Põdra- ja metsseakatse juhendid

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas sooviku »

Jägervision kirjutas:tänases päevas võiks olla ometi võimalus ka kährikule katset anda


Ei saa aru,miks on vaja eraldi võimalust kährikuga katset teha.Seda pussakat hauguvad ja murravad ju isegi viletsad koerad.Rebane või mägra on aga aukus hoopis teised loomad ja see koer,kes nendega hakkama saab on ka mingit järku väärt.
Naine võib olla,koer peab olema!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Kui minna loodusliku urgu, siis sealt väga suure tõenäosusega saadki kähriku kätte. Sellepärast võiks juba selleks seal juhendis sees olla selline võimalus (muidu ju nagu tühi töö ja vaimu närimine). Samuti meil väikekiskjad vohavad, jaht neile pole eriti populaarne. Ka see on argument, miks sellega tegeleda võiks ka sellisel tasemel.
Teadsin isegi taksi, kes edukalt ilma ajajateta sigu ajas, aga jäi auto alla.
Jürr, pidasin silmas ikka urus rebase pidamist. Miks oma tuttavale siis ei rääkinud, et ikka võib leida mõne augu seaduses, kuidas hagijaga saab jahti pidada kellele iganes ja asi on seejuures veel ka jokk (nagu siin varem hõisanud oled)?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Kakuke.Paraku on bananalandis OÜ Estland lood sellised,et seadusi annab väänata.Riik on täpselt nii tugev,kui palju suudab(tahab) enda poolt vastu võetud seaduste täitmist tagada.Norras sai kuningas(!) trahvi 5km kiiruse ületamise pärast.Eestis väänatakse süüdlaseks tavaliselt kannataja.Seda siis seadustest.
Mis puudutab jahti urus ja hagija(taksi)ga aju jahti-siis nendest kumbki pole "peatav" jaht laikadega.Seega võrrelda taksi "tööd" sea ajus laikaga on pehmelt mittepädev :VS Sama,mis võrrelda ajujahti hiilimisjahiga või siis pukis istumisega-kõik need on iseseisvad jahimeetodid.Kellele ema,kellele tütar.
Antile-kui mingi jahi "plussiks" on kisa,siis on küll lood imelikud.Kisa peletab kõik loomad ajust minema.Just sellepärast jaht laikadega(õigetega) on kõige vaiksem.Haugutakse ainult ühte looma ühes kohas,muu mets jääb häirimata!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Seda minagi, et ei saa panna laikaga ja taksiga seajahti ühte patta, mida ka varem siin öeldud. Ajaval koeral, kui teed ühisjahti, on selge eelis. Sa teed seda seltskonnale, mitte ei käi seltskonnale näitamas ühemehe teatrit. Taks ei kisa pidevalt, ka ei läbi ta selliseid pikki vahemaid ja mis mulle endale meeldib, loomad tulevad tema ees rahulikult välja. Mina ikka aru saanud, et rahulikult ajav koer ei aja loomi minema, siga kardab ikka kõige enam murdvat koera. Kui kaaslase kisa taevani, ei jää paljudes kohtades ka siga passima sinna.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas:Kui kaaslase kisa taevani, ei jää paljudes kohtades ka siga passima sinna.

Kuda siis saab seletada,et aint ühest ajust saab laikamees(vahest mõni teine tema koerte eest lisaks) torgatud/lastud enam kui 2..3 põssat,samast ajust väljunud sigu lasevad ka kütid.Ei tea kas ons see mingi saavutus,kuid minu koertega rekord on ühest ajust mandril 11 siga,Saaremal oli vist 7 + portsu täis haavatuid küttide poolt.Ju siis laskekatse paljudel sooritamata.
Üks asi on kisa kohapeal (kari tuleb kaarega vanasse kohta tagasi),teine asi läbi metsa kisades käia.Ja veel nii valjusti,et kõik loomad,siilidest magavate karudeni,on häiritud ja panevad plagama :lol: .Kolm sellist aju ja mets ongi tühi.Nähtud niimitmeski kohas! (y)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Seda ennegi nähtud, et kui emis saab ees nii minema pandud, et põrsad seda ära ei jaga, siis toksi või terve kari ära. See talv oli seda eriti hästi näha. Või kui on piisavalt suur ja tihe rupsik, siis ka ei pruugi neid sealt välja saada, ei kisa, ei laika ega millega iganes.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Anti
Postitusi: 501
Liitunud: E Dets 05, 2005 2:13 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Anti »

