Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Vibudest, nooltest ja kõigest sinna juurde kuuluvast ...
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mart »

Sa nagu üldse ei loe, mida inimesed kirjutavad. Kui tahad pikkvibuga/recurvega metsa minna, siis teegi laskekatse pikkvibuga/recurvega ja tõesta, et sa neid käsitseda oskad, milles ma üha rohkem kahtlema hakkan. Vibuliigi laskekatsetunnistusele kandmine on täiesti omal kohal. Ja see 2 minutit + 30 sekundit, no ma ei saa aru, kus kohast sa välja karanud oled. Võistluste reeglid näevad ette 3 noole laskmiseks 2 minutit, 6 noole laskmiseks 4 minutit, milleks seda poole võrra vähendada. Lisaks üks nool kõrgistmelt ehk liida sinna siis veel pukki ronimise aeg. Samas kõik mehed lasid selle laskekatse lahedasti alla 4 minuti. Ausalt öeldes ei saa sinust aru. Kõigepealt kuvad endast hirmus kõva vibuküti kuvandi ja siis hädaldad, et pead oma lemmikvibuga laskekatset sooritama. Tuhkagi ei saa aru. :)
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas baddmann »

Mart kirjutas:Sileraudse ja vintraudse laskekatse on ju kaks erinevat asja.
...


Jah, kaks eri asja küll, aga kust leida see norm, mis ütleb, et kaasas peab olema seda liiki (sile/vint) jahirelvaga sooritatud suuruluki laskekatse tunnistus, millega parasjagu jahti pead või et laskekatse tuleb sooritada seda liiki jahirelvast, millega jahti pidada soovitakse.

BM
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas baddmann »

Mart kirjutas:...Vibuliigi laskekatsetunnistusele kandmine on täiesti omal kohal...


Omal kohal ei saa olla asi, mille tõttu mõni agar KKI inspektor tõepoolest ilma seaduslikku alust omamata hakkab kedagi karistama. Kui jahivibu liigid oleksid õigusaktis loetletud ning vibuliigispetsiifiline kasutamise/laskekatse kohustus defineeritud ja SEEJÄREL laskekatse tunnistusele hakatakse kandma jahivibu liike, sellest saaksin ma aru ja siis oleks tunnistuse vormi see nüanss omal kohal. Seni mitte.

BM
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Mart »

See oleks päris selline saunaõhtut ärateeninud teema.:) Jään endiselt arvamusele, et hea, et see sinna laskekatsetunnistuselegi sai. Muidu hakka neid kõiki paari kuu pärast välja vahetama. Miskipärast olen kindel,et vastavasisulised täiendusmäärused ilmuvad suht kiirelt. Aga samas, kui mõelda, milliseid JOKK süsteeme igapäevaselt kasutatakse, ja kui hästi läheb ka karistatud saavad, siis eetiline jahimees läheb ikka jahile relvaga, mida ta käsitseda oskab ja seda ka tõestanud on, nii et siin ei näe probleemi kartuses karistada saada.
Bowsmith
Postitusi: 34
Liitunud: E Mär 10, 2008 3:39 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Bowsmith »

Mart kirjutas:Sa nagu üldse ei loe, mida inimesed kirjutavad.

Kuidas siis nii, ikka loen.
Rita kirjutas:Jahti võib pidada selle vibutüübiga, millega laskekatse sooritatakse

See on puhas vale ja siin ei ole midagi arutada.
Mart kirjutas:Vaat sellepärast ongi hea, et seal see jahivibu liik kirjas on.

Ega ikka ei ole küll. Annab ainult võimaluse "tõlgendamisteks".

Kas ja kuidas jahivibusi hakata liigitama on juba selline arutamise/vaidlemise teema. Ma arvan et ei ole vaja reguleerida asju mis reguleerimist ei vaja.
Esiteks on meie laskekatse raske (nii hullu pole vist kuskil mujal) ja sellega sõelutakse kõik "wanna be bowhunter"-d väga edukalt välja. Järgi jäävad mehed/naised kes on vaeva näinud ja asjale pühendunud. Mina eeldan küll et see seltskond on "Harju keskmisest" teadlikum ja vastutustundlikum.
Palju neid mehi (naistel käib 20kg mitte plokiga lastes üle jõu) ikka on kellel erinevat liiki jahivibuks klasifitseeruvad vibud kodus on. "Tõlgendatud" liigituse järgi on mul endal kaks erinevat vibu - pikk ja vastukaar. Ideaalsetes oludes vaistuvibuna lastes pole neil mitte mingit vahet. Eritingimustes (mida jaht kindlasti on) on väikseid erinevusi ja eelistan seda vibu mis konkreetses olukorras kindlam tundub.

