Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Kaupo Toom
Postitusi: 17
Liitunud: E Aug 31, 2015 7:12 pm

Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas Kaupo Toom »

Nägin ühes vanas teemas, et koguti statistikat ja teavet juhtumite kohta, kus jahil koer maha lasti.
Ise ei suutnud foorumist vastavat teavet ega kokkuvõtet leida.
Kas keegi oskab sellele teabele viidata?
Kui mitte, siis koguks äkki siia pisut folkloori, et algava aktiivsema koeraga jahi perioodi eel saaks mõtteid mõlgutada.
jyri

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas jyri »

Kas sinu jaoks on koera mahalaskmine jahis "folkloor" ? :evil:
Kõik olemasolev "statistika" koerte laskmisest tugineb ainult juttudele, sest selle "kogujat" kohapeal nagunii ei olnud ja tegelikkust teada saada on üliraske. Ehk siis NSR tase + ämber soppa!
Kaupo Toom
Postitusi: 17
Liitunud: E Aug 31, 2015 7:12 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas Kaupo Toom »

On "süstemaatiliselt kogutud teave" ja kõiksugu muu teave. Viimast nimetakski folklooriks ehk rahva seas levinud jutuks. Mind huvitas, kas on kuskilt leida vähegi kvaliteetset uurimust, mis vastaks küsimustele "miks", "mis olukorras" ja "kuidas".

Hea meelega plärtsuks, et koeralaskjad on peast pehmed, kobad või kasutavad optikateks pudelipõhjasid ehk on pimedad. Aga tegelikult ma ju ei tea seda.

Küsimust ajendas esitama soov targemaks saada ning püüda mõista miks, mis oludes ja kuidas toimub.

Enda vähese kogemuse põhjal julgeks väita, et isegi hiina optikaga ei suudaks ma koera 200 m peal hämaras seaga segi ajada ja kui pilt oleks "tumeda kuju" tasemel, pakiks varustuse ja läheks koju, mitte ei paugutaks võsasse. Aga see olen mina ja mu vähene kogemus.

Oleks ju hea, kui õpitaks foorumis teiste vigadest, mitte ei koperdataks tulevases elus teadmatusest ise elu õppetundi saama.

Lisamotivatsiooniks on soov tulevikus ideaalis Saksamaalt pudelpointer tuua ning tagada kõik endast võimaliku, et mu koer õndsalt vanadussurma mitte kuuli läbi mu juurest lahkuks.
karl-robert
Postitusi: 21
Liitunud: L Jaan 03, 2015 1:50 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas karl-robert »

Suurem tõenäosus on tabada koera just ühisjahil kus lastakse läbi jahiuluki ja ei ole veendunud koera asukoha suhtes. Isiklikult on endal juhtunud õnnelik juhus kus ma küll kuulasin koeri kuusekede all ja nägin ,et üks koer liikus sea nina suunas ja teine haukus sea tagaotsas aga selle ajaga kui püssi tõstsin ja lasin oli tagumine koer liikunud sea küljele ja täpselt lasketrajektoori.. Õnneks kuul ei jooksnud ulukist läbi.
vollifedja
Postitusi: 573
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas vollifedja »

Kulla Karl Robert! kas tõesti midagi muud koguda pole? Miski muu ei huvita jahinmduses?See on väga vaäga suur õnnetus, millest on võimatu kirjutada, veel raskem rääkida.. kasvata üks tõesti tubli-töötav koer üles, õpeta välja, ja siis ... tee oma statistikat. krt .See on hullem, kui lähedase kaotus, sa oled kogu oma hinge sellesse koera pannud, sellistest juhtumistest ei saada üle.. pigem palun kustutada kogu teema, mõeldes neile, kelle koertega on juhtunud nii..
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas puugi »

See on selline kahe otsaga asi.Kannatanuid ja leinajaid on tavaliselt palju.Kõige jubedam on kui koer on ka kogu pere lemmik(naised,lapsed,sugulased ja sõbrad)Ära ei unune sellised asjad ka kahjuks kunagi. :cry:
Aga kui koer on lihtsalt ori ja mingisugune pikendus,pole omanikul ka koerast kahju.(Ostab ruttu uue)
Teema on muidugi aktuaalne,aga enam ei taha sellistest asjadest isegi mõelda.(Ikka palju on selliseid asju juhtunud)On mehi kes oma viga siiralt kahetsevad kui ka selliseid tegelasi kes isegi häbi ei tunne.
Ühiseks nimetajaks on selliste asjade juures vilets reaktsioon,lohakus ja hoolimatus.
Statistika on täitsa olemas.Tegelikult on statistika ainult 70 protsendil tehtud.Päris suur osa on kinni mätsitud.
Mullu oli läbi viimaste aastate kõige vähem sellist jama.Usun,et asjad paranevad.
karl-robert
Postitusi: 21
Liitunud: L Jaan 03, 2015 1:50 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas karl-robert »

ma tõesti võibolla väljendasin ennast segaselt kuid ma ei kogu mingeid andmeid koerte laskmiste kohta. Arusaadav ,et see on kurb ja valus teema aga pigem sellest pisut rääkida kui pea liiva alla matta ja loota,et kõik saab korda. Minu eelnev postitus pigem ärgitas rohkem jälgima kus on koerad ja mõelda kas on mõtet riskida läbi võsa lasta ja riskida koera laskmisega. Isiklikult olen koerad kõik korralikult tööle saanud... Minu arvamus oleks just ,et seda teemat nämmutada rohkem ja teha selgeks ,et peaks natukene rohkem mõtlema ja taltsutama jahil oma emotsioone.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas aivar00 »

