9,3x62

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Vasta
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

9,3x62 ju tunnustatud "aafrika kaliiber", mis viimase 100 aasta jooksul seal vast kõige rohkem loomi "ära kutsunud" on....täna vist küll osades musta mandri maades seda "big five" laskmiseks kasutada ei lubata, aga siiski on väga lugupeetud kaliiber. Mis puutub kaugematesse laskudesse, kui 100m siis oleneb see sisselaskmise distantsist...kui see on tehtud 150m, siis ei ole ka 300m mingi probleem...jõudu kuulil jätkub...
Miki-Hiire maal on see kaliiber viimastel aastatel väga popiks muutumas...kõik muudkui kiidavad kui väga head põdra. hirve ja karu püssi...pidavat olema "mahe" tagasilöök ja küllaldane võimsus...
Kuna endal on 9,3x64, mis sutsu võimsam, siis kogemuslikult võin küll öelda, et üheks ja ainumaks püssiks seda valida küll ei tasu...põrsas ja kits jäävad sellisel juhul küll rohkem "laskmisharjutuseks", kui jahiloomaks. Kui lask veidigi nihu läheb, siis liha kadu on tõsine.
Kui soovida üheks ja ainsamaks püssiks just 9,3 kaliibrit, siis pigem valiks 9,3x57. Olen sellega soomes põdrajahti pidanud ja 2 põtra lasknud...väga mõnus tundus. :lol: Võimsus kuulil ca 3900 J ja algkiirus 15g kuulil 730m/s
Muidugi tuleb siis üldjuhul unustada lasud kaugemale kui 150m, aga ega meie tingmustes tihti neid ette ei tulegi. Endal küll selle kaliibriga põder kirjas 250m, kuid see oli tornist lastud ja ega ka tulemus/täpsus kõige parem polnud. Põdra saime küll kätte, aga vedimist oli rohkem kui küllaga :roll:
Kokkuvõtteks 9,3x62 on igati väärt kaliiber, kuid vaevalt et parim lahendus üheks ja ainumaks relvaks :D
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas aivar00 »

Ma vaidleks selle lõhkumise kohapealt vastu. See küll kuskil teises teemas läbi nämmutatud. Minu kogemuse järgi lõhub jäme kaliiber siis, kui selleks on vastav moon, milline sõltub veel ka laskekaugusest (teisisõnu millal kuul avaneb). Enda 6,5*55 on kiire ja kerge kuuliga lõhkunud kitse-põrsast kordades hullemini kui 9,3 oma aeglase, kuid tummise matsuga.
Katsetanud mõlemat relva Norma Oryxiga ja 6,5 veel kitse peal miski S&B kerge poolmantliga (võis olla 8 gr kerge kuuliga). Lapua 10,1 gr aga 6,5*55 kitse peal kõige paremini toiminud.
ikka lõbusalt
pano
Postitusi: 150
Liitunud: E Veebr 01, 2010 9:43 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas pano »

Mull näiteks lõhub 30-06 rohkem kui 9,3x74 millel 18,6g kuul. Lastud nii põrsast kui ka suuremat siga ja pole liha kadu midagi nii suur.
Koertega on jaht!!!
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Välek »

