Verejäljele õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
exec
Postitusi: 25
Liitunud: E Dets 12, 2005 10:26 am

Verejäljele õpetamine

Postitus Postitas exec »

Kas keegi oskaks juhendada, kuidas õpetada koera verejäljele?
Pikk
Postitusi: 375
Liitunud: K Mai 26, 2004 4:35 pm

Postitus Postitas Pikk »

Mis seal keerulist ikka, teed raja ette ( alguses ikka lihtsama ja rohke verega) ja lõppu siis maius, ( topist et vaevalt kohe võtta on) Üldiselt tundub et jäljeajamist on lihtsam õpetada kui saaklooma peale haukumist.
kui alguses haugubki siis päris varsti saab selgeks et mis sa selle laiba peale ikka lõugad :D .

Mis tõugu koeraga tegemist on :?:
Ka halb kogemus on kogemus!!!!!
Kellamees
Postitusi: 161
Liitunud: K Mär 23, 2005 2:54 pm

Postitus Postitas Kellamees »

Sama jama minu taksiga. Verejälge ajab aga haukuma vabatahtlikult ei hakka. Siit endale kogemus: järgmise koera õpetan enne haukuma surnud loomale ja siis alles jälge ajama+haukuma. Ja sööki lõppu ei pane, muidu hakkabki arvama, et mis jälje lõpus see tema oma.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Kuidas sa õpetad koera laiba peale haukuma?Minu sakslane haugub käskluse"hääl"peale,kui loom veel liigutab on ka kisa taevani,ajades samuti.Surnud uluki juures käiakse ära,nuusutatakse üle ja ilma ühegi hääleta minnakse järgmist otsima.
exec
Postitusi: 25
Liitunud: E Dets 12, 2005 10:26 am

Postitus Postitas exec »

Aga kas ma pean peale raja tegemist natuke ootama ka, et mu lõhn ära kaoks? Ja kui pikk peaks see rada olema? Ja ega ei peaks õpetama rihma otsas? Aga muidu ta haugub küll maas olevale loomale.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

verejälje õpetus koerale

Postitus Postitas jorr »

Sooviku, kardan,et oled koera"üle" õpetanud et aint käsu peale teeb häält.Aga kas sa laiba juure koera õrritanud oled,näiteks laipa liigutades?Mõni koer läheb siis eriti tigedaks.
Õpetada jahikoerale mingit istinkti eriti ei saa,saab aint olemasolevat treenida ja süvendada.
Soovitaks verejälge kahekesi harjutada ja esialgu just tühja kõhuga koera treenides.Paned midagi verist nööri otsa kepi külge ja hoides keppi mitte taga vaid küljel,et jälg oleks sinust kaugemal, vead jälje maha nii,et koer ei näe ning lõpus peidad ka ennast sinna ära ning abiline laseb koera lahti sind otsima.Selliselt just kutsikast peast ja algul lihtsalt mingit sööta kasutades nagu vorst vms ja hiljem verelugu.Kahekesi sellepärast veel, et saad abilisega tegevust vahetada algul tema hoiab koera ja otsib ning hiljem sina.
noorus on ilus aeg
exec
Postitusi: 25
Liitunud: E Dets 12, 2005 10:26 am

Postitus Postitas exec »

aga kui ma tahaksin üksi koos koeraga õpetamas käia, kas siis jätan koera niikauaks outosse, koer on ise juba 5 a.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

exec kirjutas:Aga kas ma pean peale raja tegemist natuke ootama ka, et mu lõhn ära kaoks? Ja kui pikk peaks see rada olema? Ja ega ei peaks õpetama rihma otsas? Aga muidu ta haugub küll maas olevale loomale.


Oleneb mis on verejälje õpetamise eesmärk. Kui eesmärgiks on teha ära verejäljekatse, siis võib seda teha nii lõastatud koeraga kui lõastamata. Silmas tuleb pidada seda, et katsel ei veeta mööda maad loomanahka või korjust, vaid ainult piserdatakse verd. Seega ainult vererada.

Kui aga eesmärgiks on niisama koerale tegevust anda ja jahi jaoks treenida ja kui koera tõug selleks sobib, siis võiks algul treenida rihma otsas ja hiljem minna üle vabale otsingule. Algul rihma otsas selletõttu, et koerale jälje ajamine selgeks saaks - muidu, lahtiselt joostes kipub mõnel koeral liigse agaruse tõttu kohe palju jäljekaotusi tulema ja treening saab häiritud.

