Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Tiit Karp
Postitusi: 236
Liitunud: R Juun 02, 2006 9:35 am

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Tiit Karp »

Laikade omanikud ei peaks võtma asja liiga isiklikult, hagijaga sõraliste jahi lubamine ei tähenda laikade keelustamist. Lihtsalt eesti hagijas on määratud välja suremisele, kui sama poliitika jätkub. Olles pidanud eesti hagijaid võin kinnitada, et nad on tegusad ja targad. Kahel korral ajas põdra meestele ette ja kui nägi, et ei lastud läks jahimehe juurde vaatas natuke otsa, oodates korraldust, kuna huvi ei tuntud lõpetas põdraga töö igaveseks ära. Sama lugu oli ka kitsedega. Ka linnu äratoomise õppis ruttu ära. Kui oli jänesejaht siis töötas jänesega, aga kui võeti nepijahti kaasa, siis istus kõrval ja jälgis mis taevas toimub, kõrval pulmitavaid jäneseid ajas 100 meetri kaugusele ja tuli istus edasi oodates millal saab nepi ära tuua. Viljapõllus, pardijahis, kus jargmine part kukkus ennem kui eelmine oli kohale toodud, ladustas pardid kolme hunnikusse, et lennu lõppemisel kokku tassida. Neid lugusiid oleks palju pajatada, aga tõdeme, et iga li.. kiidab oma ...., ja meie hagijaid kiidetakse mujal, kus seajäht lubatud. Net-is nähtud video ikka super!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas kakuke »

Pigem on ikka laikamehed need, kes püüavad väsimatult igal sammul tõestada, et ainuõige koer on laika. :D Mina kiidan ka laikasid, kui nad seda väärivad, aga samal ajal näen ka seda, mida muud tõud teevad.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Näiteks poola hagijas ju spetsiaalselt seajahiks aretatud. Samuti on netis piisavalt klippe Saksast, seal ikka väga erinevad koerad seajahis.
Usun, et senise keelu taga on peamiselt ikkagi laikade tootmisega tegelevate kennelite lobby.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas puugi »

Juttu on ju Eesti hagijatest. Kasvatan isegi laikasid ja hagijaid ei ole maha ka teinud.Nad niigi nukras olukorras.Loodame et,nad sõralise ajamise loa saavad, muidu kaovad lihtsalt ära. Puugi.
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Sarvik »

ehhh...no on ikka tobe teema...sama tobe kui on hagijaga sea/põdrajahi keeld.... oleks keelata kruusateedel sõiduautoga sõit....see võiks nagu maasturite pärusmaa olla :lol: ....ja jäädagi mämmutama miks on üks auto parem/efektiivsem/ohutum jne. kui teine :lol: :lol: :lol: .kusjuures kedagi ei huvita et punktist a punkti b viivad mõlemad autod .... :lol: :lol: :lol:

alati kui on tegu misiganes ilmselge tobedusega.... esitage küsimus: kelle on see kasulik? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

teatavasti taksiga tohib seajahti pidada....miks kõik krt võrdlevad hagijat laikaga.... keegi ka võiks taksiga hagijat võrrelda..... :lol: :lol: :lol:

ja üleüldse võiks kõigi koertega sea/põdrajahi keelata va. laikadega ...kusjuures mitte igasuguse laikaga vaid ainult kenneli dogmaatiku jaan juhmi ja teele tobeda kasvandusest pärinevatega tohib....ja see et nad põtra ei aja ja siga kardavad on jahimehe probleem....vot nii tuleb EW-s asju ajada.... :lol: :lol: :lol:

ps.tekstis esinevad nimed on kirjanduslikud kujundid....loodan et keegi ei tunne end puudutatuna... :lol:
Viimati muutis Sarvik, N Mär 29, 2012 8:24 am, muudetud 2 korda kokku.
kärbes kirbule!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas puugi »

Olen Sarvikuga nõus et,võrdlus on jabur aga,teemat üritan üleval hoida et,lõpuks lahendus tuleks.Põlisasukal peaks rohkem õigusi olema.Ei ole ise kuulnud et,laikakennelid hagijate vastu sõna oleks võtnud.Sellist mõjuvõimu et,koeratõug puhtast kadedusest hääbub oma kodumaal ei tohi juhtuda. Ps. Võrdlust ei alustanud mina . Päikest. Puugi.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas kakuke »

Sarvik kirjutas:teatavasti taksiga tohib seajahti pidada....miks kõik krt võrdlevad hagijat laikaga.... keegi ka võiks taksiga hagijat võrrelda..... :lol: :lol: :lol:

On tehtud ka taksiga (põtra ja siga) ja tehakse ka edaspidigi ja ise ei näe mingit probleemi siin (peamine, et ise ja seltskond rahul oleks). Minu mõistes hagijas ongi pikema jalaga taks ja sellepärast ei saagi aru miks hagijad kunstlikult kõrvale puksitud. Las iga mees ikka ise otsustab kellega jahti teeb.
Ps. Ärge tulge mulle ütlema mida ma tegema pean, siis ma ei ütle teile ka seda, kuhu minema peate. :lol:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Kasutaja avatar
Sarvik
Postitusi: 576
Liitunud: E Jaan 08, 2007 3:09 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Sarvik »

kakuke kirjutas:On tehtud ka taksiga (põtra ja siga) ja tehakse ka edaspidigi ja ise ei näe mingit probleemi siin (peamine, et ise ja seltskond rahul oleks). Minu mõistes hagijas ongi pikema jalaga taks ja sellepärast ei saagi aru miks hagijad kunstlikult kõrvale puksitud. Las iga mees ikka ise otsustab kellega jahti teeb.
Ps. Ärge tulge mulle ütlema mida ma tegema pean, siis ma ei ütle teile ka seda, kuhu minema peate. :lol:


mulle meeldib kakukese mõtteviis (y) (b)

ja arendaks kakukese mõttealget....registreerime hagijad ringi (pikajalgseteks) taksideks....ja kõik ongi jokk... :lol: :lol: (b)
kärbes kirbule!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas baddmann »

Aastaid tagasi on samalaadne jututeema foorumis juba olnud. Tol ajal mulle teadaolevalt Eesti Hagija Tõuühing oli seisukohal, et metskits on välistatud, metssiga ja põder aga on soovitatavad eesti hagijaga kütitavateks ulukiteks. Teema ilmselgelt ei ole edasi arenenud. Praegu on (vist) kõige suurem sõraliste ajukoertega küttimisele vastuseisja Keskkonnaministeeriumist pensionile läinud, aga kas ei ole EH Tõuühing enam samal seisukohal või pole lihtalt jõudu-viitsimist ja motivatsiooni teemaga tegeleda. Minu meelest kui konkreetse koeratõu aretusühing konkreetse küsimuse toetajana esineks, siis ei oleks eelkõige loogiline, kui keegi teine subjekt tõu huvides selle idee maha teeks ja see teine seisukoht peale jääks. Seni aga (väljaspool foorumit) on paraku kõige valdavamaks argumendiks olnud just EH kui rebase-jänesekoera omaduste halvendamine sõralistele ümber orienteerumise läbi. Iseenesest mina aru ei saa, miks ei või olla rebase ja jänese ajamise teema alleshoidmiseks võimalik aretusse suunamisel kasutada rohkem töökatsete tulemusi saavaid koeri - jah, arvatavasti sellepärast, et katsetamisega on Eestis lood nii nagu nad on ja erinevate ulukite katsete tulemusi arvesse võttes läheks niigi vähearvuline tõug veel vähemalt kaheks eri aretusliiniks laiali. Nii et otsustamise koht ilmselt - kas EH on nii väljasuremisohus, et oleks vaja sõralised sisse lubada.

BM
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Huvitav kes on ikkagi see müstiline keelaja ja mis tal antud asja kohta täna öelda oleks? Ja mitu inimpõlve peaks veel minema kui asi ära saaks klatitud? Keegi võiks siin küsitluse korraldada: poolt -vastu. Sealt saaks siis võibolla edasi minna!
Eesti asjaajamist arvestadas lastakse EH enne hääbuda ,kui jahti lubatakse. Suur lollus oleks siin hagijaid veel tõugude järgi keelama lubama hakata,lubama peaks kõiki hagijaid.Just praegu oleks see õige aeg asi seadustada ,et ei peaks kohe jälle uut jahiseadust ümber hakkama tegema.
Viimati muutis Ahto Kattai, N Mär 29, 2012 9:49 am, muudetud 1 kord kokku.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas baddmann »

Lisan veel, et meie väidetavalt väikeste (min 5000 ha) jahipiirkondade väiksus ei saa tõsiseltvõetavaks argumendiks enam olla. 10-20 aastat tagasi küll, aga tänapäevaste elektrooniliste vahenditega on ka ajukoera ülesleidmine ja jäljelt mahavõtmine hõlpsam ning sõraliste liigne ringijooksutamine lihtsamini ärahoitav.

