Kaliiber metssea jaoks?

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Kasutaja avatar
honkomees
Postitusi: 2969
Liitunud: P Mär 14, 2004 4:13 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas honkomees »

kivikas kirjutas:... siis pigem juba 6,5X55 ja edasi midaiganes...
toetan, ka poemoona hinnas pole vahet, ainult valik väiksem. Aga "matsu" peaaegu polegi ...
Jaht on kunst, mis nõuab ohvreid!
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Ega ma 6,5x55 SE kohta midagi halba ei ütle. Vana ja traditsiooniga. Olen lasknud selle kaliibriste relvadega, pakun, et relva tagasilöök on sama mis 308 Win-l. Aga võrreldes 308-ga seab 6,5 sind palju kitsamate (padruni) valikute ette. Norma tehas pakub 5 erinevat poolmantelkuuli, teised tootjad veel vähem. Nii, et poeletil on 6,5 valik ahtakene võrreldes 308-ga. 308 saad kasutada jahis alates (9,1g käsitsi laadijatel) 9,7g-11,7g (no mõni käsitsilaadija on ponnistanud isegi 13 g kuule laadida... :roll: ei jookse!) aga 6,5-l alates 7,7 g-10,1g ja kõik! Sport: 6,5 jälle kitsam valik, nii valmis padrunite kui kuulide osas. Pole kuulnud, et keegi Eestis 6,5x55 SE Rekrutt padrunit (6,5 g kuuliga) müüks, nii, et ega relvapoed ja seda kaliibrit just suure tähelepanuga ei hellita, tundub, et ka Rootsis "vajub" ta järjest kasutusest välja. Mingi ülevaate kohaselt lastakse Rootsis põtru juba 30-06 ja 9,3 mm relvadega rohkem kui 6,5-ga. Milleks siis selle kaliibriga ponnistada? Võtaks midagi moodsamat! :lol:
kivikas
Postitusi: 33
Liitunud: T Dets 30, 2008 4:32 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas kivikas »

just, seda minagi Kaupo, võtaks midagi moodsamat ;) ja jutt käib ikka seajahist, mitte jahist üldse. minu soovitus seajahiks (mis meil suuremal määral hooajast kipub siiski ajujaht olema) oli konkreetselt: rahulikum, väiksema võsakartusega pauk. ma näen 308. eelistena ainult vähemat tagasilööki, odavamat pauku ja suuremat kuulivalikut. aga nüüd nendest "eelistest": mitut erinevat pauku (kuuli) jahimees seajahti minnes kaasa võtab? max.2 ja sedagi ehk vaid tingimusel, et põhipadrun otsakorral ;) padruni hind on asi, mis on väga suures piires kõikuv ja oleneb lisaks kõigile muudele teguritele veel ka sellest, et ehk leidub tutvusringkonnas inimene, kel laadimise oskus ja vahendid olemas- sellisel juhul kaob ju ka laiema kuulivaliku eelis ära kui leiad oma püssi jaoks töötava valemi... jne. jpm.
kuigi eelnenud postitustest jäi arvatavasti mulje, et olen tulihingeline 9,3mm kaliibri propageerija, siis päris nii see pole. meie jahtkonnas on paaril mehel nimet. kaliiber olemas ja teeb väga hästi oma töö nii sea- kui põdrajahis ja minuarust on tendents sinnapoole liikumas. aga Kaupo suust kuulaks ikkagi seda tegelikku alust, et miks ikkagi 308?
see on isegi mulle selge, et esimeseks vintrauaks magnumkaliiber ei sobi aga miks mitte jämedama otsa standard??? tahaks lihtsalt arutleda sel teemal.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Lähtume küsimuse asetusest. Esimeseks relvaks tuleks võtta selline relv millest on kerge lasta-ei tekita lasukartust. Selleks 30-06 ja 9,3X62 kui tugevajõulised kaliibrid ei sobi! Jäävadki valikusse 7X57 (miks mitte?) 308, 6,5X55 ja juba jõulisemad 7X64, 8x57, 45-70 Gov aga viimane on natuke spetsiifiline "võsastopper" ja ka jõulisem kui päris algajale sobiks. Mulle meeldiks lisada veel .338 Federal aga seda Eestis ei saa, Soomes küll, Tikka-Sako valikus on see olemas.
Mitte mingil juhul 9,3 :roll: olen lasknud mitmest erinevast relvast ja alles poolautomaadi tagasilöök on kuidagi seeditav, 9,3 X62 poltlukuga kerge relv paneb ikka märkimisväärselt tugeva "põraka" õlga! Mida algaja sellisega teeks? Laseks "kapsasse" ja omandaks kiirelt lasukartuse, eri pärast optikaga vastu kulmu saamist! :(
kivikas
Postitusi: 33
Liitunud: T Dets 30, 2008 4:32 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas kivikas »

vastus rahuldav (y)
Joosep Käba
Postitusi: 1354
Liitunud: E Okt 18, 2004 9:57 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Joosep Käba »

9,3x62 metssia jaoks kahtlemata hea. Aga kui esimese relvana siis tõesti küsitav. Tagasilöök pole terav aga on tuntav ja eriti hästi näha kui vaadata teist meest laskmas. Võrreltes 30-06-ga tuleb relv rohkem sentimeetreid tagasi. :D
Esimese relvaga aga on ju kõige olulisem üldse laskmise ja relvaga "sõbraks" saamine. Tiirus sadu läbi raua ajada, mis oleks mõistlik, ei kujuta küll 9,3 ette. Võimalik on aga ei tahaks. :wink:
valgeronk
Postitusi: 316
Liitunud: L Sept 12, 2009 10:22 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas valgeronk »

