Kaliiber metssea jaoks?

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
duckly
Postitusi: 10
Liitunud: N Aug 19, 2010 4:42 pm

Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas duckly »

Hmm.
Ma mõtlesin et uurin ikka põhjalikult enne ostu.
Milline kaliiber oleks parim seajahiks vintraudsega?
Rääkige kõigest mis teate palun. :P
Sest tasub ikka teada mis kaliibriga relva otsida.
Ma vaatasin et kõige suurem kuulide valik on .30-06 Spr ning .308 win .
Kumb neist parem oleks?

Tänud ette
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas TiitR »

duckly kirjutas:Hmm.
Ma mõtlesin et uurin ikka põhjalikult enne ostu.
Milline kaliiber oleks parim seajahiks vintraudsega?
Rääkige kõigest mis teate palun. :P
Sest tasub ikka teada mis kaliibriga relva otsida.
Ma vaatasin et kõige suurem kuulide valik on .30-06 Spr ning .308 win .
Kumb neist parem oleks?

Tänud ette

Neid 308 vs. 30-06 võrdlusi on siin foorumites väga kõvasti juba tehtud. Natuke otsingut kasutades saab ilmselt suure info osaliseks 8)
jyri

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas jyri »

Kellele ema,kellele tütar.Soovitusi saad seinast seina,alates 6,5 kuni 12,7 välja.Seda siis mm-tes.Ja kõik hakkavad hirmsasti kiitma enda oma.
Kui veel 6,5 miinimumiks polnud,lasin edukalt ka 222Rem.Mag-ga,kuigi pidi väga täpselt tabama ja koera kasutamine oli üle korra ka vajalik.Põdrad said kah lastud,sarnaselt vene ajal Barsiga
Tegelikult märgid arukalt,et 30-06 ja .308 on kõige suurem kuulide valik.Kõik sõltub,missugust seajahti pidada tahad-varitsus,hiilimis,kortega või ajujaht-ajajana või kütina.Igale jahiviisile on tegelikult oma püssi vaja.
Minul on teatavasti koertega jahis kombi-7,62x53R +12 ja hiilimis/varitsuseks 6,5x57R.Mõlema vindi kaliibritel samasugused kuulid(Lapua "MEGA"),praktiliselt sama kaaluga ja iselaadides sama kiirusega.Seega ballistika mõlemal püssil sama.Mõned aastad tagasi oli erineva saaklooma jaoks erinev kuul ja erinev laeng,nüüd siis olen koondanud kõik laengud samale ballistilisele traektoorile.Isegi täismantel kuulidel olen kiiruse alla lasknud,et ballistika sama oleks.
Aga eks arvamusi erinevaid,vali mida tahad ja head jahiõnne soovides/
Ten
Postitusi: 161
Liitunud: K Mai 13, 2009 10:06 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Ten »

Ega siin midagi lisada ei ole.Naljaga võiks öelda,et tõmba liisku.Endal 30.06 sõbral 308, kõik meil kütitavad loomad on mõlemal maha jäänud.Sõber ostis 308 Soomest.Relvakaupmees,kes ise ka aktiivne jahimees rääkis pika loo 308 eelistest aga kui küsisime millega ise jahti peab,vastas,et 30.06-ga.Sõber ostis ikkagi 308 ja on väga rahul.
jagwelt
Postitusi: 233
Liitunud: R Nov 30, 2007 11:48 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas jagwelt »

Kapis mõlemad kaliibrid olemas. Arvan et 308-win oleks seajahiks küll ja veel.
Parem puhtalt mööda kui sitalt pihta...
kaidojaht
Postitusi: 141
Liitunud: R Okt 29, 2004 8:46 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas kaidojaht »

Pakuks 8x57. Kes korra on saanud üle ei küsi. Kuulide valik on väiksem kui .30 kaliibril aga 8mm on minu lemmik. Karu ja põder ei tahtnud ka teist.
Üldiselt saab kõigi lubatud kaliibritega sea maha kui õigesse kohta lasta, küsimus on otsimistee pikkuses.
Olavi Kool
Postitusi: 663
Liitunud: K Mär 03, 2004 10:03 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Olavi Kool »

8x57 on üldse väga hea suuruluki kaliiber ja kuulimure ka varsti lahenemas. Serbia "Partisanid" teevad sellele püris normaalses valikus väga häid kuule. Kes neid katsetanud nendelt ainult ülivõrdes kiidusõnu kuulnud. Kuulide pildid juuresoleval lingil
http://www.prvipartizan.com/rifle_b.php
Viimati muutis Olavi Kool, L Aug 21, 2010 4:53 pm, muudetud 2 korda kokku.
naised saunas rääkisid
Ahto Kattai
Postitusi: 2418
Liitunud: R Mär 12, 2004 8:41 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Ahto Kattai »

