Kuul metskitsejahiks

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Vasta
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Niipalju kui seaduse lugejaid on vist ka omamoodi arusaajaid :lol:
1. Kehtiv jahiseadus määratleb suuruluki vastavalt KK Ministri määruasele 01.03.2003., kus muide kits, ilves ja hunt on määratletud kui suurulukid :D
2. Kehtiv Jahiseaduses viidatud Jahieeskiri kinnitatud 07.03.2003 KKM määrusega määratleb millega ja kuidas tohib suurulukit lasta :D :
(1) Suurulukijahil ei tohi jahirelva laadida ja sellest tulistada täismantelkuuliga laetud padruniga.
(2) Põtra, karu, hirve või metssiga võib lasta ainult kuuliga.
(3) Põdra, hirve, karu või metssea küttimisel vintraudse jahirelvaga peab vintraua kaliiber olema vähemalt 6,5 mm ning padrunis kasutatava kuuli kaal vähemalt 9,0 g.
Suuruluki laskekatse kohta aga ütleb sama Jahieeskiri järgmist:
(1) Suuruluki laskekatse tunnistus on jahitunnistust omavale isikule antav dokument, mis tõendab tema õigust osaleda suurulukijahil kütina ja kasutada uluki laskmiseks jahipüssikuuliga laetud padrunit. Suurulukijahil peab kütil olema suuruluki laskekatse tunnistus kaasas.
Seega kui lugeda seadust täht tähelt :shock: ja emotsioonideta :P võib metskitse, hunti, ilvest lasta sileraudsest ja kartetsiga ja ilma suuruluki laskekatset tegemata, kuid mitte ÜHISJAHIS...MOTT :D
vana känd
Postitusi: 59
Liitunud: P Jaan 27, 2008 2:18 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas vana känd »

Ja nii ongi.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas aivar00 »

Tõlgendusi võib olla tõesti mitmeid. Suuruluki kohapealt olen küll nõus. Väikeulukit aga võin ka kuuliga ilma kehtiva laskekatseta lasta. Vana Kännu jutust lugesin välja, et kui laskekatse on tegemata ei tohi ühtegi ulukit kuuliga lasta.
ikka lõbusalt
wsm
Postitusi: 353
Liitunud: P Jaan 15, 2006 9:07 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas wsm »

Oleks vist paras moment teilt küsida.
Preguse seaduse järgi suurulukijahil ei tohi jahirelva laadida ja sellest tulistada täismantelkuuliga laetud padruniga.
Mis kuuli alla lähevad siis täismessingkuulid nagu Barnes MRX, Nosler E-Tip, Hornady GMX jne.
Vaja vast jahiseaduses muudatused teha. Mida arvate?
Osades USA osariikides tina sisaldavate poolmantelkuulide kasutamine jahis keelatud. Ja ikka põhjusega, sest ega selle tina kõhunaha alla kogumine head ei tee. Ei tea kunas meil võiks sellist muudatust oodata?
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Hea nentida,et arutelu kulgeb ilma :VS :L :H :mrgreen: jne.nagu juhtub mõnega,kui näeb punast kaltsu nimega Jyri.
Teema oli arutuses kui väitsin,EKSLIKULT,et Eestis ainult 4 suurulukit.Sest see tulenes just piirangutest kaliibri ja kuuli osas.Tegelikult nii oligi algselt plaanitud ja hunt,ilves ja kits lisati suurulukite loetelusse ainult sellpärast,et neid ei saaks küttida väikeuluki loa alusel.Ja nii lihtne see oligi.
Rahustuseks mõnele agarale "järgijlae" või lihtsalt uudistajale-foorumlased pole ainsad,keda seaduse(eeskirja) mainitud säte ei rahulda-nimelt "olen kuulnud",et teema üleval õiguskantsleril.Seepärast ma ka advokaati mainisin.Näis,mis juhtuma hakkab.
vana känd
Postitusi: 59
Liitunud: P Jaan 27, 2008 2:18 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas vana känd »

aivar00 kirjutas:Tõlgendusi võib olla tõesti mitmeid. Suuruluki kohapealt olen küll nõus. Väikeulukit aga võin ka kuuliga ilma kehtiva laskekatseta lasta. Vana Kännu jutust lugesin välja, et kui laskekatse on tegemata ei tohi ühtegi ulukit kuuliga lasta.

