Laikad

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Kasutaja avatar
Indrek S. E.
Postitusi: 50
Liitunud: N Veebr 17, 2011 11:37 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas Indrek S. E. »

sooviku kirjutas:Tohtrid kutsuvad seda varvast "rudimendiks" :) .


Rudiment on ka sinu kõrvalesta ülaääres alla suunatud laiend. Samuti on rudiment meie pimesool. Kui soovid siis on tegemist rudimetse lisavarbaga. Olen neid eemaldanud arvan, et umbes pool tuhat.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas TRG »

MarekR kirjutas:Võrreldes esimese videoga on selles palju asjalikumad koerad. Hauguvad, tiirutavad ümber sea, kui siga kipub minema jooksma, siis väike naksamine. Kuidas üldse saab jahti pidada, kui koer otse seale kallale lendab? Mingit haukumist pole, vahel võib kuulda ainult seakisa...tuulise ilmaga ei kuule sedagi. Põrsas on maha murtud, ning sinna metsa ta jääbki. Suure sea puhul saab omanik tagasi vigase või surnud koera.. Ükskord isegi osalenud jahis, kus selline koer tegutses..ilm oli tuuline, lumi maas. Kütiliinilt lasti maha emis ja jaht loeti lõppenuks. Üks koertest oli veel kadunud..ilmus välja, üleni verine..ei tea kus käinud. Umbes 15 minutit hiljem ilmus metsast välja põrsas, kes tuli mööda emise jälgi. Kõrvad rippusid vaevalt naha otsas, tuigerdas ringi.. Kui omal oleks selline koer..jahiisu kaoks ära.

Esimeses videos näidati katse lõppu,sest vaevalt sab 89 punkti,kui koerad paar minutit seal küljes ripuvad.Mis nad enne tegid seda ei tea.
Õnne peab olema
KIGE
Postitusi: 40
Liitunud: L Juul 26, 2008 12:16 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas KIGE »

Endal esimene laika (isane) alles seitsme aastane, kolmas järk saadud kaheksa kuuselt. Kui koer oli noorem, siis sai Aivo juures käidud ennem jahihooaja algust ja nii mitu aastat järjest. Nüüd võtsin endale teise (emase) kõrvale, sai käidud kutsikaga (6 kuud), Arti juures aias, seda siis ennem jahti. Esimesed loomad ka tema eest lastud, aga tundus, et natuke arg on. Läksin siis koertega Aivo juurde, et näha kuidas töötavad. Kutsikas (9kuud) leidis sea ülesse ja haukus suhteliselt kaugelt samas käis mind otsimas (siga ei ole ka kõige väiksem muidugi :lol: :lol:, , samas küllaltki passiivne). Lasin siis vana koera ka sisse, töötas normaalselt ja ka kutsikas oli palju julgem. Samas oli näha, et vana ei võtnud asja väga tõsiselt, käis küll tagant naksamas kuid lõpuks läksid koerad isegi seast eemale. Mõtlesin et paras aeg koerad maha võtta. Kutsusin vanat nime pidi ja liikusin sea poole ja siis läks koer lolliks :M , asus siga eest ründama. Mitte et siga oleks koera kätte saanud, koer lihtsalt läks seale kallale ja otse eest . Hea et eelmisel aastal kihvad eemaldati uued olid vist veel nürid. Sest pärast seda madinat, mis kestis 10 - 15 minutit (kuni noore kätte sain) leidsin ainult ühe kihva augu (siga peksis koera kihvadega hammustas mitu korda ja tallus koera peal). Paaril korral päästis ka noor, kes üritas tagant naksata, viimasel korral ka naksas siga. Samas metsas sellisele kuldile ta eest lähedale ei lähe, kurvad kogemused nooruses :lol:
Minu meelest vanad koerad töötavad aias ja metsas erinevalt
Kuulekusest niipalju, et kui katse tegime (8 kuud), siis käskluse peale tuli minu juurde, see jäi ka esimeseks ja viimaseks korraks kui ta käskluse peale töö lõpetas :lol: :lol: :lol: . Muidu istub, lamab ja kuulab sõna.
Kui koer haugub ja püss paugub - siis otsige mind metsast!
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tädimaali »

