Laika õpetamine

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
Vasta
Kasutaja avatar
Metslane
Postitusi: 576
Liitunud: P Sept 25, 2005 1:42 pm

Laika õpetamine

Postitus Postitas Metslane »

Kui siin kõik uurivad kuidas laikat metsas tööle saada, siis küsin vahelduseks ka üldise õpetamise kohta. Kas ja kui palju õpetatakse rihmaga käima( et ei tiriks ja käiks vasakul küljel), istuma ja trummi lõõma.
Aim small, miss small!
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Käimise õpetad kutsikale lihtsalt selgeks.Aga hea on kui suurele koerale ka vahest trenni teha,sest endal on mugavam kui koer ei kisu ja hüppa.Mina isiklikult ikka vahest treenin,sest keeluajal ei saa koera lahti metsa lastagi.Trummid ja sitsimised jätsin ära,aga kutsumisel võiks koer ligi tulla.Aga teinekord võtab seegi palju aega.Oluline on harjutada kutsikat teiste koertega,et hiljem löömasid vähem oleks.
jyri

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas jyri »

Noorele koerale on "kõrval käimine" kõige raskem ülesanne, sest ta tahab liikuda. Seepärast soovitatakse selle elemendi õpetamist alustada mitte nooremale, kui 10 kuud vana kutsikale. Ainus käsklus, mille tingimusteta täitmist peab nõudma, on keelukäsk. Kõige muu peale normaalse psüühikaga laika ikka ennem hindab, kas on mõtet seda täita või ei :M . Trummi löömise õpetamine sõltub ikka koera kuulmisest ja rütmitundest. Näiteks minu omab laulavad, isegi duetis (y) . Arvan, et viiuliõpetamine läheb raskeks, aga trummi võib taguda küll, kui annet on!
aberukk
Postitusi: 97
Liitunud: P Dets 18, 2011 2:26 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas aberukk »

Mul ka alles esimene laika nii vie kuune.Kutsumisel tulub kohe juurde,seda oli lihtne õpetada,algul iga kord peale ligi tulekut antsin maiiuse ja siis panin paela otsa või sättisin kaelarihma et ei pameks kohe jooksu.Nüüd teeb kõike ka ilma maiustuseta.Teiste koertega suhtlemine on vähe keeruline,lähvad ju kohe p...e kallale (emane).Paari kuu pärast läheb noa alla.Suureks probleemiks on peale hüppamine ja autos peab kohe kõik pingid läbi käima.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Kui peale hüppab tuleb kiiresti tagumise jala varvastele kergelt astuda ja keelata.Lahtiselt autosse pääsedes käivadki kõik pingid läbi.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas hundikütt »

Peale hüppamist vähe raskem keelata,kuna kutsikas üritab igale inimesele peale hüpata aga kõik ju ei keela.Kui üks keelab aga teine mitte,siis koeral väga raske aru saada,et seda teha ei tohi.Aga autos oma kohast õpib ruttu aru saama.Lihtsalt tuleb karmilt sundida oma kohale ja mitte kordagi lasta teda sinna kuhu ei taha teda ka edaspidi lubada.Paelaotsas käimist ma eriliselt treeninud polegi.Nagunii aegajalt tuleb ta ju paelaotsa panna ja õpib üsna ruttu käima.Soovitan esimesed korrad kasutada jalutus rihma mida saab pikemaks lasta.Kui rabelema hakkab,siis saab järgi anda ja pärast jälle lühemaks teha kuni aru saab et liikuda saab paela ulatuses.
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ax1600 »

Enda 2a koer saab aru millal loom rahule jätta ja tuleb mööda oma jälgi tagasi. 5a koer (eelnevalt 3,5 olnud teise mehe oma) jätab natu pikemal distansil looma rahule, kuid ei tule tagasi vaid läheb lähima tee peale ja sealt lähima maja juurde.
Olen küll saanud selle koera muude krutskitega hakkama, kuid siinkohal jään jänni. Ehk keegi soovitab kuidas sellisest jamast lahti saada, siis oleks jaht kui kulda.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas hundikütt »

Vaevalt et keegi oskab sellist nõu anda.Vanale koerale uusi trikke ei õpeta,kui käitub nii,siis ka arvatavasti jääb ka nii käituma.
Üks asi millest ma aru ei saa,kuidas koer teab,millal õige aeg loom rahule jätta.Mis see õige aeg siis on ,kas siis kui otsustad ,et tänaseks aitab ,või seda looma ma ei taha või see on liiga kaugel,ei viitsi järele minna.
Ju mul on siis lollid koerad,aru nad sellest ei saa.Kui loom võetakse siis haugutakse kuni juurde saan ja loom maas või lastakse liinis.Kui ei siis haugutakse poole ööni kuniks jaksu ja siis tullakse ja oodatakse seal kust jaht algas.Vana koeraga oli veel lihtsam,see tuli ise hommikuks koju.
TRG
Postitusi: 284
Liitunud: L Apr 23, 2011 8:36 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas TRG »

