Vaja praktilist õpetust ja treeningut koerale koprajahiks

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Vaja praktilist õpetust ja treeningut koerale koprajahiks

Postitus Postitas Feen »

Olukord siis selline, kus mul on natuke alla aasta vana taks. Uru teema on selline, et kuiva maa urgudes käib, kährikut pidas oma tund. Kopraga on olukord selline, et kui on lastud loom, või elus, aga pole urus, siis on haukumist ja kakkumist küll. (öeldakse küll, et alla aasta vara, aga hetkel oleks päris hea kui mingi koer asjaga tegeleks ja tema tutvuks).

Leidsin maadelt sellise koha, kus oli tammi lammutamiseks ja vee alandamiseks vajalik aeg u tund. Üsna paar aastat vana pesakuhil, toiduvarud suured. Kõik oli kena kuni koeral tuli urhu minna. Esimene kord läks mingi peeter edasi, siis solistas natuke ja tuli tagasi. Võtsime pesa pealt lahti, koer urgu minna ei tahtnud. Julgustamise peale saime ta urgu, nuuskis natuke, ots ümber, tagasi. Hakkasime auku laiendama ja Mosse hirmutas ühe koprapoja välja (ta ongi nii hirmus mees, et isegi koprad kardavad teda). Selle saime kaldasse ja Tobi kakles temaga natukene, mõlemad said hammast tunda. Kopra lõpetasin ära, koer haukus veel mõnda aega, siis kopra juurest ära ja uuesti uruga tutvuma.. olukord endine, ei lähe sisse. Paar auku olid pärast suht laiad, avarad... koer sai urgu tõstetud... seisis seal, nuuskis, vedas keha pikaks, tagajalad paigal, aga siis keeras otsa ringi ning tegi nägu, et tema edasi ei lähe.

Vaja oleks siis kedagi, kellel viitsimist ja aega natukene abistavat kätt pakkuda. St, koera, kes on kogenud kobraste teemal, lisaks omaks vajalikku varustust (u nagu foorumlaste koprajahis).
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Patterdale
Postitusi: 195
Liitunud: L Nov 06, 2004 12:32 pm

Postitus Postitas Patterdale »

Ma põhimõtteliselt igast urujahist huvitatud,Feen ära kiirusta ma olen mitu korda kirjutanud(koera ei saa ära rikkuda kui vähe hiljem alustad jahiga,palju on heade eeldustega koeri rikkutud liiga varajase jahiga)
Dog and man are truely partners in the hunt.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Postitus Postitas sooviku »

Täpselt!Ära rikud koera,kui nii noorelt nii palju temalt nõuad.Pärast on sul nagu Kivisaare taks,magab teki all ja kardab kõike.
bighornet
Postitusi: 414
Liitunud: P Jaan 30, 2005 6:16 pm

taks

Postitus Postitas bighornet »

Lihtsalt repliik mõtiskluseks.
Takside tööspetsiifikast ei tea ma peensusi, kuid näiteks suudab vana kobras kuival maal öösel plindrisse sattudes ennast kaitstes noorel hundil esikäpaluu hoobilt poolitada!
Ei kujuta ette, mida noor taks urus vastakuti olles suudab? Taganemisvõimalus ju piiratud. :?
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

Selleks olekski vaja sellist oskajamat koera, kes asja ette näitaks. Ja siis jääks aastake koerale seedimiseks. Vahepeal tegutseks kährikuga, sel teemal ta siiani hästi hakkama saanud, ning probleemiks on pigem metsas see, et ta urgu ei läheks. Ega ma teda muidu poleks julgenud kopra teemal katsetada, aga kähriku teemal hoidis ta üsna turvalist distantsi... u pool meetrit ja ei kippunud teisele kallale.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

Kuhilik arvatavasti 2 korruseline (teine korrus normaalse vee taseme juures vee all) st. elavad kõrgemal ja alla pääseb ainult läbi vee luku (reeglina ikka vett nii alla ei saa et 2 korruse lukk lahti läheks). Pilt näeb siis järgmine välja: lased koera urgu, kuuled sigimist-sagimist ja solinat ning siis vaikus. Tüki aja pärast koer väljas. Võid uuesti alla saata kuid tuleb petaselt jälle välja. :D tunne et koprad kui maa alla vajunud. Kui läbi lae kaevata ei viitsi pane kuhil kinni ja ürita järgmine kord uuesti. Arvesta et kui vesi liiast palju maha lastud läheb kobras pigem koeraga kontakti kui kuivale maale välja tuleb. Siis vigastused karmid.
Järgmine kord võid proovida järgmist taktikat:
1. Lase koer kuhilikku
2. Vaata kuhu varjeurgu (kaldas) kobras läheb, kui ei saa aru pole hullu
3. Lase vesi alla
4. Otsi varjeurud ja lase koer kalda pealt auku kaevates sisse.