9,3x74 on lahja kiirusega, kuna hülsil puudub koonus, mis algkiiruse juures olulist rolli mängib. Seetõttu lõhubki 30-06 rohkem
Peab Rootsimaa poole kasutatud või kasutamata Husgvarna 9,3x62 soetamiseks piiluma- siinmaal valikut kahjuks ei ole, vähemalt Mauser 98 lukuga 65cm rauaga mudelile. Mõne aasta eest oli Stockholmi jahikaupluses vanad 6,5x55 hinnaga 1000 rootsi krooni. Ei mäletagi, kas nad olid kasutamata vanad või kasutatud....
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Välek mina küll 9,3x74 madalas algkiiruses ei süüdistaks...15g Norma Vulkan'le antakse 780m algkiiruseks, samas kui 13g Norma Oryx 30-06 stardib vaid 800m/s. Suures piires on 9,3x74 ja 9,3x62 sarnase võimsusega kaliibrid...vahest 74'ne suts lahjem. Olen 74R soomes paar korda lasta saanud ja loom kukub ilusasti (sõbral on selline side by side). Kahjuks ei ole olnud võimalust kummatki neist kaliibritest kitse/põrsa peal proovida. Olen teinud seda 9,3x64 ja siit ka minu kogemus purustuste osas. 2'st põrsast läks sõõgiks vaid üks, sellelgi pool pääd süldi jaoks kadunud :? ....teist ei tahtnud keegi ette võtta :( ... sokku polnud vaja soolestada :lol: aga sarved jäid terveks :wink: padruniks oli RWS UniClassic 19gr... samas olen näinud ühe rootsi poisi 9,3x62 lasu tulemust suurel seal distantsilt 30-40m...väljumisavast oleks võinud rusika sisse lükata...ju siis oli s..tt kuul :(
Võib olla kui laadida Oryx või Vulcan alla kuskile 650-700 m/s siis saab asja, aga Norma standart pauk annab ca 4500-4700 J, mis ilmselt sokule/põrsale läheda maa pealt üleliia :M
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Välek »

15 grammise kuuliga, ja ligi 5 kg relva kaalu juures ei ole tagasilöök selle kaliibri juures suurem, kui kerge 308-ga 9,7 grammist lastes. Tugevama külgtuulega kannab kuuli 100 m peale 5+ cm kõrvale. Täpsuse poolest on väikeulukitele kõlbulik, kui trajektoor on teada, iseasi, kas nahka saab.
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Joosep Käba »

Minu kogemus ütleb, Vulkan üks rohkem lõhkuvaid kuule üldse. Proovisin ja loobusin aastaid tagasi. Meie seltsis ei tea ühtki meest kes kasutaks. Küll on Oryxi kasutajaid.
9,3x62 kui tähti närida siis sobib ka esimeseks relvaks. :wink: Noh kui näituseks on relval lihtsasti vahetav toru ja peenem toru kah loksub kottis.
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas aivar00 »

Ja minu kogemuse järgi on 15 gr kuuliga tagasilöök teravam kui 18 grammisega.
ikka lõbusalt
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Aivar,
mina seda ka ei imestaks, kuna 15gr 9,3 on 800m/s samal ajal kui 18gr "vaid" 720m/s.... :D
aga see tõenäoliselt rohkem laadimiseks kasutatud püssirohu teema...
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Välek »

Kas kellelgi on 9,3mm täismantelkuuliga jahikogemusi näiteks kopra, kitse vm laskmisel? Kas on olulisi erinevusi kaos võrreldes 30 kaliibriga?
aivar00
Postitusi: 3263
Liitunud: K Juun 16, 2004 2:09 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas aivar00 »

Õnneks ei ole. Kits ikka suuruluk ning kasutusel poolmantel. Ei saa isiklikult aru mis valu ajab täismantlit kasutama seda enam, et seadusega keelatud. Kas tõesti on tegemist lihaahnusega (pigem usun, et lauslollusega). Endalgi tutvusringkonnas paar vanemat meest, kes nii lasknud. Ise veel imestasid, et näe püss kohe kuidagi ei jookse. Hiljem aga raiped metsa all. Peale "selgitustööd" loodan,et enam, sellise jamaga ei tegele.
ikka lõbusalt
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Välek »

Nüüd panin ämbrisse :VS , ise kasutan poolmantlit, (pole kunagi täismantlit kasutanud.... välja arvatud hanede laskmisel ja mõned vähesed rebased.) ma ei tea, miks toppisin kitse täismantli nimistusse- teema ilmselt selles pagana 5,56mm, mis kitsele lubatud ja ei puutu asjasse. Huvi pakub siiski kobras.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Motorist »

