Mõtteid koertest ja rahast

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
antenn
Postitusi: 22
Liitunud: P Dets 28, 2003 11:04 pm

Postitus Postitas antenn »

Tahtsin siin ikka veidi selles osas vaielda, tavaliselt on need nii ölda paberitega koerad poole viletsama tervisega ja nõrgema olekuga kui paberiteta! mul on ikka paar kogemust ja see ju palju suurem kahju majanduslikult kui see paberite ja kallis koer ikka näitex põdra käest jalaga saab või siis kult ta purux tõmbab! mina olen küll seda meelt et peaasi et koer töötab, meile toodi ka mõned aastad tagasi saaremalt need paberitega koerad ja üx on neist ikka täiesti mõtetu koer ennem pigem ajab sul sea eest minema kui sinuni ajab, kui ta ültse ajab!
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Tavaliselt on jahikoera hind jahirelva hinnast ikka väiksem.Keegi ei lähe ju tuttava külasepa käest omale püssi tellima ja pärast politseisse relvapabereid ajama,et ehk tuleb odavam.Sama ka koeraga.Enne koera soetamist tuleb teha uurimistööd päris hoolega.Kuigi ka samast pesakonnas võib erineva jahimehehingega kutsikaid olla.Seaduse järgi on koer jahipidamisvahend,jahimehele sõber,elu- ja töökaaslane.Kui ma omale uut koera hakkasin otsima,arvestasin ca 6000 krooniga.Koera sain 3500-ga.Tervisekontrollid,vaktsiinid,toidud,mänguasjad jms. on ka natuke maksnud nii ,et mul on kuskil 8-10000-ne saksa jahiterjer.Ja ma ei nuta seda raha taga,sest selle pooleteise aastaga on ta mulle jahielamusi ja rõõmu rohkem kui ükski 50000-ne relv tagasi andnud.
Kasutaja avatar
Jahimehe naisuke
Postitusi: 50
Liitunud: R Dets 03, 2004 12:23 pm

Postitus Postitas Jahimehe naisuke »

to sooviku: :A
paremini poleks saanud ütleda :idea:
Teoorias tugev ;)
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Sooviku jutt kena lugeda jah ,aga kas ikka see paber peaks nii tähtis olema! Maksin ka kutsikast 5000 eeku ja muidugi on muud kulutused ka nagu Sooviku kirjutab,aga siia maani tast metsas tolku küll pole :cry: Tegemist Vene-eurooplasega.Teised kutsikad väidetavalt tõmbavad juba siga nagu midagi,minu oma on aga umbes selline-ei maksa minna torkima ,siga kole loom ,tuleb veel viimati kallale :wink: Küll olen teisega käinud sea-aias ja ka vigast siga jälitanud,siiani erilist huvi pole tal tekkinud!
Mina pooldaks küll sellist seadust mis võimaldab tõu tunnustega ja tublisti töötavale koerale saada pabereid mis võimaldaks jahti pidada. Tõu aretus muidugi teine teema! Ükski paber ei pane koera tööle ja vastupidi,see paberi värk rohkem inimese ego tõstmise ja äri tegemise eesmärgil! Ühest küljest tahavad oma osa lõigata tõuühingud ,kes pabereid väljastavad ja teisalt on "kutsika tootjad" huvitatud ,et ainult nende paberitega kaup pääseks turule! Olen nõus maksma ka poole suuremat hinda ,aga seda alles siis kui koer tõesti töötab! Ja mis vahet on kas hästi töötaval koeral on v ei ole laitmatut sugupuud ,ei tea sellest ei uluk ega koer !Naudinkut ja rahulolu pakkub ikkagi omanikule vaid hästi töötav koer ,olgu see siis kuulsast sugupuust või muidu talent :!:
Kivi kotti!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

koertest ja rahast

Postitus Postitas jorr »

Ütleks ka sõna sekka, sest olen eluaeg koeri pidanud.Praegu on meie pundil kolm suurte paberitega koera, kes näitusel kindlasti vähemalt hea hinde saaks aga kahjuks metsas pole neist mingit tolku.Üks laika kõlbaks kindlasti oravakoeraks sest neid ta haugub.Teistest pole sellekski asja.
Arvan, et niikaua kui näitusel aetakse taga väliseid tõutunnuseid ei muutu midagi paremaks, jahikoera peaks hindama ainult töökatsete alusel ja jätma need välised näitajad tahaplaanile. Praegu käib tõutunnustega lihtsalt äritegemine.Ei taha ütelda, et paberitega koerad kõik lurud on aga mingit kindlust see paber sulle küll ei anna.Tuleb üldiselt nii välja, et kutsikat ei maksa enne võtta, kui on vähemalt aastane ja selleks ajaks on ta ema kõrvalt algtöö kindlasti kätte õppinud kui ema töökoer on. Kui kellegil paberitega koer head tööd teeb, on mees õnnega koos ja võib rõõmu tunda nii koerast kui jahist, kuid see pole veel reegel.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Teema on küll"koer ja raha",mitte"koer ja dokument" aga eks paberidki nõua väljaminekuid.Põhiline argument küsimusele, miks kutsikatel pabereid ei ole on,et ah see läheb nii kalliks.Ema-isa passiga aga lapsed ilma.Segaverd koertega jahipidamine pole minu arust ka nüüd päris õige.Kuigi mõned neist on võib-olla väga head töökoerad.Eks ole sedagi kuulda olnud,kui mees räägib,et tema kaukaaslase ja hundi segu ajab kitse kuradi hästi.Selle koera kutsika saab kindlasti odavalt või päris muidu kätte.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

koertest ja rahast

Postitus Postitas jorr »