jyri kirjutas:...Ei tea kas ons see mingi saavutus,kuid minu koertega rekord on ühest ajust mandril 11 siga,Saaremal oli vist 7 + portsu täis haavatuid küttide poolt..


On ka muude koertega ajudest lastud nõnda palju ja rohkemgi, piisab heast koerast, karja laiali saamisest ja headest laskjatest.

jyri kirjutas:..Ja veel nii valjusti,et kõik loomad,siilidest magavate karudeni,on häiritud ja panevad plagama :lol: .Kolm sellist aju ja mets ongi tühi.Nähtud niimitmeski kohas! (y)


Loomadega meil seis hea, seega jälle üldistad!


Ma ei ole kindel, kuid arvan, et Jüri kokkupuude seajahist ajavate koertega on kesine/olematu, seega on see vaidlus ka täiesti mõttetu ning teemast oleme täiesti väljas.
http://beta.album.ee/antilaht
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Teemast väljas pole kindlasti.On koeri,kes aias ei tööta üldse-peab vist seda siga koduloomaks,keda pole vajadust töötada või näeb,at asi pole üldse tõsine ja kõik.Metsas aga suurepärane töötaja.Siit ka katsetuste (on ju teemas!) eeskirjades/juhendites eristatakse aedikukatseid "päris jahist".
See on ju tõesti idiootsuse tipp,et Eesti meistrivõistlused aedikuseale peetakse Lätis.Isegi seal korra käinud ühe koeraga aastat nii 7 tagasi.
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Jägervision »

jyri kirjutas:See on ju tõesti idiootsuse tipp,et Eesti meistrivõistlused aedikuseale peetakse Lätis.Isegi seal korra käinud ühe koeraga aastat nii 7 tagasi.

Antud teemas täiesti võõrana küsiks, et miks see siis nii on? Meil ikka mõni seaaed ju on.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Rohelised ja mingid ametnikud on selleks põhjuseks. Sama, miks tehisurus kontaktiga ei saa eksamit teha siin.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Jüri oma ego kaitsmine on muidugi tore ning jahinduslikult on asjas palju tõtt juures, ei salga. Jättes nüüd selle kõrvale, kuidas laikad karjade kaupa rebaseid kinni peavad, siis on urukatsetesse vaja ikkagi kährikut sisse (ma ei saanudki aru kuidas siin toodi mängu laikad, kes urgu ei mahu, aga jube hästi rebast peavad, kui jutt käis jahikatsest urus).

Hakkasin natukene uurima, et teeks pärisjahilisi katseid. Küll Elamr oleks piisavalt huviline kui asi organiseeritud oleks. Jaht ja eksam samal ajal, mida ühele jahimehest kohtunikule veel (peale kulude jms katmise). Siis selguski, et mäger ja rebane on katse tegemiseks võimalikud. Ma saan aru, et on olemas kohtasid kus on rebaseid urus, enamasti tuleb rebane kiiresti välja. Jaht käib ikka nii, et võrk on urusuudmetel ees või õiges kohas kütt (kes koera ei lase). Mägraga on lugu selline, et peab olema madal koht, neid nähtud küll, kuid meie jahimaal on haruldus ning saagiks noored mägrad. Siis jõuab kaevata ning ka eksam võiks tehtud saada. Eksami korraldamise seisukohast võttes, selliselt saaks ehk 1-2 koera eksami edukalttehtud, teistele vist väga saaklooma ei jaguks. Kui ikka võtta Tartumaal tavaline mägralinnak, siis mässad sellega pool päeva ära ning sügisel on see teine pool lühike. Kährikutega teeks ikka 10le koerale loodusliku eksami ära, kui päev hästi ette valmistatud ning õnne ka on. Küsimus taandub sellele, kes maksab, kui palju maksab ning kui paljud jäävad eksamilt kõrvale seetõttu, et enne tuli pime peale.