Jah,küsimuse püstitus ehk teadmatusest veidi vildakas! Kui seadusega lubatavad kaliibrid meie suurulukitele ei sobiks ,siis nad ju ilmselt meil lubatud poleks! Et siis tappisvõimu neil üsna suure varuga kõigil.Valides tuleks hoopis vaadata millise kaliibri kasutamisega ise hästi hakkama saad,et ei hakkaks pärast mõnda pauku omaenda püssi kartma ,nagu mõni mees oma naist kardab :) Mis kasu oleks heast relvast ,kui enne pauku silm kinni läheb ja keha imelikke jõngsakaid hakkab tegema.Paraku tihti oma kogemuste puudumisel sellised asjad sünnivad."Näe sõber v kaupmees soovitas just seda püssi ja minu oma kohe summa ei jookse!"
Soe soovitus,kui eelnev kogemus puudub,mine mõne sõbraga tiiru ,vaata seal vähe ringi ja ma usun ,et enamus ei keela oma püssist mõnda pauku teha,kui oma muret kurdad.Nii saad ehk erinevaid kaliibreid proovida ,et siht selgem ja valik õlpsam oleks. Mul on neid mehi kahju vaadata ,kes on hulka pappi välja käinud ja siis oma "tööriistaga " toime ei tule.
Üks aspekt on veel- relva ja optika koosluus.Mida võimsam tulenui ,seda parem /kallim peab seal peal olema ka optika ,viletsad lihtsalt ei kesta!
Edu valiku tegemisel!
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas aadu kadakas »

Mulle meeldib 308 maheda tagasilöögi pärast ning laskemoona on ka palju valida. Aga eks see ole nii nagu Kult on rääkinud, et oluline teha endale sobilik valik, enne rahulikult proovides tuttavate/sõprade abiga erinevaid relvi.
kivikas
Postitusi: 33
Liitunud: T Dets 30, 2008 4:32 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas kivikas »

Kuigi ise oman 30.06-t, olen üpris veendunud, et meile sobivaim ajujahi kaliiber on 9,3X62. Seda eriti just väiksema võsatundlikuse pärast. Ja noh... energijat jätkub kõigi meie "suurte elukate" tarbeks kohe varuga.
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas honkomees »

kivikas kirjutas:... olen üpris veendunud, et meile sobivaim ajujahi kaliiber on 9,3X62. Seda eriti just väiksema võsatundlikuse pärast. ...
siis juba 45-70gov
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Alguseks ikka 308 Win, pärast kasvõi 338 Blaser! :lol: :roll:
halfling
Postitusi: 27
Liitunud: L Aug 22, 2009 8:12 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas halfling »

Kaupo ütles küll väga tabavad sõnad. Ega siis püssiga pole laulatatud et seda pärast ei saaks kuhugi panna ja uut soetada, algul väiksem siis suurem
kui pihta ei lähe, siis läheb mööda
kivikas
Postitusi: 33
Liitunud: T Dets 30, 2008 4:32 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas kivikas »

no kui asjale sedapidi läheneda, et algul väiksem, siis pigem juba 6,5X55 ja edasi midaiganes? miks just 308? ma ikka näen, et antud kaliiber pigem iselaadijate seas väga popp ja saan aru miks. aga kui inimene otsib konkreetselt seajahi relva, mitte universiaalset, millega enamus jahte peetud saaks, siis ma enam nii väga pole kindel, et 308 on alustamiseks parim variant. Kaupo äkki põhjendab siis pikemalt, et miks seajahis vintraudsega alustamiseks just tema poolt pakutav kaliiber.
Kasutaja avatar
unt
Postitusi: 476
Liitunud: K Aug 27, 2008 12:40 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas unt »

Jahipidamisel ja relvafännamisel tuleb vahet teha. Kui sa ostad endale kalli ja võimsa relva ja suudad sellega tabada ulukit ka 400 m-il, ei tähenda see veel seda, et sa oled ka jahimees. Oled lihtsalt täpsuslaskur kes on valinud endale elusa märklaua. Jahipidamine on ikka midagi palju enamat kui lihtsalt relvakäsitsemisoskus.

Kui sa tahad olla jahimees, siis olen samal arvamusel eelpoolkirjutanutega, et 308 on see õige, mis alguses tuleks endale soetada. Tegemist on ikkagi maksimaalselt universaalse relvaga ja sealjuures ka vägagi võimsa relvaga.
Mul endal on 308 samuti esimene vintraudne, mille soetasin. Nüüd olen võtnud sinna kõrvale veel 45-70 Marlini. Tõsi, tänavu on see alles kolmas hooaeg, mil seda jämedat toru jahil kasutan. Ja 308ga ei ole selle kolme hooaja jooksul jahil ühtegi pauku teinud. Isegi sokud lasen Marliniga ja nagu ma olen ka varem kirjutanud - lõhub see jäme toru lihakeha ikka üllatavalt vähe - kohe tunduvalt vähem kui 308. Ega selle lõhkumise puhul ei saa muidugi rõhutada ainult kaliibri valikut - oluline ikka ka kuuli valik ja kindlasti looma kehaasendi valik laskemomendil. Tiirus plõksin aga 308t küll.

45-70 on võsakindel riistapuu ja ise olen temaga lasknud siga, põtra ja sokku kuni 120 m. Võibolla võiks veel kaugemalt, aga ei taha teha halba lasku (neid tuleb paratamatult sekka ka lähema maa peal!) ja seetõttu jätan paugu lihtsalt tegemata. Tavaline laskemaa varitsusest ja ajujahil ikka kusagil 40-70 m. 308ga oleks see kriitiline piir minu jaoks võibolla kusagil 150 m. Aga üldiselt, olenemata kaliibrist, ikka püüan mitte üle 100 m looma lasta.

Seega, 308 on õige relva valik kui tahad alustada. Suuremad kaliibrid ja võimsamad paugutajad on need, mida võid igal ajal endale juurde muretseda ilma, et 308-t peaks kõrvale jätma. Lihtsalt edspidi on valikud juba vastavalt maitsele ja võibolla ka vajadusele. Ja kui neid maitseid ja vajadusi ei teki, siis võid elu lõpuni 308t kasutadagi.
Jahil juhtub nii mõndagi... ja kõigil pole vaja kõike teada!
Vasta