tony kirjutas:Kuna puutun väga palju kokku itaalia ja hispaania jahimeestega, siis mul nende kasvatusmeetod selge. Koerteks pointerid ja inglise setterid. Koera kuulekust treenitakse-õpetetakse ainult elektrilise kaelarihma abil. Õpivad küll, jahiinstinktid säilivad ja tööd teevad hästi. Ah soo, jahiulukiks siis metskurvits.
Selge vast on siis, kui ise teinud oled ;). Aga tõsisemalt - nagu ma mainisin, el rihm on tõesti osades piirkondades väga levinud (nt ka USA), ja teistes kohtades (nt Skandinaavia) seadusega keelatud ja nii tõsine värk, et kui loomasõbrast kodanik näeb, siis on ikka väga halvad lood, mille tõttu nad isegi meie koerakoolitajalikke kergeid "röstrinalju" täiesti ignoreerivad, kui keegi sellist vahendit kasutab, siis kinnistel platsidel ja seda mitte kunagi tunnistades. Muide, ka meil on el rihm suht suure osa koerakoolitusseltskonna jaoks üsna tugevat halvakspanu leidev vahend (samal põhjusel, miks tavainimene surnud jänku üle ohib aga hakklihaklotsi üle tunnetama ei vaevu). Niiet reaalselt suht suur osa maailmast treenibki nö röögi-peksa meetodil. El rihm eeldab, et inimene teab äärmiselt täpselt, kuidas asja kasutada - sellisel juhul on ta tuhat korda parem tavalisest röögi-peksa meetodist, ta on professionaalne precision tool. Aga oma tõhususe tõttu oluliselt ohtlikum kui tavaline peksa-röögi, niiet tavainimese käes asi tihtipeale lõppeb hoopis mingi muu tulemusega kui soovitud, nt tõestisündinud lugu koerast, kes pärast kartis paaniliselt väikesi kuuski, kuna ühe sellise juures oli saanud elektrit.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas TRG »

TRG kirjutas:Siia vahele üks laikat puudutav küsimus.
Mul laikaga selline mure,et teatavasti on tal see varvas,mis on käpast üleval pool.Nüüd kus lumel on koorik hakkab see veritsema.Tahaks küsida siis,et kuidas Teie laika omanikud olete selle "probleemi" lahendanud?(Tal valus ei ole ,aga endal on halb vaadata,kuidas jälje sees veri on,kui jäi arusaamatuks mis varbast jutt ,siis teen homme pildi)
Ette tänades,Erki

Parim pilt mis seebikarbiga võimalik :lol: .Teisel jalal sama.Jutt käib siis sellest varbast käpast üleva.
Pilt
Õnne peab olema
Kasutaja avatar
annaliisa
Postitusi: 407
Liitunud: P Okt 14, 2007 8:53 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas annaliisa »

päris kauges aastas elad :)
äkki oled küüne liiga lühikeseks lõiganud? veresoont kahjustanud, ja koorik võtab vere lahti uuesti? v käib see asi laikadel teistmoodi kui teistel koertel :D minu koeral küüne lõikus läks natuke paljuks, ja hakkas veritsema, aga kui küüs tagasi kasvab peaks see mure kaduma?
Vegetarian is an old indian word for bad hunter.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas TRG »

annaliisa kirjutas:päris kauges aastas elad :)
äkki oled küüne liiga lühikeseks lõiganud? veresoont kahjustanud, ja koorik võtab vere lahti uuesti? v käib see asi laikadel teistmoodi kui teistel koertel :D minu koeral küüne lõikus läks natuke paljuks, ja hakkas veritsema, aga kui küüs tagasi kasvab peaks see mure kaduma?