Kährik on meil piisavalt tavaline loom, et sellele võiks looduses ka saada 2. järgu näteks kätte (muidugi, siis oleks imelik näha esamitunnistusel nt Fox II-te :D), aga ega see puurirebane pole parem kui looduslik kährik.

Lahendus... läheme ja teeme katseid Saaremaal mäkrade peal? Korraldame ühele koerale jahikatseid ning koeraomanik maksab selle kinni? Lubame kährikule urukatsete tegemist jahitingimuses? Ja, kui ikka koer ei saa tehistingimuses rebasele III järku tehtud, vaevalt, et pärisurus kährikule ka tehtud saaks.


Ps. ****, Jüri, ära vaata siin kõike oma mätta otsast. Katsu natukene mõista erinevate koeratõugude tööd erinevates kohtades ning arvestada sellega, et jahiliste soove ja eelistusi on palju. Ma olen käinud pärs palju jahtides, kus kõik sead koerte eest võetakse. Niigi tüütu on kütiliinis passida, kui jahid metsa jäävad, siis saab varsti kiruda, et keegi ei viitsi ees külmetada kuni koeramees põrsaid torkab. Ja, kui hagijas õpetada seale välja, siis võtab hagijas (taks ja terjer ka) ikka ühe looma ette (enamasti) ning suure tõenäosusega lastakse loom liinilt mitte metsast. Ja spetsiaalne seakoer sul... kes muid loomi ei võta (hagijas võtab ju kõike ja teisi loomi ei aja).. kuidas sul need koerad ikkagi rebaseid pidasid.. seanahk oli selga tõmmatud neile, või ei olegi nii puhtad seakoerad? Haukusid ka või leidsid peatatud rebased gepsu abil üles?
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Sa Feen oled nii ametis,lausa haiglaslikult, minu "ego" püüdmisega,et muud ei näegi.Kust sa oled leidnud,et mu koerad peale sea midagi ei võta?Võtavad küll ja sellest ka kirjutatud.Siga on neile lihtsalt esmane,siis põder,möödaminnes aitavad ka mõned kährikud parimatele jahimaadele.Nugiseidki kombist lastud piisavalt,alati peened haavlipaugud kaasas.Kui esimest kahte pole,on KORDI võtnud ette ka karu-koopast välja äratanud.See pole muidugi hea,aga parata egas teha pole kahjuks midagist.Mida nad tõesti ei võta-need on kitsed.Ja koduloomad-lehmad,lambad jne.Hagijatest pean kah lugu-Pihkva oblastis sigu kütitud,edukalt.Mida sa aga pole siiani suuteline aru saama,vaatamata nii minu-kui ka teiste poolt öeldule-me räägime kahest erinevast jahipidamisviisist.Mina räägin koerte jahist,sina ajujahist koertega.Arvan,et kui see kunagi ka sinule kohale jõuab,if any,siis jätad ka oma haiglasliku ego otsingud. Muuseas,kutsad on ka mõned mägrad kätte saanud,mitte urust,vaid Saaremaa metsast,Sõrve poolsaarelt.
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Ma lihtsalt kipun ikka imestama, et kuidas jahikatsete osas, kus teemaks on tulnud urujaht, tood sa ikka mängu oma laikad ning räägid, et mõni eriti hea laika (nagu sul on), saab rebase ikkagi kätte (ei pannud tähele, et jutt käis urus rebase peatamisest?). Teine asi, räägid, et kui koer ajab teisi loomi, on mets kisa täis ning sead läinud. Samal ajal ajavad su koerad ka teisi loomi ning tundub, et sead jäävad alles. Sellest jälle tunne, et mingi upitamine käib... ja kuna ma ei oska muud arvata asjast, kui jälle selline enda mullis elamine, siis seda arvamus ma avaldan. Ja eraldi ma su ego taga ei aja, vahepeal on lihtsalt mõni postitus seda nii hullult täis, et oleks vaja asisemast osast miskit eemale lükata.

