Põdra- ja metsseakatse juhendid

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas andrus »

Muidu,et vahetage see pealkiri ära.Juhenditega pole enam ammu pistmist.Pigem lihtne targutamine.
jahismurf
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Juhendiga on tegelikult palju pistimst. Nimelt, istuvad vähesed kohtunikud Eestis kokku ja hakkavad vaatama mida võiks muuta peatselt ja kuidas. Kuna jutt läks kiiresti juhendite olemasolust sellele, et uued juhendid ning sealt valgus jutt juba laiemalt erinevate katsete juhenditele (kus selgus, et parim rebasekatse tegija on Jürri laika, parim verejälje koer on Jürri laika ning üldse pole paremat ainult seale spoetsialiseerunud koera kui Jürri laika). Tegelikult võiks siin ikkagi arutada (muutuva jahiseaduse osas on arutelu küll) sellest kuidas peaks nägema välja üks jahikatse. Mina ise olen rohkem puutanud kahte asja, urujahti ning püstkõrvadega suurulikujahti (siga põhiliselt). Küsimus on selles, et kas jahikatsed on sellised mis võiks jääda nii nagu nad on (suuresti ulukispetsiifilised ning teatud jahipidamisviise ja tõugusid soosiv) või võiks lähtuda mingil hetkel sellest kuidas mingi tõug aretatud, mille jaoks ning kas ta suudab aretusele vastavat jahti teha.

Ma näiteks ei kujuta, et välimiku kriteeriumitele vastav taks (so standart taks 10 kg kandis) suudaks I järgu jaoks urust rebase välja tuua (jahisituatsioonis tehtav eksam). Küll suudab ta ajada. Kähriku toomisega on ka ni ja naa, mõni toob, mõni mitte ja sõltub veel kährikust. Välja ajamine teine asi (nii nt Lätis). Kährik pole üldse katseks tegemiseks sobiv uluk Eestis (naabermaades jällegi on).

Vabalt saab teha nii, et jahikatsed jäägu siis teatud tõugude hobiks ning teised, kes tahavad ch tiitlit, teevad selle kuidagi ka III järgu peale ning on rahul. Seega, jahikatse oleks tüütu kohustus enamuse jaoks ning rohkem aja ja raha raiskamine. Mõne tõu jaoks muidugi on tegemist erialase tööga ning seega on jahikatse hea koht koera tööd jälgida, harjutada, lasta hinnata, teistelegi näidata.

Kuna see juhendite väjatöötamine pidi olema kohtunikekolleegiumi pädevuses, siis, vanast ajast neid mehi on, aga uusi ei tule. Pole ühtegi määrust mille alusel EVs kohtunikke koolitada ja atesteerida. Seega, uusi peale ei tule ning kohtunikeni erinevate tõugude pidajate soovid ja huvid ei jõua. Kui foorumis neid asju ei arutata, siis tulevad mõne aja tagant küsimused, et miks mina ei saa. Lihtne on vastata, võta õige tõug või ära virise. Ma ise ka ei kurdaks, pole ühelegi katsele läinud, ei tea kas lähengi, aga on inimesi, kellel on mure ning ega mujalt laiemat arutelu ja tõuget ei tule kui siit (või siis mõnest koertefoorumist). Siin on ehk jahimehi, kes on vastavate jahipidamisviiside erinevate külgedega kursis ning äkki on kellelgi midagi öelda ning edastada ideid juhendite muutmiseks.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Jälle kinnitus ütlemise õigsusest,et "kuda koer,nii ka peremees" :VS .Ja kui jutt taksidest foksidest,siis nad on küll julged klähvima,eriti siis,kui nendeni ei ulatuta(autost,aknast jne.) (y) .Foorumis kah.Ehtne pransuse koeratõu iseloom.Ma mõtlen tõugu "Le klähfiiv nuustiik" :lol: .
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:
kakuke kirjutas: nendega käiaksegi ühisjahis selle pärast, et need on ainsad legaalsed ajavad koerad.


(y) (y) (y)
Mina tean veel "legaalseid ajajaid"-need on inimesed :D ....

