Lapua Naturalis 9,3mm

Vestlused sellest , millise padruniga kus ja millal pauku teha
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas Motorist »

Tere
kas kellegi on kogemusi Lapua Naturalis 9,3 mm 17,5 gr moona kasutamisel. Nimelt sain hiljutu USA'st tuttava kaudu 100 Lapua Naturalis kuuli kaliibris 9,3 kaaluga 17,5 grammi. Mõtlesin neid laadida oma 9,3x64 brenneker'le. Enne aga tahaks teada kasutajatelt, kuidas see nn "high tech bullet unique Lapua technology" ka välioludes toimib (miks mitte ka muud kaliibrid) :lol: . Ei ole enne "pronksist täisprofiili" kasutanud, seetõttu iga infokild kasulik. Tahaks selle kuuli kuskile 850m juurde ülesse laadida...
Samuti oli üllatuseks, kui nüüd Lapua kodulehel käisin, et 17,5gr Naturalis on 9,3 kaliibrist kadunud on :shock:, õigemini asendatud 14,3gr'ga :roll: . Kas keegi järsku teab põhjust :?:
Samuti kui keegi kasutab 9,3 kaliibris Hornady 18,5 gr InterLock'i (või ka muus kaliibris) oleks hea teada arvamusi. Nimelt tuli "kaubaga" kaasa ka 50 kuuli just seda sorti.
Ette tänades,
Motorist
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas hendrik »

Niipalju kui Soome foorumist lugenud, siis on 17,5g Naturalis tugeva konstruktsiooniga ning ei kipu avanema nagu peaks. Paljudel on lihtsalt läbi jooksnud, eriti kui luu pihta sisenemisel ei satu, ka ribi pidi nõrgaks jääma. Paljud olla loobunud kasutamisest. Valdavalt on muidugi 9,2x62 ja 9,3x74R kaliibri jutud. Sama kaliibri kasutajate juttu olen ka 18,5 Barnes TSX puhul kuulnud, et kui just suurde konti ei lähe, siis ei avane nii hästi. Massiivsed kuulid, rohkelt metalli ja avanemine vajab enam matsu. Usun, et sealt ka põhjus selle kuuli tootmisest loobuda ja kergemaga asendada.

Endal on värsked kogemused 18,5g tsx-iga - 50m pealt lastuna sisenes ribide vahelt, läbis kopsu - siis jäi ilmselt haavade järgi avanemine ka hiliseks. Samas 170m lastuna sama kuul puutus kohe ribiga kokku ja avanes ilmselt korrektselt. Põder käitus küll vähemalt selliselt, et julgen nii oletada. Kaliiber 9,3x66 ehk .370 sako mag.

18,5g hammerhead on ka nüüdseks ära proovitud - toimetab nagu peab. Nii põder kui siga on ruttu maas, auk viisakas ja mats mõnus :). Täisvask kuulidest tahan ära proovida 16,2g tsxi - algkiirus 850m/s kant, hea lame ning energiarikas trajektoor. Lagedamal kohal peaks parem olema.

Kas 9,3x64 puhul on 17,5g kuulile 850m/s reaalne - rõhud liiga suureks ei lähe?
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas kirp »

Kiirust tahab jah see Naturalis. 9,3mm sellega just ei hiilga, kergemat saab kiiremaks laadida ja pead maksimaalse välja võtma. Olen kuuli tiirus katsetanud, aga mitte jahis. Lasu heli on teistsugune, kuidagi metalne kõlin on juures, minul jooksis täpselt. Kuna kuul on ikka väga kallis ja probleeme selle avanemisega, siis jätsin jahi jaoks asja pooleli. 9,3 jaoks on teisi häid tinakuule olemas.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas Motorist »

