilist juhtub ,kui vibu legaliseerida? Kas see legaliseerimise kartus pole samasugune paranoia ,kui summuti keelustamine? Eks tulirelva küljest annaks ka ju palju keelustada:padrun,optika,automaatlaadimissüsteem,teine raud, võib olla veel midagi. Meie mõttemaaiml on nii rikutud ,et keegi ei suuda uskuda ,et jäädakse kirjapandud lubatud tegevuste juurde.Ikka kujutatakse ette mida sellega kõike võib tegema hakata. Kui ma ise promoks seda vibu ,siis mina ei lahutaks küll suur -ja väikeulukijahti,pihta saada reeaalsem ja surmamisvõimu ka küllaldlaselt.Katsu meie risustes metsades nugisele v rebasele pihta saada. :M
ninja
Postitusi: 327
Liitunud: P Mai 30, 2004 2:07 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas ninja »

[quote="kaliiber"]



2. Ühena põhilistest argumentidest, miks vibujahti legaliseerida, käiakse alati välja argument, et "tal on piisavalt võimsust, et looma surmata".
Samas kui see on argument, siis tuleks ka nn "spordikas" kiiremas korras ära legaliseerida kõikidele meil leiduvatele ulukitele.
Sest olegem ausad, "spordikaga" saab mistahes Eestis elava uluki kaugemalt ja rohkem kindla peale surmata, kui mistahes vibuga.

Aga mu daamid ja härrad, te unustasite ka nuia täitsa ära :wink: . Veel ürgsem jahiviis. Kellel meetrine, kellel kuue meetrine :D Ja kaliibri poolt välja pakutud ´´argumendi´´ relvana kasutamise võiks ka legaliseerida nagu Hollandis köiematerjali (y)
Ise olen igati vibu poolt, eriti kui selle kasutusele võtt toimub tasapisi, mitte et kohe võib kõike lasta.
PS neile kes arvavad, et siis hakkab olema palju salakütte,,,salakütte ei koti üldse millega tohib lasta ja millega mitte, seadus ju neile pole iialgi korda läinud. :VS
Weatherby Mark V Super Varmint Master 308 win
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Välek »

Sitta sest nuiast, ka odaga peetakse edukalt jahti. Vaata kui tore oleks puki otsast odaga kuldile piku turpi sõita.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Välek »

Üks väärt odajahi video- põhjus, miks meeldib- jahimees, siga ja muusika, harmoneeruvad. Häälenupp ikka üle keskmise, kui vaatate! http://www.youtube.com/watch?v=b3cy5w9Ef7o
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas unt »

kaliiber kirjutas:Mul seoses vibujahiga siiski paar küsimust:

1. Vibujahi peamine eesmärk olla see, et oleks nö "esiisade moodi" küttimise tunne.

Mul, muide, neid plokkvibusid vaadates samasugune tunne, et . . . nagu ei tahaks sellist riistapuud ise kasutada. Käisime sõbraga suvel Soomes Riihimäel sellel vabaajamessil (või mis tas nüüd oligi?) kus mister Bayron Ferguson oma longbow (eesti keeli siis pikkvibu või ka vaistuvibu) kasutamise oskuseid näitas. Kuidagi ääretult sümpaatne mulje jäi nii mehest endast kui ka vibust ja selle kasutamise oskusest. Plokkvibu, ei vaidle vastu, võib olla hea ja mugav kasutada, laskmisoskuse omandmine plokkvibuga võib olla kergem (?), aga sellist "monstrumit" metsas vedada. . . :?
Jah, eks ta ole. Siin foorumiski tulirelvade üle ikka ja jälle vaidlused-diskussioonid, et milline on parem ja milline veel parem :D Sõber H:Owl jõudis oma pika jahimehetee tulemusena selleni, et tõi omale tulelukuga eestlaetava. Mõte oli meil ühine, aga mina jäin asjaolude sunnil lihtsalt seekord rongist maha. Loodan, et mitte lõplikult. Eks vibujahi puhul (loodan, et see võimalus meil ikka lõpuks tekib!) kerkivad üles samasugused vaidlused, et milline vibu on hea ja milline veel parem :D Vastus saab vaid olla üks - kellele ema, kellele tütar! Nagu meil siin foorumis tavaliselt vaidlused kaliibrite või relvatüüpide üle lõpevad.
Muide ammud ei saa ilmselt lähitulevikus kindlasti jahipidamisvahenditeks

EUROOPA NÕUKOGU DIREKTIIV 92/43/EMÜ,
looduslike elupaikade ning loodusliku taimestiku ja loomastiku kaitse kohta.
21. mai 1992

Lisa VI

PUÜDMISE JA TAPMISE KEELATUD VIISID JA VAHENDID NING TRANSPORDIVAHENDID
(a) Mitteselektiivsed vahendid.
IMETAJAD
– pimedate ja vigastatud loomade kasutamine elavate peibutistena
– magnetofonid
– surmata või uimastada võivad elektrilised või elektroonilised vahendid
– kunstlikud valgusallikad
– peeglid jt. pimestavad vahendid
– sihtmärgi valgustamiseks kasutatavad vahendid
– öösihikud, mis sisaldavad elektroonilist kujutise võimendajat või kujutise muundurit
– lõhkeained
– oma kasutuspõhimõtte või -tingimuste tõttu lubamatud võrgud
– oma kasutuspõhimõtte või -tingimuste tõttu lubamatud lõksud
– ammud
– mürgid ja mürgitatud või anesteetikume sisaldav sööt
– väljasuitsutamine või gaasi kasutamine
poolautomaat- ja automaatrelvad, mille padrunisalve mahub rohkem kui kaks padrunit