Legaalsuse all pidasin ennekõike silmas asjaolu, et kui kasutada selleks hagijaid, siis see mitte pole seda, st legaalne.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Kakuke-küll ma aru sain,millest ja kuidas ,aga miks ka mina ei või vahest lõõpida,kui teised kah teevad? :D Eriti,kui põhjus antud?
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Mina pole öelnud, et ei tohi. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Vaat, Jüri, sina oled oma koertest vist natukene teist tõugu, sul vähemalt koerad teevad tööd, sa siin torpeteerid jahikatsete eeskirja teemat. Ma pole siiani kuulnud sinu suust miskit mida eeskirjade kaasajastamisel kasutada võiks või millest lähtuda. Pole olnud ühtegi ideed, ühtegi teemas arutelu. Muutkui aga vaatad kuidas mingit jama ajada. Mul on hetkel väljakäidud mitu erinevat nurka ja asjaolu mida võiks eeskirjade muutmisel arvestada ning mis on teemasse ka. Saan aru küll, et sinu koera jaoks on asjad kenad ning sinu mätta otsast ei olekski vaja midagi muuta (selle pärast siin jama ajadki?), aga kui eriti keegi pole rohekm asjast huvitatud, siis mis siin ikka arutada. Urukatsete osas saan ma oma arvamused ja ettepanekud teha ka nii, et selles foorumis üldse asja ei aruta.

Ps. siiski tuli ette Jüri sarnasus tema koeraga, kui saak käes (katsed sobivad), siis antakse kõikidele hammast kes ligi tikuvad :)
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Vaat Feen,sina oled vist kuskile õigekirja oskuse ühtäkki kaotanud("näpukad väljaarvatud).Seda selleks.Mis puudutab koertekatseid,eriti urukoerale,siis 80. keskel käisin oma esimese laikaga Semrinos koertekeskuses oma koera karule harjutamas.Vist oli ka ainus koer Eestis,kellel karu diplom tollal ajal näidata ja rohkem kui 1(siiani alles).Mis puutub rebasekatsesse,siis ei kommenteeri ainult sellepärast,et mind see ei huvita,mitte et midagist öelda poleks.Seal samas Semrinos oli erinevaid tehisurgusid(nagu ka meil Ardus oamal ajal) ja vähemalt 10 rebast,tigedaid,sõbralikke jne,et harjutamiseks saaks valida sobivama ja katseteks/võistlusteks loosida.
Vaata paradoksi-mul pole ette näidata mingit koerteteemalist "sertifikaati",aga asjast jagan vähemasti sinust tunduvalt paremini ,k.a. urukoerte teemas,see-eest oman "laskeinstruktori tunnistust",kuigi ise ennast sellel ajal mingiks asjatundjaks ei pea .See on siis Eesti "spetsialistide tase" käesoleval ajal.Kahjuks juba nii devalveerunud.
Mina su koeri ega jahipidamist ei kommenteeri,sest pole näinud.Sina aga väga usinasti teed järeldusi nii minust -kui mu koertest,kuigi ei tunne neid ega mind.Ja kordagi pole koos jahil olnud.Ja mida sellest järeldada saab :M Ainult seda mis ütlesin- :VS näeb ainult seda,mida tahab näha!Idarahvaste ütelus (y)
Leidsin oma arvuti kelrdrist ka reaalsete tegude jäljed-nimelt osa muudatustest,mis pidi 81 aasta määrustele lisama "kaasaegistamise" eesmärgil.Seda selleks,et kinnitada veel üht idamaist ütelust-"ära vaata,kes räägib,kuula,mida räägitakse".Aga paraku kõik ei suuda sellest aru saada.Nii on lood
Manused
KoerteKatsed.pdf
(4.38 MiB) Allalaaditud 341 korda
KOERTEKATSED.doc
(23.5 KiB) Allalaaditud 293 korda
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Sinu koerte teemal kirjutad sa ju ise igasuguseid lugusid (vastakaid). Nende lugude põhjal järeldused. Või mis järeldusi siin teha saab kui lood on nii segased. Takside ja terjerite osas kipud sa ka üldistama. Tõugude piires on oi kui palju erineva iseloomuga koerasid. Ma olen näinud laikasid, keda võib iga jahimees saagi juures sügada ja kiita ning saagi metsast välja vedada. Olen näinud neid kes hambaid näitavad võõrastele ning ka neid kes peremehele kallale lähevad.