Sa peaksid aru saama, et jutt on suurulukitest ja teema ka KUUL METSKITSEJAHIKS.Vabandan, et Sind segadusse ajasin ja kartetsi, hunti ning ilvest mainisin.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Ma ei arva, et Barnes, Hornady jt nn avaneva profiiliga täispronks kestas kuulide pärast oleks vaja meie jahiseadus muuta. Need on ju täna meil "vaikimisi lubatud". :D Probleemi alus pigem eesti keelse terminoloogia puudulikkus nii mitmetes tootmisvaldkondades sh relvanduses. :roll: Ja ega sellele pole keelelist lahendust ka täna. Pigem on meie jahinduses eripäraks võrreldes teistega see, et meil ei või nn täismantel/täisprofiiliga kuulidega suuruluki jahil käia. Olen siin eestis mitmel kooral näinud imestavaid välismaiseid jahimehi, kui teatame, et nn monoliit (solid) kuule eestis suurulukile kasutada ei tohi. Suuremas osas maailmas on see lubatud. Ja mõnede loomaliikide (DG) korral lausa soovituslik. :D Katsuge näiteks Aafriks elevandi või jõehobu jahile minna ilma, et teil oleks nn solid kuuliga laetud padrunid kaasas. Vähim millega te kokku puutute on teid juhendava PH arusaamatu pilk :M halvemal juhul keeldumine :evil: ja vajaliku moona välja otsimine omadest varudest. Buffalo võib kõne alla tulla ka poolmantliga, kuid soovitatakse siiski vähemalt ühe solidi olemasolu magasiinis või rauas. Samas on mitmetes euroopa maades keelatud jahis nn militaarkaliibrid, milleks on näiteks meie 308, 30-06 või 6,5x55 se jne.... :shock: . Sealsed jahimehed peavad antud seadust lolliks, kuid teha polevat midagi. :VS
Pigem oli minu arust eestis sellise määratluse põhjuseks soov vältida nn lahingmoona käibesse võtmist jahinduses, mis 80'te lõpus 90'te algul kergelt saadav oli ja mille "jahiomadused" suurulukile tõesti kasinad, aga võib olla ma eksin. 8)
Ülalnimetatud nn avaneva profiiliga täispronks kuulide areng algas tormiliselt 2000'te algul, koos ultra kaliibrite populaarsuse kasvuga USA's ja ka maailmas. Ja tõenäoliselt on need edasiarendus aastakümneid kasutusel olevatest Solid/Monolite kuulidest. Kui lugeda näit USA jahisaite, siis väidavad enamus seal, et tavaline cup&core kuul (LapuMega) suurte kiiruste ja energiate korral omab tabamusel loomust puruneda 2-3-4 osaks, ehk siis ei säilita tabamusel oma esialgset kaalu ja ei suuda energiat täielikult edasi anda. Samas nn avaneva profiiliga pronks kuul omab sügavat läbistusvõimet, kontrollitud avanemist ja säilitab oma esialgse kaalu. Lisa "boonusena" tekkivad nn "taha koolduvad tiivakesed", mis jätavad pöördliikumisel tugeva ja puhta haavakanali (nagu vibu või amb) tuues kaasa looma kiire ja suure verekaotuse...aga see on teooria, millest kirjutatakse. :lol:
Olen ise vaid paaril korral kasutanud Sako Powerheady (barnes TSX) ja tulemus oli tõesti hea, samas mitte nii fantastiline, et peaks moona vahetama hakkama. Pealegi ei ole 30-06 nn ultra kaliiber ja juba pikemal distantsil võib energia väheseks jääda kuuli korralikuks avanemiseks.
Pigem on see 300 WinMag ja sarnaste kaliibrite pärusmaa 8)
Aga hea moon kondlasti. (y)
Siin foorumis on tõenäoliselt palju mehi kellel antud tüüpi kuulid ja kaliibrid kasutusel ja nemad võiksid kommida just prakstilise poole pealt...ehk muudan minagi neid lugedes oma parteid :lol:
HUH sai pikk ja "tark" jutt kokku :lol: e
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas aivar00 »

"Tark" jutt tõesti. Nii palju kui mina olen asjaarmastajana asjale pihta saanud, siis terves maailmas (kaasaarvatud Ameerikas :lol: ) on padrunitehastes mehed, kes töötavad välja erinevate ulukite jaoks .
Eestis aga teadupärast elevante ja jõehobusid ei kütita (või olen jälle midagi maha maganud :lol: )

Enese harimise seisukohast aga äkki mainid millistes Euroopa riikides siis nn. militaarkaliibrid jahipidamiseks keelatud on?

