Koerte kasvatus

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
jyri

Koerte kasvatus

Postitus Postitas jyri »

Asjaarmastajana(mitte arvata spetsialistiks)pakuks koerte kasvatamise teemat.Just sai värskelt niidetud suvila murul lamades tehtud eksperimenti-nimelt koera suust sai oma suuga võetud lihatükk kondiga(muidu koer neelab kohe alla).Tegu auto alla jäänud soku viimaste tükkidega.Ilma lõristamise -ja muu asja juurde käivaga.Arvan foorumis loetud kommentaaridest teadvat,et seda võivad päris paljud foorumlased teha.Samas kaugeltki mitte kõik!
Eksperimenti pole mõtet teha alla 3 aastaste koertega.Aga see on tõesti koerapidaja/koera suhete kriteeruim olema küll,vähemasti kirjanduse andmetel.Ja ka pole see mingi EGO näitaja-hagijas peab rahulikult lubama võtta jänest,spanjel-lindu ja taks-rebast.Rääkimata laikadest,kes vahel ei luba isegi peremehel tabatud uluki uurde tulla.
Kui austet foorum arvab teemat huvidest "mööda" minemast,võtan maha.
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas sooviku »

Selline suust-suhu meetod ei kõlba küll jahikoera õpetamiseks.Tsirkusesse võib-olla küll.Kunagi ei tea millal võib ka väga sõnakuulelikul koeral klõps käia ja siis on nägu rikutud.Tean seda omast käest ja enam nägupidi koera juurde ei roni.See aga,et koer peab laskma peremehel oma kallal toimetada(puuki välja tõmmata,hambaid vaadata,küüsi lõigata),on loomulik.Mina olen oma koertele alati ühe esimese asjana õpetanud,et nad peavad lubama kõige parema maiuse ilma urisemata ära võtmist.Käega :wink: .
Naine võib olla,koer peab olema!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas kakuke »

Eks see suust suhu värk ole jah nagu on, aga kasvatusest rääkides, siis see võiks koertekoolist alata, et oleks olemas elementaarne kuulekus. Eks me kõik taha olla tublid kõiketeadjad, kes vajadusel omal isegi hambad ära suudaks parandada, aga sealt saab väga palju sellist teadmist, mille peale ise ei tulekski.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas jyri »

Arvan,et teemas võiks keegi nooe või kogenud kasvataja küsida,mida ja kuidas teha,et ta koer teeks/ei teeks midagist.Siis võib äkki "kollektiiv" kogemustega tõele jouda.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas kakuke »

Ja koertekooliga veel see värk, et paralleelselt vedada metsa kaasa jahti + muud jahialased katsed koolitused (taksil tehisurg, seaaed, verejälg) ja siis vaatad ja timmid, et kui palju kuulekuses järgi anda või peale tõmmata. Ise nii talitanud, sest selle kuulekusega ei tohi ka üle pingutada, kuna instinkti pool võib kannatada saada areneval koeral. Kuulekuskoolitus suuresti instinkti alla surumise läbi käibki. Jube peen tunnetuslik asi. Ühest küljest pole vaja ainult saksa lambakoera kuulekust, aga teisalt puhta metslasega ka jama. Tegelt jube huvitav teema minu jaoks. Mõni võib küll öelda, et miks jahikoer peab istuma, lamama, kõrval käima jne Iseenesest ei peagi, aga koeraga kontakti saavutamiseks on sellist laadi temaga tegelemine jube oluline, et kui kiirelt vaja ta enda juurde saada või miskit tegevust sundida lõpetama või mida iganes, et koer teaks, kes on karjajuht ja kes "mängu" suunab (kelle käes ohjad). Endale, kui kutsika sügisel tõin 2,5 kuuselt, nii sealt alates, kuni siiani käib ta metsas minuga ALATI kaasas. Olid need külmad ilmad nagu olid või oli lumi milline tahes, kogu aeg jooksis mul järel ja kui mingil põhjusel (varitsuses passimised näiteks) ei võtnud teda kaasa, siis ootas mind see aeg autos. Paljud uurinud, et kas ta autot lõhkuma/närima ei hakka. Loomulikult ei hakka, kuna on harjunud seal palju olema. Seda hoiab ta näiteks palju paremini, kui korterit.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Sleven
Postitusi: 16
Liitunud: E Juul 04, 2011 3:46 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas Sleven »

