Kuul metskitsejahiks

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Vasta
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Vaata Motorist
Sa liitusid foorumiga 12 Mai k.a.Kommentaare juba rohkem,kui mõnel n.ö.veteranil 5 aastas jooksul.Omadest kogemustest julgen oletada,et niimõnigi sinu väide tehakse maatasa.K.a. ka minu poolt,kui võimalust näen.
Hetkel ütlen vaid,et ära too näiteks meerikat-seal igas osariigis omad seadused.Näiteks Connecticut-s,kus mu USA kodanikust lihane vend elab(kunagi käisime jahil isa + 3 venda ja koer kah-siis naerdi,et põdralt perele 1 kints ja ülejäänu jagame ära) on vinraudsega jahipidamine üldse keelatud.Netist pole viitsinud kontrollida,kuid SKYPE iganädalastest kontaktidest lähtuvalt see nii ongi.
Nii et teooria siin ei pruugi toetust leida-isegi,kui oskad keelt mõnest rohkem-alati leidub ka parem keeletundja.Ja relvatundja.Ja moonatundja.Ja konkreetse uluki peale kogenum kütt! (y)
Mina ise lähen leili vaid siis,kui seatakse kahtluse alla minuga tõesti aset leidnud faktid.Kui ma millestki valesti aru saan,siis OK,aga kui süüdistatakse valetamises,siin kahjuks mul hea mälu :evil: ja halb iseloom :twisted: .
Ja tou rusikaga on ainult filmides atraktiivsem,kodanik maas,silm sinine,lõug paistes.Õigesse kohta õigel viisil isegi ühe sõrmega piisab inimese tapmiseks-aga seda siis kunagi kuskil õpitust,enam ei mäletagi kus,kuhu ja kuidas.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

tere Jyri
sellest sain ma kohe aru et "noorele" siin listis näidatakse kiiresti "koht kätte" :lol: , mis sest et sellel "noorel" juba 20 aastat jahikogemusi seljataga ja esimese vindi sai veel rubla ajal ostetud 8) . Keeli räägin aga kahjuks ei ole prantsuse ja saksa keel nende hulgas :cry: (kuigi viimasest saan lugedes veist aru)...muidu tooks näiteid lähemalt...näiteks saksamaalt kus mitmed korrad jahil käidud...või kaugemalt. Muuseas käisin ka USA's jahivõimalusi vaatamas...floridas, kuid kohe ei kutsunud neid poolkodusigu seal suure raha eest taga ajama :lol:
Nii sõbralikku jahi netifoorumit :D kus koht kohe kätte näidatakse :lol: kohtab harve kui arvate. Pigem katsutakse tulipäisele noorele selgitada, miks tema arvamus just parim pole ja seda näidete ja oma kogemuste varal :wink: Muuseas sellel USA saidil kus põhiliselt pläkutan on palju mehi mujalt maailmast, sh euroopast aafrikast ja austraaliast jne (ka soomest). Palju on profesionaalseid jahimehi, kellele jaht on leib laual. Seetõttu ka kogemusi jagatakse mitmete maade jahipidamise ja muu seda puudutava kohta...huvitav lugemismaterjal... (y)
Sellist kogemuste jagamist võiks siingi rohkem olla, aga tundub, et kui keegi mingi "teadmistega" välja tuleb saab ta kapaga külma vett selga :lol: Mina olen paksu nahaga ja ei tee sellest välja, ajan ikka oma jura :D aga ju vits paljudele on see pidurdavaks faktoriks, miks eriti sõna ei võeta. :M
Alati on teadjamaid mehi olemas ja selleks need foorumid ju ongi et "rumal targemaks saaks". Ise ei pea ennast spetsik ei torude ega ka moona alal, kuigi relvadega läbi spordi juba päris noorest peast kokku puutunud (püstoli poolel).
Siit ka soov, et oleksime siin dolerantsemad teiste arvamuste suhtes ja pigem jagaks oma kogemusi ning aitaks, kui maatasa teeks....aga see vaid minu "noore foorumlase" vaikselt avaldatud soov :roll:
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas kakuke »

Kui nüüd ikka pöörata teema tagasi sinna "kuul metskitsejahiks" poole, siis kas keegid on näiteks Hornady Interloci 110gr (7,1g) laadinud N135´ga 308´le? Või see liiga aeglane juba?
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

To Kakuke
kas sa Speer'i kuule oled kasutanud...vaatsin, neil seal listis ilusti 7,13g=110gr DeepCurl ja sama kaaluga HotCore olemas. Endal kogemus selle firmaga puudub, kuid DeepCurle 7,13g pildi järgi võiks kitsele sobida... 8)
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas kakuke »

