Hollow Point kuulid.

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
hirvekütt
Postitusi: 54
Liitunud: L Mai 01, 2004 4:00 pm

Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas hirvekütt »

Tahaks teada kas otsast auguga kuulid (Sako Racehead, Lapua Scenar) pärast objekti tabamist käituvad samuti kui täismantelkuulid või neil on ka poolmantelkuuli omadusi (seenestuvad?).
Pea jahti, ära tapa!
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas hendrik »

Pigem pihustuvad - ehk lendavad lihtsalt kildudeks. Poolmantli asemel ei tohiks kasutada.
hirvekütt
Postitusi: 54
Liitunud: L Mai 01, 2004 4:00 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas hirvekütt »

[quote="hirvekütt"]Tahaks teada kas otsast auguga kuulid (Sako Racehead, Lapua Scenar) pärast objekti tabamist käituvad samuti kui täismantelkuulid või neil on ka poolmantelkuuli omadusi (seenestuvad?).

Muidugi oli see küsimus tõstatatud ka väikese tagamõttega. Nimelt on kuulide tabamisel shokki tekitavad omadused, minu arvates, jahil esmase tähtsusega. Selles osas on aga teadmised tavaküttidel üllatavalt napid. Minule on jahil paaril korral näidatud täismantel padruneid ja räägitud, et head odavad padrunid, lasevad täpselt ja peaks põdrale käima küll!Ometi ei tohi
täismantliga suuruluki jahil püssi laadidagi! Niipalju siis teadmistest. Asi on ka kindlasti selles, et ilma igasuguste kogemusteta vintrelva kasutamisel jahil, saab väga lihtsalt kohe vindiloa kohe kätte. Mingi aeg tagasi nõuti paar aastat vähemalt sileraudsega jahikogemust, enne kui vindiloa said. Vint aga on hoopis midagi muud. Relvaeksamil on rõhk ohutusel(tiirus!). Kuulide ballistika ja omaduste poolest peaaegu juttu ei ole.Samuti napib sellest juttu jahieksamil. Sellise eksimuste-katsetuste meetodil kogemuste saamine jahil aga viib ju haavatud ulukite metsa jäämise ja isegi jahiõnnetuste arvu kasvu poole. Tiirus käib kahjuks suur protsent vaid laskekatsel. Loen foorumist, et peaks nagu kõigest väest kärbsele silma laskma. Minu arvates tavajahimees peaks 100 m kauguselt toelt tikutoosile (5-7 cm ring) pihta saama. Kui relv ja optika korras on see võimalik saavutada enamuse kaubanduses oleva moonaga. Siis on relv jahipidamiseks rahuldavas korras. Suurulukit ei olegi eriti kaugemalt eetiline tulistada. Eksimine jahil laskja poolt on tavaliselt palju suurem.Sellepäras palun teadjamatel meestel siin jagada kogemusi ja soovitusi erinevat tüüpi kuulide kasutamisel jahil.
Pea jahti, ära tapa!
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas Joosep Käba »

Erinevatest kuulidest siin suured laiad teemad üleval. Ca 2 tundi lugemist kindlasti kui otsast alata. Ja on mida kõrvataha panna.
Mis puutub aga relvaloa koolitusse, jahitunnistuse koolitusse ja ka kohalikus keeles ilmunud jahikirjandusse siis olen nõus.
Teemat puudutakse minimaalselt ja kohati kumab ka selget võhiklikkust läbi. Ilmselt on siin asi piisavalt huvitatatud õppejõudude puuduses.
Olen siin ka ennem rääkind, et ise sain vintpüssi osta poest nii, et pold elus enne käeski sellist optikaga asja hoidnud. Kui poest kodu sai toodud, mõtlesin mis nüüd teha. Tol ajal oma seltsis oli ka vast 2-3 meest kes üldse miskit teemast jagasid.
Egas midagi, lugesin seda foorumit vähe, vanale lumelabidale märkleht peale ja vennaga karjääri. Kährikuluba lahti kirjutatud ja tuld. No asja ohutuse poolelt oli hästi kuna ise sõjaväes sai ikke väga palju lastud ja vennas ka ühe rahuvalve missiooni kaasa teind.
Teoorias on ju võimalik, et 18 poiss kes pole vindist enne ühtki lasku teind ja sõjaväes ka pole käind, saab vindi poest kätte. Vot selline olukord tuleks küll välistada. :M
jyri

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas jyri »

Kunagi ammu,kui olin Sako moona fänn,kasutasin Sako Super Hammerhead kuuli,mis oli samuti auguga(hollow) kuid klassifitseerus poolmantlina.Olen näinud auguga kuule,kus see auk ainult ballistika parendamiseks.Seega ainult augu järgi ei tohiks kuuli klassifitseerida ja seega kasutust reglementeerida-peab ikka lisaandmeid vaatama.
hirvekütt kirjutas:Sellise eksimuste-katsetuste meetodil kogemuste saamine jahil aga viib ju haavatud ulukite metsa jäämise ja isegi jahiõnnetuste arvu kasvu poole.
Jahiõnnetused ja haavatud ulukite metsa jäämine on rohkem jahi organiseerimatuse tulemus(muuseas,ka valede relvade ja/või moona kasutamine ühisjahis on samuti jahijuhataja tegemata jäänud töö),haavatud ulukit on KOHUSTUS jälitada.Targad teevad seda kontrollitud koertega.Muidu olen nõus,et ennem kui vindiga kütiliinil kohta hõivata peaks natike ennast üldhariduslikult arendama ajus,luures ja nülgimises.Egas moodne ja kallis varustus potentsiaalsest inim-või koeralaskjast veel jahimeest tee.Ja ega ka üleüldine liberalism,kus näiteks piki kütiliini tulistanud "kütt" jääb karistamata,põhjusel et kedagi ei haavanud,nagu ka koerte tulistajad,kes samuti karistuseta pääsevad,ei soodusta distsiplineeritud ja pädevate jahimeeste juurdekasvu.Sorry,et lõpus teemast pisut mööda.
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Ei tea küll ,et SHH oleks kunagi auguga kuul olnud!
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas Olavi Kool »

