Uus jahiseadus ja jahikoer.

Jaht koertega ja kuidas oma lemmik tööle saada .
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Uus jahiseadus ja jahikoer.

Postitus Postitas baddmann »

unt kirjutas:...aga kui inspektoril on kiibilugeja (kalibreeritud) ja ta kontrollib parasjagu jahil koeraomanikku ja kiibilugeja ei näita kiibi olemasolu koeral, koeral ei ole ka tätoveeringut. Küll aga esitab koeraomanik ütleme siis tõutunnistuse või mis iganes jahiseaduses loetletud dokumendi, aga inspektoril jääb põhjendatud kahtlus, et kontrollimiseks esitatud jahipidamisvahend (jahikoer) ei ole see koer, kellena teda esitletakse. Et kuidas siis nüüd - kas Sa pead nüüd kiibistamata-tätoveerimata jahikoera kasutamist jahipidamisel ikka veel tõendamatuks või antud juhul tunnistad, et jah, tegemist on jahiseaduse rikkumisega ja menetlus on õiguspärane ja asjakohane? Või jääd endiselt seisukohale, et inspektoril puuduvad piisavad teadmised veterinaaria valdkonnas, ja et ta ei ole pädev kiibilugejaga kontrollimisel saadud tulemust (ei leidnud kiipi) tõlgendama?


Hehee, sa ei ole minust ilmselgelt õigesti aru saanud. KKI inspektor võib minupärast olla kasvõi diplomeeritud veterinaar, tema veterinaaria-alastel TEADMISTEL ei ole väärteomenetluse või järelevalve kontekstis küll mitte kui mingisugust tähtsust. KKI inspektor ei ole veterinaaria ala ekspert, ta on järelevalve teostaja ja väärtegude kohtueelse menetluse läbiviija.

Küll aga kontrollisin KKI volitusi veidi rohkem järgi - loomakaitseseadus annab volitused lemmikloomade pidamise nõudeid kontrollida ka KKI-le. Võimalik, et sealtkaudu tuleneb KKI inspektorile tõepoolest ka EU passi ja koeras oleva kiibi kokkuviimise ja seeläbi koerapidamise nõuete järgimise tuvastamise volitus järelevalve teostamise korras loomakaitseseaduse alusel. Seda ma hetkel täpselt kontrollida ei viitsi, ei ole niipalju aega kah.

Jahiseaduses ei ole lemmiklooma (antud juhul jahikoera) kiibistamist käsitletud, seega jahiseaduse rikkumine EI SAA kiibi puudumine kuidagi olla ja puuduliku kiibiga jahikoeraga, kui dokumendid on korras, jahipidamine ei ole selle tõttu ebaseaduslik. Kiip võib olla lakanud töötamast, kobras võib olla selle välja hammustanud nii, et omanik seda veel ei teagi vms. Omanik ei pea teadma, kas kiip töötab või mitte, tal ei pea olema kiibilugejat. Kui omanik väidab, et see koer on see koer, KKI inspektor teda aga dokumentide olemasolul, kuid kiibi mitteleidmisel ei usu, siis palun väga, KKI inspektoril on ilmselt õigus määrata ekspertiis.

Jahiseaduse rikkumist sellises olukorras aga olla ei saa. Pange tähele, ma ütlen "olla ei saa". Kui KKI määrab siiski kellelegi trahvi ja too persoon seda ei vaidlusta, siis ta KKI praktika jaoks sisuliselt (konkreetse menetluse mõttes) tunnistab oma rikkumist ja mõlemad pooled justkui saaksidki väita, et rikkumine siiski sai olla ja ka oli. Õiguslikult mina aga nii ei arva.

BM
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Uus jahiseadus ja jahikoer.

Postitus Postitas unt »

Siiski, siiski . . .
Jahiseadus § 29. Jahikoera kasutamine
(1) Jahipidamisel tohib kasutada jahikoera, kellel on jahikoerapass või muu jahikoera tõugu tõendav dokument ning kes on kiibistatud või tätoveeringuga märgistatud.