Mul pigem asjatundjatele retoorilisem küsimus. :lol: Ja palun ärge võtke seda tögamise või tüli tirimisena. Lihtsalt tahaks teada teie arvamust. Mis eristab Banres TSX või ka Lapua Naturaalist või Imaplat täismantel kuulist :lol:. Mõnedest uuematest tulijatest ei hakka rääkimagi, mille nn löögi ja tapva shoki efekti kiidetakse taevani :lol: . Samuti kas Eestis võiks kasutada nn deformeeruvat "Solid" kuuli jahipidamiseks??? Kui lugeda sõna sõnalt jahiseadust, siis ühtegi neist kasutada ei tohiks, kuna pole nn poolmantel kuulid (ehk cup and core). Isegi uues jahiseaduse projektis pole seda küsimust lahendatud :M . Kui küsisin otse selle ühelt autorilt Egon'lt...vastus oli vaikus. Praegusel hetkel on maailmas hulgi kaupa välja tulemas igatsugu täisprofiil kuule pronksist ja selle segudest. Meie ajame ikka oma poolmantlit taga 8) . Ega poolmantel kuul paha pole...hea kuul, toimib hästi (y) . Olen kogu elu seda kasutanud ja kasutan edasi. :D
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: 9,3x62

Postitus Postitas Pauli »

Pole see küsimus retooriline ühti. Vägagi õigustatud. Ammu oleks aeg kustutada seadusest täis- ja poolmantlid ja asendada nad mitteekspansiiv- ja ekspansiivkuulidega. Nagu oleks aeg ka suurulukiküttimiseks sobilikke relvi valida suudmeenergia mitte raua jämeduse järgi.

Aga noh, teisest küljest, niikaua kui rivis seisab veel mehi, kes lasevad põtra 7,62x39 täismantliga (vastates kriitikale, et küttisid samamoodi juba siis, kui mina polnud veel sündinudki ja kõik oli hästi), on sihuke nõukastiilis keeldude-käskude süsteem äkki veel õigustatud.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: 9,3x62

Postitus Postitas kirp »

Selles see probleem ongi, et keeldude käskudega püütakse reguleerida teema, mis kuulub jahieetika alla. Looma võimalikult kiire surmamine ja raibete vältimine on hea jahimehe hea tava. Kui sihukesed asjad seadusesse püütakse toppida, siis jääb see paratamatult elule jalgu või püütakse tegeleda pseudotegevusega, "sportliku huviga" seadusest möödahiilimises, unustades ära reegli põhieesmärgi. Ehk siis kui leiutatakse sobilik ja efektiivne mitte-poolmantelkuul (ja tundub, et ekspanseerivad vaskkuulid seda ju ongi), siis selle kasutamine on eetiline (ja võiks olla ka seadusega kooskõlas). Ja looma laskmine kuuliga, mis nagu sukanõel uluki läbistab ja tema pikalt piinlema jätab ei ole seda mitte. Kindlasti on selliste teemade arutamine foorumis kasu toov. Vahest jõuab mõni muutus ka uude jahiseadusse, aga kindlasti ka jahiüldsuse eetilistesse tõekspidamistesse. Kahjuks on üpris igapäevane ka olukord, kus asjalik kommentaar või selgituse küsimine asjasse pühendatud riigiisadelt (praegusel hetkel otse seadusesõna sepitseva ametniku näol) kaob kui mutiauku. Mis on järjekordne tõestus, et ega meid jahimehi eriti seaduse lihvimisele oodata.

9,3-ga täismantliga kopra laskmine on nii ja naa. Kui lased ujuvat looma pähe, siis pole suurt vahet "maha jäämise" osas - pealuu saab ikkagi hirmsa obaduse. Samas ei oska kommenteerida rikoshetiohtu. Minule endale on jäänud mulje, et täismantlid rikosheteeruvad kergemine (sealhulgal ka veepinnalt kui hästi"lapiti" lasta). Kobras on ka üks erililine loom selle tõttu, et vette vingerdades võib ta üpris kergesti kaduma minna (ehk siis kannatab eetilisuse põhimõte raibete lubamatuse osas). Sestap olen ise kaldunud järjest karmima valiku suunas kuna ja millist looma lasta ja millist relva/kuuli kasutada, et ta ka kätte saada. Kui ikka näed, et juba mitu kobrast teatud jahiolukorras kaduma kipuvad, siis peab midagi põhimõtteliselt muutma.
Vasta