Tsiteerin:

Minu arvamus oleks just ,et seda teemat nämmutada rohkem ja teha selgeks ,et peaks natukene rohkem mõtlema ja taltsutama jahil oma emotsioone.

Eks sa siis trüki tekst printerist välja ja nämmuta :lol:
Mitu sinu jahiseltsi jahimeest siin foorumis "nämmutamas" käib, et arvad sellest kasu tõusvat?
ikka lõbusalt
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas Pauli »

Ma arvan, et siin on tegu "pisut" ebaõnnestunud sõnastusega. Ma loodan, et Karl-Robert tahtis tegelikult öelda, et teemat arutataks rohkem. "Nämmutamine", nagu Aivar juba vihjas, on enamasti negatiivse varjundiga sõna, mis tähendab teema lõputut, sisutut ja mitte kuhugi viivat korrutamist.

Seega, kui Karl-Roberti postituses vahetada "nämmutamine" "arutamise" vastu, siis oleks tema arvamusavaldus ju mõistlik.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas Metslane »

Tere!

Tegelikult mingit statistikat siit välja ikka ei võlu. Meie jahiseltsis pole viimase 10 a jooksul koera lastud. Eestis on üle 300 jahiseltsi, jõudu uurimisel.
Aim small, miss small!
jyri

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas jyri »

Metslane kirjutas:Tere!

Tegelikult mingit statistikat siit välja ikka ei võlu. Meie jahiseltsis pole viimase 10 a jooksul koera lastud. Eestis on üle 300 jahiseltsi, jõudu uurimisel.


Kohe saad "puugi" käest ümberlükkamatud tõendid ja eel-statistika kätte.
Minu SUBJEKTIIVNE arvutus- ca. 10+- koera aastas! :P Ja mis kõige hullem, et kuuli saavad just tihedat tööd teevad koerad. Muidukljahvijateni isegi rikoshett ei jõua.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas puugi »

Ma võin siia sellise statistika välja riputada,et Metslasel kukub musi nabani lahti!Kas tahate nimede ja asukohtadega?Saaremaal tõesti väga palju selliseid asju pole juhtunud.
Praegu paistab Metslane Sinu avaldus kuidagi eriliselt lapsik!Mis on 300 jahiseltsi?Mul on päris mitusada koeramehe meili+tlf numbrit pidevalt olemas.Küsige,aga julgesti kel huvi olemas.(Ma nimelt tegelen sellise asjaga nagu jahikoerte kasvatamine.)
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas kirp »

Kes, kus ja kuipalju on juhtunud, ehk siis statistikal on vähe kasu hoidmaks ära sündmuse kordumist. Mis sest kasu kui tean, et vaat Saaremaal Nov. 201X juhtus. Vaevalt et Eestis sihukesi on, kes järjest põrutavad. Iseenesest statistikat ju tehakse ja see pole miskit ebaeetilist. Võtame kasvõi inimsurmade oma. Õpetlik oleks kui asjaosalised ise suudaks ja tahaks analüüsida. Koeraomaniku arvamus on üheselt teada. Öeldakse ju, et õpi teiste vigadest. Nt. minu arust suurendab riski rohkem kui ühe koera kasutamine, samuti kui on peatavad koerad (seda teha püüdev koer kes ümber looma kargleb). Ei teagi kumb ohtlikum - kas tormavale ulukile ette "trügimine" või seisva uluki ümber karglev koer. Meie seltsis suutis peremees ise sarnase õnnetusega kunagi hakkama saada. Eriti laika on kuramuse kiire liikumisega ja üpris ootamatutes suundades. Selge ka see, et riskantsem on kui uluk ja koer mõõtmelt/ kõrguselt sarnased. Seega laika\siga. Ilmselt on laikaga põdrajahis tunduvalt harvemini õnnetusi juhtunud. Lisaks siis nähtavust halvendavad olud - rohi, põõsad, oksad, udu jne. Jutt optika minimal suurendusest või et lasen vaid siis kui koera optikas pole on minu jaoks väheväärtulised seisukohad suurendamaks ohutust. Nt. koera pidev nägemine on palju parem kui tema ootamatu sissesõitmine optikasse ootamatust suunast.
jyri

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas jyri »