Elan jah :oops: :lol:.Ei olegi kunagi tal küüsi lõiganud(kas laikal üldse lõigatakse? :M ).See ikka lumekooriku vms..töö,meil jahtkonna teisel laikal sama värk.
Õnne peab olema
Kasutaja avatar
annaliisa
Postitusi: 407
Liitunud: P Okt 14, 2007 8:53 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas annaliisa »

hmm, siis koorik ilmselt igale koerale teeks niiviisi, lihtsalt laika jookseb metsas päev läbi. kõpp vajub läbi kooriku natuke ja küüs saab kooriku äärega viga. ma tean et on olemas selline kreem mida koerale talvel käpa alla pannakse (enne välja minekut), et ei tekiks lõhesid patjadele. sama võib ka suvel kuuma asfaldiga kasutada. aga küüntele see vaevalt et toimib.
Vegetarian is an old indian word for bad hunter.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas hundikütt »

Oli ju jutt,et see varvas on rudiment st.,et jäänuk,mis on kasutu ja sell võib lihtsalt ära lõigata kui häirib koera ja probleem lahendatud.Mis puutub küünte lõikamisse,siis neid lõigatakse kõigil koertel aga pean ütlema,et ka mina oma läänekal pole kordagi lõiganud kuna vajadus puudub.Koer lihtsalt kulutab ise küüned ära.Samas taksil ja hagijal lõikan pidevalt.Sellegipoolest olid hagija küüned pidevalt pahupidi või katki,kui vähegi lumekoorikut tegi.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas MLP »

nb: väga paljud koerad närivad ise oma küüned ära.....
sinu nukker noku!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas Feen »

Oh, siin on vahepeal olnud palju arutelu. Minnes mõni lehekülg tagasi, siis, valaskalakene, su jutt kõlab igati kenasti, pole midagi valet ka. Lihtsalt, kõik kõlab selliselt, et endal pole olnud ühtegi jahikoera, jahist ka pole käinud aga raamatutest on tarkust palju omandatud ning nüüd on vaja seda kõikidega jagada. Praktikas (jahi)laikasid omavate foorumlaste kogemused ja tegemised on natukene teine asi, seal on ikka asjad elust enesest. Nii mõnigi teab seda hästi, mida sa raamatutest siia tsiteerid, lisaks sellele ka seda kuidas asjad jahis jm-l käivad. Kuulekusest, kui mul taks lambaid juhtub ajama või puuris olevat küülikut haugub, siis ma saan ta ka kutsumisega ära, kui aga metsas kits ette võetakse, siis löö või maha, ei tule ära Kuulmine kaob hetkega, hiljem saab aru küll, et päris nii ei pidanud tegema, aga kui juba aetakse, siis on asi halb. Samas, olen mingil hetkel ka kütiliini sattunud, taks kõrval, kitsed läksid mööda (10 m) ja koer püsis kohal, siga tuli ka, samast kohast, lasin selle ära (no, sai selgroogu), ning siis ootas kuni käsuni, et seaga asjatama minna. Praktika näitab, et kui koeral on siht silme ees ning ta teab, et jahi jaoks ta kaasa võeti, siis ta katsub seda ka teha.

Ma arvan, et sellist raamatutarkust on Koertekonda paksult täis, st pole mõtet seda siia kribama tulla kui endal jahikoertega praktika puudub, kui vaja, siis jahimeestest koeraomanikud leiavad selle foorumi üles ning saavad need tarkused sealt ka. Võta ajaviiteks endale üks laika, käi 4-5 aastat sellega aktiivselt jahis ning siis kuulaks juba huviga, kuidas läks, mis iseloomuomadused välja lõid ja kuidas nendega hakkama said või ei saanud. Ahjaa, eeldusel, et sa tõesti pole 15-aastane tütarlaps, kes Jyri mainitud moel mingit lambakoeratõugu ei farmi.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas tony »