Transpordivahendid
– õhusõidukid
– liikuvad mootorsõidukid
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas puugi »

Kaliiber tuleb ja näitab äkki kuidas ta "spordikaga"nugist prõmmib? :D
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas Mägilanna »

Kuna Byron Ferguson ka üks minu suurtest eeskujudest nii vibulaskmise kui vibujahi osas, siis lihtsalt meeleoluks siia ka üks videoklipp temast http://www.youtube.com/watch?v=ejiv2E6f1sA Loomulikult ei ole mul ega ühelgi teisel vibujahi aktivistil selle vastu, kui ka pikkadege vibudega jahti peetaks, kui omandatakse laskmisoskus sellega. Pikkvibuga on see lihtsalt kordades raskem kui plokiga.
Mul on hea meel, et siin aktiivne vestlus on tekkinud vibujahi osas, kuid tahaks meenutada, et fookus kipub uutel huvilistel veits teema arendusel ära nihkuma :) Sõbrad, kui keegi soovib legaliseerida sportpüssi, oda, köie, oma ämma vms jahipidamisvahendi või relvana, siis andke tuld :D Mina teid selle juures aidata ei oska ning nende seos vibujahiga jääb mulle ähmaseks samuti nagu seegi, et miks muu maailm neid seni sama laialdaselt ei kasuta nagu vibu :wink:
Summuti legaliseerimise poolt olen isiklikult küll.
Lihtsalt meeldetuletuseks toon mõned vibujahti toetavad argumendid.
Vibu on:
1) täpne- plokkvibu kannatab välja võrdluse sileraudse ja kuuliga (testitud jahimeeste kokkutulekul)
2) vibujahi väljakutse jahimehele seisneb selles, et loomale tuleb pääseda lähedale (keskmine laskekaugus jääb alla 20meetri), mis jätab loomale võimaluse ning esitab jahimehele senisest suuremad nõudmised looduse-loomade tundmise osas
3) korrektne lask ei tekita loomale asjatuid kannatusi - uuringute tulemused näitavad olematut või väga madalat stressihormoonide taset vibunoolega tabatud loomade veres
4) vibujaht on teatud olukordades ainuvõimalik jahipidamisviis - Soomes on alates eelmisest aastast kaks piirkonda, kus seni oli jaht keelatud, nüüd lubatud vaid vibuga
5) Ameerika Ühendriikides on vibu võetud kasutusele "Valgesaba hirvede ohjamisprogrammis tiheasutusaladel" vähendamaks teiste probleemide seas näiteks loomade liigsest arvukusest tulenevat autoavariide arvu. Maaomanike seas läbiviidud küsitluse tulemus, kui palju on nähtud nooltest haavatud loomi, oli null :!: , ehk järeldus, et loomade haavamine ei ole probleemiks. 4- aastase programmi jooksul on lastud üle 800 looma.
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
kaliiber
Postitusi: 327
Liitunud: N Apr 14, 2005 10:45 am

Re: Ringvaade 8.veebr 2013

Postitus Postitas kaliiber »

Kuna mu tagasihoidlikele küsimustele tekkis elav vastukaja, siis vastan järjekorras (ainult veidratele või väga veidratele kirjutistele):

Välek kirjutas:
Kaliiber- kui karvastel esiisadel oleks olnud võimalus plokkvibu saada, oleks nad seda kindlasti ka kasutanud.

Vastus: Nad oleksid ka püssi kasutanud kui see võimalik oleks olnud.


Ahto Kattai kirjutas:
Võib ju ka teistpidi küsida,mida katastroofilist juhtub ,kui vibu legaliseerida? Kas see legaliseerimise kartus pole samasugune paranoia ,kui summuti keelustamine?

Vastus:
Sama hästi võiks küsida, et mida katastroofilist juhtub kui legaliseerida -6,5mm teatud suurulukite puhul? Ei juhtugi midagi, minul pole ei selle ega vibujahi vastu mingit paranoiat, aga leian et kui legaliseerida mõni asi, mis enne samadel alustel keelatud oli, siis tuleks ka ülejäänud sarnased asjad (sh summuti millele väga asjakohaselt viitasid) legaliseerida, muidu saab seadust lugedes õiglustunne riivatud.


Ninja kirjutas:
Ja kaliibri poolt välja pakutud ´´argumendi´´ relvana kasutamise võiks ka legaliseerida nagu Hollandis köiematerjali.

Vastus: Oled kindel, et sa ise selle va Hollandi köiematerjali tarbimisega piiri pidasid kui seda postitust kirjutasid? Kui teinekord postitamise ajal vähem tarbid, siis ehk muutuvad ka postitused arusaadavaks kellegile peale su enda..


Puugi kirjutas:
Kaliiber tuleb ja näitab äkki kuidas ta "spordikaga"nugist prõmmib?

Vastus: Sa sellisest asjast nagu jahieeskiri oled midagi kuulnud? Vot kui lõksupüügiga raha prõmmimise vahepeal aega leiad, siis ehk viitsid vaadata seda. Seal nimelt kirjas, et "spordikaga" nugisejaht on täiesti asjakohane asi.
Suletud