Ja põhjendus miks täismantlit meil suuruluki jahis ei lubata peaks olema ikka selge küll- humaanne-uluki kiire ning võimalikult valutu surmamine.
ikka lõbusalt
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

2-3-4 tükiks purunev kuul just kannabki keresse üle KOGU energia.Läbiv kuul aga ei anna,sest tal jätkub mv2/2 joule edasi lennuks.Ehk mistahes ulukist leitud kuul tähendab seda,et kogu tema energia oli kasutatud.Ja kuulitootjate soov ongi leida kompromiss avanemise/purunemise vüime ja vähemate purustuste vahel.Nii et asi pole kaliibris,vaid ikka kuuli omadustes ja valikus erinevale saakloomale.Ehk minu "rikkumised" FMJ-ga kitsele on seletatavad-tapab hästi,purustab vähe.
Kasutaja avatar
sammal.habe
Postitusi: 1180
Liitunud: P Jaan 04, 2004 7:43 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas sammal.habe »

Kas lugupeetud hr. motorist oskab viidata, millistes Euroopa riikides sellised kaliibrid keelatud on?

Motorist kirjutas:... Samas on mitmetes euroopa maades keelatud jahis nn militaarkaliibrid, milleks on näiteks meie 308, 30-06 või 6,5x55 se jne.... :shock: . Sealsed jahimehed peavad antud seadust lolliks, kuid teha polevat midagi. :VS
...
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Sammalhabemele ja Aivar00. :) Euroopa maadest esimesena tulevad meelde Prantsusmaa ja Belgia, kus nn militaarkaliibrid keelatud. Aga kui huvi laiem võin internetis tuttavaks saanud prantsuse jäägril küsida...ta on relva alal tõeline ensoklopeedia (vahemalt minu arusaama järgi)
Mis puutb aivar00 kommi et eestis jõehobusi ja elevante ei ela, siis mäletamist mööda on päris paljud mehi siit Maariamaalt ka väljaspool jahil käinud, mina seal hulgas :lol: ...ega siis maailma padrunitööstus ela ainult meie eestimaiseid huve ja soove arvestades. Ja vihje Aafrika poole oli pigem silmaringi laiendav nn täismantel kuuli poolel 8) .
Mis puutud jyri märkusesse, siis tõesti energia jäävuse seaduse kohalt on kõik ok, võrdluseks vaid, et kui tou virutad rusikaga on sellest mõju suht rohkem, kui harali sõrmedega...
muuseas osa neist nn solid/monolite kuulid seenestuvad väheke tänu oma sisemisel konstruktsioonile. Lähim näide neist kuulidest on Sako Rammhead. Aga eesti jaoks need tõeti täna huvi ei paku, kuna kaliibrid milles neid kasutatakse üldjuhul 375 HH ja suuremad :D
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas aivar00 »

tsiteerin: Mis puutud jyri märkusesse, siis tõesti energia jäävuse seaduse kohalt on kõik ok, võrdluseks vaid, et kui tou virutad rusikaga on sellest mõju suht rohkem, kui harali sõrmedega...


Ära tuli :lol: - isegi jõuad samale järeldusele, et poolmantliga (rusikaga) on mõju rohkem.
Tee siis ka vastavad järeldused ning ära Eestis metskitse sõrmedega torgi.

Katsuks uluki suhtes ikka võimalikult humaanne olla. Sellega seoses meenub kunagi kuskil nähtud süldi karbil olev pilt:
Seal 3 õiget jalga ja 1 protees. Süldi nimi oli "Humaanne sült" :lol:
ikka lõbusalt
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

kae kurja kui tähelepanelik aivar00...ää märkas :lol:
Ma kogu elu lasknud kitse poolmantliga (Mega 12g) ja seda iselaetud scenarit vaid tiirus korra proovinud. Jooksis sama optika seadega vertikaalis 2" ülesse megast, aga horisontaalis ilusti märklehe keskme kohale. Kuna kodulehel pole kuuli ristlõiget, siis mõtlin ma ullike, et ehk sama ehitusega kui Powerhead Sako'l. Ning kuna ise proovinud polnud otsustasingi küsida teiste arvamust, enne kui sokku suvel torkima läen :lol:
Näe sain pihutäie soovitusi ja seljatäie pragamist :lol:
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas andrus »

Vaatasin kohe prantsuse relvatootja Verney Carroni kodukat ja tõepoolest 30-06 kaliibris relvad on ainult export artiklid.308 kaliibri valikut ei näinudki.

308,30-06 ja 6.5x55 prantsusmaal tõesti keelatud kaliibrid.Mingisugune terrorismiga seotud jura. :VS
Viimati muutis andrus, N Mai 26, 2011 9:37 pm, muudetud 1 kord kokku.
jahismurf
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

To:Andrus...osta neid kaliibreid saab ka Prantsusmaal, kui eri loa alusel nagu väideti :? ja sportlikul eesmärgil :D jahti nendega minna ei tohi.
Vasta