Tänud Hendrikule ja Kirbule info eest (y)
Ma ise mõtlin kah, et midagi peab selle kuuliga nihu olema, kui Lapua selle oma toodangust maha võttis ja kergemaga asendas. Sain USA'st 100 Naturalist ja 50 Hornady'd InterLock'i 100 dollkuga, ehk siis 67 senti tükk (vanas rahas 8 eekut). Tuttav ütles, et mingi alllahindlus müük oli. Nüüd siis põhjus selge :lol:. Tegelikult oli ka mul mõttes Barnes tsx alguses, Naturalis tuli kui alternatiiv. Miki-Hiire maa poisid kiidavad Barnes tsx taevani :shock: . Mis puutub 850m/s ja rõhku, siis Impala pakub oma tabelis 250gr kuuli laadimist N550 73gr 855m/s, Nosler 250gr N140 65gr 830m/s. Brenneke tehas ise laeb 247gr TOG (16g) ülesse 862m/s jne. Rõhu poolest Brenneke tehase enda laetud 19,5g TUG'i tabel annab rõhuks 4400 bar. Nii et rõhu poolest ma väga ei pelga. Pigem kas see "mats" ka meeldiv on :( . RWS ja Brenneke tehase omadega olen kogu aeg lasknud ja nendega "saan hakkama". Pigem oli eesmärk saada midagi "veel tõhusamat" arsenali ja seda just Aafrika jaoks 8) . Meie oludes ma just eriti tihti 9,3x64 kapist välja ei võta...pole lihtsalt mõtet loomi puruks lasta :mrgreen:
Mis puutub 9,3x62 kiirusesse, siis jah suurem osa firmasi laevad seda ülesse kuskil kuni 690-700m/s 18,5g kuuli jaoks (kuni 4500-4800J). see võib mõnes olukorras tõesti pronksist täisprofiili avanemiseks väheks jääda. Samas Brenneke ise laeb 9,3x64 18,5gr 785 m/s mis on 5850J. Tabelites olen näinud ka laenguid mis jõuavad 6300J. Sellise laksu peaks just välja andma 850m/ :lol:
Sügisel sai lõbu pärast proovitud 9,3x64 erinevate kuulide "läbivust", "avanemist" ja "jääkkaalu". Testis olid Brenneke TUG, RWS T-Mantel ja Barnauul. Distants 100m ja "märgiks" 5000lk kuiva ajakirjaplokki. Barnaluul "luges läbi" 2500 lk, T-Mantel 2800 lk ja Brenneke 3500 lk.
Kuuli kanalid oli raamatublokis kaunis ellipsoid. Aga see oli ainukene positiivne uudis. Kõik kolm kuuli purunesid (tolmustusid) ajakirja blokis täielikult. Barnauulist ei jäänud muud järgi, kui paberiga segatud tinatolm ja ega ka kuulsate Eurooplastega kah parem polnud. Juures oleval pildil on näha, et RWS T-Mantel'st jäi järgi tervena vaid 4-5g välisseina fragment...kõik muu purunes täielikul...TUG ei olnud kah oluliselt parem ainult kesta tükk oli veits suurem ca 6-7g.
Siit ka mõte proovida pronks täisprofiili.
Igal juhul tänud infi eest, nüüd on mille üle mõtteid mõlgutada. :M
Manused
IMG_0845.JPG
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas kirp »

Väegade huvitavad tulemused. Pole seni lugenud fakti, et 9,3mm kuuli energia nii suur oleks, et igasuguse konstruktsiooniga kuulid pulbristuvad. Tea kas märja kataloogi puhul on tulemus sama (miskipärast testitakse sageli just vees immutatud kataloogidega) ja kust "sügavusest" killustumine tuntavaks muutub. Iseenesest pole kuuli fragmenteerumine ju paha, kogu energia jääb keresse, halb on kui tugeva naha ja kondiga loomadel nn. penetratsioon nigelaks jääb ja kuul elutähtsate organiteni ei jõua.