Ainult 222´l mingeid raskeid, aga noid too kord jooksma ei saanud õieti. Eks ma hoia kõrvad silmad lahti. :)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Kakuke...ja teistele kes asjast huvitatud võiksid olla ...see kerge ja pehme pauguga "kitsekuul" pani mind huvituma
Kolasin netsi veits ring ja mis ma leidsin :D Impala kuulid :idea: vaata kodukat http://impalabullets.co.za/ ....
Siinkohal ootaks oma pea kohale kohe Zeusi :evil: müristamist, et selliseid kuule ei tohiks jahis kasutada, kuna pole poolmantel ning isegi mitte "seenestuvad" :twisted: aga velled aeg on meie jahiseaduse loomisest ajast edasi liikunud ja maailma jahinduse sh. kuulimajandus areng samuti 8)
Kui seda koduka stoorit uskuda, siis on püha paradiis maa peale alla laskunud :lol: . Aga võib olla ka jutus suur hulk tõtt sees...mees kes selle kuuli/firma lõi on ballistika spets ja "suur kütt" L-Aafrikas. :wink:
Kui inglismannide keel suus siis huvitav lugemisvara :D . Lühikokkuvõte selline. Mitte deformeeruv (või vähe) moniliit pronkskuul, mis tungib sügavale looma kehasse ja oma erilise kujuga tekitab laiaulatusliku shokkilaine looma kudedes, tuues sellega kaasa looma kiire surma :!:
Lisaedud 1. Pliivaba 2. tekitab vähe liha kahjustusi ning ei põhjusta suuri verevalumeid...ehk siis see mis meile vaja :D . Firmal ka euroopas (austrias) esindus, kes müüb kuule ja ka vist mingil määral padruneid...padrunid ei ole odav lõbu (60€ ja rohkem karp), seetõttu ei paku vist kellegile huvi :roll: , aga kuuli hind ca 1 EUR/tk 308'le ei ole just kõige hirmasam, kui uskuda taevamannat, mida kirjutatakse :lol:
Euroopa esinduse aadressi leiab Imapla kodulehelt. sealt saab ka saksa keeles lugeda, kel see keel paremini suus. :wink:
308/30-06 kuulid algavad 5,8g (90gr), on ka veits raskemaid
Huvi pakkus veel suht "pehme pauk", mis isegi kõige võimasama 170gr kuuli korral arendab vaid 3100J :M ...põhjalikud laadimistabelid ja ballistika on kodulehel olemas reloading'u all ja ... muuseas väga põhjalikud (y). Laadimisel kasutatud püssirohtu Somchem S321 ei leidnud netist kuskil, kuid ühes kohas oli toodud selle kirjeldus...sorry kui mõisted valesti tõlgitud - keskmise põlemiskiirusega sfääriline vintraudsele relvale
Muuseas, seal L-Aafrikas ringi "tuijates" leidsin muidki huvitavaid kuule, mis kahjuks jah enamus monoliit kuulid...see vist seal popp trend :M ...kusjuures mitmetel Euroopas esindused sh Skandinaavias :wink:
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Motorist
Ma nüüd kahjurõõmust ärevil,mis sinust tehakse :lol: .
Ise ,nagu mainitud, küttisin teadmatusest kitsi Lapua 6,5g täismatel kuuliga,millel kuju sama,mis Megal.Kiirust oli vist 920m/s.Nüüd on mul need kuulid laetud 840m/s peale,kitse vist kaua proovida ei saa,kuna talved pookisid nad välja
Jutt 6,5x57R kaliibrist.
Jutu teiselt poolelt tahaks teadjatelt kuulda,kas üldse ja mis sõnastuses on Eesti normatiivaktides kirjeldatud "täismantlit" ja "poolmanlit".V.o.juba selles staadiumis on seaduses "auk"?
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas duv »

Ütleks nii, et täismantel ei pea uluki keha läbides deformeeruma või oma kuju muul moel muutma, poolmantel ehk ekspansiivne aga peab. Metskits ,kellest teemas jutt küll kuidagi ei vaja suremiseks mingeid Aafrika paksunahalistele loomadele mõeldud kuule. Ärge võtke seda reklaami ja toote tutvustusi nii südamesse tegelikult pole viimase poole sajandi jooksul vidagi märkimisväärset jahirelvade ja laskemoona täiustamise alal saavutatud ja enamus süsteeme ja laskemoona tüüpe olid olemas juba 20 saj. alguses. Iga uus kuul,aga peale katsetusi tiirus ei pruugi jahis ootustele vastata ja alles tegelikus elus selgub tema sobivus sinu relvale. Omal kogemus IZ-18 308W-ga, et kerged kuulid küll tapsit kitse ära, aga loom kippus ilma pihtamistunnusteta palju edasi minema, kuigi purustused olid suured(mõtlen siin rindkere lasu puhul). Alles alates 11g kuulide kasutusele võtmisega läks asi normi.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

