Seajahist laikadega

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas puugi »

Kõik on kõrvade vahel kinni.Kui hammastega risus kuldi taguotsa rabab on suht kindel,et keretäie saab.Loogiline,et kult põgenevat koera taguotsast lammutab kui õnnestub.Kui kellelgi on selline koer,et 10 minutit üksi seaaias hambaga toimetab andke teada.Teen katse välja!
jyri

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas jyri »

Paradokasaalne on tõsiasi, et kui 8 aastat tagasi ilmusid ASTROd, siis kõik nende omanikud, mina kaasaarvatud, täheldasid, et koera töö stiil on kõvasti muutunud. Kui enne oli koer ikka peremeest kontrollimas käinud mingi aja järel ja lisaks teadis, et kui HOIAB ulukit paigal , siis peremees jõuab ligi ja kütib ära. Nüüd teavad koerad, et ei peagi paigal hoidma, sest seal, kuhu nad AJAVAD , on ees kütid . Niisiis on see ASTRO teinud ka karuteene selles osas.
Kui koerale MITTE minna pikalt järgi, sedaenam veel ette sõita, hakkab lühemalt töötama.
Noorest peast saab koera panna tööle oma tahtmise järgi- kellele (kisa)aju koer, kellele ainult väikekiskjad ja linnud, kellele suured sõralised. Tuttava isa õpetas oma laikasid oravat mitte haukuma üldse- ainult kärplasi. Ja edukalt. Samamoodi on võimalik( minu esimene laika) õpetada kaugele mitte minna. Isegi uluki järgi ei ületanud mu seesamune esimene kütiliini ega looduslikke piire- teed, ojad jne. Omas 4 III siga + 2 III karu + 1 II siga. KORDAGI polnud lüüa saanud oma 14 eluaasta jooksul (y) .
Ehk kokkuvõttes- nagu ka mistahes koer vajab laika kutsikas kõvat tööd . Et saada enda selgetele vajadustele vastav ( või lähedane) koer . Aasta ketis ja siis kellegagi mingile jahile- pole kasvatus.
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas MLP »

jyri kirjutas.....Ehk kokkuvõttes- nagu ka mistahes koer vajab laika kutsikas kõvat tööd . Et saada enda selgetele vajadustele vastav ( või lähedane) koer . Aasta ketis ja siis kellegagi mingile jahile- pole kasvatus.

Lihtsalt tekkis küsimus ,et kas oled oma õpetus meetodeid analüüsinud,et mis sa ,siis antud koera juures valesti oled teinud ja mida kavatsed tulevikus teisiti teha,et ta järgmise 14a jooksul enam lüüa ei saaks? Või istub ka sul koer kuskil maja taga ja käib nö. kellegiga aastas korra või 2 kaasas?! :V (b)
sinu nukker noku!
MLP
Postitusi: 466
Liitunud: T Jaan 17, 2012 8:20 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas MLP »

jyri kirjutas:
puugi kirjutas:Edasi kasutab Jüri plaan B-d.Läheb suurt siga ühe koeraga püüdma!


Jõudsid enne mind vastata (b) - teist varianti tõesti pole. Ja koera puhul matemaatika x+y=(x+y) ei kehti, õige vastus on x+y= 4(x+y) . Ehk kaks koera koos on kohe mitu korda "ülbemad" kui need samad koerad üksinda.
Kui see minu koerahakatis juhtub enne hooaja lõppu jälle sea kihva otsa, hakkan erinevates aedikutes käima kuniks saab selgeks, et suur siga pole põssa. Püstkõrvad on looduse lapsed, mitte inimtegevuse väärastused, seega mõistust peaks jaguma (y) .


siin juures märgiks ära veel selle ,et tulevikus peadki ,siis kogu aeg oma koeraga üksi käima ,sest ega enne jahti metsa sisse ei näe ja ei tea ju kes seal sees just parajasti on...pole selle lumega ka väga siin kiita maa puha must pool hooajast!
sinu nukker noku!
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas GC »

puugi kirjutas:Ja nüüd härrased palun kirjeldage milline on teie jaoks ideaalne metsseajahi laika....


