Põdra- ja metsseakatse juhendid

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas aadu kadakas »

On siis selleski teemas situatsioon, et on olemas küll mingi reeglistik, mis ühel või teisel moel justkui toimib, aga muuta oleks ka kindlasti vaja. No ja siis hakkabki see, et osad lähtuvad mõistlikkusest (ehkki reeglistikuga ühilduvust kohati pole), osad lähtuvad tõekriteeriumina sellest, kuidas "minul on" ning osad lihtsalt on näituse....d edasi nagu üks eelkõneleja on tabavalt märkinud. Eks meie jahimeeste jahikultuur väljendub ka koerteteemas. Kui eesmärgiks on meie kirju ulukifauna seast koerte abiga jahtida põtra ja metssiga ning teha seda nii, et ühisjaht oleks ikkagi koeramehe soolo asemel ühisjaht, siis ka siin on pikk tee minna...
On täiesti tavaline, kui põdrajaht muutub ühel hetkel metsseajahiks ning teise näitena hakkavad abimehed kährikuid "pigistama". Ja loomulikult see mõnede koerte massimõrv seakarjas või "heade" koerte koeramehe raadiosessioon: "tulge sealt Xsoost nüüd põtra vedama". Eks seegi ole jaht, kuid ma tahan oma jutuga sinna välja jõuda, et mitmekesise jahikoera (kes võtab nugisest põdrani) asemel oleks ehk arukam rõhuda suurema spetsialiseerumise peale.
kahro
Postitusi: 313
Liitunud: N Veebr 16, 2006 7:30 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kahro »

Mida te vingute ,et koeramehed teevad ühte ja teist ,kui ei meedi v6tke ise koer ja tehke tast TÖÖKOER !
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Sa Kahro jõudsid veits ette minu kommentaarist.Tahtsin just öelda,et vähemasti laikameestest 95%,kui mitte rohkem,siiani arvavad,et võtad laika kutsika töötavatelt vanematelt,söödad ta suureks ja jahikoer valmis (y) .Polevat õpetada/kasvatada tarviski.Ja nii need koerad hakkavadki lambaid murdma ja koduloomi ründama,sest keegi pole neile selgeks teinud,mis on koduloom,mis on metsloom,kuid mitte saakloom(kits näiteks) ja mida nendelt tahetakse.
Tuttavatest takside omanikest pole mina KORDAGI näinud,et nende kutsa oleks lõastatud või aedikus-ikka sebivad vabalt ringi,tahavad -lähevad metsa,tahavad -ronivad võõrasse autosse jne.Ehk samuti kasvatuse tase 0.Kolmas kategooria "spetsialiste" on need,kel omal koer puudub,aga nad kuulavad suu ammuli kahte ülalmainitud "koerapidajaid".Egas muidu vanasõna nii täpne poleks-koera järgi võib ka peremehe kohta otsustada :D
Aga mõnest kommentaarist nii siit teemast kui varasematest tulid need "pikad kõrvad nähtavale"-nimelt on need kommentaatorid veendunud,et jahti peetakse ainult selleks,et just nemad saaks pauku teha.Kui uluk kütitakse ajus või lastakse kellegi teise küti poolt-vot see küll vale,suureks mölaks teema olemas.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas hundikütt »

Sina Jüri aga viitsid,lausa lust lugeda,kuidas kempled,suure seltskonnaga,kel teistmoodi arusaamad koertega jahist.Pole küll ammusõna sekke öelnud kuid pilku olen peal hoidnud aga praegune vaidlus lausa kiskus küsima,et kuidas te mehed siis seda koertega jahti ette kujutate.Ma saan aru,et siin iga mees kes on jahile tulnud,tahaks ise lasta ja ollakse pahased selle peale,kui koeramees metsasseda ise teeb.Mina saan aru nii,et kuna meil on lubatud sea-põdrajaht peatavate koertega,siis selline olukord ka jääb,etenamuse laseb koeramees.Kui ilma koerata mehed soovivad lasta ja omale jahti põnevamaks teha,siis palun,ajage asi sinnamaale,et lubatakse jaht sigadele-põtradele ka ajavate koertega.Saate lasta ja põnevust liinis nii,et aitab.Seniks aga jõudu liinis passimisel ja külmetamisel :lol:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

hundikütt kirjutas:...Mina saan aru nii,et kuna meil on lubatud sea-põdrajaht peatavate koertega,siis selline olukord ka jääb,etenamuse laseb koeramees.Kui ilma koerata mehed soovivad lasta ja omale jahti põnevamaks teha,siis palun,ajage asi sinnamaale,et lubatakse jaht sigadele-põtradele ka ajavate koertega....