Tegelikult oli siin juttu ka seakatsest ning välja käidi mure, et mõni püstkõrv ei tööta nii nagu laika. Lisaks toodi välja, et terjer (selle lisasin ma nüüd ise, hagijatest oli ka juttu) ja taks ei tööta ka nagu laika. Seda ma tean, et on olemas koertega jaht ja ajujaht koertega.. aga kas jahikatsed koertele peavad olema selleks, et ainult üks tõug saaks ainult ühele jahiviisile omast jahti pidada. Kõik muud jahiviisid ja koeratõud kerigu sinna samusesse? Mis sest, et tulemus hea ning rahuldab jahilisi (vahepeal isegi rohkem kui jahtides kus koeramehed oma soolot teevad).

Kui juba jahikatsete eeskirjasid korrigeeritakse, siis võiks sellele mõelda, et tõuomast tööd on erinevat ning huvitaval kombel on teiste tõugude omanike seas neid, kes tahaks oma koerale töökatse tiitlit (tiitlei, paremaid, uhkemaid) juurde. Muidu on neid veel, kes arvavad, et tahavad seajahiks nt norra halli põdrakoera ja siis avastavad, et oih, on ka hoopis teise jahiviisi jaoks aretatud tõu omale võtnud ning jahikatsed pole ka päris sellele tõule.

Kokkuvõttes, kas mingid tõud peaks jääma selliseks, mille omanikud pidagu jahti ning ärgu tegelegu selle tiitlite taga ajamise ning koeraga katsete tegemisega?
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Mulle ka hakkab tunduma, et mõni käib jahis koerte pärast ja osadel koerad jahis jahi pärast. :M
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Jahikatsetel hinnatakse koeri 7 põhiparameetri järgi.III järk on min.60 punkti koos teatud min.punktidega teatud omaduste eest,II järk siis 70 punkti ja I algab 80 punktist.Kusjuures kui koer ei saa mingi omaduse eest kohustuslikku min.siis olgu või summana 90 punkti koos,aga diplom (mistahes järk) jääb saamata.
Siit ka "hea"ja mitte koera mõiste ebaselgus foorumlaste seas-millise parameetri järgi hinnata?Nendeks on otsing(kiirus,kasutegur jne),leitud loomal töö-tigedus,visadus,osavus,julgus,hääl koos selle kõlaga ja aktiivsusega jne.Iga omadus erinev.Ja kui kiidetakse mingit koera,siis kindlasti ühte/kahte omadust.Kuusik Jaanusel on murdjad koerad,mõnele hea omadus,teistele mitte.Teisel jälle ettevaatlik,aga haugub hästi kaugelt,kolmandal veel midagi.Ja kõik on jahil head,kuigi täiesti erinevad.Ja sellepärast ongi min."osapunktid" ja min.summa
Mis puutub Kakukese väitesse,et keegi käib jahis koerte pärast (y) -siis mina olen just selline :D .Kui koerad teevad truult tööd,on ka minu südamel rahuldus.Ja kui neid kiidetakse(ikka need,kellega korra/kaks koos jahti peetud),siis ka minul hea meel.Ja just sellepärast eelistan jahimeetodeid,kus mu koerad saavd ennast parimast küljest näidata-eeskätt "must rada",ilma lumeta ja luureta uluki leidmine,sest trumbiks on otsingu kasutegur ja visadus.Näiteks.Ja "kisajahtides" enamuselt ei osale üldse.Samal põhjusel.
Vasta