Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Vasta
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas TiitR »

Sain ühte teise foorumisse sellise jutu. Kuna teemaautor pole ise ei jahimees, ega ka jahifoorumi kasutaja, siis pakkusin abi ta mure jagamiseks.

"Tere

Nimelt elan suhteliselt metsa sees ja nüüd on paar imeliku intsidenti juhtunud.
Paaril õhtul järjest on kodu lähedalt ilma tuledeta maastur mööda sõitnud . Kordagi pole saanud kinni peatada ja uurida kellega tegemist ja mis otsivad siit. Tuli laupäeva õhtu kätte ja sattusime 23:00 aeg väljas olema,ning nägime eemalt, et auto näitab prosektoriga (minu enda mets) metsa poole . Mõtlesin, et lähen teepeale ning peatan kinni ja küsin millega siis tegeletakse ja kas võib nii erametsas jahti pidada. Aga seisma ei jäädud ja vat et ei huvitatutki et ma teepeal olen. Tagantjärgi näidati mulle ainult prosektoriga näkku ja kimati minema. Ega ei oleks selle vastu midagi , prosektor ja pauk ka ei segaks aga normaalne oleks kui keegi tuleks räägiks vms.Kas erametsas tohib ilma maaomaniku loata jahti pidada? Kuidas ma saan kindel olla, et mehed ei oleks salakütid ja tegutsevad seadusejärgi?"


Tere,
Prožega autost põldu vms. näidata pole jahiseadusega siiani lubatud (läbirääkimised küll käivad, et seajahis (SAK-iga seoses) võiks kasutada kunstlikku valgusallikat ja sedagi vaid kõrgistmelt või söödakohalt, mitte autoga ringi rallides, kuid siiani see muudatus vastu võtmata). Ja pole vahet, kas seda kasutab jahimees või keegi teine. Siia lisandub veel ka tuledeta põldude/metsa vahel ringi sõitmine. Sinu poolt täiesti õige tegu, et uurida, mis meestega tegu.
See erametsas/põllul jahi keelamine peab, aga seaduse järgi eelnevalt kohalikku jahiseltsi teada olla antud, et ei soovita (keelatakse) omal maal/metsas jahipidamine. Kui selle vastu eksivad ka "päris" jahimehed, on nad seadust rikkunud, kui aga keeldu fikseeritud pole, on jaht seadusega seal lubatud. Sealjuures, kui on jaht maaomaniku poolt keelatud, pole maomanikul ka õigust metsloomade poolt kahjustuste tekitatud kahjusi nõuda, aga see selleks.
Väga hea oleks, kui ütleksid, kus selline asi toimus, saaksin selle teema Jahindusfoorumisse üles panna.
P.S Meil on samuti salaküttidega probleeme, seega tegeleme sellega isegi pidevalt.
Parimat,
Tiit

"Aitäh asi kohe palju selgem . Toimus siis Lääne -Virumaal Vana - Vinni kandis. Kui postitad siis kui viitsid viska link ka mulle saan vaikselt lugeda ja tarkust koguda. Aga veelkord tänud abi eest ning, et jahimeestel kõik hästi läheks."
kahro
Postitusi: 313
Liitunud: N Veebr 16, 2006 7:30 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas kahro »

Huvitav oleks teada mis masinaga tegemist oli?
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Miks üldse peaks eeldama, et prosektoriga metsa valgustamisel on miski seos jahipidamisega? Niisama loomi vahtida, või koera otsida ei ole kah keelatud. Või juba haavatud ulukit otsida. Varjante on tegelikult palju. Väita, et prosektoriga põldu valgustada ei tohi on ilmselgelt vale. Kuigi jah tee ääres seisvale inimesele prosektoriga näkku valgustamine on lihtsalt sula selge ülbus. Viisakas oleks ikkagi kinni pidada ja külamehega paar sõna juttu puhuda. Eriti veel sellises kõrvalises kohas. Samas praegust olukirjeldust lugedes tundub ainus enam-vähem kindel ebaseaduslik moment olevat ilma tuledetta avalikul teel sõitmine.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas TiitR »

Andrus Michelis kirjutas:Miks üldse peaks eeldama, et prosektoriga metsa valgustamisel on miski seos jahipidamisega? Niisama loomi vahtida, või koera otsida ei ole kah keelatud. Või juba haavatud ulukit otsida. Varjante on tegelikult palju. Väita, et prosektoriga põldu valgustada ei tohi on ilmselgelt vale. Kuigi jah tee ääres seisvale inimesele prosektoriga näkku valgustamine on lihtsalt sula selge ülbus. Viisakas oleks ikkagi kinni pidada ja külamehega paar sõna juttu puhuda. Eriti veel sellises kõrvalises kohas. Samas praegust olukirjeldust lugedes tundub ainus enam-vähem kindel ebaseaduslik moment olevat ilma tuledetta avalikul teel sõitmine.