Tõusisesed erisused on see mille alusel saab anda hindeid kui hea on üks koer mingi töö jaoks. Probleem on selles, et samal jahil kasutatakse erinevaid tõugusid (kasvõi püstkõrvasid sea- või põdrajahis). Või hoopis takse-terjereid, jahikatse on aga kõikidele üks.

Natukene asja kaaludes, ma katsusin mõelda mis need võimalused oleks, jäi pinnale 2 varianti. Katsed jahiviisi põhiseks või katsed tõupõhiseks. Ehk siis, kas koer peab pidevalt häälega looma ajama, ei pea kinni pidama, kas peab ajama vajadusel terve päeva või ei tohi üle kütiliini minna (ma olen näinud olukorda kus hagijaomanik sai pika loengu oma sita hagija kohta kui koer kütiliinile pidama jäi ja hiljem metsa tagasi läks. Vanasti ajasid hagijad ühte rebast päev otsa, peremees läks kusagile ette, lasi rebase ära ning sai naha eest korraliku summa). Siis, kas peavad looma pidama, kas hammustama või mitte jne. Või võtta tõug ette, see koer peaks jahis käituma nii ja naa, vaadatakse kas käitub ka (teatud tõugude tööomaduste kinnistamisel oleks parem).

Teisest küljest on mind huvitanud pigem jahisituatsioonis tehtavad jahikatsed. Tehistingimustes tehtav katse näitab ainult osa koera tööst ja tegemisest. Vaadates kasvõi kunstlikku ja päris verejälge. Kui mõni koer ikka ühe ala jaoks kasutatav ja treenitav, siis ei pruugi ta teises olukorras tööd teha. On küll häid näiteid kus koer teeb edukalt mõlemat. CH tiitli jaoks on vaja näidata, et koer jahist ikka väga mööda pole, jahimehe avaldaks oluliselt rohkem mulje kui koeral oleks pärisjahist näidata I järk ette.

Sa mainisid, et ma sinu koera ei tea. Siit järgmine mõttevälgatus. Oletame, et keegi otsib omale head jahikoera ning tahab, et kutsikad oleks ka suurema jahieeldusega. Kuidas ta saab teha head valikut? Kuuleb tuttavatelt, kus kohast keegi hea kutsika saanud. Käivad ise jahtides ning vaatavad kelle koer on hästi töötab. Vaatavad kuulutusi ning otsivad sealt infot (mingi rebase või sea III järk ei näita suurt midagi). Võimalusi veel. Üks võimalus võikski olla jahis tehtav eksam. Kindlasti on palju neid koerasid, kes jahis teevad pidevalt I järku kuid ei oma selle kohta mitte mingit paberit, st, see info ei jõua ka võimaliku kutsikasoovijani. Teoorias on jahis tehtav eksam võimalik. Kas Eestis on praktikas neid koerasid kellele jahikatse järk on omistatud jahi (jahtide) põhjal? Vist väga mitte.

Hetkel puudub selleks toimiv süsteem ja kord. Puudub võimalus koolitada uusi kohtunikke ning kohtunike vähesuse tõttu on hea kui olemasolevad jõuavad mõni kord aastas katseid hindama. Loota, et keegi korra nädalas veel mööda metsi ringi ajaks ning kellegi koera hindaks (ja mis raha eest), see on vist palju tahetud. Sellegi poolest arvan ma, et kui oleks piisavalt kohtunikke ning toimiv süsteem. Nt jahimeestest kohtunikud, kes ise jahis osalevad ning hindavad koera praktilist tööd. Ideaaljuhul mitme jahi põhjal :) Äkki oleks fanaatikuid, kes mõningase tasu eest mööda jahte käivad ning koerte tööd hindavad. Eks siin on ka omad ohud ja keerukohad (kasvõi see, et järk joodetakse natukene paremaks). Igatahes, kui hakkad uurima kellegi koera kohta taustainfot, siis oleks kindlasti hea näha märget, metsas tehtud jahikatse hindele X.