Samuti võib vajadusel ajukoertele ära keelata näiteks metssigadele juba üpris "tiinevõitu" aja ehk jaanuari teise poole ja veebruari vms. Põdralehmad on nagunii pool jahihooaega tiined, aga nende eluring veidi teistsugune. Igasuguseid erinevaid norme on võimalik välja mõelda ja kehtestada, lauskeeldu ei ole tänapäeval minu meelest võimalik enam ratsionaalselt põhjendada.

BM
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas vollifedja »

Millegi pärast räägitakse HAGIJATEST, siis mõeldakse kohe Eesti Hagijat. On olemas terve rühm hagijalisi, kelledest osa ongi seaajuks suunitletud(baier, Leedu, Slovaki jne. jne.) Tänapäeval tuuakse ka Eestisse erinevaid tõuge siise, tore oleks proovida ka nendega jahti pidada, kuida sobivad meie metsadesse. Keelatud. Ega keegi ei käse minna hagijaga sõralisi jahtima, aga kui on soovi ja võimalust ja koer tubli.miks mitte. Võimaluse peaks andma.
Mis puudutab pikka aju-siis norrakd, jämtlandid-hoopis ära keelata?Nõme ju.
EJTÜ ülesanne oleks teha vastavatele organitele põhjendatud ettepanek lubada hagijate rühm jahile.Elu on edasi läinud, loomad metsaski pole enam need ja selles koguses ,mis oli kaunil nõuka ajal.Koertest rääkimata.
EJTÜ Ülldkoosolek tulemas-palun, saatke oma ettepanek arutamiseks.
Steyr
Postitusi: 13
Liitunud: L Mär 12, 2011 10:12 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Steyr »

Minu hagijatel (praegusel ja eelmisel) on otsimisraadius jäänud umbes 200 - 300m vahele.
Lagedal veidi rohkem. Asi selles, et koer käib aegajalt kontrollimas minu liikumissuunda.
Nii et metsas olles on koeraga kontakt olemas (kui oleme kahekesi). Nooremast peast kipuvad
nad pikemalt eest ära jooksma (praegused kutsikad jõudsid koguni naaberkülla).
Tundub tõesti õige olevat, et hagija pideva haukumise tõttu saavad sead aegsasti liikuma hakata, neile ei toimu sellist äkilist rünnakut. On ka nii juhtunud, et hagija kisa rebast ajades on liikuma pannud nii sead,kui ka põdra. Hagijas kipub siga muidu meelsasti ajama, sel selline
tihe ja vist tugeva lõhnaga jälg. Ja lüüa pole ka keegi saand ka talvel kulti ajades mitte. Kas siga ka ajada lasen, on järgmine teema. Hagijas on mul osutunud heaks abiliseks lasu tulemuse kontrollimisel, just lumeta jahiajal. Tabatud loom vahest nii tihedas taimestikus ja veel hämar ka.
Äkki Eesti Hagija sõraliste jahi keelule polegi enam õiget motiveeritud põhjendust. On lihtsalt kellegi takkajärgi väited praeguse olukorra põhjendamiseks. Mäletan ühte kuskilt kuuldud väidet, et pidev pikka aega sõralise ajamine pidi neile stressi põhjustama.
Üllar Tamm
Postitusi: 894
Liitunud: N Okt 13, 2005 12:45 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Üllar Tamm »

Sarvik kirjutas:
kakuke kirjutas:On tehtud ka taksiga (põtra ja siga) ja tehakse ka edaspidigi ja ise ei näe mingit probleemi siin (peamine, et ise ja seltskond rahul oleks). Minu mõistes hagijas ongi pikema jalaga taks ja sellepärast ei saagi aru miks hagijad kunstlikult kõrvale puksitud. Las iga mees ikka ise otsustab kellega jahti teeb.
Ps. Ärge tulge mulle ütlema mida ma tegema pean, siis ma ei ütle teile ka seda, kuhu minema peate. :lol:


mulle meeldib kakukese mõtteviis (y) (b)

ja arendaks kakukese mõttealget....registreerime hagijad ringi (pikajalgseteks) taksideks....ja kõik ongi jokk... :lol: :lol: (b)


Austrias ju täitsa olemas takshagijad, kõlbaks ehk meilegi :lol: http://www.koer.ee/Alpi_takshagijas.html
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas puugi »

Parem kui keegi ei tooks neid Austriast siia sest,nad võivad olla eriti head ja saada Eesti hagijale konkurendiks.Vene hagija huvilisi paistab olevat aga,Eesti hagija Peterburi kuulutuse taga ei ole ühtegi vastust.Ma hakkan sõpra moosima et,ta veneka asemel Eestlase võtaks.Suurte rahvaste koertega ei juhtu kunagi midagi aga,meil ja meie koertel on kehvad ajad tulemas kui midagi ei muutu. Puugi.
Vasta