On ikka Sako SHH auguga kuul, lihtsalt HH on tinaotsaga poolmantel.
http://www.ongeyamasafaris.com/all_abou ... ading.html
naised saunas rääkisid
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas Joosep Käba »

SHH ei ole hollou point selles mõttes kunagi olnud. On tavaline poolmantelkuul lihtsalt teravama ostaga kui paljud muud. Kui lugupeetud spetsialistid nüüd oma silmaga on ka SHH kuuli näinud ja katsundki siis viimased 3-4 aastat ei ole neil kuulidel ka seda 1-1,5mm tühikukest seal otsas, pigem mütsikene on tekkind tippu. :wink: Parimat.
http://www.sako.fi/cartrid_bullettypes. ... hammerhead
hirvekütt
Postitusi: 54
Liitunud: L Mai 01, 2004 4:00 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas hirvekütt »

jyri kirjutas:Kunagi ammu,kui olin Sako moona fänn,kasutasin Sako Super Hammerhead kuuli,mis oli samuti auguga(hollow) kuid klassifitseerus poolmantlina.Olen näinud auguga kuule,kus see auk ainult ballistika parendamiseks.Seega ainult augu järgi ei tohiks kuuli klassifitseerida ja seega kasutust reglementeerida-peab ikka lisaandmeid vaatama.
hirvekütt kirjutas:Sellise eksimuste-katsetuste meetodil kogemuste saamine jahil aga viib ju haavatud ulukite metsa jäämise ja isegi jahiõnnetuste arvu kasvu poole.
Jahiõnnetused ja haavatud ulukite metsa jäämine on rohkem jahi organiseerimatuse tulemus(muuseas,ka valede relvade ja/või moona kasutamine ühisjahis on samuti jahijuhataja tegemata jäänud töö),haavatud ulukit on KOHUSTUS jälitada.Targad teevad seda kontrollitud koertega.Muidu olen nõus,et ennem kui vindiga kütiliinil kohta hõivata peaks natike ennast üldhariduslikult arendama ajus,luures ja nülgimises.Egas moodne ja kallis varustus potentsiaalsest inim-või koeralaskjast veel jahimeest tee.Ja ega ka üleüldine liberalism,kus näiteks piki kütiliini tulistanud "kütt" jääb karistamata,põhjusel et kedagi ei haavanud,nagu ka koerte tulistajad,kes samuti karistuseta pääsevad,ei soodusta distsiplineeritud ja pädevate jahimeeste juurdekasvu.Sorry,et lõpus teemast pisut mööda.


Siin pole mõeldud vaid ühisjahti kus jahikaaslased ja jahijuhataja veidi silma peal hoiavad.
Pea jahti, ära tapa!
Kasutaja avatar
Kolevoll
Postitusi: 249
Liitunud: E Apr 05, 2004 2:16 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas Kolevoll »

hirvekütt kirjutas:
hirvekütt kirjutas:Muidugi oli see küsimus tõstatatud ka väikese tagamõttega. Nimelt on kuulide tabamisel shokki tekitavad omadused, minu arvates, jahil esmase tähtsusega. Selles osas on aga teadmised tavaküttidel üllatavalt napid. Minule on jahil paaril korral näidatud täismantel padruneid ja räägitud, et head odavad padrunid, lasevad täpselt ja peaks põdrale käima küll!Ometi ei tohi
täismantliga suuruluki jahil püssi laadidagi! Niipalju siis teadmistest....


Jahitunnistuse pikendamiseks peavad jahimehed osalema täiendkoolitusel. Hirvekütt, esita oma klubi juhtidele ettepanek, et täiendkoolitusel ka sinu eelkirjeldatud teemal teadmisi jagataks. Ehk langeb sealt kübe teadmatute silmaringi laiendamise viljakale põllule selliselt, et saab ajusagarates juured sügavamale sirutada, mille tulemusel kahaneks ka täismantelkuuli kasutajate vägi.
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas kakuke »

HP kuulidele olen ise siis mõelnud, kui asula servast rebast küttinud vms üliespansiivse kuuli peale, kus kuul pihustuks peale märgi tabamist (just ohutuse teema mõttes olnud). Suuremate loomade puhul ei oska kommenteerida, kuidas need pihustunud tükid töötada võivad, et kas ikka suudavad piisavalt kaugele energia kanda.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas andrus »

Kakuke sa lase asula ääres kummikuulidega :D
jahismurf
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas kakuke »

Veel parem oleks kasutada kusipüssi. ;)
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
andrus
Postitusi: 2800
Liitunud: R Veebr 27, 2004 8:45 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas andrus »

Sellisest imevahendist kuulen ma esimest korda :M
jahismurf
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Hollow Point kuulid.

Postitus Postitas kakuke »

Nii kutsutakse asja, mis sul püksis on.
Sorry OT pärast. :oops:
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
Vasta