Liigitamisest. Et siis jahivibusid on kolme liik: pikkvibu, recurve vibu ja plokkvibu.
Täiesti hüpoteetiline JOKK skeem. Tubli algaja vibujahimees Mart sooritab plokkvibuga edukalt laskekatse. Ja nüüd metsa minnes täiesti arusaamatul põhjusel või siis selle pärast et hämaras ei näe läbi sihikute mitte halligi kruvib need hoopis maha. Ning muutub vibuga, mida ta ju valdab kõigile paarisaja meetri ulatuses ohtlikuks. Siia sobib see eelnev jutt ööst, päevast ja pudelikorkidest. Kuigi ma Marti isiklikult ei tunne ei usu ma et ta sellist trikki enne vähemalt harjutusväljakul proovimata teeb.
Silmaringi laiendamiseks. Nii vastukaar kui üllatus küll ka plokkvibu lastaks nii sihikute kui ka vaistuvibuna. Ja küll saab pikkvibule ka tahtmise korral sihiku külge aretada.

PS. Selle 2 minutit KOOS sügamisega selgituseks. Praegune laskekatse on orjenteeritud sihikutega (plokk)vibule. Et asi elulähedasem oleks võiks tulesid maha keerata ja natuke ajaga pigistada :roll:
Tänud Mardile muretsamast aga mul on oma lemmikvibuga laskekatse tehtud :)

Kõigile kellel katse tehtud ja kes alles tegemas (b) . Meid ei saa kunagi liiga palju olema
www.jaljekoer.net
priitorm
Postitusi: 72
Liitunud: N Aug 21, 2008 11:06 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas priitorm »

Ma olen Mardiga samal arvamusel - hea, et jahivibu liik tunnistusel kirjas on.
Mart on piisavalt hästi ka põhjendanud, miks.
Ma saan isiklikult plokkvibudega hakkama, kuid pikkvibuga ja recurviga ma küll laskekatsele isegi ei mõtle.
Veel üsna hämaras annab plokkvibu ja sihikutega lasta, kuid on vaja kogemust ja teada, mida sihiku ja dioptri juures sättida või muuta (sihiku pinnide valguskaablile saab lisavalgust juurde anda ja dioptri ava tuleb suuremaks teha).

Ma ei tea, kas see on võimalik, kuid kes keelab universaalsete laskeoskustega jahimehele tunnistusele märkimast kõik 3 jahivibu liiki, kui ta nende kõigiga ka laskekatse sooritab?

Bowsmithi murest ei saa mina aru, esmalt ütleb, et plokkvibuga saab laskekatse tehtud poole tunnise harjutamise järel iga jahimees, kuid siis kurdab, et laskekatse on liiga raske ja meid ei saa kunagi liiga palju olema.
Reaalsus ehk siis elulähedane olukord ongi see, et enamus jahimehi peab üle maailma jahti just plokkvibuga, kuna sellega on tabamistäpsus piisavalt hea. Neid kes suudavad sama täpselt lasta pikkvibu või recurviga nõnda palju tõesti pole ja ei saa ka meil olema.

Laskekatse on siis ju piisavalt kerge, kui Bowsmith sai selle oma lemmikvibuga tehtud, mis ilmselgelt ei ole plokkvibu.
Laskekatsele ajalise limiidi seadmine oleks aga täielik lollus. Usun, et need kes on plokkvibu või ka püssi pisut enam lasknud saavad aru, miks on päästmisega kiirustamine ja rapsimine halb.
Kiiresti laskmine on aga jah just pikkvibu ja recurvi poole nö. kaldu teema, sest nedega pikalt sihtida ei saa.

Minu arust on laskekatse praegusel kujul piisavalt hea, eeldab üsna head ja stabiilset vibu valitsemist, mis on minu meelest ka laskekatse eesmärk.

Kui aja jooksul toob praktika preaguse värske laskekatse ja jahieeskirja vms. juures välja puudused, mida on vaja parandada või täiendada, siis küllap seda ka tehakse.
Toivo
Postitusi: 74
Liitunud: E Dets 20, 2004 8:29 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Toivo »

Mart ja priitorm - teie räägite sellest, et hea ja parem oleks, kui laskekatse tehtaks vibuliikide kaupa. Bowsmith ja baddman räägivad, ja minu arvates veenvalt, sellest, et kui seadusandja seda tõepoolest soovib siis tuleb see soov selgelt ja ühemõtteliselt õigusnormiga kehtestada. Praegu seda tehtud ei ole sest üks sõna blangil punktiiri all ei kehtesta õigusnormi.
Selles mõttes, Mart, on Bowsmith vägagi terane lugeja.