Ma täpsustaks, et mitte ainult peatavate koertega pole jaht täna lubatud, ajavaid koeri võid ka kasutada. Sellest ka see teema siin lahti läks, et juhend laikakeskne.
Jürr, mul ka jahikoer, kes pole rihma otsas, aga pole sellepärast, et koer PEAB peremehe sõna kuulama, ei tohi olla agressiivne ei teiste koerte ega inimeste suhtes.
Ps. Ma pole kunagi arvanud, et ühisjahis AINULT üks mees peab saama pauku teha ja see mina olen. :D
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Kakuke
Konkreetselt selles teemas mainis juhuslikult oma tapmishimu rahuldamise ainuõigust kütiliinil keegi kommentaator sinu naabermaakonnast.Minul isiklikulr suva,kes minu koerte eest laseb või torkab.Ainult peale pauku/torget ei tohi enam loomale liiga ligidale minna-koertel ikka kaitsmise instinkt olemas.
Mis puudutab koerte õpetust/koolitust,siis sinu mainitu on hea,aga mitte piisav.Näiteks vabalt jooksev koer provotseerib oma "vabadusega" lõastatud koera rünnakuks.Isegi,kui mõlemad "õpetatud".See siis raasuke koerte psühholoogiast,kui huvitab aga teemast väljas.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Kas see mitte sotsialiseerumisest ei sõltu või õigemini kuidas sellega vaeva on nähtud? Enamus koeri saabki lahti ja teiste koerte juurde siis, kui algavad ühisjahid. Ime siis, kui ei soovita liigikaaslasi ära süüa. :P Loomulikult ma arvestan sellega, et kui on potensiaalne oht kiskluseks, siis teen endast oleneva, et seda ei juhtuks. Lihtsalt see oli jutu jätkuks, et ei maksa kõike üldistada.
Kui pidasid silmas Feeni või Antit, siis võin ise kinnitada, et panid puusse selle oletusega. Mõlemad mehed käinud, näinud erinevaid koerajahte ja teavad millest räägivad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin: Ainult peale pauku/torget ei tohi enam loomale liiga ligidale minna-koertel ikka kaitsmise instinkt olemas.