Endal pole õnnestunud 9,3-sega põdral keset jalaluud tabada, aga järsku on kellelgi kogemust, et kas lööb paremad nn. premium kuulid ka kildudeks ja loom võib minema liibata (vahest ellugi jääda).
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas hendrik »

Läbi sõprade kogemus olemas kuidas suurde konti 9,3x62 18,5g hammerheadiga ja 18,5g Twinheadi ehk nosleri partitioniga lastakse. Haamer läks seale piki selgroogu ja avanes tunduvalt rohkem kui tavaliselt aga kuul ei pihustunud. See oli juba uuema, bonded core hammerheadiga. Partition oli jätkuvalt selline nagu teda piltidelt näidatakse, tabamiskohast suurt hoolimata.

TSX-iga on juhtunud, et lähedalt lastes on nö avanemisel tekkinud õied ära tõmmanud aga see oli .30 kaliibri kuul ja kiirus ka suur.
R.V.Rebane
Postitusi: 16
Liitunud: P Mai 09, 2010 3:26 pm

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas R.V.Rebane »

Mõni aasta tagasi õnnestus ilvest lasta. Kaliiber 9,3x74R ja Brenneke TOG. Kaugust ehk 40 m.
Kuna ilves otsustas minust kaugeneda, siis tekitasin talle saba alla loodusliku augu kõrvale uue.
Kuna kuuli väljumise ava ei olnud, siis lõikasin ta lahti.Kuulist oli järgi peenike vase puru.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas Motorist »

Kirbul on õigus selles, et üldjuhul kasutatakse vees tugevalt immutatud paberipakki, mis pidavat imiteerima looma kudesi. Mina ei viitsinud märgi ajakirja pakke aga autos vedada :lol: . Oma varasemast kogemusest teadsin, et Brenneke TUG läbistas rahaveo auto ukse nii metalli, kui klaasi kohalt 30m...sai ükskord pulli pärast selline katse tehtud :roll: . Seetõttu ei osanud ma selliseid tulemusi oodata. Mis puutub kõike kolme kuuli, siis Barnauul ja RWS T-Mantel on tüüpilised vana tüüpi cup and core kuulid. TUG seevastu peaks olema bonded core tüüpi premium kuul nagu Hammerhead ja Twinhead. Kuuli avanemine/fragmenteerumine algas üldjuhul kuskil 3-4 cm sügavusel , kus hakkas nn ellipsoid tekkima. Kõige sügavamale tungis TUG ca 15cm. Olen kuskilt saksa jahimeeste kaudu saadud infost lugenud, et Brenneke TUG pidavatki andma tugema fragmentatsiooni looma sees, kui sattub konti. Olevat tehtud katse ja tulistatud seakere, mida hiljem rönkenis vaadeldi. Päris õpetlik pilt oli :wink: Kuiv paberi pakk peaksi oma omadustel rohkem luule vastama... Ja minu esimese reisu ajal Aafrikas oli samuti Oryx's kuul tugevasti purunenud...lasin esijala pihta. Siit ka siis see mõte proovida täispronks kuule. Mis puutub 9,3x64 võimsusesse, siis on see võrreldav 375H&H ja TUG algvõimsus on 5850 J. Veel 100m juures peaks kuuli energi tabeli järgi olema 4900 J, mis rohkem kui paljudel 9,3x62 torust väljudes...seega võimsuse vähesuses seda kaliibrit süüdistada ei saa.
Samas hämmastab mind R.V.Rebase kogemus TOG'ga, mida Brenneke ise reklaamib, kui peaaegu garanteeritud läbitava haava tekitajat ja vaata et 90% jääkkaalu säilitajat... :M
R.V.Rebane
Postitusi: 16
Liitunud: P Mai 09, 2010 3:26 pm

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas R.V.Rebane »

Sama kuuliga, ehk siis 9,3x74R Brenneke TOG, ~80m kauguselt lastud kuldil oli kuul teisel pool naha all ja ühes tükis
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas Motorist »

