FILM: Sõber Kaber

Üldfoorumis võib rääkida teemadel , mis teistes foorumites ei kajastu.
Kasutaja avatar
Troll
Postitusi: 158
Liitunud: E Mai 05, 2003 3:41 pm

Postitus Postitas Troll »

Täna ETV-s 17:15 "Sõber kaber" oli küll üsna hea film. Metskitsede ja jahimeeste seostest. Ainult ei saanud aru, miks nad seda nimetust - "kaber" - nii väga üritavad metskitse asemel käibesse suruda?
jorr
Postitusi: 3240
Liitunud: T Mär 01, 2005 9:52 pm

Mõttetalgud:miks jaht.....

Postitus Postitas jorr »

Nägin ka seda filmi ja leian,et midagi nagu asjaliku oleks küll.A sõna "kaber", see ju väljamaa sõna ja väljamaa värk, teadagi lugu. :D
noorus on ilus aeg
Kasutaja avatar
hendrik
Postitusi: 890
Liitunud: R Veebr 04, 2005 10:33 am

Re: Mõttetalgud:miks jaht.....

Postitus Postitas hendrik »

jorr kirjutas:Nägin ka seda filmi ja leian,et midagi nagu asjaliku oleks küll.A sõna "kaber", see ju väljamaa sõna ja väljamaa värk, teadagi lugu. :D


Ma olen aru saand asjast just nii, et "kaber" ikka eestist pärit iidne sõna. Nt Kaberneeme on selline koht siin Põhja-Eestis, mis olla nimetatud justnimelt metskitsede rohkuse järgi vms.
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Kaber = hirves = metskits. Mina küll ei saanud aru, et oleks üritatud käibesse suruda. Lihtsalt et metskits ei ole liigina mitte kitsedega seotud, vaid hirvlastega, sellest ka praeguse üldlevinud liiginimetuse ekslikkus.

BM
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Tere! Kitsefilmist lisan ise niipalju, et muidu üsna tore film, kuid vanaaegsed jahikaadrid olid sobimatud, autor ise kitsedele sööki panemas oli kohatu ja keegi parema diktsiooniga inimene kui autor ise, oleks võinud teksti lugeda. Natuke liiga pikad kaadrid olid nii kütitud kui muul põhjusel hukkunud kitsedest. Muidu tekst oli hea, pilt nii ja naa; ja veel: kaber = kabris = metskits (hirvis kah).
baddmann
Postitusi: 2830
Liitunud: E Nov 15, 2004 11:27 am

Postitus Postitas baddmann »

Diktsioon muidugi diktsiooniks, aga Rein Hanson on Eesti tele- ja filmimaastikul omamoodi "ikoon" (heas mõttes) ning mina näiteks küll ei kujutaks ette, et tema filmides "vana hea habemiku" häält kuulda ei oleks ;) See muidugi maitse asi kah.

BM
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

pirin-pirin-pirin-pirin......!!! kord on maa kärnas ja kord on kärss külmand. :evil: Mulle isiklikult film meeldis, nii vähe kui selliseid filme üleüldse meil on. BM-il õigus, et vana enda muhe hääl sobis filmi hästi. Olete liialt harjunud Toomas Lassmani häälega :P üritasin filmi vaadata ka "võhiku" pilguga ja jättis samuti hea mulje. Muuseas, kui hästi kuulasite ja tähele panite, siis kõlas seal ka mõttetalgute teema all püstitatud küsimusele lihtne ja väga loogiline vastus.
noorsaarlane
Postitusi: 60
Liitunud: P Veebr 22, 2004 7:04 pm

Postitus Postitas noorsaarlane »

Endale samuti film väga meeldis, suur töö on tehtud. Loodetavasti hakatakse neid ka koolitundides kasutama, pikkus ju sobilik - 45 minutit, see film näiteks aitaks tutvustada sellistele inimestele nii metskitse elulaadi ja üldse jahindust, lisasöötmist jne.
Suured tänud filmi autorile & samuti ootaks rohkem sellelaadseid uusi eesti loodusfilme.
Kahtluse korral jäta laskmata!
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Kordan üle, tekst oli väga hea ja lisan juurde (kui ennist olin võibla tiba sõnakooner, et mitte mahtu tekitada), mis kah ilmselge, et ka teemadevalik oli suurepärane. Kõik oluline, mis kabrisega seotud, sai üle käidud - Hanson on väärt tegija. Vihjasin peamiselt vaid puudustele, sest see, et film hea on, tundus kuidagi ilmselge olevat. Sry, aga loodan, et see oli edasiviiv kriitika... :oops:
Kristi
Postitusi: 256
Liitunud: E Dets 29, 2003 11:51 am

Postitus Postitas Kristi »

Val Rajasaar kirjutas:Vihjasin peamiselt vaid puudustele, sest see, et film hea on, tundus kuidagi ilmselge olevat. Sry, aga loodan, et see oli edasiviiv kriitika... :oops:



ma kah veidike virisen aga tiba teisest küljest. Eestlastele on väga omane kritiseerida või avaldada rahulolematust millegi suhtes aga ilmselgelt positiivne jääb täieliku tähelepanuta, sest see positiivne on kõigi meelest ilmselge! Kui nüüd pööraks asja hoopis pahupidi, leiaks alati esmajoones ka positiivset eesotsas just selliste teoste puhul või siis õppida ja vaagida ning teha ise veel paremini...
puukoi

