9,3x62

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Vasta
Kasutaja avatar
Heino
Postitusi: 149
Liitunud: P Dets 24, 2006 4:30 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Heino »

Suudme energia on väga hea mõte, aga ei tohiks lolliks ka minna, Belgias näiteks on esimene kaliiber, millega kitse lasta tohib 243 WIN, 223 Rem ei mahu suudmeenergia pärast kaardile, aga minu arus on ta parim võimalikest, kus on optimaalne tasakaal tagasilöögi, ballistika ja küttimiseks vajaliku kahjustuse tekitamise vahel. Mis puutub poolmantlite ja pliivabade kuulide kasutamisse, siis ameeriklased katsetasid neid just hirvedel, 4 põhilist kaliibrit ja kui ma veidi rohkem aega saan, siis postitan väikese refereeringu foorumisse. Lühidalt poolmantliga läks hirv lühema maa, kui sama kaliibriga pliivaba kuuli korral. Samas oli see mitte midagi ütlev vahe, kas lähed 10-15 m kaugemale järele või mitte...
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Mosse sinu argumentatsioonist saan aru, miks peaks vana sõnastust jätkama. Samas tehakse seadust järgmisteks aastakümmneteks :lol:.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Heino võib olla ma eksin Belgia ja 223 Rem osas, kuid osades euroopa maades ei lubata jahipidamiseks kasutada nn sõjaväe kaliibreid. Kindlasti kuulub nende hulka ka 223 Rem, mis on põhimõtteliselt 5,56 Nato (sama kest). Üks selline maa on kindlasti Prantsusmaa, aga on ka teisi euroopa maid kus sellised piirangud kehtivad. Suudme energia 223Rem näit. 60graanise kuuli korral peaks olema 1800J. See peaks olema täitsa küllaldane kitse/soku jahiks. 8)
Seda usamannide andmeid oleks tõesti huvitav näha ja lugeda. Nii et jään huviga ootama. :D Kui jahisaite ja reklaame lugeda, jääb küll tunne, et nende deformeeruvad täispronks kuulid on kui revolutsioon jahinduses :shock: . Nende kuulide efektiivsusest Aafrika mandri paksu nahaliste elukate vastu saan täiesti aru, kuid meie "õrnanahaliste" metsaelukate juures ei ole see päris põhjendatud minu arust :roll: . See aga ei pidurda mind oma 9,3'me Lapua Naturaalisega laadimast...vähemalt ära proovida tahaks. :wink:
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Pauli »

Asi läheb küll täitsa OT juba, aga pean siiski täpsustama, et argumenteerisin ma jah praeguse sõnastusega jätkamise kasuks, aga tegelikult ma seda ikka ei poolda küll. St pooldan muutmist minu eelmise postituse esimese lõigu stiilis. Ma pole kindel, kas suudmeenergia järgi defineerimine on parim lahendus, aga selge on see, et praegune sõnastus nii kuulide kui kaliibrite osas on ajale jalgu jäänud.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
frukt
Postitusi: 164
Liitunud: N Jaan 11, 2007 9:34 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas frukt »

swenssonite katsed selle cal.
Manused
scan0001.jpg
scan0002.jpg
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Välek »

Naturalis on hea vormi säilitanud. Täna õnnestus kahur soojaks ajada. Reinuvaderitel ikka meeldib nii ilus kui ka jube ilm, nii ka tänase löpaga oli neid liikvel, nagu kuskil läheduses toimuks massiüritus. Ühesõnaga trotsisin ka ise ilma, ronisin lauavirna otsa ja võtsin tublisti üle 200 m kaugusel oleva reinuvaderi sihikule. Nähtavus oli veel mis oli, aga optika sai kähku räitsakaid täis. Lisaks oli kõva külgtuul. Sihtisin käpa taha, kõrguse rehkendasin ka nii, et pidi hea olema, kiirpäästik peale ja tuld. Läbi tuulevilina oli plops kuulda ja rein oli kadunud. Läksin asja uurima, kaugust oli 240+- meetrit, tuul oli kuuli tubli 20 cm kõrvale kandnud ja otse kaela. Suht koba tulemus, arvatavasti kui kordama peaks, ei õnnestuks. Tulin toa juurde tagasi, ei jõudnud trepinigi, kui teine rein vaatas heinamaalt vastu. Kordus sama, vahet seekord 100+- meetrit. Kummalisel kombel rebane tegi veel paar sammu pärast seda, kui 15 grammi oryx diagonaalis läbi läks. Hakkasin tuppa minema ja kolmas rebane luusis seal, kus esimese lõpp oli. Aga ilmselt tundus talle asi kahtlane ja pani jooksuga minema. Mõlemad reinud olid kergelt kärntõves.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

240m ja kanavaras on 9,3x62 väga hea tulemus (y)
Kasutaja avatar
Heino
Postitusi: 149
Liitunud: P Dets 24, 2006 4:30 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Heino »

