Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas baddmann »

vollifedja kirjutas:Millegi pärast räägitakse HAGIJATEST, siis mõeldakse kohe Eesti Hagijat. ...


Äkki sellepärast, et teema pealkiri selline ? :)

Hagijate või ainult eesti hagija lubamine sõraliste jahiks on kaks eri asja. Ühel juhul lubataks jahipidamisviisi (ok, de jure jahipidamisvahendi liiki, aga sisu poolest ikkagi jahipidamisviisi) ja teisel juhul tehtaks erandliku jahipidamisviisi lubamisega soodustus rahvustõule. Isiklikult ma ei oskagi öelda, kumba varianti ma ise pooldaks - arvatavasti tekiks teiste hagijatõugude ihalejatel rahulolematust eesti hagija erandi lubamise korral ning kuna eesti hagijas tõepoolest ei ole ju praegusel ajal tõuomaselt suurulululike aretatud tõug, siis ega siin sellist head ja kerget põhjendust leida ei olegi äkki võimalik. Pigem siis tõepoolest jubakõik hagijad suurulukitele lubada. Soome norme päris täpselt ei tea, aga kas seal mitte ei olnud turjakõrguse piirang sees, see ei ole äkki ka Eestis halb variant ?

BM
maris
Postitusi: 220
Liitunud: P Jaan 27, 2008 7:09 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas maris »

Küsimus kõikidele siin teemas osalenud laikaomanikele: kui Eestis oleks lubatud sea- ja põdrajaht hagijaga, siis:
a) kas Sa vahetaksid tõugu ja võtaksid laika asemel järgmiseks koeraks eesti hagija?
b) kas Sa vahetaksid tõugu ja võtaksid laika asemel järgmiseks koeraks mõne spetsiaalselt sea/põdrajahiks aretatud hagija?
www.sakste.com - Sakste eesti hagijad
epood.smartdog.ee - palju kasulikku (jahi)koertele
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas hundikütt »

J aht peatava ja ajava koeraga ju hoopis erinevad, nii et vastava jahistiili harrastajad võtavad ka vastava koera.Arvan,et koera võtmisel peetakse rohkem silmas just tema kasutusala laiust.Ise pean mõlemaid ,aga saan väga hästi aru ,mida sa selle küsimusega taotled.Pean vastama nii,et kui oleks lubatud sõraliste jaht hagijaga,siis eesti hagijat ma ei võtaks-pigem venelane aga kindlasti oleks ka neid jahimehi tublisti rohkem kes otsustaksid eestlase kasuks.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas puugi »

a.Ei. b.Ei. Seda on võimatu teha sellepäras et,inimesed on erinevad ja mis koer kellegile meeldib on kusagil sügavamal peidus.Aga kui mul ei oleks koera siis ei oskaks midagi öelda kohe. Puugi.
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

Kudagist tundub,et teemat lahatakse valest otsast.Ehk hammaste ravi käib MITTE suu kaudu.Esmalt ikka tehakse endale selgeks,milline jaht on domineeriv-näiteks linnujaht või koprajaht.Siis hinnatakse,mis jahipidamisviise tahetakse pidada.Näiteks-linnujaht ainult varitsusest-võta spanjel ja oled õnnelik.Sama linnujaht "liikumiselt"-võta mingi "seisu"linnukoer (y) .Edasi kobras-kui püüad raudadega,pole sul koera üldse vaja, kui tahad urust-siis taks või terjer.Ja nii edasi teiste jahisaakideni ja jahipidamisviisideni.Tean palju jahimehi,kes ainult pukist siga lasevad-no neile pole ju laikat vaja, piisab ka pisemast "jäljekoerast",kui sedagi.Seega algul tehke endale oma vajadused selgeks,siis nende järgi valige koera tõug ja lisauuringute tulemusel ka tulevase koera värvus-ja sugu.Aga mis meil toimub-keegi soetab hetkeimpulsist mingi jahikoera,mis talle omadustelt ilmselt ei sobi ja hakkab kohe "maailma muutma"-lubada sellel koeratõul seda ja teist ja lisaks ka kolmandat. Mõistlik ja mitmekülgne jahimees peab erinevateks jahtideks erinevaid koeri ja ei inise.Nagu ka relvad-üks on varitsuseks/hiilimiseks vint,teine sileraudne metsas kütiliinil seismiseks.Keegi ei nõua kohustuslikku sileraudse moderniseerimist vindiks ja vastupidi.Nii lihtne see ongi-hambaid ravida suu kaudu kõigest (y) Terviseid teile ja eriti kutsadele/Jyri
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas aadu kadakas »

Asja tuum võiks nö rahvuskoera staatuse määratlemine ning hoidmine. Ilmselt seda sunnimeetoditega kaua elus ei hoia. Teine asi on aga see, et täna on ikka kogu jahikoerateema kinni selles, kas suurulukijahis on tast kasu või mitte. BM nimetas jäneseteemas seda suurulukijahi domineerimist ja sellesse panustamist üheks hädaks. Äkki oleks mõistlik liikuda meite hagija osas edasi kompleksemalt, näiteks koos väikeulukijahi (rebane, jänes) taas au sisse tõstmisega (mille eeldused muidugi on üpris laiapõhjalise lähenemisega).
PS! Ma saan aru, et sealiha on maitsev ning turist tuleb siia siga küttima, kuid see pole ju miski kandepinnaga jahindus, mille järgi peab varsti vaat et iga jahimees igas teemas joonduma.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas aadu kadakas »