Edasi - jahikoer on jahipidamisvahend seaduse mõistes.
Kui see koer ei ole kiibistatud või tätoveeritud, siis rikutakse jahipidamise nõudeid jahipidamisvahendi kasutamisel. Vastutus järgneb

§ 58. Jahipidamise nõuete rikkumine
Jahipidamise nõuete rikkumise eest jahipidamise vahendite kasutamisel või jahiohutuse nõuete rikkumise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut.

Kas selline ülesehitus ei ole kohane?

Aga Puugile eelneva kohta - jah, kui sul on õigus (kiibilugeja ei tööta, kiip on ise rikkis või midagi muud sellist), loomulikult nõua inspektorilt üldmenetlust. Ära ole nõus kohapealse kiirmenetlusega (Sinu sõnastuses "ei tohi trahvi endale lubada"))
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Uus jahiseadus ja jahikoer.

Postitus Postitas baddmann »

Jah, arutlus on igati korrektne ja põhjendatud kuni selle hetkeni, kui inspektorile või kohtule kohale jõuab, et lihtsalt Jahiseaduse mõiste "kiibistamine" ei ühti Eesti õiguskorras olevate muude õigusaktidega (miks ma küll JS puhul selle üle ei üllatu), mis lemmikloomade mikrokiipe käsitlevad. Ebaselgust aga ei või tõlgendada menetlusaluse isiku kahjuks.

JS ei selgita mõistet "kiibistamine", seda ei tee ka ükski teine õigusakt (palun kontrolli üle). Seega põhimõtteliselt võib KKI inspektor mikrokiibi lugejaga otsida koera küljest mida iganes - senikaua, kuni koera kasutaja ise ei tunnista, et koer on "kiibistamata ja tätoveerimata", ei saa talle määratud karistus jõusse jääda. V.a juhul, kui ta jätab selle muidugi ise edasi kaebamata.

BM
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Uus jahiseadus ja jahikoer.

Postitus Postitas aivar00 »

Kui seda kiibiteemat veel edasi arendada - kui ma õigesti olen aru saanud, siis on paljud loomad kenasti kiibistatud, kuid tihti on isegi EKL pitsude kiipide andmed nn. registrisse kandmata. Võib-olla on see juba aegunud teema, kuid mõned aastad tagasi oli see küll nii. Keegi veterinaar paigaldas kiibi, kuid registrisse ei viitsinud sisse kanda. Enda praktikast meenub nn. hulkuvate koerte püügijuhtumid - koerte varjupaik loeb välja küll kiibi andmed, kuid registris neid ei ole. Ja nagu aru saanud olen ei väljastata kiipe veterinaaridele ka veterinaari nime ja kiibi numbri fikseerimisega.
Samas enda jahiterjeril on kõrvas tätoveering. Koer nüüdseks 8 aastat vana - alles eile sai kopra käest kõrvast lõhkuda (õnneks väga minimaalselt :lol: ). Ma võin ka 3 paari prille ette panna - tätoveering on, kuid mis numbrid-tähed seal on :M ma küll enam välja ei loe...
Ükski seadus aga ei kohusta mul tätoveeringut uuendama (loe loetavaks muutma). Analoogia ka tolle kiibiga. Kui minu koer on kunagi kiibistatud on kõik OK. Kas kiip töötab või on kasvõi välja hammustatud ei ole minu mure(ma ei pruugi seda isegi tead). Too ikka inspektori asi ära tõendada, et antud koer ei ole sellest tõust milleks jahimees teda väidab. Kuidas ta seda teeb on tema mure. Paljas sõnakõlks siin ei loe -see ei ole ju see koer (isegi kui hagijasuuruse kehaga ja taksi jalgadega pauka väidetakse taksiks :lol: ).
Samas olen veendunud, et enamus foorumi jahikoeraomanikest kasutajatest on seadusekuulekad, on oma koerad kenasti kiibistanud või tätoveerinud lisaks vanast jahiseadusest tulenevalt vaid ka selleks, et oma lemmik kaduma mineku puhul üles leida (y)
ikka lõbusalt
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Uus jahiseadus ja jahikoer.