Äkki siis tekiks natukene suuremal seltskonnal koerteomanikest soov ja huvi oma koera treenida. Kasvõi selleks, et igasugused prantsusepärased klähvivad ja porised tuustikud ilma loata Jüri autosse ei hüppaks. Eesti keskmine koerte kasvatus ja koolitatus on saanud päris palju kriitikat (eriti nende poolt, kes on suutnud Eesti parima koera võtta ja koolitada). Jahtides näeb koerte taset maast laeni, aga enamasti on head koerad trehvamise küsimus mitte järjekindel ja teadlik töö. Ilma motivatsioonita ei hakata oluliselt liigutama ennast. Tehakse jahid ära ning kui saak käes, siis enamuse jaoks polegi vahet kuidas see saak tuli.

Tore oleks olukord (kommunism oleks ka tore kui kõik teks nii nagu vaja) kus koera omanik on koolitanud ja kasvatanud oma koera vastava jahi jaoks. Ennast harinud ja vaeva näinud. Siis tuleb kohtunik (kohtunikud) jahile ning toimub praktiline hindamine (hindamised). Kinnitatakse ametlikult sertifikaat. Sertifitseeritud koeri ja nende omanikke, kasvatajaid oleks lihtne andmebaasidest leida. Kasvõi selleks, et kobras teeb kahju, leiad õige inimese ja koera. Vaja verejälje ajamiseks koera, eelneva kokkuleppe ja nõusoleku alusel tead kellele helistada. Laikamehega ikaldus, tead kus kohast võid kedagi leida. Linnukoertega sama. Hetkel on koeramehe oma asi kuhu jahti saab (kui on hea koer, siis kohtadest puudust ei tule). Kindlasti on neid, kes vajaks sellise koeraga abilist aga ei oska kusagilt ostida. Tööbörs, või miskit sellist :)

Njah, et maapeale tagasi tulla, siis ei koolitata kohtunikke, ei tehta reaalselt asja edendavat süsteemi. Lihtsalt pole viitsijaid või oskajaid. Kes oskavad need on targad isegi ning viitsi sa hakata omale tegevust juurde tootma. Pole mul ka ühtegi sertifikaati, ei tunne nende katsete taustal puudust ka. Korra viin vast enda oma mõnikord näitusele, et kuulda mis vanemast peast koera kohta kohtunikel arvata, kui peaks viimane sert ära kobastama, siis see rebase järk (kui juba, siis Lätis ikka) tuleb ka. Järgmist koera võttes on eesmärk samuti, et jahtides temast asja oleks ning Jüri peale ei hauguks, kui millegi pärast me peaks koos jahti sattuma ning vaja on koera juurest minu võikusid võtma minna :) Või saaks taksos koeraga sõita. Või koera tundideks autosse jätta, nii, et miskit ära poleks söödud (turvavööd nt). Aga nii peeneks pulka ei aja, et nt Sakasmaalt saabunud verejälje spetsialistile iga hetkega muljet avaldada.

OT: Laskeinstruktori paber ongi rohkem selleks, et lasketiirus keegi tegutseks, vaataks, et laskjad saaks vastavalt vajadusele lasta, keegi lollusi ei teeks, kord majas oleks. Vahepeal ka natukene nõu anda ning tekas millise spetsialisti juurde hädas olijad suunata (kui kellelgi optika küljest kukub või puus ei liigu). Enama jaoks on lasketreener, relvameister jt. Seega, Jüri, ära selle tunnistuse pärast nii nukrutse, miskit sa ikka tead ja selle osaga hakkama saad.

Ps. ilmselgelt kirjutan siia liiga palju, nii need kirjavead tulevad.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Ja tänud juhendi eest.