Postitus Postitas puukoi »

Film oli üldiselt vaadatav. Nagu eelkõnelejad märkisisid, häirisid igivanad arhiivikaadrid ulukihooldusest, justkui see ainult tollal kombeks oli. Usun, tänapäeval tehakse ulukihoolet palju rohkem. Siis tehti seda rohkem filmi jaoks. Tänapäeval on puudus nendest, kes seda igavat asja viitsiks talletada.
Arvan, Rein Maran oleks filmi hääleks paremini sobinud. Ta on kuidagi neutraalsem, sugereerivam. Aga nagu öeldud - maitse asi!
saialõikaja
Postitusi: 406
Liitunud: E Okt 04, 2004 10:03 am

Postitus Postitas saialõikaja »

Jahimehed ja muidu loodusesõbrad loomulikult teavad, kes on Rein Hanson ja milline ta välja näeb... kuid kas ka n.ö. igapäevane linnainimene või koolilaps, kellele see film ju tegelikult ehk suunatud ongi! Niipalju siis autori sobimatusest loomade (lisa)söötmisel! ( kusjuures Hanson näebki tegelikult välja über-jahimehelik :wink: ...habe, prillid, hallikas toon ... justkui raamatust)
Arvamusi on loomulikult erinevad, kuid minule just tekitasid, need vanemate jahimeeste jaoks ehk äratuntavad ja nostalgilised jahiklipid, erilise vaatamis-rõõmu! Ei tea küll miks see nii oli aga maru oli küll! Ju seda just sellepärast, et ise sellisel ajal ei ole elanud, või jahiealine olnud ega jahiteemadega vähemalgi määral kursis olnud!
Ühesõnaga korrates eelkõnelejaid... FILM OLI vAATAMIST VÄÄRT!
tuleb jaht või jaa?
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Postitus Postitas Val Rajasaar »

Ahh, see mu inin teemal "autor kaadris" oligi järelemõeldes vist rohkem selline mu prof-kretinismist tingitud märkus, mis nii nagu ka vanade jahikaadrite kasutamine (välja arvatud buldooser sihte lahti lükkamas, mida tänapäeval ei näe, koos vastava vana tekstiga) viitaks justnagu sellele, et tänapäevast sellist sobivat pilti ei oleks olnud võimalik saada. Võib-olla oli tegijate säärane valik tingitud hoopiski finantsi säästliku kasutamise vajadusest, mis loodusfilmi puhul meie tänastes oludes on üsna tähtis argument. Aga hea oleks teada, kas seda filmi jaotatakse ka meie koolidele (finantseeris ju KIK) või kuidas see värske ja hea teos lasteni jõuab? Koolid janunevad uute looduseteemaliste audio-visuaalsete õppevahendite järele. Õpetajad ise kopeerida ei julge, isegi hariduse eesmärkidel mitte, sest autorikaitse mõistagi keelab seda. Arvatavasti on piisav tiraaž tehtud ja jagatud sinna, kuhu vaja.
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
Kasutaja avatar
rõba
Postitusi: 51
Liitunud: R Aug 05, 2005 12:15 am

Postitus Postitas rõba »

no jah,
nägime ka eidega koos selle filmi ära! tore ta oli!
sain jällegi kinnitust oma arvamisele, et metskitse
jaoks on ka olemas looduse aastaring oma lõbude
ja ohtudega. hea, et keegi ikka selliseid asju ette ütleb!
vaid üks kummitus jäi hinge kraapima -
- peale filmi lõppu küsis eit, et miks see
kaber siis rohkem sõber on kui teised?
ei osand minagi seda tal öelda, sest olin just
jäänd mõttesse, et mis selle filmi "point" siis oli...
-----------------
tea, et kas tulemas on ka
naaber piiber, vend udras ja kahlav pahr?
:oops:
eesti maran2 pole end veel ilmutanud.
iga kord ei näkka!
Kasutaja avatar
Val Rajasaar
Postitusi: 95
Liitunud: E Jaan 02, 2006 5:36 pm

Postitus Postitas Val Rajasaar »

rõba kirjutas:miks see
kaber siis rohkem sõber on kui teised?
ei osand minagi seda tal öelda, sest olin just
jäänd mõttesse, et mis selle filmi "point" siis oli...


Jajah. Üks vastamata küsimus tekkis tavavaatajale vist küll. Et kuidas kits selle 10 000 aasta jooksul talvenälja, huntide paljususe ja lumel magamise tulemusena juba enne inimese siiakanti asumist ikkagi välja ei ole surnud? Vastus meile küll selge, aga võis teadmatumale vaatajale võib-olla kummitama jääda. Jällegi lihtsalt üks tühine detail, mis asja üldmuljet palju ei muuda...
Ärge unustage seda oma lastele rääkida! Muidu ei räägi keegi lastelastele...
Vasta