Meeleldi... kuigi mulle jääb arusaamatuks, kuidas on võimalik vastavalt tulevase peremehe soovile kutsikaid toota!
Kõige tähtsam on otsing, sihipärane otsing, mis on palju enamat kui koer metsas lihtsalt ringi jookseb ja kogemata looma pealegi satub.
Koer ei tohi olla agressiivne ei seisva, ega jälitava looma suhtes! Koera asi on haukuda ja on koeri, kes seda nii teha oskavad, et loom seisabki paigal. Agressiivsuse all ei mõtle ma mitte ainult füüsilist kontakti, vaid koera oskust mitte "pinda" käia.
Paraku on täna enamus laikasid vähem või rohkem agressiivsed ja niit/nõel peavad kogu aeg käepärast olema. Mina olen ka paljude koertega õmblemas käinud, aga ei meenu, et üle ühe korra. Isegi vene miilits teadis, et oma elu ohtu seada ei tohi! No palun väga, tootke ohtu hinnata oskavaid koeri!
Püsivus? Väga suhteline mõiste, hommikul võiks olla püsivam, aga pimeduse tulles võiks järgi jätta. Tegelikult saab tark koer hästi aru, millal lõpetada. Pigem on laika probleem liigne püsivus, mis muidugi ellimineerub agressiivsusega... peremees tuleb ja võtab oma... läbinäritud saagi.
No jaa, "olen kutsika omanik". Kuidas kasvatan? Kiituse ja laitusega (ka füüsilisega), kui koeral on aju, saab aru, mis peremehele meeldib, ehk
hea seakoer on see, kes saab aru, mida peremees tahab...!
koos koeraga
GC
Postitusi: 389
Liitunud: R Nov 12, 2004 5:15 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas GC »

hea seakoer on see, kes saab aru, mida peremees tahab...!
...aga, et aru saaks, kiitke teda, igal võimalusel!
Kiitus on tema ainuke töötasu!
koos koeraga
jyri

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas jyri »

MLP kirjutas:jyri kirjutas.....Ehk kokkuvõttes- nagu ka mistahes koer vajab laika kutsikas kõvat tööd . Et saada enda selgetele vajadustele vastav ( või lähedane) koer . Aasta ketis ja siis kellegagi mingile jahile- pole kasvatus.

Lihtsalt tekkis küsimus ,et kas oled oma õpetus meetodeid analüüsinud,et mis sa ,siis antud koera juures valesti oled teinud ja mida kavatsed tulevikus teisiti teha,et ta järgmise 14a jooksul enam lüüa ei saaks? Või istub ka sul koer kuskil maja taga ja käib nö. kellegiga aastas korra või 2 kaasas?! :V (b)


See kult, kes mu kutsikat veidi lõikas, jäi laskmata. Teine koer jätkas pidevat haukumist ohutult kauguselt ( ASTRO näitas, et seisab paigal), minu oma oli teinud 0,5 km ringi, näidanud mulle oma verist tagumikku ja jooksnud tagasi . Kuid mitte seale kallale, vaid juba päris kaugele seast ja teisest koerast, nii et jäi sõbra ja sea vahele 2 korda, kui too oli ligi hiilinud ja tahtnud lasta. Nii et ühe õppetunni ta sai, järeldused tegi. Eluaeg ei pea üksi käima, aga 3x aedikus on odavam, kui üks keskmine traageldus . GS-ga 100% nous (b) . Kui aga ma olen koera peale "pahane" kasutan "füüsiliseks karistuseks" oma pehmet mütsi- mingit valu see koerale ei tekita, aga koer näeb, et peremees on pahane. Vene allikate järgi sellest piisab, "reaalsest" peksmisest pole mingit kasu. Ja palja käega ei tohi ka "karistada" - hakkab kätt, mis vahest silitab, kartma. Nii et see on koeraga töötamise elemendid. Mõned kutsad saavad kohe aru, mõnega peab rohkem vaeva nägema, aga enamuses on nad kõik "õpetatavad" (y)
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas puugi »

MLP kirjutas:
jyri kirjutas:
puugi kirjutas:Edasi kasutab Jüri plaan B-d.Läheb suurt siga ühe koeraga püüdma!