Plaa plaa plaa teoooriaaa!
Asi lihtsamast lihtsam- hoia sõrm sirgena. kui mingigi kahtlus. Aga ei- jookstakse kütiliinist koera haukumise peale ajusse, nähes (näit) siga keerutavat laikat(sid), ütitatakse just seda siga lasta nägemata, et kari kõnnib teiselt poolt rahulikult üle. Nagu ütlesin- 9x ei juhtu midagi(kobinaga), 10x saab koer, juba oodatavalt, kuuli. Jne jne.
Kahjuks on liialt palju siginenud "spetsialiste", kes arvab ennast olema see ainuke laskja. Eriti kui siga teda ei näe sest ametis koertega. Sellistele on kama, on koerad või pole- tema PEAB pauku tegema :VS
Kui korra jahijuhatajana kutsusin sellise korrale, kuulsin vastuseks, et vene kroonu kord on üle, meil on "vabadus". Siit peale ei tahagi suurtes puntides jahti pidada. Sest ka inimese haavamist olen näinud rääkimata "kobinatest", kus seda ei toimunud. Ca. 3x minust kuul vähem kui 1 m kauguselt lennanud, "laul" siiani kõrvades. Siit ka lähenemine.
Kui su jutu järgi 2 laikat hoiavad looma paigal- ole MEES ja torka see siga ära. Mis sellest et kaalus sinuga samas kategoorias. Või lase tal minna ja ära inise et "lasta raske". Või küti siga ajavate koertega, mida sa siin propageerida üritad.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Koerte laskmise statistika ja teave jahis

Postitus Postitas kirp »

Hakkab juba arutluse moodi tulema. Soovitus kahtluse korral sõrm sirgeks jätta on igati õige - kahjuks ilma vastavasisulise analüüsita lihtsalt loosung ja "teooria". Igasugune relva kasutamine on potentsiaalselt ohtlik. Kus on siis see piir, kui palju riskida? Kas siis kui koer seast 5m kaugemal, 2m, 1m või 50 cm (tõin kaugused suvaliselt näitena), ees või taga, liikumise peal või mitte jne. Tahan siin öelda, et situatsioone on miljoneid ja õnnetusi hoiab ära otsustaja (relvamehe) kogemus, teadmised ohtlikest olukordadest, laskeoskus ja psüühika tasakaal. Arvestades sageli ajalimiidi piiratust (situatsioon võib hetkega muutuda), mis tõstab paratamatult vigade arvu (mitte kõige parema otsuse tegemist). Iga lasketrenni teinu teab kui koordineeritud (ja paljus automaatseks) treenitud peab olema hea lask ja lasketiirus pole koeri ja inimesi, kes ette jääks (kui instruktor vähegi tasemel on).

Minu arust väärib algatatud teema edasiarendamist. Pealkirja võiks ära muuta ja kuiva statistika asemel tegeleda süvaanalüüsiga. Hääl juhul kujuneb sellest välja:
1) analüüs tüüpsitutsioonidest kus õnnetused tekivad (õpi teiste mitte ainult oma kogemustest!)
2) analüüs, mida oleks teisiti saanud teha (ilmselt on lahendusi mitu)
3) eelnevast võiks välja kasvada reeglid ja soovitused (mida ei tohiks kunagi teha, mida teatud (tüüp)situatsioonides vältida.

Jyri kirjas on laikaomanikuna kaasjahimeestele mitu ette etteheidet. Üks, et tormatakse kütiliinilt koerale "appi". See on ka minu "praktikas" sageli nähtud tegevus (õnneks kyll mitte kordagi õnnetult lõppenud) ja vajaks selget analüüsi. Tiheda ja kindlalt fikseeritud kütiliini puhul vaat et muidu ei saagi - ilmselt teavad kõik, et laskekohast ei tohi jahi v. kütiliini juhataja loata lahkuda jne. Siiski leiab seajahis kasutamist ka nn. liikuv kytiliin, eriti olukorras kui mehi vähe ja sead liikvel. Seda soodustab elektroonika kasutamine. Hõigatakse, et ruttu nyyd sinna ette, kepsul kah sea-koera liikumine näha. Ja tormataksegi robinal kokku (halval juhul). Mis oleks lahendused sellisele käitumisele, mis tõstab ohuriski? Ära lõpetada? Siis jääks Jyri taolised koeraomanikud üksi jahti pidama. Jyri on leidnud lahenduseks, et käib vaid väikese usalduse võitnud seltskonnaga (ka lahendus). Mina eelistan laikadele teisi tõuge (ka minu vaba valik). Mis koera eest loom laskmisesse puutub, siis kunagine jahireegel kõlas - teise koera eest ulukit ei lasta! Selge, et yhisjahis kytiliinile tulev loom ei käiks ju selle reegli alla, kas enne või peale kytiliini peatatud loom käib? Minu seltsis kysitakse yldjuhul koeramehelt, kas minna appi. Sageli luba antakse, kui usaldatav kamraad ja koeramees selgelt järele ei jõua. See aga on vaid üks situatsioon miljonitest. Nii, et seltsimehed arutlegem! Ja see pole vaid sisutu teeeeoooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaa...........
Vasta