Laika vs Põdrakoer

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Gustaf
Postitusi: 52
Liitunud: K Veebr 22, 2006 8:06 pm

Laika vs Põdrakoer

Postitus Postitas Gustaf »

Kumba koera eelistada? Ootan koeraomanike arvamusi!
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

no küsiks siis et milline laika ja milline põdrakoer?
Kõik need on ju ühe põhjamaiste püstkõrvaliste linnukoerte grupi koerad, kõiki neid võib eri keeltes nimetada nt laikadeks. Vene k olen kohanud rootsi jamtlandi laikat ja norra halli laikat. Soome keeles pole see soomlaste pisike laika üldse laika! Norra põdrakoeri on ju kah erinevaid, hall ja must, võib-olla veel mõni tõug ...
Igal tõul on aga oma plussid ja miinused, selle üle tuleb ise mõelda.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Postitus Postitas jorr »

Aga täpselt Honkomees,peale seda on veel tähtis,et kust koer toodud ja et ikka tööd teeks.Ka kõige paremas pesakonnas võib londu kutsikas olla.Mõned nimetavad jah neid mõlemat koera laikaks.
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
duma
Postitusi: 523
Liitunud: N Mär 15, 2007 12:10 pm

Postitus Postitas duma »

ei tea millal viide huvitavale netileheküljele tuleb :lol:
duo on parem
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Postitus Postitas Eraser »

honkomees kirjutas:no küsiks siis et milline laika ja milline põdrakoer?
Kõik need on ju ühe põhjamaiste püstkõrvaliste linnukoerte grupi koerad, kõiki neid võib eri keeltes nimetada nt laikadeks. Vene k olen kohanud rootsi jamtlandi laikat ja norra halli laikat. Soome keeles pole see soomlaste pisike laika üldse laika! Norra põdrakoeri on ju kah erinevaid, hall ja must, võib-olla veel mõni tõug ...
Igal tõul on aga oma plussid ja miinused, selle üle tuleb ise mõelda.



Norra hall laika? Äkki ikka mõeldi selle all põdrakoera :D

Igal inimesel selle koertepoole pealt omad maitsed, mõni laikafänn mõni norrakate. Mul on mõlemad olnud, laikat enam ei taha, aga see on vaid minu arvamus, lihtsalt paljudele pinnuks silmas norraka suur tööraadius, käi koermeestega metsas, leiad ka omale meelepärasema.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Eraser kirjutas:...Norra hall laika? Äkki ikka mõeldi selle all põdrakoera :D
....
no oled ikka pika mõtlemisega... seda ma ütlesingi, et nt vene keeles nimetatakse ka põdrakoera laikaks, vahel on sulgudes veel ingliskeelne nimetus. Ja et soome püstkõrv on kah laika...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

"Laika" on puht venepärane nimetus püstkõrvalise jahi-või veokoera kohta. Suomen pystykorva ei ole soomlasele kindlasti mitte "laika". Koeratõugude puhul eelistatakse tavapäraselt seda nimetust, mida kasutatakse koeratõu päritolumaal. Seega on laikasid ikkagi ainult 3 tõugu: vene-euroopa, lääne-siberi ja siinmail üliharuldane ida-siberi laika (viimane on tõuna üleüldse küsitav, kuid siiski on selline nimetus kasutuses). Norra hall ja must põdrakoer on "laikast" veelgi kaugemad kui soome püstkõrv ning vaevalt nad skandinaavlastelegi "laikad" on. Seega milleks eestlastele see ümbernimetamine ?

BM
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Postitus Postitas Eraser »

honkomees kirjutas:
Eraser kirjutas:...Norra hall laika? Äkki ikka mõeldi selle all põdrakoera :D
....
no oled ikka pika mõtlemisega... seda ma ütlesingi, et nt vene keeles nimetatakse ka põdrakoera laikaks, vahel on sulgudes veel ingliskeelne nimetus. Ja et soome püstkõrv on kah laika...



No on juhtmed nii pikad, ei leidnud nagu otsest viidet kah, et norra halliga just p]drakoerale vihjasid, mis teha, olen loll!
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Postitus Postitas Beretta »

"Laika nimes on osaliselt toodud tema töömaneer. Liigub vaikselt mööda jahiala ja hakkab haukuma kui leiab uluki." Ohotnitsji sekretõ. lk298 Smolensk 1999. Nii et BM tõi kogu tõe juba välja. Koera haukumine on on vene keeles lai. Kahjuks ei saanud Dali tsiteerida, ei olnud käepärast.
Kõik need põhjamaised jahikoerad on toodud
http://www.kennelliit.ee/standardid?ses ... 52b8ef#R52
rühm 5 alarühm 2
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

baddmann kirjutas:"Laika" on puht venepärane nimetus püstkõrvalise jahi-või veokoera kohta. Suomen pystykorva ei ole soomlasele kindlasti mitte "laika".... Seega on laikasid ikkagi ainult 3 tõugu: vene-euroopa, lääne-siberi ja siinmail üliharuldane ida-siberi laika (viimane on tõuna üleüldse küsitav, kuid siiski on selline nimetus kasutuses). Norra hall ja must põdrakoer on "laikast" veelgi kaugemad kui soome püstkõrv ...

