Taks

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
metsas
Postitusi: 50
Liitunud: P Mai 16, 2004 6:44 pm

Taks

Postitus Postitas metsas »

Postitatud: Sun Feb 13, 2005 2:48 pm Teema: mure taksiga

--------------------------------------------------------------------------------

Mul on pooleaastane siledakarvaline taks. Eesmärgiga mitte ainult urujahti pidada. Kuid metsas olles ajab järjekindlalt ainult kitse jälge. On see taksi kohta tüüpiline? Mida teha?

Nüüd siis paar aastat möödaläind ja jahipäevi (taksiga)kogunend juba üksjagu, mida öelda, superkoer teisiti ei oskagi kommenteerida. Kitsega on asi lihtne keelad või mitte ajab igaljuhul ainult lühidalt umbes 5 min.
Kuid hoopis teine teema on siga ja põder. Tema eest lastud põtru ja sigu on kogunend juba üksjagu. Pool tundi seisvat põtra haukuda pole mingi probleem, kuna koer on väike siis loomad teda eriti ei karda ning põgenevad aeglaselt andes kütile võimaluse ligi hiilida. Talvel sügavama lumega seajahil peab andma muidugi puhkepäeva. Õnneks pole ta ka väga agressiivne metsas, hoiab seaga teatud distantsi ,eriti emisega ja suuremate isenditega ju on tunda saand. Kuid lärmi teeb mitme mehe eest. Soovitan teistelegi kellel koerapidamine plaanis võtta just taks.
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Silekarvaline taks on ka minu arust just see õige koer mis iga liigutuse jaoks kõlbab.Olen näimud taksi ka vees linnujahti tegevat.Ka hea teda autoga vedada ja isegi toas pidada.
noorus on ilus aeg
T&T
Postitusi: 1
Liitunud: P Mär 30, 2008 10:55 am

Re: Taks

Postitus Postitas T&T »

Tervitus

Siiani on olnud kokkupuuted ainult laikadega. Aga hetkel ei oma sellist aega ega aeda, et laikaga tegeleda. Pärast pikka arutelu olen saanud siseministri nõusoleku taksi hankimiseks. Olen netist otsinud eestikeelset infot, aga jahimeeste teemalist vähe. On tekkinud mõned küsimesed ja mured. Äkki oskate aidata!

Nagu olen aru saanud, siis siledakarvalist taksi peetakse suurema jahiinstiktiga kui teisi?
Laikadel on äärimiselt tähtsdad, jahi mõttes, koera vanemad. Taksidel vist liigi haiguste mõttes vanemad tähtsad, aga kuidas on metsas tööle hakkamisega?
Taksid pidavat olema raske iseloomuga, kuidas nad väikeste lastega läbi saavad?
Orienteeruvat hinda võiks ka keegi hinnata.
Viimane ja üks tähtsamaid, nii aprillis, mais, juunis teate äkki head peaskonda tulemas.

Taavi
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Taks

Postitus Postitas Feen »

T&T kirjutas:Tervitus

Nagu olen aru saanud, siis siledakarvalist taksi peetakse suurema jahiinstiktiga kui teisi?
Laikadel on äärimiselt tähtsdad, jahi mõttes, koera vanemad. Taksidel vist liigi haiguste mõttes vanemad tähtsad, aga kuidas on metsas tööle hakkamisega?
Taksid pidavat olema raske iseloomuga, kuidas nad väikeste lastega läbi saavad?
Orienteeruvat hinda võiks ka keegi hinnata.
Viimane ja üks tähtsamaid, nii aprillis, mais, juunis teate äkki head peaskonda tulemas.

Taavi


Endal saab taks varsti kaheseks. Võtsin ta suht kindla eesmärgiga urujahti teha, seda eesmärki hästi täitnud, lisaks haavatud või kadunud loomi otsinud päris mitu üles (pimedas ikka juhtub). Kitse ajab väga hea meelega, harjutasin verejälge kitse teemal (tegelikult sokujahis), oli lihtsalt paras aeg, et midagi jahi teeal õpetama hakata. Juhtus aga nii, et koer sai haavatud sokku metsas veel taga ajada, sellel jalast kinni ja nii ma soku kätte sain. Kitse ajamata ei jäta, kui vaja, siis tundide kaupa. Nii, et kui seajaht eesmärgiks, siis suvisesse seajahti kaasa. Kui jaht lheb lörri, siis läheb (koer kärsitu, kipub niutsuma, ei oska veel hiilida või varitseda), aga jääb kitse jant ära ja siga võetakse tõsisema ulukina. Ise olen hiilimisjahis, koeraga, lasknud 2 kobrast ning kütiliinis olles (koer kõrval) ka sea.

