Laika kutsika õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Blaser R
Postitusi: 8
Liitunud: T Nov 10, 2009 7:15 pm

Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas Blaser R »

Kas keegi sooviks/tahaks jagada oma kogemusi kuidas on oma kutsikas(id) õpetatud ja tööle saadud?! Kirjandust kui sellist meil tänapäeval ju ei ole (peale 82a. valminud raamatu). Minul vene_eurooplane, hetkel 3kuune, ema ja isa igati tublid ja sea katsetega koerad nii, et potentsiaali ja lootust peaks olema......
Ettetänades asjalike õpetuste ja soovituste eest.
weltmaster
Postitusi: 47
Liitunud: R Nov 08, 2013 8:13 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas weltmaster »

ma olen oma laikaga pea iga nädal metsas käinud. Aga väga vaevaliselt on edusamme näha, tegemist siis 1,5 aastase emase lääne siberi laikaga. Väikeulukiga pole probleeme, kährikud leib ja ajab tublisti ehk mida väikseb uluk seda tigedam nende peale.
Kuid siga väheke kardab, ei taha üksi ajada, kui leiabki, ajab ja siis tuleb ruttu tagasi ning vaatab/otsib kus peremees on, kuid selle ajaga on siga teabkuhu kadunud. Kuid kui vanema jahikoeraga (jahiseltsi oma) kahekesi, siis ajavad koos ilusti , aga sedagi nii, et vanem koer otsib üles ja haukumise peale läheb kohale.
Millegi pärast olen tähele pannud, et kui on ükskõik mis tuttav koer, kas siis jahikoer või kodukoer, on kuidagi metsas olemine julgem. Pole probleemi kodust kahekesi jalga lasta päevaks või isegi kaheks. Teinekord olen pannud huvipärast gps külge, et näha kus käivad, siis pilku peal hoides, teevad ikka päris suuri ringe.
Kui oleme koos koeraga metsas, vot ei taha kuidagi suuremaid otsingu ringe teha (100-200m) ja siis tagasi, et kas ikka olen olemas. Ise olen oma peaga mõelnud, et viga võibolla selles, et koer lahti suures aias ja pidevalt minu (peremehe) ja laste seltsis, et vb metsas olles puudub seega domineerivam pool ja loodab, et mina peaksin ennem siga taga ajama hakkama.
Teine variant panna ta nüüd vanuse poolest väiksesse aega, kus ei saa ennast tühjaks joosta ja on vähem inimeste seltsis, et vb tekib siis suurem huvi loomade-, mitte inimeste vastu ja ehk muutub veits tigedamaks ka.

Aga jah, isegi sai loetud nii palju interneti avarustest kuidas laikat õpetada ning midagi sai ka leitud, aga minul läheb nagu eelnevalt öeldud vaevaliselt. Kahjuks pole kõrvale anda vanemat ajajat koera, kes ta kohe välja õpetaks...seega olen pakkunud võimalikult palju kordi metsas käimist (1-2korda) nädalas, päevas leian ikka aega 10-30min koeraga tegelemiseks, toiduga hierarhia paigas, aga kuskil on midagi tegemata jöönud, et pole veel koera tööle saanud, et vb tõesti võtab emase koera õpetamine kauem aega ehk 2-3 aastaselt hakkab teadma mida tegema peab, aga selleks ajaks on vist katk ka kogu eestima katnud.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Blaser R kirjutas:Kas keegi sooviks/tahaks jagada oma kogemusi kuidas on oma kutsikas(id) õpetatud ja tööle saadud?! Kirjandust kui sellist meil tänapäeval ju ei ole (peale 82a. valminud raamatu). Minul vene_eurooplane, hetkel 3kuune, ema ja isa igati tublid ja sea katsetega koerad nii, et potentsiaali ja lootust peaks olema......
Ettetänades asjalike õpetuste ja soovituste eest.

Selles foorumis on ka ikka väga põhjalikult seletatud kuidas laikat õpetada!Natuke koerte teemas tuhnimist ja peaks tähtsamad asjad teada olema.
Aia suurus nüüd küll koera otsingut suuremaks ei tee.Kurjusest rääkimata.
Katsuks selle katkuga ka natuke maha rahuneda.Siga pole esiteks ainus loom metsas ja teiseks võite kõik unistada,et see katk Eestimaa sigadest puhtaks teeb!
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas plaaster »

Blaser R kirjutas:Kas keegi sooviks/tahaks jagada oma kogemusi kuidas on oma kutsikas(id) õpetatud ja tööle saadud?! Kirjandust kui sellist meil tänapäeval ju ei ole (peale 82a. valminud raamatu). Minul vene_eurooplane, hetkel 3kuune, ema ja isa igati tublid ja sea katsetega koerad nii, et potentsiaali ja lootust peaks olema......
Ettetänades asjalike õpetuste ja soovituste eest.

