Barnaul jahimoon

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas unt »

Loen ja imestan, kuidas keegi mingist maopaugust selliseid järeldusi teeb, et moon ei tapa. Mina sattusin kunagi ühe seltskonnaga Balodise juurde tiiru ja nägin siis oma elus esimest korda Barnauli moona. Sai teist ilma rahata nii palju proovida kui hing igatses ja omal aega oli. Sai ka võrrelda teiste moonadega, aga need teised moonad pidid siis juba endal kaasas olema. Tõsi, meie hulgas polnud tipplaskureid ja nende kommentaarid jäid seekord olemata.
Minu püssist ja minu laskeoskuste juures mina küll selle moona laskeomadusi ei saa laita. Kõik paugud, mis tegin, olid ilusasti kobaras koos ja mahtusid sellisesse 3-4 cm ringi. Ühtegi tõrget ei kogenud ma siis ega ole ka edaspidi kogenud.
Ostsin sealt endale kaasa mingi 4-5 karpi padruneid - just selle pärast, et hind oli nii naljakalt odav. Kas mingi 3.50 või midagi sinnakanti. Olen neid padruneid ka jahil proovinud ja lasknud vähemalt ühe põdra, 4-5 siga ja mõned kitsed. Mina küll ei ütle, et see moon ei tapa. Ühtegi nendest loomadest ma otsima ei ole pidanud. Kõik nad on jäänud kas jalapealt või siis mitte kaugemale kui 30 m laskmiskohast. Põdral oli selgroopauk ja see kukkus kohe sammugi tegemata. Vahemaa oli kusagil 70 m.
Tõsi, see moon lõhub hirmsasti. Ühel lastud kitsedest lendas pool külge minema ja selline asi ei meeldi mulle kohe mitte. Kuul laguneb tõesti looma sees tükkideks. See mulle ka ei meeldi. Aga, et keegi oleks pidanud minu Barnauliga lastud looma veel mingi muu moonaga tapmise eesmärgil üle laskma, seda ei ole küll kunagi olnud.
Aga pehmel kuulil on ka ju omad eelised. Nii mõnedki mehed ütlevad, et rebast hea lagedal põllul lasta - kuul ei lähe hulkma. Niikui lumekoorikut puudutab, nii vaid tinavihm järgi mis omakorda enam kuhugi kaugemale tapva jõuga ei ulatu.
Miks ma seda kirjutan? Sellepärast, et mind riivas suhtumine. Riivas suhtumine ühte väga tublisse mehesse, kes seda moona müüb. Kui me suhtume jahirelvadesse sellise tolerantsiga, et olgu mehe valida, kas ta käib jahil Hollandiga või Kalasnikovi baasil tehtud relvaga, siis peaksime suhtuma tolerantsiga ka laskemoona valikusse. Kirjelda moona ja tema toimet, aga ära kasuta sõnu "saast" jne. Kui ei meeldi, ära osta!
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Kasutaja avatar
Eerik
Postitusi: 128
Liitunud: T Jaan 20, 2009 7:11 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas Eerik »

kakuke kirjutas:
Eerik kirjutas: ... Huvitav , kas lugupeetud maaletooja ei sooviks osaleda mõnel suuremal laskmisüritusel ja anda foorumi spetsialistidele testida üht relva mõningase koguse nimetatud moonaga . ...

Kütiliini finaalis oli selline üritus aset leidnud. Finaalis osalesin, aga kahjuks sellele demole ei jõudnud. Need kes trehvasid nägema ehk kommivad.


Kas siis pole tõesti kedagi kes oleks eelnimetatud kütiliini finaalis osalenud ? Mis relvadega testiti , milliselt testiti , millised on testide tulemused ?
poolak
Postitusi: 6
Liitunud: T Sept 01, 2009 12:39 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas poolak »

isa on juba barnauli mitu aastat kasutanud häda pole midagi olnud laseb kaugelt põtru ja sigu kõik on oma otsa saanud ja ei kurda barnauli moona.
laffaa
Postitusi: 31
Liitunud: N Jaan 06, 2005 5:34 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas laffaa »

Ostsin endale hiljuti 223Rem-i ja olen ka mõned karbid seda moona kasutanud, pole veel ühtegi tõrget olnud, samas ei tahma ta raudu rohkem, kui mõni teine laskemoon ning meetrisest tulelondist ei tea ma midagi. Võib-olla ise lastes, seda püssi tagant lihtsalt ei näe :). Ainuke asi, mis ärevaks teeb on muidugi need vastetatud raudkuulid. Kui nad püssi vindikeeret õgivad, siis see küll meeldiv pole. Samas tahtsin poest ka kallimat moona osta,(no et see kindlasti vasest kuuliga) täismantel maksis 12,50eek ja niikui ma magneti taskust võtsin, siis oh üllatust, ka tollel oli vasetatud raudkuul (miskit tšehhi moon). No ja siis nii jäigi, et miks ma pean kalli raha eest raudkuule ostma, kui saa sama asja 3X odavamalt.
koopaorav
Kasutaja avatar
Karmo
Postitusi: 301
Liitunud: K Okt 13, 2004 2:30 am

