Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
jaan juhus
Postitusi: 85
Liitunud: K Mär 10, 2010 2:55 pm

Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jaan juhus »

Nüüd hästi loll küsimus:mida teevad hagijas ja taks metsseale või põdrale halba,et nendega ei tohi antud ulukitele jahti pidada?
Minuarust üks kiftimaid jahikoeri maailmas on eesti hagijas,seda enam MEIE enda ainuke koer ju.Mind väga huvitab miks meie enda ametnikud seda tõugu ignoreerivad,seda enam et mujal on estonskaja gonisnaja väga popp koer ja peetakse jahti kõigile mis liigub.
Ühel hiljutisel arutelul arvati et meie otsustajad(vähemalt osad nendest) on laikakesksed ja kardavad konkurentsi.Mul endal on hetkel 3 laikat ja võtaksin kindlasti hagija juurde kui teda rohkem kasutada saaksin peale paari ilvesejahi aastas(rebase ja jänesejahiks ei jätku lihtsalt aega)
Minuarust on metssiga taksile ja hagijale ohtlik,mitte vastupidi,see aga on nende enda probleem ja sellepärast jaht ära keelata on minu lollile peale jällegi arusaamatu.
Viimati muutis jaan juhus, K Veebr 08, 2012 2:26 pm, muudetud 1 kord kokku.
jyri

Re: Sea ja põdrajaht taksi ja eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

Seale ja põdrale ei tee halba ka krantsid,kellega näiteks Soomes jaht lubatud.Aga eesti hagija on austet hr.Pihlamäe poolt aretatud rebase -ja jänesejahiks,ONLY!Seega,kui eesti hagijas haugub peremehe rõõmuks siga või põtra,on ta künoloogiliselt "paha koer",sest omadused ei vasta standardi nõuetele.Sama,mis haukudes looma ajavad laikad-jahinduslikult tore,standardi järgi mitte ehk diplomit ei saa ja tõenäoliselt paaritusse ei tohiks lubada.Eks siis see keeld on just Eesti ainsa oma tõu säilitamiseks ja hoidmiseks märgitud.Tea,kas arusaadavalt seletasin või mitte.
Küsimus samast valdkonnast,et miks ei või näiteks 22LR kitsi lasta-kukub ju nagu kott ja naabreid ei sega isegi ilma summutita?Vabandan,kui näide pole kõige korrektsem,expromt nimelt.
jaan juhus
Postitusi: 85
Liitunud: K Mär 10, 2010 2:55 pm

Re: Sea ja põdrajaht taksi ja eesti hagijaga.

Postitus Postitas jaan juhus »

Kui mingid standardid mängus siis arusaadv,kuigi Venes ja Valgevenes jne ei hooli nendest standartitest keegi ja peetakse jahti kõigile mis liigub.
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht taksi ja eesti hagijaga.

Postitus Postitas andrus »

Olen ma millestki valesti aru saanud......taksiga sea ja põdrajaht keelatud???
jahismurf
jaan juhus
Postitusi: 85
Liitunud: K Mär 10, 2010 2:55 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jaan juhus »

andrus kirjutas:Olen ma millestki valesti aru saanud......taksiga sea ja põdrajaht keelatud???

Võib ikka,väljendasin ennast valesti.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

siin kohas polegi midagi märkimisväärset lisada jyri juba kõik selgeks teinud ,aga mees rebase ja jänesejaht on hagijatega yltse kõige kiftim jaht....elamus trumpab kindlasti yle selle ilvese naha või sealiha kappis...
sinu nukker noku!
jaan juhus
Postitusi: 85
Liitunud: K Mär 10, 2010 2:55 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jaan juhus »

MLP kirjutas:aga mees rebase ja jänesejaht on hagijatega yltse kõige kiftim jaht....elamus trumpab kindlasti yle selle ilvese naha või sealiha kappis...