Jõudsid enne mind vastata (b) - teist varianti tõesti pole. Ja koera puhul matemaatika x+y=(x+y) ei kehti, õige vastus on x+y= 4(x+y) . Ehk kaks koera koos on kohe mitu korda "ülbemad" kui need samad koerad üksinda.
Kui see minu koerahakatis juhtub enne hooaja lõppu jälle sea kihva otsa, hakkan erinevates aedikutes käima kuniks saab selgeks, et suur siga pole põssa. Püstkõrvad on looduse lapsed, mitte inimtegevuse väärastused, seega mõistust peaks jaguma (y) .


siin juures märgiks ära veel selle ,et tulevikus peadki ,siis kogu aeg oma koeraga üksi käima ,sest ega enne jahti metsa sisse ei näe ja ei tea ju kes seal sees just parajasti on...pole selle lumega ka väga siin kiita maa puha must pool hooajast!

Õnnelikud mehed kes saavad jahid peetud ühe koeraga.Normaalne lahendus.Kütiliinis on ka meestel hea siga lasta.No kuidas sa lased kui koerakari ümber sea tantsib?
Kõik haavatud sead kütitakse samuti võimalusel ühe koeraga.Selliseid mehi ja seltskondi on palju kes saavad ühe koeraga oma jahid peetud.
jyri

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas jyri »

Üks parimaid seatöö õpetamise meetodeid ei ole kahjuks avalikus foorumis arutamiseks, aga seisneb selles, et kas pukist- või liikumisjahist "kogemata" haavatud- näiteks tagaosa selgroopauk , mis seal tagajalad alt võtab- lastakse noorem koer peale. Peremees võib ju kõrval siesta ja koera "kiita/laita" n.ö.kohapeal.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas puugi »

GC kirjutas:
puugi kirjutas:Ja nüüd härrased palun kirjeldage milline on teie jaoks ideaalne metsseajahi laika....


Meeleldi... kuigi mulle jääb arusaamatuks, kuidas on võimalik vastavalt tulevase peremehe soovile kutsikaid toota!
Kõige tähtsam on otsing, sihipärane otsing, mis on palju enamat kui koer metsas lihtsalt ringi jookseb ja kogemata looma pealegi satub.
Koer ei tohi olla agressiivne ei seisva, ega jälitava looma suhtes! Koera asi on haukuda ja on koeri, kes seda nii teha oskavad, et loom seisabki paigal. Agressiivsuse all ei mõtle ma mitte ainult füüsilist kontakti, vaid koera oskust mitte "pinda" käia.
Paraku on täna enamus laikasid vähem või rohkem agressiivsed ja niit/nõel peavad kogu aeg käepärast olema. Mina olen ka paljude koertega õmblemas käinud, aga ei meenu, et üle ühe korra. Isegi vene miilits teadis, et oma elu ohtu seada ei tohi! No palun väga, tootke ohtu hinnata oskavaid koeri!
Püsivus? Väga suhteline mõiste, hommikul võiks olla püsivam, aga pimeduse tulles võiks järgi jätta. Tegelikult saab tark koer hästi aru, millal lõpetada. Pigem on laika probleem liigne püsivus, mis muidugi ellimineerub agressiivsusega... peremees tuleb ja võtab oma... läbinäritud saagi.
No jaa, "olen kutsika omanik". Kuidas kasvatan? Kiituse ja laitusega (ka füüsilisega), kui koeral on aju, saab aru, mis peremehele meeldib, ehk
hea seakoer on see, kes saab aru, mida peremees tahab...!