Andrus, olen enam kui kindel, et ka sina mõistsid, et antud maastur, mis ilma tuledeta (mitmendat korda juba nagu aru sain) ringi hiilib ja KUST prožega põldu/metsaserva näidati, ei otsitud koera või ei uuritud kas sookured juba magavad? :wink:
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas Andrus Michelis »

TiitR kirjutas:
Andrus Michelis kirjutas:Miks üldse peaks eeldama, et prosektoriga metsa valgustamisel on miski seos jahipidamisega? Niisama loomi vahtida, või koera otsida ei ole kah keelatud. Või juba haavatud ulukit otsida. Varjante on tegelikult palju. Väita, et prosektoriga põldu valgustada ei tohi on ilmselgelt vale. Kuigi jah tee ääres seisvale inimesele prosektoriga näkku valgustamine on lihtsalt sula selge ülbus. Viisakas oleks ikkagi kinni pidada ja külamehega paar sõna juttu puhuda. Eriti veel sellises kõrvalises kohas. Samas praegust olukirjeldust lugedes tundub ainus enam-vähem kindel ebaseaduslik moment olevat ilma tuledetta avalikul teel sõitmine.

Andrus, olen enam kui kindel, et ka sina mõistsid, et antud maastur, mis ilma tuledeta (mitmendat korda juba nagu aru sain) ringi hiilib ja KUST prožega põldu/metsaserva näidati, ei otsitud koera või ei uuritud kas sookured juba magavad? :wink:


Miks mitte? Mina olen küll üsna mitmeid kordi pojaga koos mööda metsateid ringi sõitnud ja lankidelt ja vanadel heinamaadel loomi vahtinud. Ainsaks kaasas olevaks, enam vähem relva moodi asjaks autos vedelev taskunuga. Kuigi jah, nõustun, et vähegi umbusklikumal kodanikul tekkib sellist olukorda nähes kahtlus.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
TiitR
Postitusi: 1172
Liitunud: L Aug 25, 2007 12:44 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas TiitR »

Andrus Michelis kirjutas:
TiitR kirjutas:
Andrus Michelis kirjutas:Miks üldse peaks eeldama, et prosektoriga metsa valgustamisel on miski seos jahipidamisega? Niisama loomi vahtida, või koera otsida ei ole kah keelatud. Või juba haavatud ulukit otsida. Varjante on tegelikult palju. Väita, et prosektoriga põldu valgustada ei tohi on ilmselgelt vale. Kuigi jah tee ääres seisvale inimesele prosektoriga näkku valgustamine on lihtsalt sula selge ülbus. Viisakas oleks ikkagi kinni pidada ja külamehega paar sõna juttu puhuda. Eriti veel sellises kõrvalises kohas. Samas praegust olukirjeldust lugedes tundub ainus enam-vähem kindel ebaseaduslik moment olevat ilma tuledetta avalikul teel sõitmine.

Andrus, olen enam kui kindel, et ka sina mõistsid, et antud maastur, mis ilma tuledeta (mitmendat korda juba nagu aru sain) ringi hiilib ja KUST prožega põldu/metsaserva näidati, ei otsitud koera või ei uuritud kas sookured juba magavad? :wink:


Miks mitte? Mina olen küll üsna mitmeid kordi pojaga koos mööda metsateid ringi sõitnud ja lankidelt ja vanadel heinamaadel loomi vahtinud. Ainsaks kaasas olevaks, enam vähem relva moodi asjaks autos vedelev taskunuga. Kuigi jah, nõustun, et vähegi umbusklikumal kodanikul tekkib sellist olukorda nähes kahtlus.