kae Jyri kah välja ilmunud, kui kahjuröömu maitsta saab :lol: ...nii kena su hiäält kuulda :D
Mul seal veelgi rohkem materjali välja kaevatud nende moniliitide osas, aga ootaks enne esimese sauna ää... :wink:
Kakukesele...sa ennist ühes teises teemas ütlid mulle, et nende moniliititega sul asjad sassis :VS kuna ühed annavad igavese matsuga laadimisi, teised taas pehmemaid...
uurisin asja minagi seal tarkadel lehtedel asja ja mis ma seepeale kokku mõtlesin/aru sain oli järgmine:
a) kuna monoliit kuul pole torust läbi liikumisel nii samuti kokku pressitav, kui poolmantel, või täismantel siis tuleb höördumise vähendamiseks kasutada muid võimalusi
1) need kes soovitavad arendada kergel kuulil suuri kiirusi (näit. Luts Möller ja veel mõni) on kuuli välispinnale toonud need sinu poolt mainitud välised "kompressioonirõngad" :roll: ja kuul nende väitel libisedes neil rõngastel omab oluliselt väiksemat hõõrdetaksitust (kuni 40% mõni väitis...mõned sealjuures kasutavad kuuli välispinna katmist :?:
2) need kes kasutavad taas kuuli sisse lõigatud/pressitud "rõngaid" soovitavad laadida kas madalama laeguga kui tavamoon või siis sarnasega...allpool näitena võrdlus Lapua koduehelüljelt (esimene) ja ühe aafrika monoliiditootja oma (alumine), mis muide tema soome esindaja kodulehelt tõmmatud...mõlemad .308 Win kohta
Lapua 9,7 150 Mega Lapu
min.laeng kiirus max.laeng kiirus
N135 2,35 36.3 747 2451 2,68 41.4 842 2762
N140 2,35 36.3 715 2346 2,95 45.5 824 2703
N540 2,64 40.7 726 2382 2,97 45.8 833 2733

Afrika GSC kuul 9,7 150 HV
N530 2,44 37,7 747 2,80 43,2 854
N135 2,61 40,3 776 2,90 44,8 860
N140 2,78 42,9 784 3,09 47,7 872

Nagu näed Kakuke pole see asi nii hullu ühtki, kui paistab :D ...peale selle osa neist moniliitide kodukatest FAQ all ütlesid, et kui pelgate nende andmete järgi laadida, siis kasutage oma tavapäraseid (tabelitest saaduid) laenguid samade kuuli raksuste korral...midagi hullu ei juhtu...kuul tapab ikke :mrgreen:
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

to DUV
siinkohal soovitaks sulle soojalt lugeda Imapla kuuli kodulehelt Euroopa esindaja osa...seal lausa kuuli 2011 aasta "kataloogi" esilehel vaatab metskits vastu :lol: ja kogu tema jutus palju just metskitse sees...loe enne siis väida nii kindlalt :lol: aga see oli sõbralik tönks... :roll:
Ju siis nüüd viimase 10-20 a jooksul ongi otsima hakatud, kuna varem 100 aasta ja rohkem kõik rahul olid...ja on tänagi, mina seal hulgas :D
kui vaatad neid kodukaid, siis kõige varasemad neist 1990'st...suur osa 2000'st ja loojateks inimesed kes mingil põhjusel ei olnud rahul olemas olevaga tavaariga...eks rahulolematus ja uudishimu on kaks uurt edasi viivat jõudu inimkonna arengus...
Aga nüüd ma vaikin :V ja lähen nädalavahetuseks saarde suvitama 8)
jyri

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas jyri »