Olen omanud erinevate kaliibritega jahirelvi.6,5x55,7,62x53,8x57,9,3x63,45-70gov.Kõikide kaliibritega tabatud metssigu.Kõige väiksema verevalumi jätnud 45-70.Hiljuti ostsin 308w.poolautomaadi,tagasilöök nende teistega võrreldes tunduvalt pehmem,kuigi mind ei ole kunagi häirinud tagasilöök.Noorele mehele soovituseks ikkagi nõrgemat tagasilööki.
Kasutaja avatar
Eik
Postitusi: 1237
Liitunud: L Jaan 25, 2003 12:18 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Eik »

Kaliibri valikul arvesta kindlasti ka laskemoona saadavust ja selle hinda.
Ats
Postitusi: 933
Liitunud: R Aug 18, 2006 12:14 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Ats »

Ei ütleks, et 30-06-l nüüd mingi hirmus tagasilöök on, (kui püss ikka korralikult õlas ei ole, siis virutab iga relv sulle korraliku matsu), samas padruni hind on 308-st kallim.
Pole looma, pole probleemi!
kakuke
Postitusi: 5754
Liitunud: E Sept 01, 2003 3:32 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas kakuke »

Kui ma ise täna valiks omale "jämedat" vinti siis oleks see kindlasti mingi 6,5mm (mul on kapis 308). Kogu moona laen endale ise ja seega moona kättesaadavus määrav poleks. 6,5x55Se´d ja ka 260Rem olen saanud proovida ja paelus just palju väiksem tagasilöök, kui 308´l. Väike tagasilöök, aga võimaldab väga täpset lasku sooritada. Meil jahtkonnas üks omab 6,5x55 ja laseb ka suht palju loomi sellega, suurte sigade ja põtradeni välja ja ausalt öeldes pole seni veel näinud, et ükski tema lastud kuul looma pealt tagasi oleks põrganud. ;) Kukuvad sama moodi nagu 308´ga lastudki.
Kahtluse korral jäta sõrm sirgeks !!!
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas peepk »

Kraamisin sahtlit ja leidsin kolme erinevat tõugu ja oma otstarbe edukalt täitnud " kenasi kuulisi " mis eri aegadel sigade-põtrade ja ühe hirvepulli seest kätte saanud. 308 tikka masteriga ja saksa vindiga lastuid. Miskid Norma alaska nimelised, millel roostevaba kuulikest, need kõik tinast tühjad ja igati pidi avanenud. Kindlasti kakukese unistuse 6,5 oleks kah sama rivi peal, aga mul pole sellist püssi. Lastud kuuli 45 cal pole näidata,sest isegi põdra pihta lastud, minu pika rauaga relvast, ei taha kuulid pidama jääda. Seega järeldus, et kõik meil saada olevad padrunid suure eluka laskmiseks mõistliku maa pealt, seda edukalt ka teevad (y) :shock: (b) . Kui krooni alul nende " teerajajate " losside ja sastavade kaliiber oleks miski muu olnud, kui see 308 Win, siis oleks ka meie " rahvuspadrun " miski teine. Aga muud pold saada ja need esimesed nähtud "tõelised" vindid kujundasid ilmselt nii kaupmeeste ja jahimeeste arvamust.
Manused
kuulid.JPG
Viimati muutis peepk, E Aug 30, 2010 9:14 pm, muudetud 2 korda kokku.
Kaupo Kindsigo
Postitusi: 1059
Liitunud: E Nov 22, 2004 11:57 am

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas Kaupo Kindsigo »

Tere! Missugused suured relvatootjad toodavad 6,5X55 kaliibris relvi praegu? Vaatame järgi...

Sauer: pakub tavalistele jahivintrelvadele ka 6,5x57, S 202 Outback, Wolverine, Classic XT, Jagdmatch ja Match on olemas 6,5x55, las Hanno lisab!

Blaser: R93 on olemas 6,5x57 ja 6,5x55, aga ka 6,5-284 Norma
R8: 6,5x57 ja 6,5x55, 6,5-284 Norma ja veel 6,5X65 RWS

Mannlicheril on ka 6,5x55 olemas aga ka 25-06 Rem

Tikka:6,5x55 olemas aga ka 25-06 Rem

Sako: 6,5x55 olemas aga ka 25-06 Rem

Pole viga kõigil kaliiber 6,5x55 olemas! :lol:
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas peepk »

Veel Kaupole lisaks, Voere, Merkel kr , Mauser M. 03, CZ american 550 ja kindlasti Itaalia tootjad, aga pole hetkel mahti uurida rohkem
jyri

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas jyri »

Kui arvata,et väikesem kaliiber annab väiksema tagasilöögi,siis tahaks kuulda ka selgitust sellele faktile.Fakt on,et oman nii 6,5 kui 7,62 vinte.Laetud sama kaaluga kuuliga millede algkiirus kah sama.Ehk energia väljalennul mõlemal identne.Miks siis tagasilöök 6,5 nõrgem?Konkreetselt minul on 6,5x57R kuul Lapua Mega 10,1g ja kiirus 796m/s,teine 7,62x53R,kuul samuti Mega,kui ei aksi siis kah 10,1 g ja kiirus 800m/s.Aga tagasilöök tunduvalt erineb.Võibolla asi püssi kaalus?
Oleks tänulik sellise "paradoksi "argumenteeritud selgitust kuulda.Arvan,et ka teistele pakub huvi.
Ette tänades/
peepk
Postitusi: 775
Liitunud: L Aug 30, 2008 6:30 pm

Re: Kaliiber metssea jaoks?

Postitus Postitas peepk »

Kindlasti püssi kaal, kaliibrite ja raua pikkuste suhe ja vast erineva põlemiskiirusega rohi. Kes lisab veel?
Vasta