Nonii, Jyri jõudis just sama teemaga (y)
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas vollifedja »

Kuna olen just koertga "jahimeees", siis tahaks küll hagijalist võtta. Meeldib kisa metsas, häälega aju.Mulle meeldib ,,kui on koera kuulda. GPS jäägu pigem koera asukoha kindlakmääramiseks, kui koerte kokkukorjamiseks ja mõistatamiseks, mida ta seal teeb või keda ajab-kinni hoiab. Ja pole üksi metsas hiilija.
Nagu meie "eluaegsed" ohkavad-kui on ikka koerte kisa metsas, on PÄRISJAHT.(senini kisavad meil taksid,...)
Aga eks igale oma...
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas TRG »

maris kirjutas:Küsimus kõikidele siin teemas osalenud laikaomanikele: kui Eestis oleks lubatud sea- ja põdrajaht hagijaga, siis:
a) kas Sa vahetaksid tõugu ja võtaksid laika asemel järgmiseks koeraks eesti hagija?
b) kas Sa vahetaksid tõugu ja võtaksid laika asemel järgmiseks koeraks mõne spetsiaalselt sea/põdrajahiks aretatud hagija?

a) Ei
b) Ei
Laika on nii hinges kinni,et ei taha muud.
Kuna olen relvata koeramees siis metsa lähme mina,veel üks mees ja kaks koera(vahest üks).Metsas laseme lahti ja kui kuuleme,et koerad võtma hakkavad lähme koerte suunas ja teeme häält,seda tehes ajame sead kütiliinile välja(teine mees metsas saab ka lasta kui tahab,ise veab välja :lol: ).Kelle õnn see elagu!
Õnne peab olema
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ja miks peakski paadunud laikamees (loe hästi töötava laika omanik) kohe koera hakkama vahetama? Meil on küllaga ilma koerata jahimehi ,kes võibolla tahavad hagijat võtta ja las nad siis proovivad! Kui välja kujuneb midagi head ,küllap siis ka hagijate pidamine hakkab laiemat kandepinda koguma.Pole sugugi võimatu ,et juba üsna pea oleksid laikad metsas vähemusess.Päris kindlasti ei juhtu see üleöö pauguga,kõigepealt tuleb ikka võimalused luua ja siis pisitasa.... .
jyri

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas jyri »

Üritasin leida pädevat tõlgendust Kuldi kasutatud sõnale "paadunud" .Ei leidnud.Äkki keegi filoloogdeist oskab öelda,kuidas sellesse terminisse suhtuda? (y) :twisted: või midagist muud.Või on kirjutatu nagu veneaegsest anektoodist,-kui keegi ütles "sa näed välja nagu ehtne jentlman-ma ei teadnud,mida see tähendab ja igaks juhuks virutasin talle pasunasse.." Ma ausalt ei tea,kas termin "paadunud laikamees" on midagist söödavat või see on ikka mürk? :M Küsimus üle 30 aastase laikade kasutamisestaaziga inimeselt nimelt.Teisedjahi koerad enne laikameheks hakkamist kõik oma funktsioone täitvad +-
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

No vabandan siis Yuri,kui sinu hella hinge solvasin! Ja parandan siis enast: Miks peaks nt.laikamees Yuri.....jne.
Ps.See ,et ka mina ei tõtta omi koeri vahetama ei tähenda seda ,et ma arvaksin nagu laika oleks see ainumas ja õige valik sõraliste jahiks.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas puugi »

Paadunud on ikka hea ütlus.Mina võtan seda komplimendina. Puugi.
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Ax1600 »

Endale meeldivad jahid laikaga rohkem kui hagijaga. Just jahi iseloomu poolelt. Kui keegi soovib pidada jahti hagijaga seale- põdrale, pole vastu. Hagijas minu arvates päris aeglane ja jahiks temaga peab varuma rohkem kannatust, mida enamikul minu tuttavatel jahimeestel k.a minul pole. Mis puutub gpsi ja laika kooslulesse, siis mõtelgem: hagijat kiidetakse just hääle pärast, tänu millele saab loomale ette liikuda. Seega tunnistagem, et enamik jahimehi siiski hindab mitte niivõrd ilusat hagija häält, kui teadmist kuhu uluk liikub ja kaugel ta on.
Leian et kõiki koeramehi ja -naisi võiks austada, kes olenemata oma jahikoera tõust on võtnud vaevaks kasvatada ja treenida koer, et tema tööst oleks kasu oma seltskonna jahimeestele.

A) ei
B) ei
Pigem siis terjeri kasuks otsustaks
Olen nõus ka hagijaga jahi piirava seadusepügala tühistamisega.
Messer
Postitusi: 225
Liitunud: T Nov 30, 2010 9:17 pm

Re: Sea ja põdrajaht eesti hagijaga.

Postitus Postitas Messer »

Minule meeldib Jaani arvamus. Ausalt. Eesti hagijal on oma võlu.
Vasta