Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mägilanna »

Männiku Jahilasketiirul on hea meel teatada, et 14.augustil kell 18.00-19.00 on meie juures võimalik sooritada vibujahi laskekatset. Kaasa palun võtta jahitunnistus - juhime tähelepanu, et jahitunnistuse number peab olema lisaks nooltele veekindla markeriga kantud ka vibule. Laskekatse maksumus 25 eurot, korduskatse 8 eurot. Lastakse kuut 3D looma kaugustelt 10, 12, 14, 16, 18, 20 meetrit. Lisainfo ja registeerimine tel 52 32 177 või info@tiir.ee
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mägilanna »

On tulnud küsimusi, et kas laskekatseks ja vibujahiks sobib ainult plokkvibu?
Jahti võib pidada selle vibutüübiga, millega laskekatse sooritatakse (see läheb ka tunnistusele kirja) ning kindlasti on Eestis piisavalt osavaid mehi, kes suudavad laskekatse sooritada ka pikkvibu või recurvega :)
Taustaks meeleolukas pilt laskekatselt Tartumaalt Ilmatsalust, kus tulevane vibujahimees on püüdlikult päris vibujahimeest imiteerimas :D
Järgmine vibujahi laskekatse juba homme Männiku Jahilasketiirus!
Manused
IMG_3323.JPG
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Bowsmith »

Mägilanna kirjutas:Jahti võib pidada selle vibutüübiga, millega laskekatse sooritatakse (see läheb ka tunnistusele kirja)

Rita palun viidet jahivibu liikide loetelule (laskekatse tunnistusel). Mina leidsin ainult ühe liigi - vibu kas on seaduse mõistes jahivibu või ei.
Ja vastavalt jahieeskirjale ei pea katset sooritama jahivibuga peab lihtsalt vibu olema :M
www.jaljekoer.net
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mägilanna »

https://www.riigiteataja.ee/akt/126062013012 - siit leiab kinnitatud vormi laskekatse tunnistusele, kus on sõnaselgelt kirjas, et jahivibul on ka liik :) Laskekatsekomisjon on selle tõlgendanud nii, et jahivibusid on kolme liik: pikkvibu, recurve vibu ja plokkvibu :)
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Bowsmith »

See mind huvitabk kelle tarkusest see "jahivibu liik" sinna tunnistusele sai pandud. :VS
Kogu austusega laskekomisjoni vastu - seaduste tõlgendamiseks on meil teised instantsid.
Ja et asi ainult virisemisena ei pastaks. Ma pean vist 3 laskekatset tegema ainult selle pärast et keegi on püüdlikum kui hädapärast vaja. Jääb ainult loota et jahivibu liike rohkem juurde ei tõlgendata.
www.jaljekoer.net
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas baddmann »

Mägilanna kirjutas:On tulnud küsimusi, et kas laskekatseks ja vibujahiks sobib ainult plokkvibu?
Jahti võib pidada selle vibutüübiga, millega laskekatse sooritatakse (see läheb ka tunnistusele kirja) ning kindlasti on Eestis piisavalt osavaid mehi, kes suudavad laskekatse sooritada ka pikkvibu või recurvega :) ...


Palun viidet õigusnormile, mille kohaselt jahti võib pidada selle vibutüübiga, millega laskekatse sooritatakse.

BM
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas baddmann »

Bowsmith kirjutas:... Jääb ainult loota et jahivibu liike rohkem juurde ei tõlgendata.


Võibolla on siiski parem, kui tõlgendatakse juurde veel vähemalt 1 jahivibu liik: liigitamata jahivibu ;)

BM
Kasutaja avatar
Mägilanna
Postitusi: 197
Liitunud: L Mär 03, 2012 10:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mägilanna »

Mnjah, mul on kogu selle asja kohta oma arvamus, mida ma foorumis avaldama ei hakka. Keda seadus huvitab või kes pole komisjoni tõlgenduste-tööga rahul, palun pöörduge vastavatesse instantsidesse :)
Ja kes tahab minu arvamust teada, siis telefoni ja silmast-silma võin oma nägemust asjast jagada küll :D
"The more you practice the luckier you get!"
Fred Bear
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas baddmann »

Sellist laadi vastuse üle ei ole põhjust ka imestada.