Ütleme siis otse, paberitega jahikoer maksab 3000---12000 kr ja ilma paberita 1000---2000 või kokkuleppel.Mitte koer ei maksa, vaid paber.Seda, et mõni omale kitse ajavat krantsi jahikoeraks ostab,ma hästi ei usu.Küsimus ehk selles, et kui mõni töötav jahikoer välise näitaja pärast paberit ei saa, ei ole ta sugugi kehvem medalikõlinaga koerast.Ja teisedki jahimehed on tema järglastest huvitatud, pealegi on hind teine.Kuid nagu Kultki ütles,õige koera eest on jahimees nõus ka rohkem maksma. Toonitan veel, jahikoer on töökoer, mitte rahategemisvahend.
noorus on ilus aeg
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ärme räägime nüüd mingitest ääärmustest ,jutt ikka jahikoertest.
Sõna "jahi" peeaks koera juures tema otstarbekuse juures kõik ütlema. Kui koeral ikka jahi instinkt puudub siis võib öelda ,et olen oma raha asjata kulutanud/petta saanud. Olen saanud küll koera"paketiga/lisavarustusega" -kuulus sugupuu,aga minule vajaminevat "lisavarustust" -jahiinstinkt puudub. Saan aru ,et eks ta üks loterii ole ja just seepärast arvangi,et koeral kellel on tõutunnused ja head tööomadused ,peaksid ikkagi jahikoera tunnistuse saama.Seda muidugi peale jahikatsete sooritamist!
Rahast veel nii palju -aastat kolm tagasi oli vene -laigulisel 12 kutsikat,neist ainult kolm isast.Enamasti emaste kutsikate lahtisaamisega tükk tegu.Hinnad olid sell ajal isane 3 tonni emane 1,5 tonni .Üks isane läks "alimentideks" ja kaks teist läksid ka kohe minema.Emastega aga jändasin sügiseni .Ja lõpuks sai teisi kingitud ja sümboolse tasu eest ära antud.Kui nüüd arvestada ,et tõuühingusse maksin dokumentide eest peaaegu 500 eeku kutsikas ,siis ise tulin ots -otsaga kokku(vaktsiinid,toit jne) .Küll aga teenis kena kopika ,pelgalt "paberitüki" väljakirjutamisega tõuühing. :wink: Pole siis imestada ,kui vajalikud ikka need paberid on :!:
Kivi kotti!
Buck
Postitusi: 214
Liitunud: N Okt 13, 2005 9:53 am

Postitus Postitas Buck »

Kult võttis nüüd asja väga ilusti kokku. Minu teada on isegi selline seos, et mida tihemini sa näitustel jõlgud koeraga, seda odavamaks see kenneli tasu läheb. Nii siis käiaksegi ainult näitustel oma koeraga ja "toodetakse" kutsikaid millel praktiline väärtus puudub (loe: koer ei tee tööd).
Oleks ju tore alternatiiv, kui koer vastab tõu kriteeriumitele, teeb oma katsed ja võib metsas jahil käia.
Mingisuguseid hübriide ja mitte jahikoeri metsas jooksmas ei taha ju keegi näha.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Postitus Postitas Joosep Käba »

Minu arvamist mööda siia üks väga paslik lugu. Kui ei sobi kustutage ära.
Mõni aasta tagasi müüs meitel eluaegne 70aastates koeramees oma mõneaastase lääne-siberlase. Koer saaanud näitustel välimiku eest kulda ja karda, millega kuulus nii lähemal kui kaugemal. Metsas teind aga kottigi. Algus mõtles, et annab ära. Siis sai idee kusagilt, oksjonile panna. Lõpus vist 3,5 sai kuna kuulus tegelane. Ise veel rääkis kaasa, et väga hea linnukoer on.
Pärast oma meestele ütles, **** oma 20 kana on vähemalt ära võtt!
Seda meenutatakse siiani.
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Tuli hea mõte (enda arust). Kutsika ostmisega peaks käima kaasas garantii. Maksad ostmisel pool koera rahast ja kui koer on saanud aastaseks ning hakkab tööle v. näitab vähemalt huvi üles, siis maksad teise poole kui ei siis lihtsalt seda raha ei maksa, sest koer ei vasta oma nõuetele.
Kas tuleb jaht???
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Härrased, kes teevad jahikoerte katseid??? Need inimesed on tavaliselt ka ise koerakasvatajad, mis te arvate et nad hakkavad enda alt oksa saagima või :D