Niisiis, lubadus on lubadus:
Petersen Hunting oktoober 2011 lk 64-69. Lasti kokku 493 valgesaba hirve, selleks sooritati 603 lasku, osad on mööda ja osad armupaugud. 1,22 lasku looma kohta. 51% kukkusid koha peal. Keskmiselt peale lasku jooksid loomad 62 jardi, naisküttide puhul 44,5 jardi, autori arvates väriseb naiste käsi vähem kui suuri sarvi näevad, samas lasid nad tihedamini mööda. Lisaks pakub autor välja, et naised kasutasid nõrgemaid kaliibreid ja väiksema tagasilöögi tõttu lasid täpsemalt. 28% jooksid peale tabamust minema, ilma et oleks vähimatki märki tabamusest olnud. Õlalask (aba) keskmine 2,6 jardi ja loom maas... Südamelask 50,4 jardi, 38,6 jardi, kui oli läbi mõlema kopsu lastud. Enda laetud moonaga laskjad tapsid keskmiselt 100 lasuga 88 ja pool!!! :-) hirve. Tehasemoonaga vastavalt 73,2. Autori arvates on tegu lihtsalt küttide taseme vahest, enda laetud ja mehe järgi tehtud relvadega kütid on profimad ja edukamad. Kesmiselt lasti hirved 132 jardi kauguselt üle 150 jardi kasvas märgatavalt möödalaskude arv. Kaliibrid: 243 (11%), .25 (8%), 6,5 mm/270 (19%), 7mm (36%) ka .30 (26%) Kõige paremini tapsid .25 kaliibrid 25-06, 257 Roberts, 257 Weatherby mag, 257 Savage. Pele lasku läks loom 14 jardi, .28 kaliibrite puhul 26 jardi 7mm-08Rem kuni erinevate 7mm mag. Kolmas koht keskmiselt 31 jardi olid 6,5 mm ja .27 cal mille hulgas kõige populaarsem oli 270 Win. .30 cal peatas looma keskmiselt 33 jardi järel alates 308 kuni 300 mag. Kuna vahed ei ole märkimisväärsed, siis võib öelda, et kõik kaliibrid sobivad, .25 peatas looma 2 korda kiiremini kui 270 WIN, siis seda põhjendab autor eelkõige nõrga tagasilöögiga, mis võimaldas täpselt lasta. 243 ja 6 mm Rem puhul läks loom keskmiselt 41 jardi. Autor ei oska seletada, mis nii väikese vahega kaliibri muutus nii palju mõjutab.
Kuulid, autor jagab nad kahte gruppi:
Remington Core-Lokt, Federal Power-Shok, Winchester Power-Point, Nosler Ballistic Tip, Sierra Pro-Hunter, Hornady InterLock ja Speer softnose olid "pehmed" kuulid ja kontrollitud avanemisega premium klassi kuulid olid "kõvade" kategoorias.
Kopsulasu puhul läks loom pehme kuuli puhul 26,9 jardi ja "kõva" puhul 43,5 jardi. Põhjuseks kiirem avanemine ja suuremad koe kahjustused, samuti käitus "pehme" kuul paremini abalasu korral, kuid seal polnud vahe nii suur. Kokkuvõtvalt "pehme" kuul ja väike või keskmine loom ja "kõva" kuul ning suurem loom on parem kombinatsioon. Autor ütleb lõpetuseks, et kütid ei pruugi olla nõus sellega aga 493 hirve on argument, millega on raske vaielda... Selle piirkonna täiskasvanud looma kaal on u 180 naela.
Kasutaja avatar
Heino
Postitusi: 149
Liitunud: P Dets 24, 2006 4:30 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Heino »

See sõjaväekaliibrite keelamine on paras totrus, enamus ongi sõjaväe kaliibrid. Kui meie taibud selle peale tulevad, siis võime vindid rahulikult kappi jätta... 223 Rem, 7,62x39, 6,5x55 SE, 308 Win, 7,62x54R, 30 06 Spr, 8x57 IS, 300 Win Mag jah ka viimane - USA-s lõppes just riigihange ja mereväe snaiprirelvad, mis siiani olid 308 tehakse ümber 300 Win Mag'le kogumaksumus 26 milj USD-d. Usun siiralt, et kusagil baanaanivabariigis on ka kõik muud sõjaväes ja politseis kasutuses... Nii et musketid kapist välja ja metsa :-)
Kasutaja avatar
Mart
Lehe päälik
Postitusi: 2339
Liitunud: L Dets 07, 2002 8:59 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Mart »

Motorist kirjutas:Nende kuulide efektiivsusest Aafrika mandri paksu nahaliste elukate vastu saan täiesti aru, kuid meie "õrnanahaliste" metsaelukate juures ei ole see päris põhjendatud minu arust :roll: . See aga ei pidurda mind oma 9,3'me Lapua Naturaalisega laadimast...vähemalt ära proovida tahaks. :wink:


Proovi ära kindlasti. Täisvask kuule ( MRX, E-Tip) kasutanud mitu hooaega ja mälestused head. Verevalumid minimaalsed, hea haavakanal, shokk väga hea, kuulid täpsed. Kasutanud siis kitsest suuremate ulukite küttimisel.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Huvitavad andmed on Heinol toodud. 500 looma peaks olema küllaldane kogum, et hakata väikeseid järeldusi tegema. Huvitav oli, et kõige kiiremini surmasid looma just cal.25 erinevad kaliibrid, mis üldjuhul kasutavad kerget (kuni 100-120gr) kuuli. Ja et cal.30 jäi kõige tagasihoidlikumale kohale. :shock: Cal. 25 ühine nimetaja (v.a. 257 Roberts) on kuuli suur algkiirus (900-1200m/s). Ei ole just asjatundja, kuid kiire kuul kutsub esile nn hüdraulilise shoki, mis peaks looma kiire surma põhjustama. Selline "teooria" esitati juba 1947 a. ameeriklaste poolt. Ja USA poiste hulgas on kõvasti levimas arvamus, et kiire kerge kuul tapab keskmise looma paremini, kui aeglane kuul :wink: . Mul endal "kogemus" selle nn hüdraulise shokiga oli, kui 7x57R Brenneke TIG'ga (mis küll ei ole kiire) lasin 80m põdrapullile rinda...loom kukkus lasust niidetult maha. Hiljem soolestamisel ei leidnud otseseid kopsu, ega südame vigastusi...aga maas ta oli :roll:
Vaatamatta Miki-Hiire maa poiste kogemusele jääks mina siiski suurema kaliibri ja raskema kuuli juurde, kuna see andestab ka väikese vea laskmisel... ja 9,3x62 on hea näide sellest :D
Mis puutub sõjaväe kaliibrite kasutamisesse jahinduses, siis suurem osa nn käibivaid kaliibreid on just nagu Heino ütles sõjaväe laskemoonast otse võetud või sealt "tuletatud" . Kõik mida massiliselt toodetakse on hästi arendatud ja odavam, kui nn spets. toodang. Samas on ka üksikuid vastupidiseid näiteid...venelased lõid vana 9,3x64 brenneke baasil snaiperpüssi Dragunov SVDK :lol: , samas jääb suudmeenergia 1000J alla originaali :VS
Samuti võivat nende nn sõjaväe kaliibritega olla probeeme osade lennukompaniidega, kuna pidavat eksisteerima mingi nn dokument, mis keelavat tsiviil lennukompaniidel vedada nn sõjaväe "relvi ja laskemoona" :M . Vähemalt niimoodi paljud väidavad, kui juttu tuleb relvadega lendamisest. Endal selline kogemus puudub ja arvan, et enamus lennukompaniisi suleb silmad selle dokumendi suhtes 8)
Kasutaja avatar
Heino
Postitusi: 149
Liitunud: P Dets 24, 2006 4:30 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Heino »

Vana Weatherby on selle kiire lasu ja kerge kuuli propageerija, tema teooria põhines sellel, et kiire kuul andestab vigu. Ta lasi korra pühvli tagumiku lasuga, ma ei mäleta mis see kaliiber oli aga u 7mm Weatherby Mag, sellest tulenevalt lasi ta välja terve rea oma magnumeid, mis ületasid kiiruselt kõiki teisi samas klassis. Aafrikas suhtuti Weatherby püssi ja kaliibrisse pikka aega eelarvamusega. See tähendas mikit, kes lihtsalt summib loomade suunas :-) Tänaseks on suhtumine paranenud, kuna paljud eurooplased ja tõsised mikid kasutavad seda relva. Mis puutub relvadega reisimisse, siis olen käinud nii Lõuna-, Põhjaameerikas, Aasias, Euroopas ja Aafrikas. Piiranguid tasub otsida lennukompaniide puhul, eriti Air France ja KLM, relvade vedu tuleb ette registreerida koos piletite broneerimisega. Aga kaliibri vahet nad ei tee, vea millist relva tahes. Laskemoon peab olema eraldi pakitud ja seda võib olla ühe inimese kohta 5kg. Igal juhul on vaja moon jagada 5 kg kompsudeks, nii et on 4 meest ja 20 kg kast, peale ei lasta. IATA reeglid laskemoona ja lõhkeaine veoks. :-)
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Mnjahh minu 9,3x64 on just Sauer-Weatherby :lol:. Ja mina olen sellega päris rahul...kuigi relv pärit 70'te algupoolelt. :wink:
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Välek »

Sul ju tutikas tukk :D, Siit peaks saama husqvarnade vanust määrata, minu jagu selle lehe andmete järgi üle 60 - läheneb pensionieale, aga pensile ma teda ei lase :lol: . http://www.skydevaaben.com/hvasno/info.xml
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Välek, 60 aastase vastu pole mul tõesti midagi panna...minu vanim relv drilling on alles 60'st...nii et selles osas olen ma poiskne :lol: Samas olin ühe ahvenamaa mehega koos nädalavahetusel, kes suur "relvafänn ja iselaadja"...see rääkis mu "uusima relva" Blased 93 kohta lausa "õudusjutte", eriti viimase 5 aasta jooksul tehtuist :M . Nii et siit järeldan, mis aastakümneid töötanud, töötab sama palju edasi :lol:
Vasta