Kelle eest nad siis kaitsevad? Kui võõra koera eest, siis saan aru. Inimese eest(loe teise jahimehe eest) aga :M
Minu arusaamise järgi on selline "komme" täielikult vale. Olen näinud selliselt käituvaid takse, terjereid ja laikasid. Enda koer ja ka jahtkonnas teised koerad seda "sündroomi" õnneks ei põe.
Siin aga tuleb nõustuda Jyri poolt väljaöelduga:
Egas muidu vanasõna nii täpne poleks-koera järgi võib ka peremehe kohta otsustada
:lol: :lol: :lol:
ikka lõbusalt
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Täpsustuseks veel seda, et minust valesti aru ei saadaks. Me räägime siin kahest asjast, individuaaljahist ja ühisjahist, mõlemast siis koertega. Ma pole seda kunagi väitnud, et individuaaljahti koertega teha ei võiks või et see jama oleks minu meelest. Räägin just ÜHISjahist (koertega). Need on minu jaoks erinevad asjad. Kui kellegile meeldib individuaaljaht koertega on see tema enda asi (kui jahtkond soosib, endale meeldib, tuld, lasku minu poolest kas või kõik oma jahtkonna loomad nii ära), aga tulla rääkima, et ühisjaht koertega on jama, on ka nagu imelik. Vaadake oma mätta otsast nõksa kaugemale ka.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Kardan,et jutt kisub teise teemasse-koerte kasvatus vms.,mis ka kindlasti inimese enda IQ ja kasvatusega seotud.Inimeste kohta ütlen oma nägemuse-kellele ema,kellele tütar.Ehk tehke mida tahate,kui see ei sega/häiri teisi.Ongi kogu arusaam,mistahes valdkonnast.Kui peate ulukijahti taksidega/terjeritega-laske käia.Laikasid nendega samasse jahti sekka lasta on aga ilmne tobedus.Loomulikult võivad ka erandid olla,nagu "ühepere koerad" vms.
Aivar-kui koertel "veremaik suus",adrenaliin pritsib,siis toimivad nad instiktiivselt.Mingi koolitus ei aita.10 min pärast või peremehe tulekul on kõik "normis",kellelegi enam hambaid ei näidata.Nii et see pole "komme",vaid väike ohutusnõue "arusaamatuste" vältimiseks.Nagu piirkiiruse piirang kuskil enne kurvi-võid ju ka kiiremini läbida,aga võid ka välja lennata.Ise olen näinud laikasid,kes isegi peremeest kütitud uluki juurde ei lase-vot see on juba liig mis liig :VS
Minu esimese laika poolt(ca.30 aastat tagasi) puretud jahimehed olid puremise hetke KÕIK 100% alkolõhnadega.Ükski kaine inimene polnud elus temalt pureda saanud.Nii et võivad ka sellised "kaasused" olla!
Veel Kakusele-Ühisjaht võib olla kas koertejaht,kus ajus ainult koerad peremehega -või ilma,kuid mis toimub VAIKSELT,inimesed ei kisaNÄITEKS JÄNESE-VÕI REBASE JAHT HAGIJAGA,võib olla ka ajujaht koertega,kus lisakas ajajatele jooksevad metsas ka koerad ringi.Need on kaks iseasja(isegi jahimäärustes -või seaduses kirjas kaks erinevat jahipidamise viisi-ajujaht ja koertejaht!) ja paraku ei taheta sellest aru saada.Ja jutt pole mitte individuaaljahis,vaid erimeetodites/moodustes ühisjahi läbiviimises!Erinevus on rollide jagamisel-ühes teevad kogu töö koerad,teises ainult inimesed(ajajad).Vahepealne on "hübriid" mis isegi nimetust ei oma!
Viimati muutis jyri, T Juul 26, 2011 9:12 am, muudetud 1 kord kokku.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Jutt läheb ikka aia ja aiaaugu peale. Loe oma kirjutatud all olev lõik läbi veel kord ja siis saad ehk aru, mis vastu hakkas. Kõik koerad va hagijas ja püstkõrvad, nendega käiaksegi ühisjahis selle pärast, et need on ainsad legaalsed ajavad koerad.
Jägervision kirjutas:Sama lugu pidi olema taksidega seaaias- nõutakse, et nad oleksid laikad :lol: Ise ei ole käinud (veel).

jyri kirjutas:Aga kesse käseb takside ja ms. seajahil käia?See ju urukoer ja sinna las töötab (y) . ...
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas: nendega käiaksegi ühisjahis selle pärast, et need on ainsad legaalsed ajavad koerad.


(y) (y) (y)
Mina tean veel "legaalseid ajajaid"-need on inimesed :D Ja seda juba kirjutasin-kui ajus 15 kisavat meest(legaalset ajajat),mis erilist kasu on lisaks jalus tolknevas,või siis rebase/jänese/kitse jäljele haukuvas jooksvas taksis,kes lisaks ka "vastusuunda" jookseb(see talv nätud!)?Sorry,aga teitsuguseid pole tõesti elus näinud,kuigi kuulnud :M olen .
Ja kui lumel jälgi lugeda pole(lund pole),ehk pole kohta,kuhu see legaalselt ajav isend peale panna-mida sa siis oma ajavaga teed,kui metsalapp 3x5 km ja juurdepääsuteed kaugel,kvartaleid(sihte) kah pole?
Kordan korra öeldut-seaaedikus,kus 4 ha maad,täidan ka mina ise ms III järgu ära-leian 10 minutiga sea ja haugun teda veel 10 min.jutti.
Reaaljaht on midagist muud ja 20km +läbijoosta(mis minu koertele tavaline) pole küll reaalne.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas andrus »