Mis tootmise jutt see pidevalt käib???
Muidugi on võimalik kutsikad planeerida vastavalt uue peremehe soovidele.Vanemad ja vanavanemad on ju kõik ette teada.Tööomadused samuti.
Ka uue peremehe soovid on ette teada!Ega see suu ikka ainult söömiseks pole!
Üks tahab,et üle kütiliini ei läheks,teine tahab,et hauguks minimaalselt 2 tundi.
Kolmas tahab,et otsing oleks 1,5-2 km kummalegi poole.Neljas tahab noaga põrsaid pista,viies ei taha,et üldse siga puudutaks.Kuues nõuab,et ise ei peaks metsa minema-viskab koera autost jälgedele.Seitsmes tahab nugiseid ja kährikuid püüda-palju! :M
Kaheksas mees tahab,et jälitab siga põtra 10-12 tundi jutti.Ilvest peab ka vahepeal puusse ajama.
Üheksas mees tahab,et esimese vilega koer maha tuleb looma pealt.Kümnes mees on vihane kui koer nugist otsib. :VS
Kui tulevase omaniku nõudmised on teada,saab ka vaagida kas ja millist kutsikat talle müüa.
Päris mitmed visad koerad on jäänud kadunuks kuna sattusid nõrkade meeste kätte.Füüsiliselt ei olnud võimelised koeraga sammu pidama.Samas on selliseid mehi nagu murdu kes oleks selliste koertega hakkama saanud.
Plaastri pakutud 6-12 tundi on minule sobiv aeg,aga enamus ei saaks selliste koertega kuidagi mäele kui teid ei ole.Otsing ja visadus on kõige tähtsamad elemendid!
jyri

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas jyri »

Lisaks veel metsanotsude poolt koerte lõhkumise juurde ühe lihtsa tõe- lõigata saavad üpris sagedasti ka need koerad, kes üldse on sigadest paarikümne meetri kaugusel ja isegi ei haugu. Suuremates karjades on piisavalt kultkesikuid, kelle ülesanne ongi kutsumata külalisi peletada. Nii et lõhutud koerakints ei tähenda veel, et koer "liiga tihedalt" siga ründab. Kismet!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas puugi »

Selleks,et sea käest kerepeale saada ei pea teda hammustama.Loogiline,et siga pöörab lõpuks ümber kui enam joosta ei jaksa.Sellist asja on kõik näinud.
plaaster
Postitusi: 344
Liitunud: E Dets 19, 2005 10:32 am

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas plaaster »

puugi kirjutas:
GC kirjutas:
puugi kirjutas:Ja nüüd härrased palun kirjeldage milline on teie jaoks ideaalne metsseajahi laika....


Meeleldi... kuigi mulle jääb arusaamatuks, kuidas on võimalik vastavalt tulevase peremehe soovile kutsikaid toota!
Kõige tähtsam on otsing, sihipärane otsing, mis on palju enamat kui koer metsas lihtsalt ringi jookseb ja kogemata looma pealegi satub.
Koer ei tohi olla agressiivne ei seisva, ega jälitava looma suhtes! Koera asi on haukuda ja on koeri, kes seda nii teha oskavad, et loom seisabki paigal. Agressiivsuse all ei mõtle ma mitte ainult füüsilist kontakti, vaid koera oskust mitte "pinda" käia.
Paraku on täna enamus laikasid vähem või rohkem agressiivsed ja niit/nõel peavad kogu aeg käepärast olema. Mina olen ka paljude koertega õmblemas käinud, aga ei meenu, et üle ühe korra. Isegi vene miilits teadis, et oma elu ohtu seada ei tohi! No palun väga, tootke ohtu hinnata oskavaid koeri!
Püsivus? Väga suhteline mõiste, hommikul võiks olla püsivam, aga pimeduse tulles võiks järgi jätta. Tegelikult saab tark koer hästi aru, millal lõpetada. Pigem on laika probleem liigne püsivus, mis muidugi ellimineerub agressiivsusega... peremees tuleb ja võtab oma... läbinäritud saagi.
No jaa, "olen kutsika omanik". Kuidas kasvatan? Kiituse ja laitusega (ka füüsilisega), kui koeral on aju, saab aru, mis peremehele meeldib, ehk
hea seakoer on see, kes saab aru, mida peremees tahab...!