Postitus Postitas unt »

baddmann kirjutas:... Ebaselgust aga ei või tõlgendada menetlusaluse isiku kahjuks.

BM


Ainus, millega ma 100% kindlasti nõus olen, on BM kirjutises see lause. Mis edasi, ma ei tea?! Fakt on see, et jahiseadus lausa kubiseb igasugustest määramatustest. Mõned lihtsad ja kohe meelde tulevad mõisted/mõistmatused
- laskekoht (mida see tähendab kontekstis "on keelatud laskekohalt lahkuda. . ."). On see laskekoht kaks jalajälge kusagil kraavi kaldal? On see 2m*2m kusagil kuuse all? Või tähendab see seda, et laskekohalt lahkumine on juhtum, kus keegi üldse otsustas keset jahti kütiliinilt ajajaks minna
- põdra-hirvevasikas/põrsas - kes võ mis nad on jahiseaduse mõistes? Millal lõpeb vasikas ja algab täiskasvanu? Mõnelpool kirjutatakse välja jahiluba ka veel mullikale/kesikule. Erialakirjandusest võib saada ettekujutuse, mida vasikas tähendab. OK. Aga kui jahimees laseb vasikamõõtu looma ja lahkamisel selgub, et sellel loomal on juba need lisahambad sinna lõualuusse tulnud?
- mis on kütiliin? mis on näiteks otsijaht? ja veel sada sellist mõistet. (muide, kui lüüa googelisse sisse sõna kiibistamine või kiipimine, siis saab sealt rohkem selgust (80 500 tulemust) kui siis, kui sinna sisse lüüa sõna otsijaht (778 tulemust)

Kui küsimus asetada nii, nagu BM selle asetas sõna "kiibistamine" juurde, siis võib kõikide nende mõistete juurde asetada samasuguse küsimuse, sest jahiseadus ei defineeri neid väljendeid.
Seega jään selle juurde millest alustasin - mida vähem seadus on ühemõtteline, seda kasulikum on ta jahimehele. Ja nüüd kujutage ette seda vaest inspektorit, kes selle supi sees peab hulpima ja "korda looma" :P
Ja veel! Minule kui jahimehele on seadus siiski üsna arusaadav. Mina ei vaja, et kõik terminid oleksid lahti kirjutatud. Ma vajan vaid seda, et kui inspektor mind kontrollib, et ta siis oleks kompetentne, et ta saaks aru, mida ta kontrollib. Kui ta sellest aru saab, siis me mõistame teineteist suurepäraselt ja läheme lahku sõpradena. Kõige vastikum, mis saab juhtuda, on see, et sulle hakatakse pähe määrima midagit rikkumist, millest sul endal aimugi ei olnud ja mille toimepanemiseks sul endal kohe mingitki kavutsust pole olnud.
Ainult ühest ei saa ma aru - seadust loovad juristid ja seadust lahkavad juristid! On selline seaduseloome siis mingi kildkonnasisene pullitegemine või?
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Uus jahiseadus ja jahikoer.

Postitus Postitas Pauli »

Päris kõike ära defineerida ka ei saa, või pole mõistlik. Inimeste ja jahimeestena me saame ju aru, mis on laskekoht ja kes on vasikas. Tahaks loota, et ka KKI-is ei tööta ühtegi nii rumalat inimest, kes selliseid igapäevamõisteid lahti ei hammusta. Kõike defineerines jõuame teistpidi jamani a la liiklusseadus ja liikluseeskiri, kus on sõnastatud, et kõrvalepööre on pööre vasakule või paremale, nagu oleks võimalik veel kuhugi pöörata.
unt kirjutas:Ainult ühest ei saa ma aru - seadust loovad juristid ja seadust lahkavad juristid! On selline seaduseloome siis mingi kildkonnasisene pullitegemine või?

Üks selle jahiseaduse hädadest ongi, et juriste (ja jahindust tundvaid inimesi) eriti ligi ei lastud.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Vasta