Põdra- ja metsseakatse juhendid

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Olku
Postitusi: 54
Liitunud: K Juul 20, 2005 11:03 am

Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Olku »

Otsides netiavarustest ei hakanud mulle kuskile silma põdra-ja metsseakatsete juhendid.
Jahikoerte lehel on ilusasti üleval verejälje-ja veelinnukatse omad, kuid muud kahjuks midagi.
Oleks huvitaud põdra-ja metssea katsete juhendidest, kui kellegil nad olemas on.
purunduk
Postitusi: 27
Liitunud: K Okt 04, 2006 2:36 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas purunduk »

Kõik jahikoerte katsete juhendid on hetkel kaasajastamisel ja peaksid valmis saama selle aasta jooksul. Elektroonilisel kuju riputatakse nad üles EJT kodulehele.
Järgmiseks aastaks on planeeritud need ka välja anda paberkandjal.
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Jägervision »

Oi, kui tore! Kui tohib küsida siis kes neid kaasajastab ja mille eeskujul? See, et nad paberkandjal näpu vahele saaks, oleks küll supertore!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Laika on vene koer ja sealt ka Standart ja katsete juhendid.Kasvõi saidil "ruslaika.ru" kui viitsimist surfata on.Kaasajastamine tähendab seda,et peab viima kooskõlla "Euroopa loomakaitsemise nõuetega" või kuidas neid lollusi nimetada.Nende nõuete järgi ei tohi näiteks Eestis koera metssea katsetel omistada I järku,sest see eeldab sea puremist koera poolt.On ka teisi ilmselgeid tobedusi.
Kes ja kus selle "kaasajastmisega" tegeleb vähemasti mina ei tea,sest ise sellega ei tegele kuna "pole keegi" :VS antud küsimuses.Arvamuse omaja vaan :D .Lisaks oman ka mõningat kirjandust,kus need reeglid venekeeles kirjas. (y)
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas tädimaali »

jyri kirjutas:Kaasajastamine tähendab seda,et peab viima kooskõlla "Euroopa loomakaitsemise nõuetega" või kuidas neid lollusi nimetada.Nende nõuete järgi ei tohi näiteks Eestis koera metssea katsetel omistada I järku,sest see eeldab sea puremist koera poolt.
Võibolla see paljude poolt väljendatud mõte ei ole üldse rumal - elusloomakatse I järku saabki ainult anda pärisjahi käigus toimuval katsel (kus ilmselt ka muud euroopa koerad ikka saaki purevad, ilma et omanikul pahandust tuleb). Isegi verejälje kohta olen kuulnud arvamusi, et I järk peaks olema ikka päris jäljel ennast tõestanud koertele. I järk peaks näitama ju kõrgeimat taset. Palju meil neid nii suutlikke koeri ja selliseid omanikke, kes viitsib (hetkel kasvõi tehiskatsel) seda I järku taga ajada, on.
Olku
Postitusi: 54
Liitunud: K Juul 20, 2005 11:03 am

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Olku »

Kenneliidu poolt seatud nõuded Eesti välimiku CH tiitli saamiseks:
hall norra põdrakoer (242)
jämtlandi koer (42)
must norra põdrakoer (268)
PÕ II järk;
MS II järk.
Ise oman jämtlandi-ja halli norra põdrakoera.
Põdra II järku saan ma veel aru, kuid metsseale II järk on minumeelest kindlasti ülepingutatud, kuna uurides natukene lähemalt on need nõuded laikadega samastatud( st. mõeldudki laikade jaoks), kuid püstkõrvade tööstiil on hoopis ju mindagi muud, kui laikadel.
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Jägervision »

Sama lugu pidi olema taksidega seaaias- nõutakse, et nad oleksid laikad :lol: Ise ei ole käinud (veel).