Duv-le teemasse
Kui läksin esimest korda uue püssiga(seesamune 2xraudne 6,5x57R) reaalsele jahile,ei julenud veel "täpislaske" teha.Kuigi üritasin sõbraga siga saada,hakks "närvidele käima" pikalt minu ees "defileeriv" sokk.Helistasin sõbrale küsimaks,et äkki kutsume soku ära,kuna sigu pole?Saades positiivse vastuse,sihtisin 10,1 MEGAga rindkere keskele,sest reaaloludes polnud sellest püssist veel lasknud.Tiirus ainult.Peale u.70m kauguselt pauku jooksis sokk põllu äärde,kus hetkeks peatus ja siis kadus metsa.Teatasin sõbrale,et 95% möödas,soku käitumise järgi otsustades.Lasksin ka kutsad autost välja.Niikaua,kui seletasin,kuidas asi kulges,olid ka koerad põllult kadunud.Siis aga nägin Astrolt,et koread juba pikalt meist kõigest 50m kaugusel,kus avastasime ka soku,kuuliauk rindkere keskel,kuhu ka sihtisin.Siit moraal-kui loom kohe ei kuku,ära kiirusta süüdistama relva või moona-äkki põhjus kuskil mujal?Tabamiskohas näiteks ja kasvõi! :M
Peale seda teatavasti ka 200+m pole probleemiks olnud.
duv
Postitusi: 582
Liitunud: N Jaan 08, 2009 10:48 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas duv »

Ei põhjus polnud küll kusagil mujal vaid ikka relva ja laskemoona sobimatuses, sest juhuseid ei olnud mitte 1 vaid palju ja distants oli 20-100 meetrini. Otsimise maa samuti 10-200 meetrini. Närvidele käis see, et mingeid tundemärke pihtasaamisest polnud, kuigi väljumise kohal kitsel kämbla suurune auk. Lõpuks hakkasin laadima 11.7g Hornady SST oli vist ja siis olid tulemused hoopis teised. Ei taha kellegi valikuid halvustada, kirjutan lihtsalt omapärasest kogemusest, et kuulidel võib olla jahis teatavaid erinevusi, mida tiirus mõõta ei saa.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas kakuke »

Motorist kirjutas:Nagu näed Kakuke pole see asi nii hullu ühtki, kui paistab :D ...peale selle osa neist moniliitide kodukatest FAQ all ütlesid, et kui pelgate nende andmete järgi laadida, siis kasutage oma tavapäraseid (tabelitest saaduid) laenguid samade kuuli raksuste korral...midagi hullu ei juhtu...kuul tapab ikke :mrgreen:

Asi muidugi pole hull, ainult märkleht pole siiani mind sel määral rõõmustanud. Kunagi mässasin ka aafriklasega. Teema siin. viewtopic.php?f=25&t=5480&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Kui monoliidile taha ajada min laeng, siis näitas kataloogipakk jälle, et avanemine oli kehva.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

Duv selleks me siin olemegi, et kogemusi vahetada :D . Arvamuste mitmekesisus tuleb ainult asjale kasuks (y) .
Ega ma väga nende aafrika täisprofiilide poole püüdlegi...esiteks raske hankida, teiseks ei tea kuda jooksma hakkavad...kuna pole laadimisproff ja kolmandaks ega kitse pole kah väga sügavat mõtet 5€ laksma hakata, kui 2€ saab hakkama :lol: Aga huvi pakuvad küll, kuna "teoorias" huvitavd asjandused...
Ja ega iga tehase moona igast püssist jooksma vist ei saagi...näiteks Sellior & Bellot mina oma 30-06 ja 7x75R jooksma ei saanudki...huvitas just viimane kaliiber, kuna sellele moona suht raske eestist saada...ei tea miks :roll:
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Kuul metskitsejahiks

Postitus Postitas Motorist »

To Kakuke...vaatsin jah teie 2009 aasta lugemisvara GSC kuulide kohta. Huvitav oli lugeda... See firma jäi ka mulle silma, kui LAV tootjate seas ringi tuijasin...Selle Soome esindajal Eraliike Riistamaa on nüüd UUENDUSENA välja pandud laadimistabelid HV kuulidele sh 308'le ja VV rohule. Ei tea kui vana see Uuendus on???... kuid tegid oma katsetusi, kas siis need andmed olid juba üleval...
Ega mul vist kannata uuele ringile nende katsetustega minna, kui juba Maarjamaa kamaral see ära proovitud...vanasõnagi ütleb, et tark õpib teiste vigadest :lol: :lol: :lol: ja tark tahaks hirmsasti olla...
Aga sinu kommidest saan aru, et vana arm Mega ei roosteta...minu Blaser's on see siiamaani olnud parim tappev kuul, kuigi pikaks distantsiks (200+) ta just eriti ei sobi...aga eks me siis rooma lähemale :D
Jyrile - huvitav kus sina elad, et sul talv kitsed kõik välja pookis :shock: ...mul oli neid terve talv aed täis...oma 50kg vilja ja hunniku kapsaid/porgandeid panid nahka...toitsin teisi, et aia puud ja põõsad rahule jätaks ja ää ei nosiks, aga kus sa sellega ikke panid magustoiduks osa elupuid nahka...kui pilte õpin laadima, siis näitan safarit oma aias :D
Vasta