JS ei sätesta, millist liiki/tüüpi/moodi vibuga võib jahti pidada, vaid viitab Relvaseadusele, lisades minimaalse tõmbejõu piiri, 20 kg, ja märgistamise nõuded. RS-s on jutt sportvibust, mõistet "jahivibu" RS eraldi välja ei too. Seega jahivibu JS mõttes on igasugune RS ja JS nõuetele vastav sportvibu.

Mis asi on sportvibu, mina muidugi ei tea - ilmselt on tegemist õigusvälise mõistega, s.o õigusakt seda ei defineeri ja mõiste tuleb sisustada õigusaktide väliselt, nt traditsiooniliselt. Kui on erinevaid vibuspordi distsipliine, mida harrastatakse erinevate omaduste ja erineva ehitusega vibudega, siis kui need distsipliinid on üldlevinud, siis võiks küll väita, et nende harrastamiseks kasutatavad vibud on sportvibud. Kui on mõni väga haruldane vibuspordi distsipliin, mida harrastatakse mingi väga erilise, teistest oluliselt erineva ehitusega ja omadustega vibutüübiga, siis võib muidugi oletada, et see tüüp vibusid ei ole äkki päris sportvibu, aga krt seda enam teab :)

Kuid igal juhul, kui jahil kasutatav sportvibu vastab JS ja RS nõuetele, siis olenemata konkreetse KKI inspektori äranägemisest ei saa minu hinnangul jahimeest karistada, kui ta peab jahti teist liiki sportvibuga, kui on märgitud tema vibujahi laskekatse tunnistusele, kuna JS ei räägi muust, kui jahivibust ja RS ei räägi muust, kui sportvibust. Ostes endale poest sportvibu nõutud tõmbejõu vahemikus ei pea jahimees hakkama mõtlema, et kuidas saada veel mingit "ametlikku" kinnitust, kas see on ikka sportvibu. Kui keegi lükkab selle seisukoha argumenteeritult ümber, palun väga.

Miks aga on vibujahi laskekatse tunnistuse vormil see "jahivibu liik" rida - julgen oletada, et mõne, tõenäoliselt mitme ametniku ebaprofessionaalsuse tõttu. Nimelt on lihtsalt suuruluki laskekatse tunnistuse vormil "jahirelva liik" asendatud "jahivibu liigiga" ja punkt. Jahirelva (s.o tulirelva) liigid on teadupoolest paremini seaduste alusel eristatavad, kuna Relvaseadus loetleb vägagi erinevaid relvade liigitamise aluseid jne jne jne. Jahivibu liike ei ole JS mõttes olemas, sportvibu liike ei ole RS mõttes olemas.

BM

P.S. Muideks, mina hetkel ei viitsi siin nii pikalt kribada, kuid proovige konstrueerida konkreetne ja loogiline õiguslik-argumenteeriv jada selleks, et vajadusel karistada suuruluki laskekatse tunnistust (siledaraudsega sooritatud laskekatse) omavat jahimeest, kes pidas suurulukijahti vintraudse jahirelvaga (või vastupidi), kui tal oli see siledaraudsega sooritatud laskekatse tunnistus jahil kaasas, kuid vintraudse jahirelvaga ta pole laskekatset sooritanud.

bm
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mart »

baddmann kirjutas:Miks aga on vibujahi laskekatse tunnistuse vormil see "jahivibu liik" rida - julgen oletada, et mõne, tõenäoliselt mitme ametniku ebaprofessionaalsuse tõttu.