Looduses uru I järgu (hetkel ka II järgu kuna seda olenemata puktikogusest meil Eestis tehisurus saada ei ole võimalik) tegemise koha pealt olen rääkinud paari kohtunikuga kes on seda meelt, et nemad looduslikus urus katset hindama minna ei taha- keegi ei luba ilma või seda, et loom üldse kodus on ja pärast on kõigil ainult kulud ja tuju paha. Ilmselt hoolega moosida annab aga kohtuniku isiklik moosimine vist ei peaks tegelikult olema eksamile saamisel nõutav osa :lol:

Kas eeskirjade uuendamisse kaasatakse ka nö. lihtsurelikke? Meil on Eestis vähemalt uru, verejälje ja ka linnukatse koha pealt ka mujal riikides kogemusi omandanud koeraomanikke kelle panus selles protsessis oleks kindlasti väärtuslik. Usun, et mõni neist kindlasti tahaks oma panuse anda kui selleks võimalust pakutakse ja usun, et võidaksid kõik osapooled.

Vene keelt kahjuks ei mõista mille tõttu jääb suur hulk tarvilikku informatsiooni kättesaamatuks :(
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Aga kesse käseb takside ja ms. seajahil käia?See ju urukoer ja sinna las töötab (y) .Tunnen kodanikku,kes tahab muuta eestis kehtivaid akte selleks,et ta saaks oma hagijaga seajahti pidada.Seda,et ta hagijas on tegelt kõlbmatu,kuna ajab kõike mis liigub,sellised tüübid aru ei saa.Arvan,et koera aretusest tulenevate omadustega peaks ikka enne koera soetamist tutvuma,mitte hiljem nutta :VS .Samuti jahimeetoditega,kus koera tahetakse kaasas tassida.
Teine tuttav oli soetanud mingi Afrika kutsa,kellega aborigeenid käivad lõvijahil.Ja kuna seda eesti jahikoerte nimistus pole,tegeldakse aktiivselt selle nimistu täiendamisega.Aga mitte kunagi vastupidiselt!Homo Estonicus,ladinakeeli :M
tädimaali
Postitusi: 104
Liitunud: N Mär 31, 2005 3:28 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas tädimaali »

Jägervision kirjutas:Looduses uru I järgu (hetkel ka II järgu kuna seda olenemata puktikogusest meil Eestis tehisurus saada ei ole võimalik) tegemise koha pealt olen rääkinud paari kohtunikuga kes on seda meelt, et nemad looduslikus urus katset hindama minna ei taha- keegi ei luba ilma või seda, et loom üldse kodus on ja pärast on kõigil ainult kulud ja tuju paha.
Ei kujuta ette, kas tegu laiskade või ärahellitatud inimestega siis? Jahile minnes ei saa kunagi olla kindel, muud ei saagi keegi ju kindlustada kui et minnakse vähemalt looma tegutsemispiirkonda, või on mingeid märke hiljutisest tegevusest? Võibolla tõesti osa padjakoera omanikke on pärast pahased, aga ilmselgelt see I järk (vähemalt minu peas) ei ole nende jaoks. Nagu eespool toodud, siis näitusepedede jaoks piisab kohati lausa närusest III-st järgust, kes tahab tõesti oma koera headust tõestada, proovile panna, see ka viitsib käia ka need 10 x metsas. Mujal on täiesti elementaarne, et ka katsel on tühje päevi ...
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas aivar00 »