Arvesta:
1. Kobras tuleb alati suure vee korral välja
2. Muidu arg loom, kuid tupikkusse ajada ei soovita, jääd halvimal juhul penist ilma
3. Mõni taks ei soovigi kobrast kuhilikust võtta, samas muudel tingimustel on tõsine tegija. Kuhilik siiski võõra maa.
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Postitus Postitas Ax1600 »

kui ikkagi soovid taksi abiks siis priva ja küll kuidagi ikka kokkuleppele saame
Kasutaja avatar
Jahimees
Postitusi: 416
Liitunud: N Okt 16, 2003 12:49 pm

Postitus Postitas Jahimees »

Mul on endal taks, 3 aastane. Esimesel aastal oli sama seis, et läks urgu ja kui seal oli loom sees siis justkui kartis edasi minna. Haukus uru äärepeal ja kraapis. Teiste koertega keeldus koostööd tegemast, istus enda juures ja hiljem valvas saaki kui midagi oli. Mida aeg edasi seda julgemaks läks ja nüüd lase ainult minna. Feen ära nõua aastaselt koeralt liiga palju, käi temaga ja julgus tuleb ajapikku. Muidu hirmutad ära ja pärast ei tee sedagi mida ta hetkel sul teeb.
Kas tuleb jaht???
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Postitus Postitas Eik »

Mul sama asi, et koer hakkas normaalselt urus tööle alles 1,5 aastaselt. Mõni koer on lihtsalt andekam ja teine mitte, mind ehmatati ka kunagi ära kui koera võtsin, et kui 6 kuuselt tööle ei hakka siis jama.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Postitus Postitas Feen »

No, tegelikult ma ei nõuagi temalt nii palju. Siiani on asi käinud järk-järgult. Foorumlaste urujahis tutvumine. Nädalake hiljem läks juba ise kährikuga urgu (kähriku teemat talle tutvustatud ja ning nende peal natuke trenni tehtud), selle saime kätte. Kuna ta kopra teema siiani ka huvi tundnud ning usinasti ringi solberdanud, siis mõtlesingi, et lihtne koht, proovin asja. Ja kuna ta seal ei tegutsenud, siis mõtlesin, et oleks hea 1 jaht, kus ta saaks asja uudistada ning seejärel ootaks ka kuni järgmine urujahi hooaeg saabub. Selleks ajaks vanust topelt juures.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Kopra ja mägra jaoks on ta sul veidi noor jah aga kuna huvi on,siis arvan,et asja temast kindlasti saab.Ära aint lase praegu urus haiget saada,võib tekkida urukartus.Küll jõuad,koeraga(ja noore naisega) pead kannatlik olema.
noorus on ilus aeg
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Postitus Postitas Pauli »

Olukord oli järgmine (peamiselt Ax1600 asjalike märkuste vastuseks): vesi langes peale tammi lõhkumist nii madalale, et pesast väljuvad urusuud tulid nähtavale (paar tk jäi lausa kuivale). Feen lasi koera urgu, see nuuskis veidi ja tuli tagasi, järeldus: vesilukk. Siis võtsime selle käigu pealt lahti, et koera sisse lasta, labidaga auku laiendades (koer ei tahtnud muidu minna)ujus naaberaugust kobras välja: edasi Feen kirjeldas. Siis sai pesa ülemisele korrusele ka üks auk tehtud, koer käis sees ära ja tuli tagasi (nagu Feen juba rääkis). Kuna tegemist on suhteliselt vana, aga hiljuti uuesti asustatud pesaga, siis võib seal koguni kolm korrust olla ja käigud pesa alt ka kuiva maa suunas minna (selline tagantjäreletarkus).
salix
Postitusi: 10
Liitunud: E Aug 22, 2005 6:29 pm

Postitus Postitas salix »

mul taks täpselt aastane sai ka katsetatud kähriku peal näitasime augu ette , käis ja patseeris ymber aukude kuid ei midagi umbes 20 min koeral julguse kogumist käis kaks korda urus ära ja tuli välja n.n tyhjade kätega . mõtlesime et urg tyhi pole seal kedagi kuid taks pani uuest alla ja läks mölluks oli kõva aukumine ja kahe kähriku mölin madinat oli kõvasti umbes tund kui koer välja tuli . saatsime uuesti alla kuid ei midagi vaikus ja nii kolmel korral välja nad ei jooksund ja olid ilmselt all. on varjant kas ta nyyd murdis nad maha siinna alla või lollitasid kährikud ta ära. momendil ei olnud meil labidat ega muud sellist kaasas kuid see nädal peab minema lahti kangutama uru. see oli taksi esimene tõsisem uru jaht koprale ei julge veel peale lasta las omandab veel kogemust kuival maal.
Kasutaja avatar
Patterdale
Postitusi: 195
Liitunud: L Nov 06, 2004 12:32 pm

Postitus Postitas Patterdale »

Ma arvan et kährikud peitsid ennast mõnda raskemasse uruossa ära,
noore koeraga juhtub sageli,ega seal muud pole kui kogemusi vaja
esimeseks korraks tunnist all rohkem kui küll.
Dog and man are truely partners in the hunt.
salix
Postitusi: 10
Liitunud: E Aug 22, 2005 6:29 pm

Postitus Postitas salix »

Uurisin koertekoja foorumist treenimise kohta. Tuleb välja, et Jõgeval on võimalus olemas , tehisurg rebasega. Nädalavahetustel saab katsetada ühe treeningu hind 100 eeki.
Kuid kas kährikud jäid ellu või mitte saab teada jälgedest ma loodan.
Vasta