Pole küll jahikoer, aga 50 kilone rotikas lubab meil tänu harjutamisele päris palju. Isegi, kui ööpäev nälgas olnud lasta kausi äärde, siis võib panna rahulikult käe tema lõugade ja toidu vahele. :wink:
Kasutaja avatar
zavi
Postitusi: 46
Liitunud: N Okt 02, 2008 5:19 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas zavi »

Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas Ax1600 »

Liigne treening pidi mõjuma jahiomadustele pärssivalt. Sestap iga mees otsustagu ise kas tema jahikoer peaks oskama mängida kaarte vmt. Ise arvan, et piisab kui koer (endal laika) tuleb kutse peale kohale ja annab saagi käest. Inimese peale ei tohi lahtisel territooriumil ei uriseda ega mingil juhul rünnata. Plussiks kui teab kuna tuleb uluki jälitamine lõpetada ja kui kaob, siis oskab tagasi tulla algsesse asukohta ja oodata üleskorjamist.
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas vollifedja »

Ükski õpetus ei tee kellelegi (ei inimesele ega loomale) paha ja pole üleliigne. jahikoera esmane koolitus ongi just kuulekus-täpselt istu-lama-siia..kõrval ilma rihmata käimine.Seda tuleks õpetada parallellselt käe viibetega ja vilesignaaliga.(kuidas muidu juhatad põllul vasakule-paremale-edasi või veest parti tooma?.kakuke-seda ongi väga vaja just sinu koeral-lähed pukki siga laskma-jätad koera puki alla lamama(ilma rihmata, kusjuurs)-käsuga (oota-lama, mida keegi). teed paugu-see pole koera asi, magab edasi. Tuled alla, saadad järgmise käsuga otsima.Ise nägin "ohhota ja ribalkas"-täiesti õpitav .Ise olen elu sunnil pidanud omadele suurest peast elementaarseid asju õpetanud. õigel ajal puudus asjast teadmine ja arusaamine.
Värsketel kutsikaomanikel soovitan küll võtta ühendust lähima koerakoolitus grupiga, kindlasti kooltajale selgitada ära ka kutsika otstarve8jaht), tema oskab eelkõige koerajuhile näidata kätte käsud ja õpetused.
Koera ei pea igale poole ja kogu aeg kaasa vedama.Koer peaks saama ja oskama ka kodus olla. saama aru, et alati ja igasse jahti kah ei võeta.(muidu lähed õhtul pubisse, tagasi tulles karistus sulle olemas-magimistoa ukse pihta "tulistatud" Samas on jahikoerte kasvatamises suureks veaks nende vähene seltskonna talumine.s.t.pole võetud teiste koerte-inimestega suhtlema. Seda on näha nii jahis kui ka näitustel.Koerad kardavad vööraid.Kui kodus grilliseltskond koguneb, mingiks ajaks laske kindlasti seltskonda ka koer. kannatage ära, õpetage käitumist ja laske väärastel patsutada,puutuda koera.

Koerale saab kõiki asju ,käsklusi õpetada toidupalaga. Ei pea olema kõhutäis, küünemusta suurune iba on kah sobilik.Annad käskluse, sirutad käe palaga(lõhnaga), kordad käsklust, tuleb, teeb.Kui kutsikat iga päev paaar minutit drillida elementaarse 3 käsuga(siia-istu-seisa-lama9, on varsti asi selge ja võib ampluaad laiendada. tee eelkõige endale selgeks, missuguseid käskludi vajad õpetada.On olemas iidamast koertekoolitus raamatuid.neid nõukaaegseid. ise tänapäeva ameerika-inglise stiili kummardaja pole.
Ei pea õigeks ka kutsika kohest metsa vedamist. jalutama ja mänguga tutvustada metsalõhnu, verd, jälge-jah, aga enne 1,5-2 aastat nõuda tõsist tööd ei pea õigeks.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas kakuke »