Tean seda ise ka väga hästi, nimetatud jahid olidki need mis minusse jahipisiku süstisid.Meite maadel oli jänes vahepeal täitsa kadunud,sellel aastal on nagu jälgi natuke rohkem.Rebased aga 90% kärnas,neid taga ajada koeraga ei paku pinget,neid lasen niisama 20-30 aastas.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas kakuke »

Mulle tundub ka see laikameeste lobi, et hagijad üleüldse kõrvale puksitud sõraliste jahist. Mujal euroopas need küll popid (ja on neid ka sigade jaoks aretatud).
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

kakuke kirjutas:Mulle tundub ka see laikameeste lobi, et hagijad üleüldse kõrvale puksitud sõraliste jahist. Mujal euroopas need küll popid (ja on neid ka sigade jaoks aretatud).

Eesti reaalsete oludele oli aretatud hagijas,mis jälitas ainult rebast või jänest.See oligi aretuse põhieesmärk,mis ka saavutati.Aga asjaolu,et Eestis ei või teisi hagijaid kasutada sõraliste jahiks on juba "teine ooper" ja koerte standardseid omadusi ei puuduta.Isegi kui oleks lubatud sõraliste jaht hagijatega,hea eesti hagijas ei tohiks üldse neid jälitada.Künoloogiast lähtuvalt.Aga jahinduslikult-teine pilt.Nii et ära siin laikameeste lobi peale sõrme viibuta :H ,asi palu lihtsam.
Zake
Postitusi: 37
Liitunud: E Veebr 09, 2009 8:04 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Zake »

Eks laikadki olla algselt sooblitele jms karusloomadele aretatud. Jaht hagijaga sõralistele jääb pigem bürokraatia taha
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

Zake kirjutas:Eks laikadki olla algselt sooblitele jms karusloomadele aretatud. Jaht hagijaga sõralistele jääb pigem bürokraatia taha

Erinevalt praktiliselt KÕIGIST TEISTEST tõugudest,ei ole laikad kellelegi aretatud.Nad on "looduse lapsed".Neid kasutati rohkem sooblile/oravale mis on tõsi,aga teiselt poolt ainult nendega suudeti elusalt tiigreid püüda.Sulle infoks-näiteks tõugrupp "läänesiberi laika" koondab endas ca.200(!) erinevat põhjarahvaste koera,mille "tõupuhtust" on raske jätkata.
Nii et laikade "aretus" seisneb ainult selles,et hoida neid "võõra vere" eest!
Zake
Postitusi: 37
Liitunud: E Veebr 09, 2009 8:04 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Zake »

Selge :D Mott!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas kakuke »

jyri kirjutas:....Aga asjaolu,et Eestis ei või teisi hagijaid kasutada sõraliste jahiks on juba "teine ooper" ...

Mis mõttes teine ooper?
Eesti hagijast lähtudes, siis eluke on vahepeal edasi läinud, metsad teiste ulukitega täitunud. Kui selle asjaoluga ei arvesta, siis võib eesti hagijas teenimatult ka välja surra. Lihtsalt paindumatusest.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

Paindumatu on EW seadused.Eesti hagijas peabki jääma selliseks,milleks ta aretatud on.Kui hakkab sõralisi ajama,pole ta enam eesti hagijas.Samas läti- ja mõlemal vene hagijal on sõraliste ajamine standardis!Või siis nagu Soomes lubada metsa mistahes krantsi,peaasi et peremeest rahuldaks :VS .Aga siis võib tõukasvatus välja surra-milleks maksta tõukutsika eest,kui jahti saab kellegaiganes pidada?Pole mingi arvamusliider ega otsustaja ,aga sihukese asja vastu olen kindlasti.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas MLP »

venelasi aretatakse ka kahte moodi yhed kes ajavad käpalisi teised kes sõralisi..meil siin eestis on lihtsalt sellised universaalsed ja eks on ka mujal....aga on siis selliseid kes sõralistest yltse välja ei tee ja vastupidi
sinu nukker noku!
Vasta