Hundikütiga sama teema mul...tattninana tegi nii,et haukus tunni paar ja tuli mind otsima aga nüüd 1,5 aastasena tuge enam ei otsita :mrgreen:(mis kohati enda jaoks väga mugav pole :lol: )
Õnne peab olema
Kasutaja avatar
Ax1600
Postitusi: 414
Liitunud: E Nov 10, 2003 10:58 am

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ax1600 »

Õige aeg oleks arvatavasti siis kui peremhele endale sobib :D . Seda et vanale koerale uusi trikke ei õpeta olgu iga ühe enda otsustada. Siia-Koht-Tohi-Auto sai selgeks tehtud, ka paugukartusest saime üle. Verejälje otsingu jätame tulevikuks. Pole teab mis perfektne nagu eelmine, kuid minule sellest rohkemat vaja ei ole. Miks aga ei oska või ei taha mööda oma või teise koera jälgi tagasi tulla ning kuidas sellest üle saada, selleks on minu kogemused-teadmised napivõitu. Siiski ei tasu ülereageerida vaid pigem asjakohast nõu anda. Netis seda muud jura piisavalt.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas Ahto Kattai »

puugi kirjutas:Kui peale hüppab tuleb kiiresti tagumise jala varvastele kergelt astuda ja keelata.Lahtiselt autosse pääsedes käivadki kõik pingid läbi.

Ma võin oma laikasid tundiseks üksi autosse jätta ja kohalt nad ei liigu(kõrvalistuja jalamatil).Treeninguga alustasin kutsikat koju tuues,ei mingit istmele lubamist! Algul autost lahkumisega on tegu,peab veidi ligemalt vaatama ,kui vaja siis kohe tagai minema ja veidi "tutistama". Tagasi tulemist peab ka kohe algul treenima hakkama,tehke süda kõvaks ja võtke aega,mis sest ,et astro näitab kuhu järgi minna tuleks :) Ja parem kui see orjenteerumis õppus toimuks individuaalselt,teise koera olemassolul tavaliselt peremees unustataks.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Seda,et koer ise tagasi tuleks ei saagi igale koerale selgeks teha.Kui on ikka selline visa koer kes annab sea või põdraga 20-30 km minna ja looma eest maha ei lasta,siis selline koer ei muutugi.Samas on see ju väga hea!Mina kui tahan õhtuks koju saada koos koeraga võtan sellise koera metsa kes ei lenda liiga kaugele või püüab sea kohe kinni.Kõik metsad ei ole teedega kaetud ja jõed annavad vürtsi. :lol:
vollifedja
Postitusi: 574
Liitunud: E Okt 27, 2008 7:02 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas vollifedja »

Kõike saab selgeks teha.Koerale peab olema käsk vanem kui meie.Kui ikka vile käib peab tulema. OK kanna pealt ringi ei pööra, aga märku on antud, (vile siis), et midagi nihu, tuleb tagasi tulla.Vilega kutsumist saab ka vanale koerale selgeks teha.Ikka maiusega.
10 kuusele rihmas käimist on hilja õpetada. ikka kohe, kahe kuuselt, lühikesed käimised. Kui koer tirib, jääd seisma. Rahuneb, astud sammu-hakkab tirima, seistaud jälle. Eks ta paras valsiõppimine ole.
On olemas kutsikakoolitused.EKL lehel on koolitajate3st infot. neid korraldatakse igal pool koerteklubides. sealt saab näpunäiteid, praktikat, teiste koertega suhtlemist-kõike , mida normaalsel koeral jahis vaja.
Autos peab olema puur koera jaoks. peale jahti saab märja, väsind mudase töövahendi sinna sooja pista. ja auto puhas.ka neid müüakse. kestab mitu koera.algul on puur koerale koduks,aedikus, toas, uks lahti, saab sisse minna vabalt. siis harjub ilusti ära.Aga muretu,turvaline sõita.
hundikütt
Postitusi: 1007
Liitunud: R Veebr 19, 2010 7:13 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas hundikütt »

Vollifedja ajab tarka juttu küll aga kui sa koera metsas vilega ligi kutsut,ei õpi ta teps mitte mööda oma jälge tagasi tulema,vaid tuleb ikka kuulmise järgi,lõigates otse hääle peale :VS Oma laika tuleb mööda jälge tagasi aga kui tahan ta kiirelt kätte saada,siis tuleb vilistada või kui on väga kaugel,siis olen ka pauguga kutsunud.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Laika õpetamine

Postitus Postitas puugi »

Viled on ilusad asjad.Aga kui koer on 2-km kaugusel ja tal on ka siga seltsiks ei kuulegi ta vilet ja püssipaugud ei ole kasu toonud.Kõige tülikam on,siis kui ei taha looma maha lasta.Siis lihtsalt ootan,et koer asja lõpetab. :P
Vasta