Mnjah...Andrus, loe uuesti seda mitte kinnipidamist ja prožega näkku näitamist...rõhk ju ka sõnal "antud" maastur.
P.S Vb. on mul kiiks, kuid meie maadel on küll natuke kohtlane teguviis, kui keegi pimedas prožega põldudele näitab? Loomad m uuseas liiguvad ringi ka täitsa sellises valguses, et prožet nende jälgimiseks vaja pole :M
Välek
Postitusi: 1365
Liitunud: P Mär 06, 2011 8:25 am

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas Välek »

Eks ta jah, selline kahtlustäratav tegevus on. Umbes 10 a tagasi oli selline vahejuhtum, et läksin kella 2 ajal öösel metsaserva heinamaadele autoga sõitma, et vaadata, kas mingeid elukaid ka liikvel on. Polnud mul taskunugagi, püssist rääkimata. Und polnud, tegin ühe tiiru, tagasiteel nägin, et üks masin sõidab külavahel. Mul endal kargas hing täis stiilis "kes see kolab nii hilja külavahel - raudselt mingid nuuskurid" Andsin gaasi juurde, mõtlesin, et lähen uurin asja ja vaatan vähemalt autonumbri ära. Lähemale jõudes võttis teel olnud masin ka hoogu maha ja mingi hetke pärast, kui olin oletuslikele bandiitidele kõikvõimalikest valgustitest pimestusteraapiat teinud, tuvastasin politsei bussi, mis üritas minu pääsu põllult maanteele blokeerida :lol: .
Kasutaja avatar
Beretta
Postitusi: 1452
Liitunud: T Nov 25, 2003 4:47 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas Beretta »

Prozega autost põldu näitamist ei keela küll jahiseadus, ei tea ka ühtegi teist seadust mis seda keelaks. Maailmas on palju asju mis meiele ei meeldi. Tiit -ma ei õigusta kuidagi antud teguviisi, aga väidetes peaks korrektne olema.
Grumpy old man
Andrus Michelis
Postitusi: 436
Liitunud: K Nov 03, 2004 9:13 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas Andrus Michelis »

Ja kui olla ikkagi üsna veendunud, et tegu on miskeid valgust kartvaid tegusid korda saatvate tegelastega tuleb lihtsalt iga kord kohal olla, kui nad välja ilmuvad. Väga vähestel on julgust ja ülbust midagi ebaseaduslikku korda saata, kui keegi kõrvaline isik pealt vaatab. Paar korda proovivad ja kui näevad, et pidevalt on kontroll peal kolivad mujale. Ise Texase korravalvurit mängima hakkamine ja miski oletatava kahtluse peale otsustavalt sekkumine ei pruugi just ootuspäraseid tulemusi anda.
Ma ei kuuluta tõde. Avaldan vaid arvamust.
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas aadu kadakas »

Andrus Michelis kirjutas:Paar korda proovivad ja kui näevad, et pidevalt on kontroll peal kolivad mujale.

See ei muuda sisuliselt ju midagi. Olgu või õiged inimesed loodust nautlemas omal moel.
Kuidas peaks aga too kohalik inimene käituma, kellel tekib õigustatult soov teada, mis ta maadel toimub? Politsei? Tee tõkestamine? Filmimine erivahenditega?
Vahepeal oli päris huvitav kõlakas liikvel, et öösiti liikus meie metsades lausa loodusnautlejatest turiste ringi. Ei tekkinud küsimused mitte ainult maaomanikel, vaid ka jahimeestel.
puugi
Postitusi: 1479
Liitunud: E Mär 05, 2012 7:08 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas puugi »

Teil Aadu saabus lõpuks ka lahendus-saite teada kes öise loodusturismi korraldaja on! :D
Kasutaja avatar
aadu kadakas
Postitusi: 1469
Liitunud: T Veebr 16, 2010 2:21 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas aadu kadakas »

Siinkohal kuulaks Beretta elu- ja ametialast tarkust:
Beretta kirjutas:... aga väidetes peaks korrektne olema.
Pauli
Postitusi: 1291
Liitunud: E Nov 29, 2004 4:03 pm

Re: Mittejahimehest metsaomanik tunneb muret

Postitus Postitas Pauli »

Eks ole igasugu rahvast - käiakse hundiulgumist kuulamas, nahkhiiri vaatamas, niisama metsas ööbimas. Egas kõik öised metsaskondajad pole veel jahimehed või salakütid. Aga mis puutub öisesse ringisõitmisse ja lambiga metsaservade valgustamisse (isegi seda teinud, ikka tahad teada, mis metsas toimub), siis teatavasti on eramaal lubatud päikeseloojangust kuni päikesetõusuni viibida üksnes omaniku loal. Seega tasub teada, kelle põlde mööda sõidetakse ja ega see omanikku häiri.
Ei, see ei ole Rio de Janeiro, see on hoopis midagi hullemat.
Vasta