Rita kirjutatud "Jahti võib pidada selle vibutüübiga, millega laskekatse sooritatakse" väljendab kellegi - seaduseelnõu ette valmistanud töögrupi, selle üksikute liikmete, laskekatsekomisjoni või isegi Riigikogu enamuse - siirast soovi või tahet mis aga on jäänud õigusnormina vormistamata ning ei ole seetõttu hetkel veel kehtiv ning järgimiseks kohustuslik õigusnorm.

Vaatamata sellele, Bowsmith, et normi osas on sul õigus ei tohi öelda Ritale "puhas vale". Vaata, kas selline redaktsioon poleks parem: kogu lugupidamise juures, kallis Rita, võtaksin endale julguse seekord mitte nõustuda sinuga selles, et ...

Mart, ma olen sinuga täiesti nõus, et laskekatse tuleks anda vastavalt liigile mille käsitsemise oskust laskja on tõestanud. See aga eeldab, et liigid on seaduses, määruses või eeskirjas oma oluliste tunnuste kaudu defineeritud. Kalapüügivahenditega on seda ju väga põhjalikult tehtud. Ei ole midagi enesestmõistetav, et neid liike just on kolm. Kas mitte praegu kehtestatud reeglite järgi pole nii, et iga vähemalt 20 kuni 45 kilogrammi tõmbejõuga vibu millega peetakse (eeldan, et rahvusvahelisi) spordivõistlusi on jahivibu. Priittorm - sinu näide plokkvibult sihiku mahakeeramisest on küll teoreetiliselt hea aga kehtib vaid juhul, kui kusagil ilma sihikuta plokkvibudega spordivõistlusi korraldatakse. Kui ei, siis ei ole see sportvibu ning seega ka mitte jahivibu.

Kas amb on vibu? Keeleliselt võttes sakslastel ja venelastel ja eestlastel ei ole, neil on ammu jaoks eraldi sõna, inglastel ja soomlastel ja hollandlastel aga on amb vibu (crossBOW, varsiJOUSI, kruisBOOG). Kas keegi, kes jaapani zen-vibuga laskekatse ära tegi võib ungari ratsavibuga jahti minna või sõltub "ei" või "jah" konkreetse inspektori arusaamast? Kui meie, kes me siin foorumis oleme vibuasju arutanud, istuksime veinidega maha siis leiaksime me kindlasti õhtu lõpuks ühise keele. Siiski oleks hea ka selgeid reegleid omada.
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas Välek »

Toivo kirjutas:
Kas amb on vibu? Keeleliselt võttes sakslastel ja venelastel ja eestlastel ei ole, neil on ammu jaoks eraldi sõna, inglastel ja soomlastel ja hollandlastel aga on amb vibu (crossBOW, varsiJOUSI, kruisBOOG). .
Eestlastel on ikka ka amb vibu (vibupüss) :)
TPopular
Postitusi: 8
Liitunud: P Apr 27, 2008 12:19 pm

Re: Vibujahi laskekatse Männiku Jahilasketiirus 14.august

Postitus Postitas TPopular »

§ 13. Vibujahi laskekatse sooritamine
(1) Vibujahi laskekatse tuleb sooritada jahimehe kasutuses olevast vibust.

Minu arvamus asjast on : kui jahimehel on sileraudne ja vintraudne, siis tuleb suuruluki laskekatse sooritada mõlemast relvast. Analoogia on ka vibudega. Kuid pean kahjuks tõdema, et mehel võib ju olla kuni kaheksa vintraudset relva ilma lisatingimusteta. Näit erinevad kaliibrid ja sellest tulenevalt ka erinevad tulemused. Aga , aga... seadus seda ei sätesta. Tegelen ka ise blokkvibuga seni küll harjutusväljakul juba kuues aaasta, kuid plaan ikka ka reaalses situatsioonis oma oskusi proovile panna.
Mis puutub mingitesse normatiivaegadesse, ehk mitme minuti või sekundi vältel peab suutma mitu lasku teha, siis pean seda vääraks. Mees ise otsustab, kas teen selle lasu või ei. Ei sõltu meie elu huupi lastud kuulist või noolest. Pigem ikka mõni "teine" elu.
Vasta