Oma lõhna või ükskõik kelle lõhna hajumist verejälje kõrvalt on kasulik oodata küll. Samuti on kasulik oodata (algul vähem, hiljem rohkem) vere enda lõhna hajumist. Liiga värskel jäljel on lõhn nii maas, õhus, rohulehtedel jms ning koer on tihtipeale jäljel rohkem hajevil. Katsel on jälje vanuseks umbes 3 tundi, nii et arvesta sellega. Mõni koer muidugi võtab värsket jälge paremini, mõni jälle veidi seisnud jälge. Mõne koera ajab kohutavalt segadusse, kui peremehe lõhn jälje kõrval on, nende jaoks on kasulik leida võimalikult võõras inimene rada maha panema.

BM
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Jorr,ma ei usu,et ma oma koera üle olen õpetanud.Ta haugub ka ilma käsuta,ainult surnud loom teda ei huvita.Proovitud on sakutamist-raputamist ja ka ette haukumist :D .Paela otsas viib verejälge mööda lastud loomani ilusti.Samas,kui nii võtta,väga tark koer,mis selle surnu rahu ikka segada.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

Postitus Postitas bighornet »

[quote="baddmann"]

Oleneb mis on verejälje õpetamise eesmärk. Kui eesmärgiks on teha ära verejäljekatse, siis võib seda teha nii lõastatud koeraga kui lõastamata. Silmas tuleb pidada seda, et katsel ei veeta mööda maad loomanahka või korjust, vaid ainult piserdatakse verd. Seega ainult vererada.

Mul tekkis seda lõiku lugedes üks kiuslik küsimus..., et kas selliselt "ainult verele" õpetatud ja sertifitseeritud kuts, kes lõppeks papperi saab, mitte poole töö tegija verejälje peale pole. See tähendab, et kui jälg algab ikka verega ja (no näituseks see rasvane sigudik) kellel vrerida vaikselt hoopis lõpeb, kas siis see kuts edasi jälge üldse ajabki :?:
Verd ja verelõhna ju pole ja muu "lojusehais" teda ju ei morjenda!

Mina seostaks seda asja kuidagi kompleksemalt. Mida teied arvavad?
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Väga õige ja loogiline küsimus! Kuna verejäljekatsete läbiviimise ja selleks vajalike juhendite kinnitamisega tegeleb Eesti Jahikoerte Tõuühing, siis oleks õigem adresseerida küsimus nendele. Kuskil on verejäljekatse juhend ka avaldatud, aga kas see ka ametlikult kinnitatud versioon on, ei ole õrna aimugi. See MTÜ tundub et ei hiilga just avatuse ja läbipaistvusega.

Samas on võimalik välja tuua ka täiesti teistpidine ja samuti õige loogiline mõttekäik: et tagada seda, et koer tõepoolest ainult VEREjälge ajab, ongi selline, ainult verelõhnale õpetamine ja katsetamine mõeldud. Ju see vist peaks võimalikult välistama ristuvate sama liiki ulukite jälgede vahetamist, kus verd valatud pole.

BM
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

Jälitamisel hoia koer rihma otsas (kui jälg endale nähtav pole rihm ilmtingimata vajalik) ja kui uluk leitud anna hääle käsk surnud looma juures. Kui annab hääle, siis kiita. Nii umbes 3-4 korral ja hiljem asi koerale selge ning võid lasta ilma rihmata otsida. Unustamisel korrata. Sisuliselt sarnane õpetus, nagu püstkõrvade trenn nugistele.
Kasutaja avatar
Patterdale
Postitusi: 195
Liitunud: L Nov 06, 2004 12:32 pm

Postitus Postitas Patterdale »

Ax1600 il on õigus,mina olen oma terrierit nii õpetanud surnud looma mõne korra ikka haugub,mida suurem loom seda rohkem haugub(siga põder)kitse võtab kaelast ja hakkab murdma kui ma lähedale juhtun teeb paar korda
häält.
Haavatud kitse jälitas mööda verejälge 400m umbes mina ei näinud tilkagi verd.
Dog and man are truely partners in the hunt.
exec
Postitusi: 25
Liitunud: E Dets 12, 2005 10:26 am

Postitus Postitas exec »

Ma tahaksin teda õpetada niisama metsas käimiseks, mitte katsete pärast.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Nagu ma aru sain,et siis jahi pidamiseks metsas mitte katsete jaoks.Siin oleneb palju koeratõust ja sinu koera sugupuust.Kutsikaga asi lihtsam aga kui vanem koer ja õpetamata siis näed ikka vaeva palju, eriti kui sugupuu vilets aga see pole reegel,mõni krants teeb ka head tööd metsas.Vanem koer näitab ka võrdlemisi kohe välja mis teeb ja kui toorest liha sööb siis see verejälje õpetamine lihtsam aga käsklused tuleks ikka kutsikast peast selgeks saada.
noorus on ilus aeg
Vasta