Feen kirjutas:Oh, siin on vahepeal olnud palju arutelu. Minnes mõni lehekülg tagasi, siis, valaskalakene, su jutt kõlab igati kenasti, pole midagi valet ka. Lihtsalt, kõik kõlab selliselt, et endal pole olnud ühtegi jahikoera, jahist ka pole käinud aga raamatutest on tarkust palju omandatud ning nüüd on vaja seda kõikidega jagada. Praktikas (jahi)laikasid omavate foorumlaste kogemused ja tegemised on natukene teine asi, seal on ikka asjad elust enesest. Nii mõnigi teab seda hästi, mida sa raamatutest siia tsiteerid, lisaks sellele ka seda kuidas asjad jahis jm-l käivad. Kuulekusest, kui mul taks lambaid juhtub ajama või puuris olevat küülikut haugub, siis ma saan ta ka kutsumisega ära, kui aga metsas kits ette võetakse, siis löö või maha, ei tule ära Kuulmine kaob hetkega, hiljem saab aru küll, et päris nii ei pidanud tegema, aga kui juba aetakse, siis on asi halb. Samas, olen mingil hetkel ka kütiliini sattunud, taks kõrval, kitsed läksid mööda (10 m) ja koer püsis kohal, siga tuli ka, samast kohast, lasin selle ära (no, sai selgroogu), ning siis ootas kuni käsuni, et seaga asjatama minna. Praktika näitab, et kui koeral on siht silme ees ning ta teab, et jahi jaoks ta kaasa võeti, siis ta katsub seda ka teha.

Ma arvan, et sellist raamatutarkust on Koertekonda paksult täis, st pole mõtet seda siia kribama tulla kui endal jahikoertega praktika puudub, kui vaja, siis jahimeestest koeraomanikud leiavad selle foorumi üles ning saavad need tarkused sealt ka. Võta ajaviiteks endale üks laika, käi 4-5 aastat sellega aktiivselt jahis ning siis kuulaks juba huviga, kuidas läks, mis iseloomuomadused välja lõid ja kuidas nendega hakkama said või ei saanud. Ahjaa, eeldusel, et sa tõesti pole 15-aastane tütarlaps, kes Jyri mainitud moel mingit lambakoeratõugu ei farmi.

(y)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas kakuke »

Paljudel Astrod taskus, mis teil jahipäeva keskmiseks läbisõiduks koeral tuleb? Mõtlen läbitud vahemaad ja kiirust (gps annab selle väga hästi kätte). Nii huvi pärast uurin.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laikad

Postitus Postitas puugi »

Keskmine on olenevalt päevast,et kui pikalt kulub aega uluki tabamiseni.Aga kolmetunnise lonkimisega ketrab koer kuskil 25 km ette.
jyri

Re: Laikad

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas:Paljudel Astrod taskus, mis teil jahipäeva keskmiseks läbisõiduks koeral tuleb? Mõtlen läbitud vahemaad ja kiirust (gps annab selle väga hästi kätte). Nii huvi pärast uurin.

Vaata minu paariaastataguseid postitusi, kus mind "tehti maha" kui kirjutasin, et just 25 km koerale on päevatavaline.
Klassikaliselt loetakse laika "läbijooksuks" 3...5 peremehe omast. Ehk kui Puugi läbib 3 tunniga ca. 7,5..10 km( vaevalt et ta nagu staadionil sörgib kiirusega 10 km/h), siis 25 km koerale on isegi väike number.
Naissaarel mõnepäevasel jahiretkel mõõtsin koertele 25 km nii hommikuse- kui ka õhtuse( peale lõunat) jahi "kilometraaziks" , ehk kokku 50 km! (y)
Ühes teises kohas, kus oma koertega käinud, on mets nagu Naissare saar- ca.2x9 km. Siis jalamatk autost "lõppu" ja tagasi autoni tegi meile kuskil 16 km ja koertele vastavalt 40 km kanti.
Aga need numbrid on täiesti arusaamatud jahimeestele, kelle koerad asetatakse seajäljele ühel pool kvartalit ja korjatakse üles kütiliinis 600m kaugusel teises otsas :VS .
Vasta