Mis tootmise jutt see pidevalt käib???
Muidugi on võimalik kutsikad planeerida vastavalt uue peremehe soovidele.Vanemad ja vanavanemad on ju kõik ette teada.Tööomadused samuti.
Ka uue peremehe soovid on ette teada!Ega see suu ikka ainult söömiseks pole!
Üks tahab,et üle kütiliini ei läheks,teine tahab,et hauguks minimaalselt 2 tundi.
Kolmas tahab,et otsing oleks 1,5-2 km kummalegi poole.Neljas tahab noaga põrsaid pista,viies ei taha,et üldse siga puudutaks.Kuues nõuab,et ise ei peaks metsa minema-viskab koera autost jälgedele.Seitsmes tahab nugiseid ja kährikuid püüda-palju! :M
Kaheksas mees tahab,et jälitab siga põtra 10-12 tundi jutti.Ilvest peab ka vahepeal puusse ajama.
Üheksas mees tahab,et esimese vilega koer maha tuleb looma pealt.Kümnes mees on vihane kui koer nugist otsib. :VS
Kui tulevase omaniku nõudmised on teada,saab ka vaagida kas ja millist kutsikat talle müüa.
Päris mitmed visad koerad on jäänud kadunuks kuna sattusid nõrkade meeste kätte.Füüsiliselt ei olnud võimelised koeraga sammu pidama.Samas on selliseid mehi nagu murdu kes oleks selliste koertega hakkama saanud.
Plaastri pakutud 6-12 tundi on minule sobiv aeg,aga enamus ei saaks selliste koertega kuidagi mäele kui teid ei ole.Otsing ja visadus on kõige tähtsamad elemendid!

Kui jahigeen sees, siis saab kutsikat suurelt jaolt kasvatusega niimoodi suunata, et kutsikas teeks suurest peast sellist tööd nagu omanik soovib. Pigem jääb see meie endi oskuste ja tahtmiste taha kinni. Eeltooduga jõuame jälle sinna, et heade geenidega (kõigi tööks vajalike eeldustega) koera suudab kehv omanik tuksi keerata. Aasta alguses sain soomest kiitva sõnumi kasvandiku otsingu (0,5 - 1 km) ja iseloomu kohta aga natukene kurdeti, et koer ei püsi piisavalt kaua loomal järgi. Kui koeramehel on probleemid ülekaalu ja koeraga sammu pidamises (pean silmas selle konkreetse koera omaniku), siis ei ole ju ime, et koer ei haugu pool päeva järjest looma vaid tuleb peremeest vaatama ja seda eriti oma arenemise faasis. Samas kui sama pesakonna teise kutsika omanik saab lubada endale talv läbi ainult koeraga tegeleda, siis ei pane imeks, et 7 kuune koer ajas põtra 7 tundi järjest ja liikus selle ajaga 13 km. Olen näinud ka laikasid, kellel igasugune huvi ulukite vastu puudub ja seal peaks nüüd pilgu pöörama kasvataja poole ja küsima, miks nii on?
jyri

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas jyri »

plaaster kirjutas: Olen näinud ka laikasid, kellel igasugune huvi ulukite vastu puudub ja seal peaks nüüd pilgu pöörama kasvataja poole ja küsima, miks nii on?


Läänesiberlastel juhtub! Minu siinmainitud esimene laika hakkas suuruluki vastu huvi tundma alles 2,5 aastaselt ja saavutas hiljem selle mis saavutas. Enne ainult linnud ja karvased, vaatamata regulaarsetele käimistele aedikus. Tollal oli see Ardus ( nõuetekohane aed minuteada siiani püsti, siga ja "haldajat" aga pole.) !
Nii et ainult kasvataja poole viidata pole kutsika puhul see ainuõige .
Kasutaja avatar
sooviku
Postitusi: 2291
Liitunud: R Nov 19, 2004 7:22 pm

Re: Seajahist laikadega

Postitus Postitas sooviku »

:P Ärge mehed copy`ge kogu aeg teiste pikki jutte!Jube raske jälgida ja internet võib ka täis saada :wink: !Ardu aeda mäletan minagi.Sai kunagi oma esimese foksterjeriga seal käidud ja pärast koeri Paunküla veehoidlas pestud.
Naine võib olla,koer peab olema!
Vasta