Eks ta ole - 1 laika Jyril ju aretatud puhtalt "seakoeraks" või mis :lol:
Kas siis teine laika on ainult "põdrakoeraks" :M
Ja muid pudulojuseid, kes metsas liiguvad laikad üldse ei aja... No mina seda küll ei usu.
Selles, et iga tõug on aretatud mingi kindla töö jaoks olen nõus. Edasine on vast ikka koera peremehes kinni - olgu selleks koeraks siis "oravakoerast" laika või "uruluuast" taks. Olen 100% kindel, et tark peremees suudab iga tõu puhul ka nn. "lisasid" juurde õpetada. Lorul peremehel aga ei aita ka nn. "tõutunnistus" mitte muhvigi :lol:
NB! Kedagi solvata ei tahtnud ja seetõttu võite "sõbralikele" kommentaaridele teist kohta otsida.
ikka lõbusalt
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Ära lõõbi.Minu vana koer SÜNDIS seakoeraks.Ja kõik nendelt vanematelt koerad ei tunne "tühja metsa"-otsing on unikaalne.Aga tema pojad,nii minu teine koer-kui ka samalt emalt(M.Mae "vered") on perfektsed "No.2" paaristööl,üksinda aga ei hiilga millegagi.
Nii et vanamehe I järk(metsas) metsseale ja terve rodu 3 järke aedikus on igati teenitud koera poolt,kellel täheldasin positiivseid omadusi ja lasin neil areneda.Isegi urgu ronib!Noorem teeb kõik järgi,kui vana kah metsas.Mitte et ei jookse koos,kuid mõlemad peavad metsas olema!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Mõne meelest ainus õige seajaht ongi laikadega põrsaste murdmine ja hiljem gepsu järgi laipade kokkukorjamine. Ma jälle teadsin, et laikad pole verejäljekoerad, aga mõni kasutab neid selleks. Maitseid on erinevaid. Eks jürr isegi tea, et taksiga seajahis käimine on jokk asi, seega pole kellegi asi, kui kuskil sellega ka seda peetakse ja edukalt.
Lurich oli Feenile öelnud (mõni päev tagasi), et Eestis ei saa taksile päris urus kährikule katset teha, kuna juhendis selline võimalus puudub. Ainult kas siis rebane või mäger. Rebast pidavat koera tahaks isegi näha.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Jägervision »

Ma ei tea mis toimus ajal kui urukatsete eeskirjad koostati (igal juhul aastal 1985 välja antud raamatus on nad juba sees) aga tänases päevas võiks olla ometi võimalus ka kährikule katset anda. Kelle käest peaks küsima, et kas seda uuendust plaanitakse ka uuendatavatesse eeskirjadesse? Siin keegi võttis sõna, et uuendatakse aga kes (isikuid konkreetselt) neid uuendab...?
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas: Rebast pidavat koera tahaks isegi näha.

Tule ja vaata.Või küsi Andruse käest-tema tunneb üht eestis elavat soome kodanikku,kes on korduvalt ise näinud ,kuidas mu koerad metsas rebase kätte saavad!Ja kaugelt mitte 1 kord.Rekordiks on 3 repsu paari tunniga.Seajahi ajal.Kõik repsud täiskasvanud isendid ja täie tervise jures. (y) Mina tahaks küll omaltpoolt näha,kuidas sellega taksid vms hakkama saavad :P .Eriti lumega.Siis võib ka edasi lõõpida.Olen kuulnud,kui hästi taksid sigu ajust välja ajavad.Kui küsisin,palju siis taksidele lisaks ajajaid oli,kuulsin,et kuskil 10-15 inimest.Kisavat. (y) Selline siis seajaht taksidega.Või ämmadega või lihtsalt pasunatega.Arueisaa.miks seda actiooni taksijahiks nimetatakse :VS
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Anti »

jyri kirjutas:Olen kuulnud,kui hästi taksid sigu ajust välja ajavad.Kui küsisin,palju siis taksidele lisaks ajajaid oli,kuulsin,et kuskil 10-15 inimest.Kisavat. (y) Selline siis seajaht taksidega.Või ämmadega või lihtsalt pasunatega.Arueisaa.miks seda actiooni taksijahiks nimetatakse :VS


Tühi mula ja üldistamine! Meil peetud edukalt jahti nõnda: 1 taks jälgemööda sappa ja koeramees järgi, kusjuures koeramees ei pea isegi häält tegema :wink: Päris rasketes lumeoludes küll mõtetu koera piinamine, aga normaalsetes on väga hea. Plussideks on pidev kisa, rahulikult liinile saabuvad loomad ning see, et koera ja sigade vahel paras vahemaa, seega laskmisel ei teki koera pärast hädasid.
http://beta.album.ee/antilaht
Vasta