Eem......paotaks siis kah natuke suud.Omal mitmeid kogemusi taksiga nii aju kui individuaal jahis.Ütleme nii,et ajujahis(rida ajajaid lisaks) taks lööb ikka olukorra suht segaseks(Aga tore on ju ikka kui koer haugub ja metsas on).Küll aga lööb ajajate rivi koheselt sassi kui keegi hakkab olukorraga tutvuma mis täpselt teoksil).Individuaaljaht taksiga(Jaht on mõnusalt rahulik.Ja kui koer on ikka värskel põdra või sea jäljel,ei pööra ta mitte risti vastu tulevatele kitse jälgedele)või siis ainult koeramehega(kütid ees)väga mõnus.

Tegemist puhtalt minu arvamusega ja ei pretendeeri absoluutsele tõele!!!!

Meil üldiselt nii,et ega me ajujahis eriti koeri kasutagi.Laika meestel rohkem arvamus,et ajajad pigem segavad koerte tööd kui abiks on.Ja mida sa seal metsas üldse lasedki kui 15-20 karjuvat olendit ringi tuiavad.Seega põdrajaht- rahvastejaht ja seajaht koerte pärusmaa.Seajahis kui on püssideta noored ja tahavad hirmasti metsa minna,lüüakse kuskilt teisest servast sisse ja koerad ja koeramehed toimetavad rahus teisel pool.
jahismurf
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Igaks petteks mainin ära, et enamasti olen ma jahtides metsas (kui mõeldi, et mina tahan kõik loomad kütiliinil ära lasta). Olen olnud nii taksidega jahis (samad kogemused nagu Andrusel) ning päris palju ka laikadega. Huvitaval kombel on mulle ka elementaarne, et koer ikka inimese peale hambaid ei näita. Need laikaomanikud on Jüriga seletamisest ammu väsinud ning peavad jahti (ka selliste koertega, kes mäkrasid peavad kui mägrajahti tehakse ning võtavad siga sama kenasti kui Jüri koerad ning inimeste peale hambaid ei näita). Kuna väga palju on sellised metsas olekud lõppenud sellega, et metsas on jube huvitav (ehk siis minul ka) ning liinimeeste rõõmuks jääb loomade jagamine (tegelikult tuleb mõnikord kari ikka välja ka ning lastakse liinis küll), siis sai mainitud, et mingi seltskonna jaoks ei ole hästi peatav laika hea (kui liinil on nt turistid, kes tahavadki lasta). Et mitte arusaamatusi tekitada, mulle meeldib kui laika hästi peab, teeb ilusat tööd ning jahid on tulemuslikud, isegi siis kui ma liinil olen ja looma ei näe.

Teisalt on tulnud probleem selliste tõugudega, mis pideva häälega looma ajavad (keda on võimalik õpetada samuti ainult ühele loomale, st, praktiliselt ühele loomale). Seisad liinil, koer teeb häält, loom tuleb ees (mitte nii, et koer haugub siis kui uluk seisab). Katsete teemas püsides, minu meelest võiks olla katse eeskiri ka ajavale koerale, minupärast pandagu samasse aeda mõni kits või kährik segavaks faktoriks. Ajava koeraga saab ka ajada nii, et koeramees ning koer ning teised liinil. Miks on vaja tuua kogu aeg seda kisavat rahvahulka mängu... saan aru küll et nii tehakse ja see pole päris see ning koerte mõte kahaneb päris olematuks, aga ikkagi, räägime koerajahist ning erinevate tõugude katsetest vastavale ulukile ning jahipidamisviisidele.