Taksid ja tööle hakkamine... see sõltub juba sellest, mis kujul jahid kujunevad, kas on eeskuju, kuidas on iseloom (minu ja Olgerdi taksid nt päris erineva iseloomu ja töö käitumisega, aga väga hea kooslus erinevateks olukordadeks). Mitte töötavat taksi annab otsida, vähemalt ise pole avastanud... urujahi korraldajad skavad vast paremini öelda, kuidas sellega lood. Verejälje peal tuleb järjekindlalt tööd teha.

Üldse, kangekaelsus ja isemõtlemine on taksil lahutamatud osad, algselt tuli iga paari päeva tagant kõik asjad uuesti selgeks teha. Enamasti oli näha, et koer oskab, aga lihtsalt ei taha teha, nüüd enam nii palju probleeme sellega pole (kuigi, kurt võib ta igal ajal olla). Päris tihti kehtib reegel, et mõistus tuleb taksil tagumikust vahepeal ülesse poole aidata, muidu istutakse väga pähe ära ja siis tee ise kui tahad. Jahis aga pigem tuleb tagasi hoida koera.

Kui urujahti tegema hakkad, siis on hea mingi puurirottide peal nt õpetada käsu peale puurist eemale tulemist, teinekord päris hea kui koer hasardis, aga vaja ära minna (nt tegemist mägraga, mägra tabamine pole plaanis, või mingi kiire toimetus tekib äkitselt vahele), või siis on juba olukord, kus koer omale ette jääb looma välja võtmisel (ka suht mõistlik tegevus, et kui loom on urus omal tabatav, siis koer välja, neid haavasid saab ta urust niigi palju).

Laste teemal, siin kuulnud taksidest, kes ei jäta juhust laste näksamiseks, kui keegi ei näe. Hästi oluline, et lapsed kakkuma ei kipuks ja koerale liiga tegema, et koer peaks enda kaitseks asja katsetama (laps ei suuda ennast pärast näksamist maksma panna ning koer hakkabki salaja neid näksama). Enamasti on aga taksed väga lapsesõbralikud, jama see, et laps tundub paras jublakas olevat, kelle najale ennast ajada ning jõnksutama hakata, seda tuleb ise pidevalt jälgida.

Ja siis üldse hammustamisest, see tuleb kutsikana juba selgeks teha, et inimesi ei hammustata Mul ka kunagi proovis, rohkem pole ühtegi inimest ei näksanud ega hambaid näidanud, vabalt saan arsti juures käia, süste kannatab hästi jms kah, lapsed suudavad ka koera pigem voodi alla ajada kui koer näksama kipuks.

Nüüd siis pesakonnast, Elmar Lurichilt sain enda koera. Hinnaga võiks arvestada vähemalt 4000 krooni kandis (võimalik, et muu kallinemisega koera hind a tõusnud). Kui tal järglased samast liinist, siis soovitan igal juhul (loodetavasti saab Elmar ennast siia ära regada ja ta saab ise infot anda, kas parajasti miskit tulemas). Selle liini koerad on jahil siiani hea mulje jätnud, ja mis seal salata, näituselt on 1 sert + 2 teist kohta olemas, tahaks CH tiitli kätte saada ning see ei tundu üldse võimatu. Vast saan ennast kokku võtta ja ajad sobima ning urukatse ka tehtud, sel teemal aga loodan päris palju (loom leitakse kiirelt, haugutakse nii nagu vaja ja käsu peale, vahel läheb natuke aega või on valjemat häält vaja teha, tullakse urust välja. Mis sa hing veel tahta oskad.

Ise võtaks ka sel aastal teise juurde, aga siseministeerium lükkas plaani tagasi :) (1 tuba, kass ja koer, üks lisategelane oleks hetkel liiast).

Ja taksi pidamise kohta on üks põlvama mees hästi öelnud, "Taks on üks siga, aga ilma temata ka ei saa". U selline see taksi pidamine välja näeb.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
kärss
Postitusi: 109
Liitunud: T Dets 04, 2007 1:58 pm

Re: Taks

Postitus Postitas kärss »

Olen ka sellist ütlust kuulnud -" Taks peab olema, muu koer võib olla". Kuna omal ka teine taks ja olen selle ütlusega igati nõus.
metsas on mõnus
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Taks

Postitus Postitas tony »

See nüüd küll paika ei pea,et siledal suurem jahiinstinkt on kui teistel.Omal oli karmikarvaline aga kahjuks sai ta hukka.Oleksin nõus ikka päris palju maksma kui ainult sellise veel saaks.
Üldiselt kui vanemad ikka töötavad,siis reeglina hakkavad ka kutsikad tööle ,vaja nendega ainult metsas käia.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Taks