Kas kutsika kasvataja ei ole nõu andnud?
laikamees
Postitusi: 11
Liitunud: T Apr 08, 2014 3:37 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas laikamees »

weltmaster kirjutas:ma olen oma laikaga pea iga nädal metsas käinud. Aga väga vaevaliselt on edusamme näha, tegemist siis 1,5 aastase emase lääne siberi laikaga. Väikeulukiga pole probleeme, kährikud leib ja ajab tublisti ehk mida väikseb uluk seda tigedam nende peale.
Kuid siga väheke kardab, ei taha üksi ajada, kui leiabki, ajab ja siis tuleb ruttu tagasi ning vaatab/otsib kus peremees on, kuid selle ajaga on siga teabkuhu kadunud. Kuid kui vanema jahikoeraga (jahiseltsi oma) kahekesi, siis ajavad koos ilusti , aga sedagi nii, et vanem koer otsib üles ja haukumise peale läheb kohale.
Millegi pärast olen tähele pannud, et kui on ükskõik mis tuttav koer, kas siis jahikoer või kodukoer, on kuidagi metsas olemine julgem. Pole probleemi kodust kahekesi jalga lasta päevaks või isegi kaheks. Teinekord olen pannud huvipärast gps külge, et näha kus käivad, siis pilku peal hoides, teevad ikka päris suuri ringe.
Kui oleme koos koeraga metsas, vot ei taha kuidagi suuremaid otsingu ringe teha (100-200m) ja siis tagasi, et kas ikka olen olemas. Ise olen oma peaga mõelnud, et viga võibolla selles, et koer lahti suures aias ja pidevalt minu (peremehe) ja laste seltsis, et vb metsas olles puudub seega domineerivam pool ja loodab, et mina peaksin ennem siga taga ajama hakkama.
Teine variant panna ta nüüd vanuse poolest väiksesse aega, kus ei saa ennast tühjaks joosta ja on vähem inimeste seltsis, et vb tekib siis suurem huvi loomade-, mitte inimeste vastu ja ehk muutub veits tigedamaks ka.

Aga jah, isegi sai loetud nii palju interneti avarustest kuidas laikat õpetada ning midagi sai ka leitud, aga minul läheb nagu eelnevalt öeldud vaevaliselt. Kahjuks pole kõrvale anda vanemat ajajat koera, kes ta kohe välja õpetaks...seega olen pakkunud võimalikult palju kordi metsas käimist (1-2korda) nädalas, päevas leian ikka aega 10-30min koeraga tegelemiseks, toiduga hierarhia paigas, aga kuskil on midagi tegemata jöönud, et pole veel koera tööle saanud, et vb tõesti võtab emase koera õpetamine kauem aega ehk 2-3 aastaselt hakkab teadma mida tegema peab, aga selleks ajaks on vist katk ka kogu eestima katnud.
Blaser R
Postitusi: 8
Liitunud: T Nov 10, 2009 7:15 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas Blaser R »

Eks ma olen selle foorumi teemad läbikäinud, mõned asjalikud näited on teistes teemades sees ja iga otsinguga koheselt midagi ei tule. Selleks upitasingi selle teema päevakorda, hetkel on rohke kutsikate aeg. Tegelikult ootasin Sinult "puugi" ja loomulikult teistelt asjatundjatelt asjalike nõuandeid....
Nii sama aega ei veeda ja loomulikele instinktidele ei looda, kutsikas käib metsas 3-4 korda nädalas, ring 3-4 km, linnalähedal palju võimalusi pole, maal teeme ikka 8-10km ringe 2 x päevas.
Küsimus on selles, et kutsikas liigub metsas minu ligi 20m raadiuses (enda juurde teda ei kutsu kordagi) kui metsas peatuse teen (0,5-1h), et vaada mida kutsikas teeb, kas otsib/vaatab ringi siis, tema passib ühe koha peal. Käratades tema peale, läheb 50-60m eemale ja kuulab, mida ma teen ning käib ringiratast u. 20m kauguselt läbi kontrollimas, kas olen ikka kohal? Olen ka minema hiilinud ja alati kutsikas on mind leidnud ilma vaevata.
Nii, et kui kellegil midagi asjaliku ja õpetliku ärge olge kitsi .............
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas andrus »

3kuuselt nats palju ei taha?
jahismurf
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas honkomees »

Blaser R kirjutas:... Tegelikult ootasin Sinult "puugi" ja loomulikult teistelt asjatundjatelt asjalike nõuandeid....
...
Kahjuks ei oska head nõu anda, endalgi olnud muidu töötav laika, aga otsing kitsavõitu, koos teise koeraga olid hea paar. Praegune drahthaar käib metsas jahis olles ka suht minu ümber (aga tema tõul natuke teine eripära ka), aga kui kodunt plehku paneb, siis tee ikka poolepäevaseid mitmekilomeetriseid ringe.
Blaser R kirjutas:... Olen ka minema hiilinud ja alati kutsikas on mind leidnud ilma vaevata. ...