Vaata vollifedja, ise ei pea seda kõike näiteks vajalikuks, mis siin räägid. Puki alla koer passima jne. Ei vaja ja seega ka ei pinguta selles suunas. Õpetus ongi ennekõike oma vajaduste järgi. Loomulikult ei pea kogu aeg kaasas olema, aga võib ja küll saab niigi olla üksi kodus. Selle koolitusega ongi nii, et nii palju kui vajalik ja nii vähe, kui võimalik, siis ei kannata ka jaht.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas Jägervision »

See, kui tugevalt koer resursse (sh toit, mänguasjad, pesa, omanik jms) kaitseb, on suures osas kaasa sündinud omadus. Muidugi on võimalik koolituse ja harjutamisega palju ära teha aga see, et mõnel koerad ka kõige väärtuslikumat kraami on nõus loovutama ja teisel ka sellist vahepealse tähtsusega asju urinaga kaitsevad, ei ole iseenesest näitaja. Minu kõige leebem ja nunnum kutsa on kõige vihasem resursikaitsja. See ei tähenda, et ma ei julgeks tal minna hammastega suust raibet ära võtma (miks ma peaks midagi sellist teha tahtma ma küll ei suuda välja mõelda :lol: aga hirmu selle ees küll ei oleks) aga sellega on tegeletud ka.

Küll aga on võimalik kirglikult toitu armastav ja sisemiselt pisut ebakindel koer panna oma toitu kaitsma seda pidevalt näppides ja ära võttes ja üldse söömise ajal koera ahistades. Las koer sööb kui sa oled talle midagi andnud! Jah, tuleb tegeleda sellega, et koer tooks leitud asja käsu peale sulle ja annaks ära aga üle minu mõistuse on see, kui paljud inimesed ikka veel arvavad, et kõige parem ennetus ja ravi toidukaitsmise vastu on käia pidevalt söövat koera ahistamas. Eks ma ole ise ka seda kunagi mõne koeraga teinud ("targemad" soovitavad ju :roll: ) aga tuleb tunnistada, et mingit otsest abi sellest ei olnud- kes ei valvanud toitu, see ei valvanud ja kes valvas (keegi ei hammustanud ega urisenud aga ka tardumine, varanduse kohale kummardamine või inimese ja varanduse vahele seismine on juba märk sellest- tol ajal ma muidugi ei teadnud sellest midagi) valvas ka edaspidi. Oleks koeri edasi ahistanud siis võibolla oleks hambaid ka saanud, kes teab...

Minu arvates kuulekus ei peaks olema instinktide alla surumine vaid impulsside kontrollimise õpetamine lisaks sellele, et õpetatakse ka käsklusi. Seda ei pea tegema stiilis, et kui koer tahab ilma loata minna siis kannaga pähe ja küll järgmisel korral ootab enne luba :lol: Täiesti võimalik teha kodus toas/aias just koju tulnud kutsikaga maiuste abil ilma igasuguse hirmutamise ja karistuseta (isegi kurja sõna ei pea ütlema). Loomulikult ei ole niisama lihtne see asi, et teed kodus natuke trenni ja pärast on igas olukorras kontrollitav koer aga see on suur asi, kui algus tehakse kohe ära ja ajaks, kui läheb tõsisemaks trennis reaalsetes (ilmselt siis kõrges instinktis) oludes, on koeral mingi idee asjast juba olemas, mitte ei hakata õpetama kohe kõige keerulisemast otsast asju, millest koer midagi ei tea.