R.V. Rebane nagu ma aru saan oled TOG'ga rahul??? Ma ise ei ole seda veel katsetanud.
R.V.Rebane
Postitusi: 16
Liitunud: P Mai 09, 2010 3:26 pm

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas R.V.Rebane »

TOG-i ostsin huvipärast ja ka selle pärast, et MRD (GEE) oli antud pikem kui teistel. Tiirus 300m pealt lastes olid tabamused igaljuhul kümmekond senti allpool kui Norma Plastic Pointil, kuigi oleks pidanud olema kõrgemal. Hea on Brenneke kuulidel olev rant, mis peaks, ja tundub, et ka suurendab verejälge. 9,3mm kuulidel on paras kaal see 18,5g. Ja meie oludes ei ole taolisel kaliibril küll erikonstruktsiooniga kuule vaja, piisab kõige tavalisematest tinaplönnidest ega ole oluline mispidi elukas ees on.
Motorist
Postitusi: 266
Liitunud: N Mai 12, 2011 11:56 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas Motorist »

See, et TOG Norma Plastic Point'st 300m 10cm allapoole jäi on küll huvitav "tulemus" :( . Kõikide parameetrite järgi oleks pigem pidanud vastupidi olema...Mis puutub sinu "väitesse", et selle kaliibri juures meie oludes kuuli erikonstruktsiooni vaja pole nõustun täiega :lol: . Mul endal kogemus 9,3x64, kui RWS T-Mantel'ga (vanat tüüpi SP) 50 m põrsast lastes jäi peast järgi vaid pool :shock: ...lasin teadlikult pähe, kuna eelmist sama kaliibriga lastud põrsast (rinda) ei tahtnud keegi lihaks võtta :lol: . Selle peale ütles meie armastatud jahijuhataja, et kui selle kaliibriga veel jahti tahan tulla, siis jätku põrsas rahule :lol: . Nii ma siis nüüd käingi 30-06 ja lasen mõnuga põrsaid... :lol:
tony
Postitusi: 1148
Liitunud: P Dets 26, 2004 1:41 pm

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas tony »

Aafrikas sai Naturalist (kal.308) kasutada hartebeesti laskmisel. Kõik kuulid olid ilusasti avanenud ja teisel pool naha all. Eestis kasutanud pole ja kogemus puudub.
R.V.Rebane
Postitusi: 16
Liitunud: P Mai 09, 2010 3:26 pm

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas R.V.Rebane »

See, et TOG jäi PPst allapoole ei olnud üldsegi mitte huvitav, vaid täielik pettumus. Püss on sisse lastud Norma PPga 150m peal. 300m on PP langus ~55cm. Brenneke annab GEE sisselaskmisel 300m languseks 45cm. Kuna Norma PP GEE on väiksem , kui TOGil, oleks pidanud, TOG olema üle 10cm kõrgemal Norma PPst.
Manused
Spetsifikatsioon
Spetsifikatsioon
Esimesed kolm lasku Norma PP(ring ümber)<br />Teised kolm Brenneke TOG(kolmnurk ümber)<br />Kolmandad kolm Brenneke TOG(nelinurk ümber)
Esimesed kolm lasku Norma PP(ring ümber)
Teised kolm Brenneke TOG(kolmnurk ümber)
Kolmandad kolm Brenneke TOG(nelinurk ümber)
kirp
Postitusi: 597
Liitunud: K Jaan 02, 2008 12:12 am

Re: Lapua Naturalis 9,3mm

Postitus Postitas kirp »

Mis neil piltidel "imelik" tundub, on hajuvus. TOG annab mõlemal juhul nagu kaks tabamiskohta: ühe ülespoole ja teise alla. Ei ole nagu õnnestunud kombinatsioon rohust/COL/kuulist. Ideaalilähedane oleks kui too alumine tabamiskoht oleks kogu aeg sama tihedusega korratav (300m pealt super).
Vasta