Laikad

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
jyri

Laikad

Postitus Postitas jyri »

Pakuks arutlusele laikade töö hindamist jahi sukohalt.Omades laikasid üle 30 aasta olen kuulnud 2 vastupidist arvamust,mis on koera hea töö.Ühed väidavad,et kui koer jälitab sigu 5 km,siis haugub neid seal(naaberküla inimesed teavad rääkida)4 tundi ja tuleb õnnelikuna koju-see on hea koer.Teised väidavad,et hea laika ei aja sigu(põtru) kaugele,oskab hinnata,kas suudab peatada,kui ei,katkestab jälitamise ja läheb uut ulukit otsima.
Teine vaidluste teema on koera(või paari) võime võtta põrsas või kesik nii kinni,et omanik torkab uluki noaga ära-on selline koera(te)töö ja sea torkamine hea või paha?
Ootan kommentaare,seajaht koertega ju käsil.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

Seda sai kunagi juba arutatud.Kindlalt ei taha omale selliseid "tarku" koeri,kes saades aru,et ei suuda ulukit seisma panna jätavad selle ja hakkavad uut otsima.Visadus ikkagi väga oluline asi.
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Laikad

Postitus Postitas plaaster »

Minule meeldiks kui koer töötaks hommikul kella 8.00st kuni 16.30-ni ja vahepeal olex kaks 15 minutilist kohvipausi ja 30 minutiline lõuna. (b)

Aga tegelikult meeldiks selline visa ja kiire koer, kes tiirleb agressiivselt haukudes ümber sea ja kui siga liikuma hakkab teeb seale "kiireid süste"- naksab aeg ajalt siga, mis sunnib sea peatuma. Selline koer peaks ka suure sea kinni pidama ja teoreetiliselt jääks õmblemised ära. Kindlasti ei tohiks ta peale esimest kvartalit tööd lõpetada.
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: Laikad

Postitus Postitas Ax1600 »

Hea laika teeb tööd nii kuidas peremehele parem (kui hea, seda otsustagu peremees ise). Olenevalt siis soovist kas visadust, ettevaatlikust või siis agressiivsust.
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

OK,küsin teisiti-kas koer(ad),kelle(de) eest saab põrsast/kesikut võtta noaga on hea(d) koer(ad) ja kas selline noaga susskamine on kooskõlas eetika jm.jahi normidega.Arvan Eestis olevat u.20 sellist laikade paari,kelle iga paari eest suskatakse hooaja jooksul 20 ja enam siga.Ja arvamusi selliste abimeeste ja meetodite kohta olen kuulnud "seinast seina"! Kas see on hea või mitte? :roll:
tuska
Postitusi: 99
Liitunud: T Dets 14, 2004 5:58 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tuska »

Omi laikasid olen kutsikast peale seanahaga õpetanud, et ainult pea poolt peab ründama ja nii on see ka olnud, halb on vaadata nülgimise ajal mis "tagumiku näksajad" põrsaga teevad. Kui mul antaks võimalus uuesti sama koer kutsikana võtta, kes see sügis 14 aastat täis sai, siis ma ei mõtleks ka, sest jahil võttis pardist põdrapullini, haavatud loomad leidis ülesse ning sea käest sai lüüa esimest korda 12 aastaselt, siis sain aru, et pensionär peab kodus olema. Nüüd läks küll oma koera kiitmiseks aga ajujahis üle kütiliini läks circa 50 meetrit ja tuli tagasi, sest teadis, et pikemalt pole mõtet minna. Suurt põdrapulli haukudes käis koguaeg kontrollimas, kus olen mina. GPS seadmed on head aga sellega rikutakse koer ära, sest koer teab, et teda otsitakse alati ülesse, tegelikult peab koer teadma kus on peremees. Sai liiga palju targutatud, ärgepange pahaks.
vahel tuleb ka mööda lasta
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

jyri kirjutas:OK,küsin teisiti-kas koer(ad),kelle(de) eest saab põrsast/kesikut võtta noaga on hea(d) koer(ad) ja kas selline noaga susskamine on kooskõlas eetika jm.jahi normidega.Arvan Eestis olevat u.20 sellist laikade paari,kelle iga paari eest suskatakse hooaja jooksul 20 ja enam siga.Ja arvamusi selliste abimeeste ja meetodite kohta olen kuulnud "seinast seina"! Kas see on hea või mitte? :roll:


Tean ainuüksi Pärnumaal vähemalt 20 sellise paari kelle eest noaga susatakse,Eestis neid kordades rohkem.Kas see hea või halb on,jäägu see koeramehe otsustada.
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

tuska kirjutas:Omi laikasid olen kutsikast peale seanahaga õpetanud, et ainult pea poolt peab ründama ja nii on see ka olnud, halb on vaadata nülgimise ajal mis "tagumiku näksajad" põrsaga teevad. Kui mul antaks võimalus uuesti sama koer kutsikana võtta, kes see sügis 14 aastat täis sai, siis ma ei mõtleks ka, sest jahil võttis pardist põdrapullini, haavatud loomad leidis ülesse ning sea käest sai lüüa esimest korda 12 aastaselt, siis sain aru, et pensionär peab kodus olema. Nüüd läks küll oma koera kiitmiseks aga ajujahis üle kütiliini läks circa 50 meetrit ja tuli tagasi, sest teadis, et pikemalt pole mõtet minna. Suurt põdrapulli haukudes käis koguaeg kontrollimas, kus olen mina. GPS seadmed on head aga sellega rikutakse koer ära, sest koer teab, et teda otsitakse alati ülesse, tegelikult peab koer teadma kus on peremees. Sai liiga palju targutatud, ärgepange pahaks.