Püstkõrvade juurde tulles. Nägin juhust kus 2 norrakat läksid sigadega üle kütiliini, ajasid kuni pimedani pikalt sigu. Peremees sai pärast nahutada selle eest, et parimate meeste laikad (võrdleme laikade ja norrakate tööd kus 1 peab ühes mastis pidama ning heal juhul üle liini sigadega ei lähegi, teisel juhul ajavad koerad esimese päeva niisama põtra, hommikul otsitakse koerad üles ning lastakse põder ära). Ma tahan öelda, et jahikatsed võiks olla ikkagi tõuomased ning jahistiilile vastavad. Mitte mõne laika jaoks sobilikud või mõne taksi jaoks sobilikud, sama linnujahi ning verejälje kohta (viimases on ju ka natukene erinevalt töötavaid koerasid, aga vist peaks asi üsna paigas olema).

Mul endal ajas keema see, et arutatakse just erinevate tööaretusega koerte eristamist jahikatsetel ning siis tuleb korraga parima laika omanik ning räägib kuidas kõiki katseid saaks tema laika järgi paika panna (kui keegi oleks maininud, et tal retriiver põllus linnu ees stoikat ei tee, kas siis oleks selgunud, et sul laika teeb?).

Mõned nopped veel Jüri kirjutisest (muide, ma olin täiesti unustanud, et ma sinu ego asja ka varem arutanud olin, nüüd lihtsalt oli ekraan seda jälle täis):

Jüri: Seda,et ta hagijas on tegelt kõlbmatu,kuna ajab kõike mis liigub,sellised tüübid aru ei saa

Ma tean, et hagijat annab väga täpselt koolitada ainult ühte ulukit ajama. Olen näinud neid hagijaid küll, kes ajavad ainult jänest, või ainult rebast, ainult kitse, ainult karva.. kõike.. Seajahi osas on pigem see mure, et hagijad jäävad liiga sageli ja liiga halvasti sigadele ette.

Jüri: Ära lõõbi.Minu vana koer SÜNDIS seakoeraks

Hiljem selgus, et võtavad rebast (kui arutati ka urujahi katsete eeskirjasid), mäkra, kährikut, nugist, põtra. Paras kompott, kui taksi ja hagijaga kitse ei aja, hoiad selle teema nende jaoks väga kõrvale, siis selles piires annab ka ajavat koerajahti (ainult koeramehega) teha.

Jüri: Teemast väljas pole kindlasti.On koeri,kes aias ei tööta üldse-peab vist seda siga koduloomaks,keda pole vajadust töötada või näeb,at asi pole üldse tõsine ja kõik.Metsas aga suurepärane töötaja.Siit ka katsetuste (on ju teemas!) eeskirjades/juhendites eristatakse aedikukatseid "päris jahist"

Sellega olen ma päris nõus (tegelikult paljuga mida Jüri kirjutab). Mind tegelikult huvitab kuidas teha jahikatseid urus selliselt, et katset ei saaks teha 1-2 koera ning rahaliselt jube kulukaks asi ei lähe (mass maksab). Kuidas leida rebast ning kuidas seda hinnata. Seda kuidas mäkra Saaremaalt leida ning ka suuremale rahvale katset teha, selle mõtleks vist isegi välja.

Küsimus on selles, et kuidas eristada erinevate tööomadustega tõuge samal jahil vastavalt nende aretusele?
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas andrus »

Olen näinud nii mõndagi laikat kes hammast näitavad inimestele saagi juures.Ja mina ei pane seda absoluutselt pahakas.Tegi ju ikkagi tema tööd ja saak on tema.Isiklikult oman piisavalt austust koerte vastu ja mul ei ole raske oodata natuke eemal kuni peremees saabub.Meil on üks selline laika kes peale lasku lubab saagi juurde laskja ning peremehe.Aga kui enne peremehe saabumist keegi teine peaks üritama saaki puutuda lõppeb see "hamba saamisega"
On nähtud ka sellist keda peremees peab rihma otsas hoidma,et see saaki lohistavatele meestele külge ei hüppaks.Midagi teha ei ole,loom on looma.Kasvatus on erinev,iseloom on erinev,temast on kasu ja tuleb lihtsalt olukorraga leppida.Jaht on seltskonna üritus ja leppige koertega nii nagu te lepite oma jahikaaslastega,olgu nad siis natuke imelikud või mitte.
Viimati muutis andrus, T Juul 26, 2011 10:40 pm, muudetud 1 kord kokku.
jahismurf
Vasta