Postitus Postitas Feen »

Seda punkti ei vaadanud tõesti. Ei ole suurt vahet, neid töötavaid takse on igasuguseid, mõnes mõttes karmikud ja pikakarvalised vaat et usinamad. Jama see, et koprajahis, külmal ajal, kipub karv jäätuma, sulaga kleepub lumi karvadesse jm jama, kirpudel ka parem varjuda, kui tõrjevahendi mõju lõppema hakkab.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Taks

Postitus Postitas jorr »

Jah,see taks,see ikka jahimehele igas kohas töökoer,aint vaja seda,et vanemad oleksid töökoerad ja eks koeraga ole nagu naisega,kuidas sattub?Ise olen pidanud nii siledakarvalist,karmikarvalist kui ka pikakarvalist ja neist on minu jaoks tähtsad just sile ja karmikarvaline.Feen on siin hästi välja toonud just sileda head ja vead aga arvan,et kahte ühesuguse iseloomuga koera pole(nagu inimestki) veel tehtud.Pikakarvalisel just see viga oli minu jaoks kõige halvem,et karv pikk, talvel võtab hästi lund külge ja koera liikudes sulab kohati keha soojusest lumetükke täis.Eriti kõhualune ja kui vaja autosse tulla siis ikka kõike lund kätte naljalt ei saa.Teine asi taksiga üldse on see,et lumega ja sügava lumega ta kaugele ei lähe,väsib ja siis seljakotis vaja tassida.Kui on tänavuse talvega tegemist,siis jama pole,muidu aga lumes sumades küll.Looma ajab tavaliselt igat(kitse kindlasti) ja mõni ka lastud linnud kokku korjab ning kui hästi õpetad siis tantsib ja lööd trummi ka(nagu toots ütles) :D. Iseloomult muidugi erinevad aga (feenil hästi välja toodud) kangekaelne on üks märksõna küll,lastega sobimine on iseloomu viga või siis laste viga(on kutsikale liiga teinud).Siiski,kui on tahtmine väiksemat kasvu jahikoer võtta siis soovitaks terjerit vaadata(neid mitut liiki).Lumega liigub paremini,jahiomadused samad ehk isegi paremad kui taksil ja jõud suurem.Hind muidugi kokkuleppe asi,ise sain vene ajal kõige odavamalt karmikarvalise terjeri pudeli ja viie rubla eest.Siin foorumis mitmel mehel terjer ka olemas.
noorus on ilus aeg
eedi
Postitusi: 82
Liitunud: N Mär 29, 2007 6:08 pm

Re: Taks

Postitus Postitas eedi »

Ega Feeni ja Jorri jutule suurt midagi lisada pole,põhiline on öeldud.Mul on olnud 2 taksi, mõlemad pikakarvalised. Esimene oli must, praegune on punane. Arvan ,et pikakarvaline on universaalsem,veest pardi toomine pole probleem.Aretamise juures kasutati spanjeleid,nii ongi ta veelembesem teistest taksidest. Sõber lastele ka kindlasti, kui haiget ei tehta ja kui tehti,siis mälu on tal hea.Toaspidamiseks ka igati sobiv-taksid on üks vähesied tõuge , kellel puudub nn koerahais.Märg kasukas siiski eritab iseloomulikku lõhna.Mu esimene taks oli väga hea-ajas ka jänesele ringi peale.Kleepuv lumi on probleem sula lume korral.Inimlembesemat koera annab otsida ja siit koorub välja üks häda-kui üksi koju jätsin,siis väga tihti oli näritud susse, kingi nii et tükid taga. Pidi olema stressis!Praegune koer on kodus koos vana inimesega ja ei ole veel midagi purenud .
Veel soovitaks võtta kutsika kevadel, seda siis tema arengu huvides ja võimalikult noorelt,mitte
palju üle 2 kuu.Kutsikate saamiseks uuri netist lemmikloomade foormist, seal on nad enamusel kirjas .Üks asi veel-emane koer ei käi pulmas !Isane paneb putku, kui ta oma väga hea haistmisega aroome tunneb !
Edu ja püsivust!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Re: Taks

Postitus Postitas jorr »

Jah,Eedi,jahikoer ikka kevadel kindlasti vaja tuua,õpetada väljas parem ja siis juba näed ka koera head ja vead ära.Muideks,emane koer ei käi küll pulmas,kuid emasel tuleb iga aasta ka silm peal hoida teatud aeg,et krantsipesakonda koju ei tekki.Ja see "valus" aeg ka võimalikult vähe ringi temaga liikuda,muidu on koerakari värava taga.
noorus on ilus aeg
Vasta