Ps. teen kohvi, käin jahis ja kui folgitamise eel, ajal, järel mahti, siis võtan lugemisse.
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

Saan ma õieti aru, et 81 taheti muuta seda juhendit, aga mingil põhjusel jäi asi katki? Mis põhjusel? Juhendis isegi seaaia teemal sees taksid, terjerid ja hagijad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Lihtne näide-mu vana(12+ aastane) metssiga I järk on "metsakatse",sest aedikus ta ainult mängib seaga ja üle III järgu polegi õigustatult saanud .Sama tema pojaga-aediku metssiga on "koduloom" ja seepärast temal hetkel 4-aastase vanuse juures diplom puududb ,kuigi esimene põssa torgatud,kui ta alles 8-9 kuune oli.
Kuna mind teiste arvamine ei koti-nagu ka kirjutatud-siis pole ka mõtet mul midagist valetada.
Kui Astro näitas,et koerad läbisid põdra jahil üle 40km,siis nii see oligi,sõltumata siisnsete tarkade :VS arvamusest/kogemustest.Tõelised laikaomanikud teavad,et see pole kaugeltki mingi piir,aga lollidele on see tõesti mölateemaks ja oma nõdrameelsuse näitamise võimaluseks.Nagu kirjutatud eelnevalt,tunnen mehi,kellele minu,linnavurle, isiklik rekordsavutus(38 siga koerte eest hooajal) on kõigest kesine aasta näitaja.Mina neid ei kadesta,olen rahul mida oman.Nii on lood siis "superpuper koertest".Tavalised (pea)linnamehe laikad,kes hooajal paar korda nädalas metsas käivad.
Kakuke-81 arvuteid polnud ju! :D See on kuskilt 10 aastatagusest või nii jäänud alles.Kuigi paberid minul puuduvad,üritan võimetekohaselt mingites asjades osaleda.Kasvõi eesti-vene ja vene-eesti asjatundlikes tõlgetes abistamaks kodumaiseid jahikoerte SPETSIALISTE(kellest tunnen enamust ja pean lugu kah).Muuseas,austet hr.Pihlamäega tutvusin kuskil 60.lkeskel või õpus,kui mul spanielid olid!Seda siis seletamaks,kaua "teemas" püsin.ˇ
Aga 80.oli tõesti teemaks lisaks jänesejahil kohustusliku ajukoera olemasolule-hagijas,taks,spanjel-teha ka kohustuslikuks suurulikijahis "verekoera" olemasolu.Siiani tegemata,kahjuks
Kasutaja avatar
Feen
Postitusi: 3079
Liitunud: T Veebr 03, 2004 4:58 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas Feen »

Kas see 12-aastat vana järk on tehtud Eestis või väljaspool?
Üks lask - liha. Kaks lasku - võib-olla. Kolm lasku...
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:... Kakuke-81 arvuteid polnud ju! :D ...

No selliseid nagu praegu on, tõesti mitte, aga näha on, see tekst sisse trükimasinal trükitud ja skännida saab igat paberit. See selleks, aga seda siis ei tea, et mis põhjusel see vastu võtmata jäi?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Põdra- ja metsseakatse juhendid

Postitus Postitas jyri »

Vanamehe esimene järk tehtud Eestis.Näiteks austet M.Mae praktiseerib kah(minu koeral diplom teiselt ekspertilt)-ja võib ühe katse ajal omistada kuni 4!!!! erinevat diplomit-siga,põder,nugis,orav.kaas(või lisa)diplomid kährale ,koprale jne.Sellest ka boniteerimiseeskirjades kirjas,mida ma ka siin vist avaldasin aga mida kuidagi vastu ei võeta.
Olin tõlkinud ka karukatse eeskirju,pistan manusesse,kuigi see rohkem nö.tehniline,mitte "füloloogiline" tõlge.
Paraku head tahted jäävad sinna,kus nad on,sest on kamp kedagist,nagu ka jahiseaduse muudatusega,keda nad ei huvita või on risti nende sooviga-eriti verekoera kiire saadavus suuruluki jahil.Ja nii kaobki aktiivsus-ja tahe midagist muuta.Räägin endast ainult,kes veel kümmekond aastat tagasi arvas,et tuleb toime.Sorry,ei õnnestunud.
Manused
KaruKatsedUUs.doc
(61.5 KiB) Allalaaditud 301 korda
Vasta