jutt jumala õige, aga ma üritangi selgeks teha, et kõigi põhjamaiste püstkõrvade kohta on vene keeles mõiste laika, sh soome ja skandinaavia tõud, kuna tegemist on ühtviisi töötavate sugulustõugudega. Ja arvata võib et ka paljud teised rahvad ei ole nii "originaalitruud" oma keelekasutuses kui eestlased, ikka tehakse kõik nimetused omakeelseteks ümber.. Venemaal on ka selline ametlik tõug nagu Karjala-soome laika, üsna sarnane soome püstkõrvale... Ja see ida-siberlane on tõega haruldane loom, ega venes ka temaga teab mis head seisud pole.
Seetõttu ei ole mingit mõtet vastandada laikasid (3-4 tõugu) põdrakoertele või üldse teistele põhjamaistele jahikoertele, lihtsalt valida, otsida on mõtete kõigi nende tõugude seast.
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Gustaf
Postitusi: 52
Liitunud: K Veebr 22, 2006 8:06 pm

Postitus Postitas Gustaf »

Pidasin tõesti silmas (Lääne-siberi; Ida Siberi Laikat; Vene-Euroopa laikat)- tööd teevad vist ühtemoodi, kuid hall Norra põdrakoer( see pidi ajama kilomeetreid, ta ei peata:
Ühe Ida-siberi laikaga olen kokku puutunud, nimelt jahikaaslasel on, nimelt see viimane iga jaht laksnud koera eest sea, väärt koer, põtra ka ajab
endal varem jahikoera olnud pole, sellep olengi dilemma ees:
Arvan et põdrakoera pole mõtet võtta, sest jahtkond on väiek ja põtru ka lasta mõned
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Postitus Postitas honkomees »

Reeglina just norrakas on vähemagressiivne, haugub kaugemalt ja seda hästi pikalt, aga loomale eriti pinda ei käi. Ühesõgana tavaliselt loomi "lendu" ei aja, koeramees peaks juurde jõudma ja saama ära lasta.
Laikasid on aga igasuguseid, oli meil lääne-siberlane, ajas oma 12 tundi jutti ja jõudis otsaga Lätti või Venemaale välja. Ida-siberlast pole näind, aga erinevused on ka laikade töös, samuti individuaalselt...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Eraser
Postitusi: 400
Liitunud: E Veebr 05, 2007 4:34 pm

Postitus Postitas Eraser »

Gustaf kirjutas:Pidasin tõesti silmas (Lääne-siberi; Ida Siberi Laikat; Vene-Euroopa laikat)- tööd teevad vist ühtemoodi, kuid hall Norra põdrakoer( see pidi ajama kilomeetreid, ta ei peata:
Ühe Ida-siberi laikaga olen kokku puutunud, nimelt jahikaaslasel on, nimelt see viimane iga jaht laksnud koera eest sea, väärt koer, põtra ka ajab
endal varem jahikoera olnud pole, sellep olengi dilemma ees:
Arvan et põdrakoera pole mõtet võtta, sest jahtkond on väiek ja põtru ka lasta mõned



See, et norrakas ei peata on sul ikka väga vale arusaam, pigem hoiab just tema rohkem karja kinni kui laika, üldjuhul laika hoiab ühe sea aga norrakas oma distantsilt tiirutamisega suudab ka seakarja hoida ja ka väga hästi suunata. Laup. panid just sead kütiliini poole ajama kui mu norrakas ette jõudis ja nad meile tagasi lükkas. Ja see kilomeetrite kaupa ajamine on norrakal kah ekstreemtingimustes. Juhul kui loomad ees vaikselt liiguvad, kiire loomade liikumise puhul tuleb norrakas tagasi. Ja ära sa kohe nimest põdrakoer kinni haara, ei aja ainut põtra , kährik, siga,põder... kõik kuulub repertuaari!
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Postitus Postitas tony »

Mismoodi laika üldjuhul ainult ühe sea paigal hoiab?Ka kari seisab kenasti paigal.Kõik algab ikkagi emisest...
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Postitus Postitas rajaleidja »

Laika hoiab karja ilusti paigal. Nagu Tony ütles, siis sõltub see peamiselt ikkagi emisest. Põdrakoer hoiab pigem loomaga distantsi, laika aressiivsem ja haugub loomal lähemal ja läheb kergemini vast kontakti loomaga. Ise arvan, et laika tõmbab looma tähelepanu rohkem endale ja tänu sellele on kütil lihtsam ligi hiilida.
Aga väga palju sõltub ka koerast. On laikasid, kes hauguvad distantsilt ja on põdrakoeri, kes kipuvad seale kallale minema. Aga põdra peale töötamises on norrakad vast paremad(tööle hakkamise % mõtlen).
Vasta