Lugege mehed selle aasta esimest Jahimeest, seal on kirjutatud paar artiklit koerte jahikatsetest Õigemini on seal sellest muu info sees kirjutatud. asja tahetakse viia lihtsamaks, et pea iga koer ( kes on nn. töökoer) saaks töökatsed tehtud. Asja taustaks nii palju et kui koerale on ettenähtud töökatsed siis ilma neid sooritamata ei saa ta mingit tšempioni tiitlit ja nüüd vaadake kui palju on koeratõuge kes on nn. töökoerad, kui õigesti mäletan siis on vist isegi puudel jahikoer, kas ta just katseid peab tegema selles ma siiski kahtlen. Seega on paljud koertekasvatajad probleemi ees, et saaks oma kutsikaid paremini müüa siis peab olema vanematel korralikud tiitlid, et koer teeks praegustele nõuetele vastavad katsed ära tuleb temaga päris palju tööd teha ja suht pikka aega. Kui sul on aga koeri palju, siis sa ei saa pühenduda ainult 1 ..2 koerale kuna sel juhul tootlikkus kannataks. Sellest tingtul soovivad nad et kas katsete nõue kaotataks või lihtsustataks oluliselt praegust katsete korda. Sellise juhul oleks kasvatajatel lihtne saada suurele hulgale koertele katsed tehtud ning saaks kusikaid müüa a'la vanemad balti tšempionid.
Eriti karjuv on see probleem linnukoerte puhul kuna nad on praegu populaarsed inimeste hulgas ja kui on nõudlust siis on ka äril jumet. Kas hagija kutsika kasvatamine, registrerimine jms. on kordades odavam kui nt. Iiri setteri kutsika. Ma kipun arvama et see on samas suurusjärgus, aga vaadake kutsikate hinnavahet.
Jahimeeste õnneks ei ole laikad veel muutunud "popiks ja noortepäraseks" ja seega ei ole nendel koertetõul sellist pressi peal.

Mis puutub paberitesse siis puhtatõulisel koral peavad olema paberid, selles olen päris kindel, Muidu võib juhtuda et ostad laika kutsika ja pärast saad taksi ja laika ristsugutise :D Ainus küsimus on miks ainult kenneliit sellega tegeleb, miks ei võiks eesti jahikoerte ühing tegeleda jahikoerte dokumentatsiooniga?
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Postitus Postitas kakuke »

Hehh Jahimees, see asi ei hakka kindlasti nii tööle. Igaüks hakkab siis väitma, et tema koer ei tööta ja suurt suve sellega ei saavuta. Kuldil oli väga hea mõte, et kuidas sikud sokkudest eristada, et on jahikoerad jahikoerapassiga, kes saavad selle töö alusel ja ülejäänud koerad (puhtalt näitusekoerad ja kes iganes). Siis toimiks aretus ka reaalse metsas töö tegemise suunas, mitte pelgalt selle, et kellel välimus kenam ja kenamad sitsid, satsid, lokid. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

kakuke kirjutas:Hehh Jahimees, see asi ei hakka kindlasti nii tööle. Igaüks hakkab siis väitma, et tema koer ei tööta ja suurt suve sellega ei saavuta.


See oli ainult mõte, selge see, et see nii toimima ei hakka.
Kas tuleb jaht???
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Paraku ei anna puhtad paberid ka alati soovitud tulemust. Meie seltsis kaks noort lääne-siberlast, pisut üle aasta vanad, ühest pesakonnast õde-vend, Paul Haljase käest soetatud. Isasest on juba praeguseks saanud üks meie seltsi põhiline töökoer, ajab väga hästi põtra, siga, verejälge :A Emasel paraku jahiinstinkt puudub, isegi vennaga koos metsas mütates ei näita üles huvi ulukite vastu, tiirutab ajumeeste läheduses, vennale appi ei lähe, kui see loomaga vähe eemal madistab :( Loodame veel, et ehk emasel tekib huvi töötegemise vastu hiljem, vend ju heaks eeskujuks kõrval. Eks aeg näitab...
Omale sõpra, jahikaaslast kasvatades on palju huvitavam tegelda koeraga kutsikaeast alates, ta ju pereliige. Nagu väike laps oma rõõmude ja muredega. Aga jahiinstinkt tuleb kaasa geenidega, kasvatusega suunad seda omale sobivas suunas. Kas koer reaalselt tööle hakkab, selgub paraku alles aasta-kahe jooksul.
Seetõttu kaldun arvama, et kindlama tulemuse saab ostes noore (aastase), juba töötava ja esmased katsed läbinud koera.
Omal olnud isaga vene-eurooplane 80-tel ja lääne-siberlane 90-tel, nii et pisut laikadega ka kokku puutunud. Mõlemad koerad õnneks tegid tööd.
Vasta