Vat need pea poolt võtjad tavaliselt lüüa saavadki.Ise eelistan tagant naksavaid koeri.Kui on valjud koerad,siis üle ühe pole mõtet korraga metsa lasta (kui tegu põrsajahiga).Kintsud jäävad vähemalt terveks:)
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas remington »

Olen oma koeri ka püüdnud õpetada nii, et väga kaugele ei läheks.Kui kari juba liikvel ja sõit sees, siis ma enam järgi ei lähe ja koer tuleb ise 10min pärast tagasi, nähes peremehe puudumist.Meil ühes jahiseltskonnas visatakse koer hommikul autoaknast välja, siis päev otsa tulejuht loeb koera asukohta ja üks meeletu autodega kihutamine seakarja taga ajades õhtuni, kuni koer uuesti üles korjatakse.Sellisel koeral kompass segi ja ilma kõrvalabita enam koju ei tule.Koer peab ise peremehe juurde tagasi tulema ja tulebki, vähemalt sinna kohta kus viimati koos oldi.See pole koer, kes peremeest ei tunnista ja kätte ei anna, et rihma otsa panna peale aju lõppu.Mina ka seda ei poolda kui koer siga eest ründab, pigem ikka tagant näksates.Loomad ikka püssiga, kiire ja valutu.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

remington kirjutas:Kui kari juba liikvel ja sõit sees, siis ma enam järgi ei lähe ja koer tuleb ise 10min pärast tagasi, nähes peremehe puudumist.

Sellisel juhul peab koer ju ainult peremehe ligiduses liikuma, et teada, kas peremees tuleb kaasa või mitte :roll:
Aga eks igal koeramehel ole omad soovid, kuidas koer töötab. Enda koerad on suhtkoht selgeks saanud, et kui metsast välja jõuavad ja mehed ees seisavad, siis seal ka jaht lõppeb. Kui loom ees, siis muidugi teine lugu.
Kas noaga võtmine on hea või halb? Eks jälle igal inimesel oma arvamus sellest. Kui koerad seale hambad kintsu löövad, siis liha kvaliteet muidugi suhtkoht kehva. Aga nagu Tonygi ütles, eest rünnates on vigastused väga kerged tulema.

Lisaks koeramehe kevlarist pükstele on samast materjalist ja mingist ballistic nailon vestid ka koertele olemas: http://www.cutvest.com/offthechainwebsite_017.htm
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas andrus »

Koera veste pakkus mäletamist mööda ka Küti Äri.Hind oli kuskile sinna 4000 kanti aga ega koera lappimine odavam ole.
jahismurf
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas aivar00 »

Seda vesti juttu rääkisid ka sakslasest ja hollandlasest koerajuhid EJS korraldatud verejälje koolitusel. Nende väitel, pidi vesti ost kõvasti raha kokku hoidma (eks muidugi loomaarstid arva vastupidi) :lol:
ikka lõbusalt
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

Vest kaitseb koera rindkere piirkonnast. Peamised vigastused koertel aga jalgade piirkonnas, enamasti tagumised kintsud. Ja nende õmblemisest ei pääse. Raha osatakse kliinikutes tõesti hästi küsida. Tunnike traageldamist(uinutamine+õmblemine+ koera ärkamine) ja arve on minimaalselt 1500.-
Aga juhtub ka rindkere vigastusi ja seal on vest abiks küll. Rindkere vigastus ju kõikse ohtlikum koerale ongi. Youtube`s on ka video, kus sama firma veste koerad kannavad ja lüüa saavad. Aga seda linki ma siia panema ei hakka, võibolla mõnele ei meeldi.
Aga 4000.- eeku vesti eest...on ikka hind :roll: Netis kolades olen leidnud veste hinnaga alates 50$ ja kõige kallim oli vist 130$
vallo
Postitusi: 463
Liitunud: P Aug 22, 2004 12:59 am

Re: Laikad

Postitus Postitas vallo »

Hm , härrad. Tunnike peennäputööd( keegi vist nimetas seda traageldamiseks) laupäeva pealelõunal ,kui sul oli parasjagu plaanis oma perega olla. Anesteesia millest ka su koer suure tõenäosusega üles ärkab, ca 20 kg koera preparaadi kulu umbes 350-400 eek. Vajadusel koera medikamentoosne äratamine. Haava järeltöötlus antiseptiliste vahenditega ja vajadusel süsteemne antibiootikumi kuur. Mehed kui te saate selle kõik kätte 1500 eek, siis on teil lihtsalt hea päev. Sõltuvalt õmblusmaterjali kulust ei oleks sellist tööd alla 2500 väga mõtet teha.
Aamen.


P.S Anesteesia suudame ka teha 35-40 eek, sellega garanteerime pöördumatud tervisekahjustused maksale-neerudele.
rajaleidja
Postitusi: 2633
Liitunud: R Okt 03, 2003 9:50 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas rajaleidja »

Ei väidagi, et sellest 1500.- kroonist 1400.- arst oma tasku pistab. Ja kui pistaks, mis siis. Tegemist on äriga, mitte heategevusega ja kasum peab ka olema.
Aga laupäeva õhtul, kui tuttaval loomaarstil olid iseenesest omad plaanid, sain ma kõikse odavamalt hakkama, 300.- eeku küsis :wink: Ja medikamente kasutas ikka ka :lol:
Siiani vist kõige kallim lappimine olnud 2700.- eeku + antibiootikumid
Vasta