Mis jahikoera jaoks on tähtis ja lemmiklooma või muu ala koeral pigem tüütus, on see, et jahikoer peab suutma oma tõualast tööd teha mis suure osa koerte puhul tähendab omanikust eemale minekut ja iseseisvat tegutsemist. Nagu Kakuke juba ütles, tuleb teha kuulekust ja jahiinstinktide arendamist paralleelselt. Laika, kes oskab ideaalselt trummi taguda ja esikäppadel seista (ilma naljata- need on päris lahedad trikid tegelikult :lol: ) aga ka metsas käib ideaalses kõrvalasendis ja vaatab ainiti omanikule silma, ei ole just eriti kasulik jahikoer. Mul ei ole piisavalt teadmisi laikadest, et osata arvata kui reaalne selline asi on aga kui koera terve esimesed eluaastad on kõik rõõm ja õnn tulnud omaniku silmist ja ei ole olnud võimalust üldse ajada jälgi või teha muud mis võiks arendada tema jahis vajalikke oskusi, siis ilmselt ei ole ta just eriti ideaalne jahikaaslane. Samas ei tohiks olla üldse võimatu teha ühte ja teist ning siis need kokku sulatada.

Seda, mida ja kui palju on vaja, otsustab ikkagi omanik. SIIA ja OOTA (või siis ISTU või LAMA- misiganes, et koer jääb mõneks ajaks paigale püsima) peaks olema küll iga koera repertuaaris. Aga mõni arvab, et on rohkem vaja. Linnukoertel (sh. sakslaste loodud kokk-kondiiter-keevitajate tüüpi linnukoertel) on terve müriaad käsklusi. Kui laika omanik leiab, et ta tahab, et ta koer sitsiks, tooks susse või parti või kõnniks pidevalt rebimata kõrval siis seda kõike annab õpetada ja ma kahtlen, et sel on koera töövõimele halba mõju. Trikk koera ei riku, koera rikub ära ikkagi omanik.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas kakuke »

Selle üle treenimise all pidasingi silmas ennekõike seda, et paned koera enda külge lukku ja kui saagi juurest pidevalt ära kutsuda, ongi oht, et hakkab ära käima nii ka jahis sinu juures. Samas kaotab ju uluki sedasi.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Snoopi
Postitusi: 1
Liitunud: R Mai 06, 2011 8:50 am

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas Snoopi »

Pikk aga asjalik video. Näitab ka seda väga hästi, kui universaalne jahikoer on saksa jahiterjer (y).

http://www.youtube.com/watch?v=U_K2wQW6W4k
Jägervision
Postitusi: 157
Liitunud: P Mär 21, 2010 7:56 pm

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas Jägervision »

Samas aeg-ajalt tuleb harjutada, et sealt ka ära saada. Tõsi- liiga tihti ei tohi. Nagu istumisest või lamamisest juurde kutsumine- kui pidevalt ainult ära kutsud siis hakatakse ennetama. Aga samas kui kunagi ei kutsu siis ei tulegi :lol:
jyri

Re: Koerte kasvatus

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas:Selle üle treenimise all pidasingi silmas ennekõike seda, et paned koera enda külge lukku ja kui saagi juurest pidevalt ära kutsuda, ongi oht, et hakkab ära käima nii ka jahis sinu juures. Samas kaotab ju uluki sedasi.

Kord läks mu esimene laika kutsikana "kaduma",ilmus välja mitme tunni päsrast.Mina käisin seeaeg merd sõitmas.Tulles reisilt,läksin jahile ja nägin,et koer EI LÄHE kaugemale,kui ca.50m.Olin tohutult üllatunud.Hiljem sain teada,et proua,"õppides" kutsika kadumisest,kutsus iga kord koera tagasi,kui see nats kaugemale läks.Teisisõnu,ta surus maha lääneka instinkti otsida ala ca.1-2 km kaugusel peremehest.Koera "tagasisaamine" laikaks võttis oma paar aastat!
Nagu minupoolt mainitud Gussev oma raamatus kirjutab,võib ka laikale õpetada/treenida lambakoerale omane kuulekus.Ainult et siis pole see enam laika :VS ,kes peab metsas 95% ülesannetest oma enese IQ-ga lahendama,mitte ootama peremehe käsku.
Nii et õpetama peab ikka erinevalt erinevaid tõugusid.Ühe mütsiga löömine hävitab need omadused,milleks üks või teine tõug aretatud oli(laikasid ei puutu,sest need arenesid ise sellisteks,nagu on (y) )
Vasta