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas Karmo »

Seller-belleril ka jah on täismantel vasetatud teraskuul.
Lapua, sako, norma, jne. on ilma teras sisuta kuulid
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas remington »

Olen oma Mossinist seda Barnauli moona läbi kihutanud ca120 pauku ia ühtegi tõrget pole olnud ja viljakoti pealt lastes 100meetrile mahuvad kuulid ka 5cm. ringi sisse ära.See tulelont, mis välja tuleb mind küll ei häiri.Ümberlaadimisega probleeme pole olnud, seda ka peale kolmekümnendat pauku, kui raud ikka päris kuum.Läbi õhukese papi lastes avaneb, aga mitte rauast väljudes.Metsas olen loomad kätte saanud enamus esimese pauguga, aga on olnud ka erandei, näiteks neljanda matsuga.Nii, et tehke omad kiidetud relvad korda ja veel parem, ärge laske Barnauli moonaga kui püss seda omaks ei võta.
Kasutaja avatar
Karmo
Postitusi: 301
Liitunud: K Okt 13, 2004 2:30 am

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas Karmo »

remington kirjutas:Olen oma Mossinist seda Barnauli moona läbi kihutanud ca120 pauku ia ühtegi tõrget pole olnud ja viljakoti pealt lastes 100meetrile mahuvad kuulid ka 5cm. ringi sisse ära.See tulelont, mis välja tuleb mind küll ei häiri.Ümberlaadimisega probleeme pole olnud, seda ka peale kolmekümnendat pauku, kui raud ikka päris kuum.Läbi õhukese papi lastes avaneb, aga mitte rauast väljudes.Metsas olen loomad kätte saanud enamus esimese pauguga, aga on olnud ka erandei, näiteks neljanda matsuga.Nii, et tehke omad kiidetud relvad korda ja veel parem, ärge laske Barnauli moonaga kui püss seda omaks ei võta.

Keegi pole väitnudki, et 100m pealt 5cm ringi ei saa.
Probleem on teraskuulis, mis vintrauale hästi ei mõju ja loomale külge saades on kuuli kilde kogu kere täis.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas unt »

Karmo kirjutas:
remington kirjutas:Olen oma Mossinist seda Barnauli moona läbi kihutanud ca120 pauku ia ühtegi tõrget pole olnud ja viljakoti pealt lastes 100meetrile mahuvad kuulid ka 5cm. ringi sisse ära.See tulelont, mis välja tuleb mind küll ei häiri.Ümberlaadimisega probleeme pole olnud, seda ka peale kolmekümnendat pauku, kui raud ikka päris kuum.Läbi õhukese papi lastes avaneb, aga mitte rauast väljudes.Metsas olen loomad kätte saanud enamus esimese pauguga, aga on olnud ka erandei, näiteks neljanda matsuga.Nii, et tehke omad kiidetud relvad korda ja veel parem, ärge laske Barnauli moonaga kui püss seda omaks ei võta.

Keegi pole väitnudki, et 100m pealt 5cm ringi ei saa.

Probleem on teraskuulis, mis vintrauale hästi ei mõju ja loomale külge saades on kuuli kilde kogu kere täis.


Kus see teras siis sellel moonal on? Kui vaadata selle teema esimest postitust koos fotodega, siis piltidel tinaplönn ja rebenenud tühi mantel. Kas mantel on siis vasetatud terasplekk?
Nn "lahingpadrunitel" küll terassüdamik sees, aga tavaliselt see ka omakorda veel tinaga ümbritsetud - teisisõnu terassüdamik istub tinasüdamiku sees ja ei tohiks ju rauale kuidagi halvasti mõjuda, sest kontakt rauaga olematu. Või ei saa ma asjast õieti aru?
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas baddmann »

Aiman, et ju on vanemat ja on uuemat Barnauli moona. Ise ma seda ei kasuta, kuid samahästi võiks - lihtsalt nood kestad ei ole mõeldud uuestilaadimiseks ja see mulle ei istu. Väidetavasti uuematel Barnauli kuulidel terase-probleemi pole ning padrun ise (rohulaeng, sütik) on samuti algusaegade kvaliteediprobleemidest üle saanud. Põlenud rohujääkide kogus on veidi suurem, aga tootja andmetel see ühe põhjusena seetõttu, et vene tingimustes vaja tagada rohu ühtlane põlemine väga erinevates temperatuurivahemikes, seega lisaainete osakaal rohu koostises suurem. Mul oli samuti eelmise vintrelva aegadest vanemat Barnauli moona seisma jäänud, kasutasin ainult laskekatse tegemisel 50 m distantsil ja mitte alati edukalt. Uuemat moona prooviks vaheldumisi teiste tootjate sama kaliibri ja sama kuuli raskusega moonaga katsetades 50 m distantsil erinevusi ei täheldanud, seda ka tabamiskoha osas.