Vastupidi, RS-is on ebakompententsus. :) Ja need liigid peaks tegelikult JS sisse viima ja laskekatse tulebki anda vastavalt liigile, st ma ei tohiks metsas jahil olla vibuga, mille kästsemise oskust ma pole tõestanud. Recurve või plokkvibuga laskmine on öö ja päev. Lastes plokkvibuga laskekatse distantsidelt pudelikorke ei tähenda, et sa recurvega loomakujulegi pihta saaksid. Hea, et see liik sinna laskekatse tunnistuselegi kirja on saanud.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Bowsmith »

Kui seadusesse saaks kirja et laskekatse tuleb teha jahivibuga oleks juba hästi küll.
Liigitamise kohapealt jään eriarvamusele. No ei saa plokiga laskekatse teinud meest ka kaikaga ajades vaistuvibuga metsa. Ja vastupidi, neid kes sihikuta vibuga katse ära teevad jätavad ploki tuled ja viled täiesti külmaks.
Ise eelistasin pikka vastukaarele ainult selle pärast ei paar naela kergema tõmbega ja pikemalt lastes parema stabiilsusega (6 järjestikust ideaalset tabamust on vastuvibu jaoks ikka ulme). Jahil eelistan igal juhul lühemat ja kiiremat recurve. Tegelikult oli mul plaan "B" ka - kui vaistuvibuga kohe kuidagi ei tule siis võtan naise ploki ja vormistan asja ära :oops:
Sellises formaadis katsel (metsas vähem) on plokkvibul vaieldamatu eelis - mehed said varem õhtale :)
www.jaljekoer.net
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mart »

Bowsmith kirjutas:Tegelikult oli mul plaan "B" ka - kui vaistuvibuga kohe kuidagi ei tule siis võtan naise ploki ja vormistan asja ära :oops:


Vaat sellepärast ongi hea, et seal see jahivibu liik kirjas on. Ainult et seaduses peaks ka korrektselt välja toodud olema. Samas minister ju määrusega kehtestab igatsugu norme, asi see siis sinna lisada pole.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas baddmann »

Mart kirjutas:...Hea, et see liik sinna laskekatse tunnistuselegi kirja on saanud.


Sisu poole pealt ma ei vaidle, ei ole kompetentne selles küsimuses :)

Aga kui jahivibu liik on kirjas ainult ühes dokumendis ja see on vibujahi laskekatse tunnistuse vorm, siis vabandage väga, aga selle vormi peale kirjutatud liiki vibu asemel mõnd teist liiki vibuga jahipidamise eest karistada ei saa. Kui kedagi karistatakse, siis põhimõtte pärast peaks edasi kaebama, argumendid on minu eelmises postituses kirjas juba.

BM

P.S. Erinevad siledaraudsed ja erinevad vintraudsed jahipüssid, olgu siis kas erinevate või samade kaliibritega, lasevad kah veidi erinevalt ikka. Kas niimoodi üle võlli ei keeraks asja, kui peaks tegema laskekatse samast jahirelva eksemplarist, mida jahil kasutada kavatsed ? Lihtsalt mõtteaineks...

bm
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mart »

Sileraudse ja vintraudse laskekatse on ju kaks erinevat asja.
Muidugi JS seaduses on kirjas, et

§ 27. Jahivibu kasutamine

.....

(4) Jahivibu kasutamise täpsustatud nõuded kehtestab keskkonnaminister jahieeskirjas.

Sinna jahieeskirja saab siis need täpsustatud nõuded kenasti kirja panna.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Bowsmith »

Mart kirjutas:Vaat sellepärast ongi hea, et seal see jahivibu liik kirjas on...

Mida selles head on? Tehes laskekatse pikavibuga peaksin tõestama et recurve on sama lihtne/keeruline ja plokiga saab iga püssi lasknud mees peale poole tunnist juhendajaga laskmist vähemalt 2-3 proovimisega selle katse ära tehtud. Ja iga kord maksma 25€!?
Ja kui ma oleks katse edukaks sooritamiseks pidanud plokki laenama siis olekski see seda tähendanud et teised vibud ei ole minu jaoks. Mitte mingi valu ei aja mind metsa vibuga millega ma lastud ei saa. Küll aga on igal vibul teatud tingimustes omad eelised. Ja kui võimalus on tuleb need ära kasutada.
Mingi aja piirangu võiks küll katse sooritamisele panna. Näiteks 2min. - 6 x 15s nool + 30s enda sügamiseks :)
www.jaljekoer.net
Vasta