See on juba hea - mul olnud eesti hagijas, kes pea iga jaht kaduma jäi ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas TRG »

Jäin ise mõtlema ,et kas see enda ära peitmine vms...3kuu vanusega väga hea on(ise ei teinud seda üldse ja sõbrad,tuttavad pole seda samuti harrastanud ).Olen täheldanud seda ,et mõnel kutsikal oma peremehega juba eos nn. tugev side ja vb selline "õpetus" on väiksele kütile pigem kahjulik ,kui kasulik :M ?
Õnne peab olema
jyri

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

No vägisi tõmmatakse kaasa rääkima
Väikese, alates 2- kuuselt, kutsika eest "peitu" pugemine on üks väga tähtis koera ( laika) kasvatamise elemente.
Peab jälgima, et kutsa liiga ärevaks ei läheks, kui äkki jälge ei oska leida. Sellisel juhul tuleb ennast "kogemata" nähtavaks/kuuldavaks teha ( puu tagant välja tulla), mitte mingil juhul kutsikat seejuures kutsuda ega kiita, kui tuleb. Asja peab võtma iseenesest mõistetavaks.
Kui kutsa millegagi "ametis", peab risti vanale suunale kõrvalpõike tegema ja vaatama, mis siis juhtub. See treening õpetab kutsale arusaama, et ta leiab peremehe mistahes olukorras.
Kordan- alates juba 2- kuulisest vanusest. Kui kutsal geenidega korras, hakkab varsti ka kaugemal käima.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas TRG »

Eks igaühel omad võtted...
Õnne peab olema
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas plaaster »

Isiklikult ei näe sellel peitmisel mingit mõtet.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Peitmisel ei näe mina ka mõtet.Omal 7 kuune praegu lõugab õues.Ei ole teisele veel ise midagi õpetanud.Paar kuud tagasi püüdis 2 oravapoega kinni.Põhi aur läheb hiirte ja muttide peale.Üks vana kõuts on ka paar korda puusse jooksnud.Seale käib ka pidevalt pinda.Katsun teda saada kutsumisega enda juurde tulema.3 kuusele kutsikale pole veel vaja suurt midagi õpetada.Piisab kui kutsikas saab piisavalt liikuda ja mängida.Elukate nahad sobivad mängimiseks väga hästi.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

No mida "lapsuke" ikka peale peremehe lõhna oskab otsida.Tuleb ikka konnata metsas temaga sellistes kohtades ,kus ta tõesti mingi värske tundmatu lõhna leiab,mida siis uurima siirdutakse ,unustades mõneks ajaks peremehe.Kui see nii on siis on ju väga hea.Ja alati annab ju korraldada ka pukijahist lastud looma otsimist,vähe kaugemalt liikuda lastud looma poole ,nii et tema selle ise avastaks......jne. Üks väga tähtis õpetus on autoga harjutamine,endal ka kolme kuune kutsa ja oleme saanud kokkuleppele ,et tal on autos oma koht ja see pole mitte iste ja üksi autosse jäämine ei tohiks ka paanikat tekitada :) Mida varem need asjad selged seda innukamalt pärast metsajalutuskäike võtab.Muidu on sedasi ,et koeral auto stress ja siis tahame ,et ta veel metsas millestki huvituks.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Laika kutsika õpetamine

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin:
Üks väga tähtis õpetus on autoga harjutamine,endal ka kolme kuune kutsa ja oleme saanud kokkuleppele ,et tal on autos oma koht ja see pole mitte iste ja üksi autosse jäämine ei tohiks ka paanikat tekitada :) Mida varem need asjad selged seda innukamalt pärast metsajalutuskäike võtab.Muidu on sedasi ,et koeral auto stress ja siis tahame ,et ta veel metsas millestki huvituks.

Ahto võttis sõnad suust - avastan minagi enda 2,5 kuuse "koeralaadse" tootega autosõidu võlusid ning maja taga heinamaal ja võpsikus uusi lõhnasid peaaegu iga päev :lol: .
ikka lõbusalt
Vasta