BM

p.s. refereeritud mälu järgi, mitte kindlaid kirjalikke allikaid silme ees hoides.

bm
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas honkomees »

unt kirjutas:
Karmo kirjutas:... Kas mantel on siis vasetatud terasplekk?
..

nimelt, ja tšehhi omatoodetud kuulidel kah samamoodi aga need laevad ka usa kuule oma padrunitesse
väidetavalt pole see pehmemat sorti terasplekk põhiliseksraua kulumise põhjustajaks, ennem oskamatu või hoolimatu puhastamine nt terasvardaga nühkides
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas Mart »

Tehase lehelt siis sellist informatsiooni :

Спортивные и охотничьи патроны для нарезного оружия

Спортивно-охотничьи патроны разработаны для основных калибров, как отечественного, так и иностранного оружия. Гильзы изготавливаются стальными с лаковым или цинковым покрытием. По заказу могут изготавливаться гильза и в латунном исполнении.

Пули спортивно-охотничьих патронов для каждого калибра в основном трёх типов: оболочечные, полуоболочечные и с пустотой в головной части. Сердечники пуль изготавливаются либо из свинца или из более твёрдого свинцово-сурмянистого сплава. Оболочки пуль изготавливаются, как правило, биметаллическими. Массы пуль для каждого типа пуль или калибра оружия установлены с учётом требований потребителя. Капсюля используются неоржавляющие типа "Бердан".

.308 Winchester

Пригоден для российской охоты на зверей среднего и не очень крупного размера (кабан, олень, некрупный лось), слаб только для крупных кабанов, лосей и медведей. По кабанам и оленям хорошие результаты при стрельбе тяжелыми пулями (10,9-12 г), но стрелять нужно не далее 200 м. За дистанцией 200 м его поражающие возможности заметно уменьшаются, и к тремстам метрам они будут уже недостаточны, особенно для крупных животных.

Nii et 308-ga kerge Barnauli moonaga, mis meil saada, ei maksa suuri elukaid torkida, pole selleks mõeldud.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas Eik »

Tõlge siis ka sellele jutule:

Spordi- ja jahipadrunid vintrelvale.

Spordi-jahipadrunid on väljatöötatud põhiliste kaliibrite tarbeks, nii kodu- kui ka välismaa relvadele. Hülsid valmistatakse lakk- või tsinkkattega terasest. Tellimisel võidakse valmistada ka messinghülsse.

Kuulid iga kaliibri spordi-jahipadrunitele on põhiliselt kolme tüüpi: täismantel, poolmantel või tühimikuga eesotsas. Kuulide südamikud valmistatakse kas tinast või kõvemast tina-antimoni sulamist. Kuulide kestad on reeglina bimetallilised. Igat tüüpi või kaliibri kuulide kaal on vastavuses tarbija nõuetele. Tongid on roostevabad(?) "Berdani"-tüüpi.

.308 Winchester

Kõlblik jahiks Venemaal keskmiste ja mitte eriti suurte ulukite laskmiseks (metssiga, hirv, väiksem põder), nõrgaks jääb ainult suurte metssigade, põtrade ja karude laskmisel. Metssigade ja hirvede puhul on head tulemused raskete kuulide (10,9 - 12 gr.) kasutamisel, kuid lasta tuleb mitte kaugemale kui 200 m. Üle 200 m distantsil vähenevad tabamisvõimalused tunduvalt, 300 meetril muutuvad need täiesti ebapiisavavaks, eriti suurte ulukite puhul.



Omalt poolt veel niipalju, et väljendil "поражающие возможности" on minu meelest ka teine mõte peale "tabamisvõimaluse" - vigastamisvõime, tapmisvõime või midagi taolist.

A.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas honkomees »

zakslane kirjutas:...Tongid on roostevabad(?) "Berdani"-tüüpi....Üle 200 m distantsil vähenevad tabamisvõimalused ...Omalt poolt veel niipalju, et väljendil "поражающие возможности" on minu meelest ka teine mõte peale "tabamisvõimaluse" - vigastamisvõime, tapmisvõime või midagi taolist.

A.

omalt poolt siis tõlkele kommentaariks - "неоржавляющие" - tähendab siis väljamaa keeles "non corrosive" ehk korrosiooni ehk roostet mittepõhjustavad tongid,
"поражающие возможности" - antud kontekstis tõesti kahjustav või purustav, hävitav võime, tapmisvõime, mõte on vene keeles täiesti konkreetne, eestikeelset täpset vastet ei teagi
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
-Marks-
Postitusi: 4
Liitunud: R Mär 27, 2009 4:50 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas -Marks- »

Mina isiklikult ei pane barnauli moona enam oma püssi, sest hülsi otsa lõi lõhki ja mõned on isegi vintrauast kuuli välja peksnud. Samas tuttav kasutad ka sama moona(ca 300 padrunit) ja tal tõrkeid ei olnud.
remington
Postitusi: 77
Liitunud: N Apr 13, 2006 7:09 pm

Re: Barnaul jahimoon

Postitus Postitas remington »

Aga äkki on padrunipesa veninud ja metallkesta siis lööbki lõhki.Rauda jääb kuul siis kinni kui püssirohi ei plahvata, (märg) aga see juba jahimehe hooletus.
Vasta